2906 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 04 Nisan 2020 00:15
Erhan Nalçacı

Kovid-19 salgını dünyayı sarsarak ilerlemeye devam ediyor. Salgının ne zaman hız keseceği, yeni vaka ve ölüm sayılarının ne zaman azalacağı bilinmiyor.

Çarşamba, 11 Mart 2020 08:23
Anayasa Mahkemesi, gece yasak olan saatte alkollü içecek satışı tespitinde 'gizli soruşturmacı' kullanılması nedeniyle ihlal kararı verdi.

AYM alkollü içecek satışı tespitiyle ilgili ihlal kararı verdi. 

Bu kararla, sivil polisler, büfelere giderek müşteri kılığında davranamayacak, satıcıdan yurttaşmış gibi alkollü içki isteyemeyecek ve bu nedenle ceza kesemeyecek.

Sadece yurttaşlara alkol satışı yapılırken suçüstü yapılırsa idari para cezası uygulanabilecek.

Perşembe, 26 Mart 2020 15:58
Türkiye Komünist Partisi'nin de dahil olduğu SolidNet üyesi komünist ve işçi partileri, koronavirüs salgını karşısında ortak bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada salgın karşısında halk sağlığı tedbirlerinin alınması, tüm koruyucu malzemelerin devlet tarafından ve ücretsiz olarak karşılanması, emekçi sınıfların gelir ve haklarının korunması, koronavirüs bahane edilerek demokratik hakların kısıtlanmasına son verilmesi talepleri dile getirildi.

Türkiye Komünist Partisi'nin de dahil olduğu SolidNet üyesi komünist ve işçi partileri, koronavirüs salgını karşısında ortak bir açıklama yayımladı.

Pazartesi, 23 Mart 2020 00:00
Kemal Okuyan

Amerika Birleşik Devletleri, devrimden sonra Küba’ya birden fazla kez biyolojik saldırıda bulundu. Küba tarımını ve hayvancılığını sabote etmek için türlü hastalıklar yaydılar. Kübalıların sağlığını doğrudan tehdit eden girişimleri de oldu.

Pazar, 08 Mart 2020 22:16
İstanbul’da Komünist Kadınlar ve çeşitli sektörlerden emekçi kadınlar Yayla Semtevi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir araya geldi. Komünist Kadınlar, Patronların Ensesindeyiz Ağı Yazılım Emekçileri ve Tekstil Emekçileri ağlarından kadınlar, işçi öğrenciler, Türkiye Komünist Gençliği ve Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü’nden kadınlar ‘Emekçiyiz, kadınız, sömürüye boyun eğmiyoruz’ dedi.

İstanbul Bahçelievler’deki Yayla Semtevi’nde bir araya gelen emekçi kadınlar 8 Mart Dünya Emekçiler Günü’nde “Emekçiyiz, kadınız, sömürüye boyun eğmiyoruz” dedi.

Pazartesi, 30 Mart 2020 09:54
Pandemi günlerinde spor ile eğitim sömürü koşullarının genişlemesi ile yeniden buluşturuluyor. 'Hakem de mi yetiştirmeyeceğiz’ değildir mesele, patronlara ve patron olan bakan ve başkanlara ucuz iş gücü devşirme potansiyelinin arttırılması ve gençlerin hayallerinin belirlenmesinin, daha doğrusu çalınmasının, patronlara bırakılmasıdır.

Korona virüsün esir aldığı yalnızca gündelik yaşamlarımız değil. Ayrıca her şeyi bir virüs ile ilişkilendirmenin de sınırları olduğu açık. Çünkü virüs olmadan da gündelik hayatımızda tutsak ediliyor, adeta tipi değişmek üzere bin bir türlü faşizme maruz bırakılıyorduk. Üstüne eklenen salgın oldu, sömürü koşulları ise tam randımanlı bir şekilde devam ediyor.

Cuma, 21 Şubat 2020 13:33
İstanbul Maltepe Fındıklı Mahallesi'nde Bade Tekel bayiinde part time olarak çalışan ve üniversite sınavına hazırlanan 19 yaşındaki Mert Can Baran, motosiklet ile sipariş götürürken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi. Sigortasız çalıştırılan Mert'in ehliyeti ve kaskının olmadığı öğrenildi.

İstanbul Maltepe Fındıklı Mahallesi'nde Bade Tekel bayiinde part time olarak çalışan 19 yaşındaki Mert Can Baran motosiklet ile sipariş götürürken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.

Salı, 04 Şubat 2020 10:59
Dünya Sağlık Örgütü 4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle yaptığı açıklamada temel önlemler alınarak önümüzdeki 10 yılda 7 milyon insanın kanserden korunabileceğini açıkladı.

4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü bir açıklama yaptı.

Buna göre, mevcut koşullarda, önümüzdeki 20 yıl içinde kanser sayısında %60 artış bekleniyor. Yeni vakaların %81’i düşük-orta gelirli ülkelerde ortaya çıkacak.

Bunun nedeni bu ülkelerin aşılama, ana çocuk sağlığı, kanser tanı ve tedavi hizmetlerindeki yetersizliği.

Cumartesi, 22 Şubat 2020 00:00
Aydemir Güler

Bir değil birkaç nedenden ötürü, Gezi veya Haziran Direnişi yargılanamaz. Daha önce bir dava açılmış ve kapanmıştı. Taşra kentlerinde bir dizi daha küçük ölçekli davanın zaten “Gezi’yi yargılaması” mümkün olamazdı. Bin bir afra tafrayla patlatılan sonuncusu da bu hafta kepenk indirdi. Mahkeme heyeti hakkında soruşturma açıldığına göre belki yenisi gelir.

Perşembe, 13 Şubat 2020 07:37
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, İdlib'deki gelişmelere ilişkin Halk TV'nin sorularını yanıtladı. Okuyan, 'Önümüzdeki dönemde S-400 meselesinde gelişmeler olabilir ve Erdoğan bağımsızlık sembolü olarak pazarladığı füzeleri 'geri yolluyoruz' diyerek yeni bir manevraya imza atabilir. Özetle NATO Türkiye'nin Rusya ile başının derde girmesini elbette ister. Erdoğan'ın NATO'yu işin içine çekme planları da bu açıdan NATO'nun işini kolaylaştıracaktır' dedi.

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, halktv.com.tr'den Neslişah Bozkurt'a İdlib'deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Okuyan'ın açıklamaları şöyle:

'GERİLİM YÖNETİLEMEYEBİLİR'

İdlib'de yaşananlar sonrası Rusya ve Türkiye ilişkileri nereye gidiyor?

Cuma, 31 Ocak 2020 10:36
İstanbul'da yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine rağmen vatandaşların tekel bayisi açmasına izin verilmedi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu'ndan yapılan açıklamada 'Cemaat ve tarikatların baskısını sebep göstererek kazanılmış yasal hakkın, belediyeler tarafından iptal edilmesi kabul edilir bir durum değildir' denildi.

İstanbul Sultangazi'de tekel bayisi açmak isteyen vatandaşların, tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirilmiş olmasına rağmen cemaatlerin baskısı gerekçe gösterilerek işyeri açma ve çalışma ruhsatı Sultangazi Belediyesi tarafından iptal edildi.

Cumartesi, 25 Ocak 2020 12:03
Dün depremden dakikalar sonrasında halktan para toplamaya çalışan Kızılay'ın Boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşke aylık 12 bin dolar kira verdiğini, Menzil tarikatı destekçisi şirkete 700 milyonluk Kızılay ihalesi verdiğini, MÜSİAD’a ait hasarlı bir binayı 110 bin TL’ye kiraladığını, Kızılay'a elindeki tüm gayrimenkulleri satma olanağı verildiğini, uçmayan uçağa 245 bin dolar verdiğini ve İdlib'de Heyet Tahrir'uş Şam adlı cihatçı örgüt için para topladığını biliyor muydunuz?

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Elazığ depreminin ardından paylaştığı mesajla yurttaşlardan bağış istemiş, bu mesaj büyük tepki konusu olmuştu.

Halkın büyük tepkisi sonrası mesajını silmek zorunda kalan Kınık'ın başında olduğu Kızılay, uzun süredir yolsuzluk haberleriyle gündemde.

Perşembe, 23 Ocak 2020 00:00
Kemal Okuyan

Kış azıcık geç geldi, doğalgaz ve elektrik faturalarının sevimsiz yüzü Ocak’ta kendini gösterdi. Su, elektrik, doğalgaz, telefon derken insanların sabit ödemeleri kira giderine yakın rakamlara ulaşıyor. Herkes şaşkın, yıllar önce temiz ve ucuz diye pazarlanan doğalgazdan kaçış sürüyor, büyük kentlerin birçoğunda hava kirliliği ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiş durumda. 

Perşembe, 09 Ocak 2020 12:23
İlaç tekelleri son 30 yılda birleşmeler ve satın almalarla konsolide oluyor. Yaşanan tekelleşme, ilaç fiyatlarının yükselmesine, geliştirme yatırımlarının azalmasına, ilaç güvenliğinin düşmesine neden oluyor.

İlaç sektörünün en önemli özelliklerinden birisi tekelci karakteri.

YILDA 200-400 MİLYAR DOLARLIK TEKELLEŞME 

İlaç üreticileri tüm dünyada son 30 yıldır yoğun şekilde konsolide oluyorlar. Yıllık şirket birleşme ve satın almalarının miktarı 200-400 milyar dolar arasında seyrediyor. Bu, 10 yıl öncesine göre iki kattan daha fazla bir hacme karşılık geliyor.

Pazar, 19 Ocak 2020 00:00
Tolga Binbay

Ülke, dünya, toplum, etrafımız. Her şey sarı kantaron tadında. Bu ara...

Nedir sarı kantaron?

Pages