75732 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 17:18
soL 6 Nisan sabahı okurların karşısına yeni bir yüzle çıkacak. Bir tasarım değişikliğinden biraz fazlası Pazartesi sabahı sol.org.tr açıldığında karşınıza çıkacak.

soL Haber Portalı ya da tam tanımlayıcı adıyla sol.org.tr yine kabuk değiştiriyor.

2006 yılında günlük internet gazetesi olarak yayına başlayan soL, aradan geçen 14 yıla yakın zamanda birden fazla kez değişti. İlk önemli değişim günlük internet gazetesi olarak her sabah “yayına” giren soL’un canlı bir haber sitesine dönüşümü ile olmuştu.

Perşembe, 02 Nisan 2020 18:56
Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, koronavirüs salgınına karşı mücadele eden sağlık emekçileri için ücretsiz servis hizmeti sağladı.

Dersim'de koronavirüs salgınına ilişkin çalışmalar birçok alanda sürüyor.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadele eden tüm sağlık emekçileri için ücretsiz servis hizmeti sağladı.

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:31
Ankara Dikmen’de salgın koşullarında bir öğretmen lojmanı yıkılmak isteniyor. Büyük ‘tesadüf eseri’ Ali Ağaoğlu’nun inşaatının yakınında bulunan lojmanda kalan eğitim emekçileri, yıkıma karşı mücadeleye kararlı. İşin ilginç yanı, lojmanın yıkılması için gerekçe olarak gösterilen 'depreme dayanıksızdır' raporu, 'çok gizli' denilerek saklanıyor.

Yeni koronavirüs salgını ülke genelinde hızla yayılırken, AKP’ye yakınlığıyla bilinen patronların inşaat çalışmaları ülke genelinde aralıksız olarak devam ediyor. Bunun son örneklerinden biri de Ankara Dikmen Vadisi’ndeki Ali Ağaoğlu’nun başlattığı inşaat çalışması oldu.

Cuma, 03 Nisan 2020 13:59
Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi adına tüm bankalar teker teker destek paketleri açıklamaya başladı. Bu destek paketleri ne anlama geliyor? Borç erteleme kolaylığından yararlanmak isteyen çoğu vatandaş erteleme süresi boyunca oluşacak yüksek tutarlı ilave faiz yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacak. Bir pandemi masalı olan kredi ertelemesini Cengiz Ateş soL için yazdı.

Finansal sermaye 21. Yüzyılda kendisine yeni finansal araçlar yaratmış görünebilir. Ancak hemen her zaman kazanç hesabı dönüp dolaşıp mevcut sermayenin ne kadar sürede ne kadar katlandığı hesabına, bu açıdan paranın zaman değerine, yani faize gelmeye devam ediyor.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 13:53
Erdoğan'ın iban göndererek başlattığı kampanyaya patronların 180 milyon TL'nin üzerinde bağış yaptığı açıklandı. Daha önce yasada yapılan değişikle ve Cumhurbaşkanı'na tanınan yetkiyle, başbakan ya da bakanlar kurulunca başlatılan yardım kampanyalarına yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı gider olarak gösterilebiliyor. Öte yandan bunun için gerekli olan Cumhurbaşkanı kararı henüz çıkarılmış değil.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iban göndererek başlattığı "Biz bize yeteriz Türkiye'm" isimli bağış kampanyası tartışılmaya devam ediliyor.

Kimilerine göre devlet vatandaşına sahip çıkma görevini bu şekilde kampanyalara havale ederek hem sorumluluktan kaçmaya hem de hiçbir yaraya merhem olmayacak bu etkinliklerle göz boyamaya çalışıyor. 

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Pazar, 05 Nisan 2020 20:26
EpttAVM üzerinden yurttaşlara haftada 5 adet maske dağıtılacağı açıklandı. Tek kullanımlık olan maskelerin en fazla 4 saat kullanımdan sonra değiştirilmesi ve bir kez çıkarılan maskenin tekrar kullanılmaması öneriliyor.

PTT 20-65 yaş arası kişilere haftada bir paket (5 adet) olmak üzere ücretsiz maske dağıtılacağını açıkladı.
PTT üzerinden dağıtılacak maskelerle ilgili duyuru EpttAVM web sitesi üzerinden yayınlandı. Maskelerin PTT Kargo ile ücretsiz dağıtılacağı açıklandı.

Yapılan duyuruda;

‘Değerli Vatandaşlarımız,

Pazar, 05 Nisan 2020 20:02
Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre ülkede son 24 saatte 3 bin 135 vaka, 73 ölüm gerçekleşti.

Ülkede Covid-19 vakalarının sayısı son 24 saatte 3 bin 135 artarak 27 bin 69'a ulaştı.

Pazar, 05 Nisan 2020 19:21
İstanbul Tabip Odası özel hastanelerden ilave ücret alınmasıyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Özel hastanelerde acil ve yoğun bakım dışında verilen hizmetler için Covid-19'lu hastalardan ‘ilave ücret adı altında para alınmasına devam edilmesiyle ilgili açıklama yapan İstanbul tabip Odası, özel hastanelerin sigortalı hastalardan para almasının önünün AKP ile açıldığını söyledi.

Pazar, 05 Nisan 2020 18:18
AKP dönemi zengin şirketlerinden Rönesans Holding, Yeşilköy ve Sancaktepe'de sahra hastanesi yapıyor. Şirket, kurulumda kullanılmak üzere alacağı malzemelerin ihalesini duyurdu.

İstanbul Yeşilköy ve Sancaktepe'ye iki sahra hastanesi yapılıyor.

İnşaatlarında kullanılmak üzere alınacak malzeme tedariği için verilen ihalelerle ortaya çıkan hastane yapımının, AKP döneminde aldığı ihalelerle servetini katlayan Rönesans Holding'e verildiği ortaya çıktı.

Pazar, 05 Nisan 2020 17:29
ABD liderliğindeki koalisyon, Irak'taki bir hava üssünü boşaltıyor.

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) sözcüsü Albay Myles Caggins, ABD liderliğindeki koalisyonunun Irak'ın merkezinde yer alan bir hava üssünden ayrıldığını duyurdu.

Pazar, 05 Nisan 2020 15:47
ABD'ye ait uçak gemisi USS Theodore Roosevelt'in kaptanını gemide koronavirüsün yayılmasını önlemek için yardım talep ettiği mektubunun ardından görevden alınmıştı. Trump, askerin görevden alımasını savundu.

ABD Başkanı Donald Trump, mürettebatının hayatını gemide hızla yayılan yeni koronavirüs nedeniyle kurtarmak için harekete geçerek mektup yazan uçak gemisi USS Theodore Roosevelt'in eski kaptanı hakkında dün bir açıklama yaparak bu hareketi "uygunsuz" olarak niteledi.

Pazar, 05 Nisan 2020 15:04
İsrail’de belediye meclisi üyesi Shmulik Simchon, bölgede oturan İsrail vatandaşlarına, 'Araplara ev satmamaları' çağrısında bulundu.

İsrail’de Kiryat Tiv'on belediye meclisi üyesi Shmulik Simchon, WhatsApp üzerinden bölgede oturan İsrail vatandaşlarına "Araplara ev satmamaları" çağrısında bulunurken, ev alan Araplarınsa "istenmeyen sonuçlarla karşılaşacağı" tehditinde bulundu.

Pazar, 05 Nisan 2020 14:50
Patronların Ensesindeyiz İzmir Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı, koronavirüs salgınına rağmen işçilerini ağır koşullar altında çalıştırmaya devam eden Akar Tekstil’de üretimin derhal durdurulması çağrısı yaptı.

Patronların Ensesindeyiz İzmir Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı, Akar Tekstil'de yaşananlara ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Pazar, 05 Nisan 2020 13:29
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü kriziyle karşı karşıya olduğunu ve yeni bir Marshall Planı’na ihiyacı olduğunu söyledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Guardian’a yazdığı yazıda, "Avrupa 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü krizle karşı karşıya" dedi ve koronavirüsü 1918’de karşılaşılan grip salgınından bu yana halk sağlığı için en büyük tehdit olarak tanımladı.

Pages