5686 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 01 Nisan 2020 00:00
Mustafa Türkeş

Kuşkusuz COVİD-19 virüs salgını halk sağlığını etkilemekle kalmadı; küresel kapitalist üretimde tedarik zincirinin sıkıntıya girmesine, bu süreçte artı değeri yaratan işçi sınıfını aş iş sorunu ile karşı karşıya bıraktı, üretilen değeri kapitalist sistem marifetiyle ele geçiren sermaye sınıfını ise rekabet konusunda endişeye sevk etti. 

Çarşamba, 01 Nisan 2020 22:04
Gebze Darıca’da faaliyet gösteren Sarkuysan fabrikasında Kovid-19 belirtileriyle dün hastaneye yatırılan işçinin test sonucu pozitif çıktı. Bunun üzerine işçiler iş bıraktı. Patron ise işçilere çalışmamaları halinde hukuki işlem yapacağını belirten tehdit mesajı yolladı.

Gebze Darıca’da faaliyet gösteren Sarkuysan işyerinde bir işçi, birkaç gün önce sağlığının bozulması üzerine evine gönderilmişti. Ancak işçinin sağlığı daha da kötüleşince Darıca Farabi Devlet Hastanesinde tedaviye alındı. Aynı gün işyerinden 3 işçinin daha koronavirüs şüphesi ile aynı hastanede tedavisi başlandı. Ayrıca 2 işçinin de evde karantinaya alındığı öğrenildi.

Cuma, 03 Nisan 2020 11:42
Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında, TFF Hakem Meslek Lisesi'nin açılmasını sağlayacak protokol imzalandı. Protokolde neler olduğu ayrı bir konu olsa da, Türkiye’de meslek liseleri denince akla ilk gelenler hiç şaşırtmıyor: Ucuz iş gücü, çocuk işçilik ve gericilik…

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) işbirliğinde gerçekleştirilen projede hakem liselerinin açılacağı duyurusu yapıldı.

Pazar, 29 Mart 2020 17:26
Türk Telekom ATS Saha teknikte çalışmakta olan işçiler ev ev gezdiriliyor. Kurumun yeteri kadar önlem almadığını aktaran işçilerin hem kendisi, hem aileleri tedirgin. İşçilerden birinin hastalığa yakalandığı, buna rağmen önlemlerde bir değişiklik olmadığı öne sürüldü.

Türk Telekom ATS Saha teknikte çalışmakta olan işçiler, koronavirüs karşısında endişeli.

Reklamlarda anlatılanın aksine çalışanlar için Türk Telekom'un hiç bir önlem almadığını belirten işçiler, ''Ev ev geziyoruz, kaderimize terk edilmiş durumdayız'' dedi.

Perşembe, 19 Mart 2020 18:26
Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı, meslek liselerinin maske üreteceğini açıklamıştı. İlk ve orta öğretimin tatil edilmesine rağmen, öğretmenler ve meslek liseli öğrenciler üretim için salgının tüm riskleri ile birlikte okullarının yolunu tuttu.

Korona virüs salgını ile birlikte maske ve dezenfektan fiyatları artarken; artan fiyatlarla karşılanamayan tıbbi malzeme ihtiyacı, meslek liselerinde üretim yaptırılarak karşılanmaya çalışılıyor.

Daha önce dezenfektan üretimi yapan meslek liseleri, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre maske üretimine de başladı.

Salı, 31 Mart 2020 19:15
Koronavirüs salgınına karşı sahada çalışan işçiler için önlem almayan, abonelerine hat kapama uyarıları gönderen Türk Telekom, Erdoğan'ın başlattığı bağış kampanyasına 40 milyon lira ile katıldığını açıkladı. Türk Telekom'da örgütlü Türkiye Haber-İş Sendikası Başkanı da sahada risk altında çalışmaya devam eden işçilere şirketin 1500 lira yatıracağını duyurduğu açıklamasında işçilere 'Allah’a emanet olun' dileğinde bulundu.

Koronavirüs salgını sırasında saha teknikte çalışan işçiler için önlem almayan ve abonelerine hat kapama uyarıları göndermeye devam eden Türk Telekom, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün duyurduğu bağış kampanyasına katıldığını açıkladı.

Pazar, 08 Mart 2020 11:31
Yozgat Alparslan Türkeş Huzurevi’nin yemek ihalesi şaibe iddialarına yol açtı. Yemek alımı için yapılan ve sözleşme bedeli 585 bin TL olan ilk ihale iptal edildi. İkinci ihale sonunda ise aynı iş için farklı bir şirketle 743 bin TL’ye anlaşıldı.

Yozgat’ta bulunan Alparslan Türkeş Huzurevi Müdürlüğü tarafından tüm isteklilere açık yapılan on iki aylık yemek ihalesini 585 bin TL ile en düşük teklifi veren firma kazandı ancak ihale iptal edildi. Ardından ikinci bir ihale açıldı ve bu kez on ay süre için başka bir şirketle 743 bin TL’lik yeni sözleşme imzalandı.

Pazartesi, 02 Mart 2020 14:55
Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas 'Yunan-Türk sınırında can kaybı videosu sahtedir' açıklamasında bulundu.

Yunanistan hükümeti, bugün sabah saatlerinde İpsala'da Yunanistan sınırını geçmeye çalışırken Ahmed Abu Emad adlı bir gencin Yunanistan sınır güvenliği tarafından öldürüldüğüne ilişkin haber ve videoyu yalanladı.

Cuma, 27 Mart 2020 16:05
Türk-İş'in raporuna göre, Mart ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 345, yoksulluk sınırı ise 7 bin 639 lira olarak hesaplandı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 3,89 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 345 lira, yoksulluk sınırının ise 7,639 lira olduğunu açıkladı.

Mart’ta gıda enflasyonu yıllık bazda yüzde 16,44’e yükseldi. TÜİK’in açıkladığı Şubat gıda enflasyonu yüzde 10,58 idi.

Cumartesi, 07 Mart 2020 10:02
Ankara'da bulunan Çepaş adlı fabrikada Türk Metal üyesi 65 işçi işten çıkarıldı. İşçiler işlerine geri dönmek için fabrika önünde eylemini sürdürüyor.

Ankara'nın Kazan İlçesi'nde bulunan ÇEPAŞ adlı fabrikada 9 işçinin işten çıkarılması sonrası işçiler iş bırakıp fabrikadan çıkmamış, patron, işçilerin fabrikayı işgal ettiğini öne sürerek işçiler hakkında şikayetçi olmuştu.

İşten çıkarılan arkadaşları için iş bırakma eylemini sürdüren işçiler, arkadaşlarının işe dönmesi için yaptıkları eylem nedeniyle işten çıkarıldı.

Perşembe, 05 Mart 2020 10:09
1961’de Almanya’yla yapılan bir anlaşmayla başladı her şey. Kısa sürede başka ülkelerle yapılanları izledi. Şu sıralarsa Almanya’nın gündeminde Nitelikli İş Gücü Yasası var.

Türkiye her zaman göç veren ve göç alan bir ülke oldu. Geçtiğimiz yılın verilerine bakıldığında ortada neredeyse ‘dengeli’ bir durumun olduğu bile söylenebilir: Dışişleri Bakanlığı, yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşlarının sayısını 6,5 milyon olarak belirtiyor; Birleşmiş Milletlerin raporunda da Türkiye’de yaşayan sığınmacı ve mültecilerin sayısı 5,7 milyon olarak tespit ediliyor.

Çarşamba, 18 Mart 2020 17:11
İstanbul'da DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olan dört Kartek işçisi işten çıkarıldı. Sendika tarafından yapılan açıklamada 'Ülkemizde sendikalaşmak patronlar için ölümcül virüslerden daha tehlikeli görülmektedir' denildi.

İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Kartek Metalurji'de DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye olan 4 işçi işten çıkarıldı.

Pazartesi, 30 Mart 2020 09:54
Pandemi günlerinde spor ile eğitim sömürü koşullarının genişlemesi ile yeniden buluşturuluyor. 'Hakem de mi yetiştirmeyeceğiz’ değildir mesele, patronlara ve patron olan bakan ve başkanlara ucuz iş gücü devşirme potansiyelinin arttırılması ve gençlerin hayallerinin belirlenmesinin, daha doğrusu çalınmasının, patronlara bırakılmasıdır.

Korona virüsün esir aldığı yalnızca gündelik yaşamlarımız değil. Ayrıca her şeyi bir virüs ile ilişkilendirmenin de sınırları olduğu açık. Çünkü virüs olmadan da gündelik hayatımızda tutsak ediliyor, adeta tipi değişmek üzere bin bir türlü faşizme maruz bırakılıyorduk. Üstüne eklenen salgın oldu, sömürü koşulları ise tam randımanlı bir şekilde devam ediyor.

Perşembe, 05 Mart 2020 12:23
Geçtiğimiz yıl 8 Mart’ın gündeminde İstanbul Sözleşmesi vardı. Sözleşme, gerici kesimlerce “Türk aile yapısına” uygun olmadığı ve erkekleri “mağdur” ettiği gerekçesiyle tartışmaya açılmıştı. Bir yıl sonra 8 Mart’a yaklaştığımız şu günlerde tartışma hâlâ sürerken kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Biz de sayılı günler kalan Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kadınları, şiddetten koruma niyetiyle hazırlanmış İstanbul Sözleşmesini tekrar hatırlatalım istedik.

2011 yılında İstanbul’da imzaya açılması nedeniyle kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılan sözleşmenin adı aslında Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Türkiye sözleşmeyi AKP’nin iktidarda olduğu 2011 yılında imzaladı ve sözleşme 2014 yılında yürürlüğe girdi. 

Cumartesi, 07 Mart 2020 16:21
Nâzım Hikmet’in ‘Haksızlığa ve Yoksulluğa Karşı’ başlıklı yazısı 1951 yılında Rusça olarak yayımlanmış. Yazını Türkçe çevirisi Nâzım Hikmet Kolektifi tarafından yapıldı.

Nâzım Hikmet Kolektifi’nin Notu: Nâzım Hikmet'in 1951’in Aralık ayında Sovyet Krestyanka (Köylü Kadın) dergisinde yayımlanan yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz. Bu yazısında Nâzım’ın gündeminde, Ekim Devrimi ile birlikte Sovyet kadının erkek yoldaşları ile arasındaki eşitsizliklerin hızla kapanmasından hareketle memleketindeki Türkiyeli emekçi kadınlar yer alıyor.

Pages