2603 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 01 Nisan 2020 10:10
AKP'li bazı belediyeler İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ve Bakan Soylu'nun açıklamalarına rağmen yardım kampanyası düzenlemeye devam ediyor. Bu durum genelgenin muhalefet ve iktidar partisi belediyeleri için çifte standartla uygulandığı eleştirilerine neden oluyor.

AKP'li Gaziantep Şahinbey Belediyesi, "yardıma ihtiyacı olan vatandaşların taleplerini karşılamak üzere" çağrı merkezi sistemi kurdu. Belediyenin verdiği bilgiye göre internet sitesindeki talep formunun doldurulmasının ardından değerlendirmeler sonucunda ailelerin talepleri adreslerine ulaştırılıyor.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 13:53
Erdoğan'ın iban göndererek başlattığı kampanyaya patronların 180 milyon TL'nin üzerinde bağış yaptığı açıklandı. Daha önce yasada yapılan değişikle ve Cumhurbaşkanı'na tanınan yetkiyle, başbakan ya da bakanlar kurulunca başlatılan yardım kampanyalarına yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı gider olarak gösterilebiliyor. Öte yandan bunun için gerekli olan Cumhurbaşkanı kararı henüz çıkarılmış değil.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iban göndererek başlattığı "Biz bize yeteriz Türkiye'm" isimli bağış kampanyası tartışılmaya devam ediliyor.

Kimilerine göre devlet vatandaşına sahip çıkma görevini bu şekilde kampanyalara havale ederek hem sorumluluktan kaçmaya hem de hiçbir yaraya merhem olmayacak bu etkinliklerle göz boyamaya çalışıyor. 

Cuma, 03 Nisan 2020 13:42
Erkan Yıldız koronavirüs salgını esnasında evde kalamayanların hikayesini, Orhan Kemal'in Cemilesi'yle birlikte değerlendirerek yazdı.

“Cemile”, kitaptan çıkıp, tüm manzarayı bir film karesi gibi gözümüzün önüne getiren şu cümleyle başlıyor.

Pazar, 15 Mart 2020 19:52
Banka Emekçileri Dayanışma Ağı’ndaki emekçiler, evden çalışma uygulamasının, çalışma saatlerinin belirsizleştirilmesi riskini beraberinde getirdiğini belirtirken, çalışma saatlerine dönük bu tip ihlallere karşı uyanık olmaya ve salgını bahane eden patronların her türlü hak gaspına karşı sektörün emekçilerini dayanışma ağında yan yana durmaya çağırıyor.

Ülke genelinde oluşan salgın paniği bankalarda çalışanların yıllık izinlerinin “eritilmesi” konusunda bir gerekçeye dönüştürülmeye çalışılıyor.

Cumartesi, 21 Mart 2020 20:46
Kovid-19 pandemisi ülkemizde yayılmaya devam ederken Türkiye Komünist Partisi bir an önce halkın sağlığını ve yaşama hakkını esas alan kararların hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kovid-19 pandemisinin yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin yetersiz olduğuna ve halkın ihtiyaçlarının görmezden gelinerek alındığına işaret ederek sorunun çözümü için alınması zorunlu olan kararları açıkladı.

TKP'nin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

Sömürü düzeni dokunulmaz değildir
Bütün Kaynaklar Halka!

Pazartesi, 30 Mart 2020 20:51
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla yapılan kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan konuşmasında herkesin kendi karantinasını uygulaması çağrısında bulundu ancak üretimin devam edeceğini belirtti. Erdoğan alınan tedbirlerden etkilenen 'dar gelirliler' için bir bağış kampanyası başlattıklarını açıkladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla yapılan kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Cuma, 06 Mart 2020 10:57
Dardanel'in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı ve işçilere 'övgüler' yağdırılan reklamı televizyonlarda yayınlanırken, şirketle işçiler arasındaki ilişki 'reklamdaki' gibi değil. Gerekçesiz işten çıkarmalar ve yaşanan kısa süreli grevlerle tanınan Dardanel'e karşı hukuk mücadelesi veren bir kadın işçi, Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşarak yaşadığı sömürüyü anlattı.

Dardanel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı reklam filminde 1000 kadın çalışanının olmasıyla övünüyor, reklam filminde yer alan işçiler “Dardanel bizim evimiz, her şeyimiz” diyor. Ancak reklamların tersine, emek sömürüsünün kentte en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Dardanel’de ne işçilerin yüzü gülüyor ne de onlara aileden biri muamelesi yapılıyor.

Cumartesi, 07 Mart 2020 13:51
İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu tarafından düzenlenen 'İş yerinde kadın: Sömürü, Mobbing, Şiddet ve Taciz' başlıklı panel İstanbul Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu 8 Mart Haftası dolayısıyla “İş yerinde kadın: Sömürü, Mobbing, Şiddet ve Taciz” başlıklı panelini dün saat 19.30’da İstanbul Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirdi. İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu ve Medeniyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr.

Çarşamba, 18 Mart 2020 12:07
Türkiye Komünist Partisi, halkın sağlığını ve yaşama hakkını esas alan 16 maddelik bir talep listesi ilan etti ve 'Sömürü düzeni dokunulmaz değildir. Bütün Kaynaklar Halka!' açıklamasında bulundu.

Türkiye Komünist Partisi, hızla yayılan koronavirüse karşı 16 maddelik bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 'Sömürü düzeni dokunulmaz değildir. Bütün Kaynaklar Halka!' denilirken, taleplerin derhal hayata geçirilmesi istendi.

Açıklama şöyle:

Sömürü düzeni dokunulmaz değildir. Bütün Kaynaklar Halka!

Pazartesi, 30 Mart 2020 09:54
Pandemi günlerinde spor ile eğitim sömürü koşullarının genişlemesi ile yeniden buluşturuluyor. 'Hakem de mi yetiştirmeyeceğiz’ değildir mesele, patronlara ve patron olan bakan ve başkanlara ucuz iş gücü devşirme potansiyelinin arttırılması ve gençlerin hayallerinin belirlenmesinin, daha doğrusu çalınmasının, patronlara bırakılmasıdır.

Korona virüsün esir aldığı yalnızca gündelik yaşamlarımız değil. Ayrıca her şeyi bir virüs ile ilişkilendirmenin de sınırları olduğu açık. Çünkü virüs olmadan da gündelik hayatımızda tutsak ediliyor, adeta tipi değişmek üzere bin bir türlü faşizme maruz bırakılıyorduk. Üstüne eklenen salgın oldu, sömürü koşulları ise tam randımanlı bir şekilde devam ediyor.

Çarşamba, 25 Mart 2020 13:43
İstanbul Cihangir'deki Ziraat Bankası'nda çalışan bir kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Şube 14 günlüğüne kapatıldı.

Ziraat Bankası’nın İstanbul Cihangir şubesindeki bir çalışanında koronavirüs tespit edildi. 

Sözcü'den Can Mumay’ın haberine göre bu durumun öğrenilmesinin ardından acil önlem olarak şube 14 gün süreyle kapatıldı.

Bu şubede yapılan işlemler ise bankanın Beyoğlu şubesine kaydırıldı.

Pazartesi, 09 Mart 2020 11:40
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerine meslek lisesi kurulacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İlk defa ceza ve infaz kurumlarında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde mesleki lisesi kurulacak" dedi.

Söz konusu adım için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Salı, 31 Mart 2020 11:59
Erdoğan'ın başlattığı 'Biz Bize Yeteriz' kampanyasını eleştiren öğrenci gözaltına alındı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Biz Bize Yeteriz" kampanyasını eleştiren Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Ata Egemen Çakıl gözaltına alındı.

Çakıl'ın kampanyanın açıklanmasının ardından Twitter hesabından "Canlı yayına çıkarak kendilerini cumhurbaşkanı olarak tanıtan ve para isteyen şahıslara inanmayın" diye yazdığı öğrenildi.

Pazar, 22 Mart 2020 17:17
Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında kentte kâğıt toplayıcılığının yasaklandığını duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili olarak resmi sosyal medya hesabından mesaj yayımladı.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ankara'da kâğıt toplayıcılığı yasaklanmıştır. Geçimini kâğıt toplayarak sağlayan vatandaşlarımıza ‘Barınma Evi’nde konaklama imkânı ve gıda temini belediyemiz tarafından sağlanacaktır” denildi.

Salı, 17 Mart 2020 11:50
Koton, koronavirüs nedeniyle hamile ve engelli çalışanlar yıllık izin kullanmalarını talep etti.

Birçok mağaza emekçisinin ücretsiz izne ayrılması gündemdeyken Koton’da salgın gerekçe gösterilerek part time çalışanların çalışma saatlerine sınırlama getirildi, hamile ve engelli çalışanlardan, hatta lise stajyerinden bile yıllık izin kullanmaları talep edildi.

Pages