684 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 20:22
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gece yarısından itibaren alınan tedbirleri açıkladı. Buna göre 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirildi. 30 büyükşehir ile Zonguldak ili araç giriş çıkışına kapatılıyor. Toplu bulunan yerlerde maske takmak zorunlu hale getiriliyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs salgınına dair açıklama yaptı.

Erdoğan Türkiye'nin salgına en hazırlıklı olan ülkelerden biri olduğunu savundu ve Türkiye'nin "mukayese edilebilecek ülkelerin tamamından daha iyi bir yerde" olduğunu ileri sürdü.

Pazartesi, 23 Mart 2020 15:05
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD Başkanı Trump'ın koronavirüs konusundaki yardım önerisini temiz suya erişimi engelleyip bir bardak çamurlu su teklif etmeye benzetti. İran ABD'nin tek yapması gerekenin yaptırımları kaldırmak olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin İran'a koronavirüsle mücadelede yardım önerdiği iddiasını "tarihin en büyük yalanı" diye niteledi.

Ruhani bugün yaptığı açıklamada ABD'nin İran'ın koronavirüsle mücadelesine katkı sunmak istiyorsa tek taraflı yasadışı yaptırımları derhal kaldırması gerektiğini söyledi ve "O zaman koronavirüs salgınıyla baş edebiliriz" diye ekledi.

Cuma, 06 Mart 2020 10:57
Dardanel'in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı ve işçilere 'övgüler' yağdırılan reklamı televizyonlarda yayınlanırken, şirketle işçiler arasındaki ilişki 'reklamdaki' gibi değil. Gerekçesiz işten çıkarmalar ve yaşanan kısa süreli grevlerle tanınan Dardanel'e karşı hukuk mücadelesi veren bir kadın işçi, Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşarak yaşadığı sömürüyü anlattı.

Dardanel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filminde 1000 kadın çalışanının olmasıyla övünüyor, reklam filminde yer alan işçiler “Dardanel bizim evimiz, her şeyimiz” diyor. Ancak reklamların tersine, emek sömürüsünün kentte en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Dardanel’de ne işçilerin yüzü gülüyor ne de onlara aileden biri muamelesi yapılıyor.

Cuma, 13 Mart 2020 12:12
PAME Yönetim Sekreteryası Başkanı Yorgos Perros, son dönemde AKP hükümeti tarafından sınırların açılmasıyla meydana gelen göçmen sorunu ve bunun AB ile pazarlık konusu haline getirilmesini yorumladı.

Yunanistan'da bölgesel ve genel sendikalar, federasyonlar ve sendikacıların bir araya gelmesiyle sınıf eksenli bir işçi hareketini yaratmak için oluşturulan Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) Yönetim Sekreteryası Başkanı Yorgos Perros soL'a verdiği röportajda AKP'nin "kapıları açıyoruz" söyleminin ardından Yunanistan’da gün geçtikçe artan baskıya ve beslenen milliyetçiliğe bununla beraber PAM

Pazartesi, 30 Mart 2020 23:31
New York'un yüksek gelirli sakinleri sıkış tepiş dairelerini terk edip geniş evlerine geçti. Teksas'ta zenginler, güvenli odalar ve sığınaklar inşa etmek için yüz binlerce dolar harcıyor... Miami merkezli bir şarap firmasının sahibi olan Howard Barbanel 'Bu bir beyaz yakalı karantinası. Sıradan işçiler ürün paketliyor ve teslimat yapıyor, kamyon sürüyor ve yerel yönetimler için çalışıyor' diyor.

ABD'de koronavirüs salgınına dair Chicago Tribune'de yayımlanan bir yazı pandeminin sınıf ayrımlarını nasıl büyüttüğüne dikkat çekiyor. 

"'Bu beyaz yakalı karantinası': Pandemi ABD'de sınıf farklarını nasıl büyütüyor?" başlığını taşıyan yazıyı soL okurları için Türkçe'ye çevirdik:

Cumartesi, 07 Mart 2020 18:03
Küba, kadınların toplumsal ölçekteki hak ve kazanımları bakımından günümüz dünyasının tartışmasız en ileri örneğini teşkil ediyor. Ancak bu küçük ada ülkesinde kadınların toplumsal üretim sürecine katılımını kolaylaştıracak refah koşullarının yaratılmasını engelleyen nesnel sınırlar nedeniyle kadının özgürleşmesi yönünde kat edilen mesafe güçlüklerle dolu oldu. Nahide Özkan Küba'da kadınların mücadelesini ve özgürleşmesini, Küba Kadın Federasyonu'nun rolünü yazdı.

Marksizmin temel kaynakları, kadın ile erkek arasındaki eşitsizliğin özel mülkiyete dayalı sömürünün ortadan kaldırılması, kadını köleleştiren ev işlerinin kamu endüstrisine dönüştürülmesi ve böylece kadının toplumsal üretim sürecine katılımının güvence altına alınmasıyla ortadan kaldırılacağını söylüyor.

Pazar, 29 Mart 2020 13:12
Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye ve dünyanın dört bir yanında önlem alınırken, işçiler salgın yokmuş gibi çalışmaya zorlanıyor. 'Evde kal' çağrıları yapılırken işçilerin sağlığı hiçe sayılıyor. Israrla patronların çıkar ve kârlarını gözeten yeni kararlar alınmasından vazgeçilmedi. İşçilerin koronavirüs dışında patronlarla mücadelesini gün gün derledik.

İlk kez 2019'un Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde bildirilen yeni koronavirüs, o günden bugüne dünyayı tamamen etkisi altına aldı.

Çin'de kontrol altına alınmasına rağmen Avrupa'da büyük bir hızla yayılmaya başlayan yeni koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "pandemi" ilan edildi.

Cumartesi, 07 Mart 2020 21:15
'Bugün kadına yönelik şiddet olgusunun tarihte 'tunç ve baltanın' yanında gönderilmesi için yapılacak olan şey, kısa vadede bir sonrakini hedeflemek ve bu düzeni sosyalizmle değiştirmektir. Kadına yönelik şiddet sorununu ancak; özel mülkiyetin tasfiyesiyle toplumsal üretim ilişkilerinin yeniden belirleneceği sosyalizm çözebilir.'

Bundan birkaç ay önce 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’yi konuştuk: Komünist Kadınlar üç büyük il başta olmak üzere pek çok kentte, mahallede, semt evinde güncel olduğu ölçüde tarihsel de olan bu soruna dair etkinlikler düzenlediler; verili durumu, güncel tehditleri, kadına yönelik şiddet olgusunun kökenini ve bu sorunun nasıl ortadan kaldırılabileceğini anlattılar. 

Cuma, 28 Şubat 2020 19:46
'Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün' Bu çağrıya katılanlar bu bildirgeye imzalarını atıyor.

Bir grup siyasetçi, sanatçı, aydın, gazeteci ve yazar, bugün yayımladıkları bir deklarasyonla Suriye'deki askerlerimizin derhal geri çekilmesini istedi. Yayımlanan çağrının imzaya açıldığı, çağrıya katılacak yeni imzalarla birlikte önümüzdeki günlerde yeniden yayımlanacağı bildirildi.

INTERNET ÜZERİNDEN İMZAYA AÇILDI

Cumartesi, 01 Şubat 2020 11:07
Pazar günü Yönetim Kurulu seçimlerinin yapılacağı TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin mevcut yönetimindeki Demokrat Çevre Mühendisleri'nden Ömür Yaşayan'la çevre politikaları, meslek odaları ve seçimlerle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin 02 Şubat 2020 Pazar günü Yönetim Kurulu seçimleri gerçekleştirilecek ve yeni yönetim belirlenecek.

Pazartesi, 13 Ocak 2020 11:32
Türkiye Kamu-Sen'in araştırmasına göre, 2019'un Aralık ayında dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 6 bin 897 lira 69 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 408 lira 93 kuruş oldu.

Konfederasyonun Ar-Ge Merkezince hazırlanan asgari geçim endeksinin aralık ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi aralık ayında 6 bin 897 lira 69 kuruş olarak hesaplandı. Bu rakam, bir önceki aya göre yüzde 0,56 artış gösterdi.

Perşembe, 09 Ocak 2020 00:15
Alpaslan Savaş

Yeni yıla asgari ücretin günlük 10 liraya denk düşen artışıyla girdik. Bu artışla asgari ücret önümüzdeki yıl da açlık sınırı düzeyinde kalmaya devam edecek.

Salı, 21 Ocak 2020 02:00
Oğuz Oyan

Şakası yok, toplum her açıdan ısınıyor. Bir yandan gelirler enflasyon artışını izleyemezken, hatta hiç geliri olmayan işsizler ordusu çığ gibi büyürken, diğer yandan toplumun temel gereksinimleri olan barınma (kira-aidat+ ısınma+ elektrik+ su), gıda, ulaşım ve iletişim giderleri gerek vergiler gerekse kamunun ve piyasanın (ithal maliyetleriyle de şişen) fiyat politikalarıyla iyice kabarıyor.

Çarşamba, 11 Aralık 2019 00:20
Tütün ürünlerinde düz paket çağı başlıyor. İki bölümlük yazı dizisinin dünkü bölümünde paketlerdeki sağlık uyarılarının kısa tarihçesine yer vermiştik. Bugünkü yazıda ise yeni paketlerin başarı şansı var mı sorusuna yanıt arayacağız.

İki bölümlük dizinin dünkü bölümünde, sağlık uyarılarının kısa bir tarihçesi ve Türkiye’deki uygulaması ele alındı.

Pazar, 22 Aralık 2019 13:03
Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin Ankara'da yapılan olağanüstü kongresinde 12 maddelik manifestonun okunmasının ardından isim değişikliği önerisi divana sunuldu. Partinin yeni isminin 'Sol Parti' olmasına karar verildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 8. Olağanüstü Kongresi Ankara İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu'nda başladı. ÖDP üye ve delegelerinin geniş bir katılım sergilediği kongrenin gündemi isim değişikliği.

Pages