329 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 18 Mart 2020 17:11
İstanbul'da DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olan dört Kartek işçisi işten çıkarıldı. Sendika tarafından yapılan açıklamada 'Ülkemizde sendikalaşmak patronlar için ölümcül virüslerden daha tehlikeli görülmektedir' denildi.

İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Kartek Metalurji'de DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olan 4 işçi işten çıkarıldı.

Pazar, 02 Şubat 2020 23:23
Ankara’da Bakanlık’ta yapılan görüşme sonrası Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile MESS toplu sözleşmeyi imzaladı. Böylece metal işkolunda toplu sözleşme süreci sona erdi. Geçen hafta Türk Metal Sendikası ile Özçelik İş Sendikaları metal patronları ile anlaşmaya varmışlardı.

130 bin metal işçisini kapsayan ve iş kolunda kurulu 3 işçi sendikası Tük metal, Birleşik Metal ve Özçelik İş sendikaları ile yürütülen toplu pazarlık süreci, önce Türk Metal ve Özçelik İş’in bugün de Birleşik Metal’in sözleşmeleri imzalamasıyla tamamlanmış oldu.

Perşembe, 13 Şubat 2020 16:41
Real Market direnişinin öncülerinden olan Nakliyat-İş üyesi Kader İpek Altınbulak, DİSK Genel Başkanlığı için adaylığını duyurdu.

DİSK’in 53. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Kozyatağı Metro AG'de yapılan basın açıklamasında Real Market direnişinin kadın öncülerinden, Nakliyat-İş sendikası üyesi Kader İpek Altınbulak DİSK Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı.

Cuma, 28 Şubat 2020 19:46
'Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün' Bu çağrıya katılanlar bu bildirgeye imzalarını atıyor.

Bir grup siyasetçi, sanatçı, aydın, gazeteci ve yazar, bugün yayımladıkları bir deklarasyonla Suriye'deki askerlerimizin derhal geri çekilmesini istedi. Yayımlanan çağrının imzaya açıldığı, çağrıya katılacak yeni imzalarla birlikte önümüzdeki günlerde yeniden yayımlanacağı bildirildi.

INTERNET ÜZERİNDEN İMZAYA AÇILDI

Cuma, 14 Şubat 2020 13:31
İflas ettiği gerekçesiyle 12 yıl önce işçilerin maaşlarını ödemeden kapısına kilit vurulan traktör fabrikası Uzel Makine'nin işçileri Nakliyat-İş öncülüğünde bir buçuk yıldır direniyor. İflas masasının kurulmasıyla birlikte fabrikanın hırsızlığa açıldığını söyleyen işçiler, yaşanan hukuksuzlukları ve mücadelelerini soL'a anlattı.

1800'lü yıllarda fayton imalathanesi olarak kurulan, 1937 yılında traktör üretimine geçen Uzel Makine fabrikası, yaklaşık 12 buçuk yıl önce iflas ettiği gerekçesiyle kapandı.

Çarşamba, 29 Ocak 2020 08:27
Türk Metal, dün MESS ile yapılan toplantının ardından anlaşma sağlandığını açıkladı. MESS anlaşmayla toplu sözleşme masasına otururken öne sürdüğü '3 yıllık sözleşme' gibi şartlardan vazgeçmiş oldu. Birleşik Metal-İş ise bu akşam TİS komisyonunu topluyor.

Türk Metal grev kararının ardından dün MESS'le yaptığı görüşmeden anlaşma çıktığını açıkladı.

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, "İlmek ilmek  dokuduğumuz uzun bir mücadele dönemini daha zaferle sonuçlandırdık" dedi.

Çarşamba, 22 Ocak 2020 09:21
Türk Metal Sendikası'na bağlı olan 130 bin işçinin grev kararı alması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası lokavt kararı aldıklarını borsaya bildirdi.

Türk Metal Sendikası'na bağlı olan 130 bin işçinin grev kararı alması üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) lokavt kararı aldıklarını borsaya bildirdi.

İşçiler, patron sendikasından gelen düşük zam teklifini kabul etmemiş, "insanca yaşayacakları bir ücret" talebiyle grev kararı almıştı.

Cuma, 17 Ocak 2020 09:29
Türk Metal Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamadığını duyurarak grev kararı aldığını açıkladı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, toplu sözleşme sürecinden sonuç alınamadığını belirtirken, grev kararı aldıklarını açıkladı. 

Türk Metal 19 Ocak günü Bursa’da büyük bir miting düzenleyeceğini de duyururken, mitinge 100 binin üzerinde işçinin katılacağını açıkladı.

Pazar, 19 Ocak 2020 11:24
DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Gebze’de düzenlediği miting için yüzlerce işçi bir araya geldi. İşçiler beklentileri karşılanmazsa 5 Şubat’ta greve gideceklerini açıkladı.

Metal işçileri, patron sendikası MESS’i son kez uyarmak üzere DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş (BMİS) sendikası çağrısıyla Gebze'de miting yaptı. 130 bin metal emekçisini kapsayan 2019 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine adım adım greve gidiliyor. Metal işçileri patron sendikası MESS'in yüzde 8 zam ve esnek çalışma şartlarını kabul etmiyor. 

Perşembe, 23 Ocak 2020 15:26
Örgütlü olduğu metal fabrikalarında grev kararı alan Birleşik Metal-İş Sendikası, 'Metal İşçisinin Gerçeği 2020' başlıklı bir rapor yayımlandı. Rapora göre, kriz bahanesiyle açlık sınırında maaş teklif eden patronlar, kriz koşullarında da kâr rekorları kırdı. İşçilerin greve gideceği fabrikaların dönem kârları milyar liraları bulurken, bu pay işçilere dağıltıldığında en düşük pay 100 bin liraya yaklaşıyor.

Patronlar krizi bahane ederek metal işçilerine açlık sınırında maaşlar teklif ederken, kendileri kâr rekoru kırmaya devam ediyor.

Örgütlü olduğu metal fabrikalarında grev kararı alan Birleşik Metal-İş Sendikası, 'Metal İşçisinin Gerçeği 2020' başlıklı bir rapor yayımlarken, söz konusu raporda oldukça dikkat çekici veriler yer aldı.

Pazartesi, 27 Ocak 2020 12:42
MESS grup toplu sözleşmesinde grev kararı alan ve 5 Şubat'ta greve çıkacağını ilan eden Birleşik Metal, sabah vardiya girişinde MESS kapsamındaki fabrikalara grev kararlarını astı.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Gebze’de düzenlediği mitingde işçiler biraraya gelmiş, beklentileri karşılanmazsa 5 Şubat’ta greve gideceklerini açıklamıştı.

MESS grup toplu sözleşmesinde grev kararı alan ve 5 Şubat'ta greve çıkacağını ilan eden Birleşik Metal, sabah vardiya girişinde MESS kapsamındaki fabrikalara grev kararlarını astı.

Çarşamba, 29 Ocak 2020 21:59
Birleşik Metal-İş, MESS'in teklifini kabul etmedi. 11 ildeki 41 fabrikada 10 bin metal işçisi 5 Şubat'ta greve gidiyor.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS'in yüzde 17 oranında yaptığı son ücret zammı teklifinin kabul edilmediğini ve 5 Şubat'ta greve gidileceğini açıkladı.

Salı, 07 Ocak 2020 14:55
MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi'ne yönelik Birleşik Metal-İş Sendikası, Türk Metal ve Özçelik-İş Sendikası ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Birleşik Metal-İş Başkanı Serdaroğlu sözleşme sürecinin grev aşamasına geldiğini belirtti, olası bir grev yasağı durumunda Anayasa’ya aykırı olan yasağı tanımayacaklarını söyledi.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile metal işkolunda örgütlü üç sendika arasında ayrı ayrı devam eden ve 130 bin metal emekçisini kapsayan 2019 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Türk-İş'e bağlı Türk Metal ve Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş Sendikası bugün ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Pazartesi, 20 Ocak 2020 14:20
Metal işçileri greve hazırlanırken MESS ücret zammı teklifini revize ederek birinci altı ay için yüzde 10 önerdi. MESS'in ilk teklifi yüzde 6, ikinci teklifi yüzde 8 idi.

Metal işçileri greve hazırlanırken, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ücret teklifini revize etmek üzere bugün sendikaları görüşmeye davet etmişti.

Türk Metal ile yapılan toplantıda MESS ücret zammı teklifini yüzde 8'den yüzde 10'a yükseltti.

Cuma, 31 Ocak 2020 17:09
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı 2020 Ocak ayı istatistiklerine göre, 13 milyon 856 bin 801 işçiden yalnızca 1 milyon 917 bin 893'ü sendika üyesi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hazırladığı "6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince, İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2020 Ocak Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Pages