1190 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Mart 2020 14:45
Türkiye Komünist Partisi, üye ve gönüllüleri için bir Covid-19 Bülteni yayımlıyor. Bültenin ikinci sayısı virüs ve salgın hakkında derlenmiş bilgilere ayrılmış.

Türkiye Komünist Partisi, üye ve gönüllüleri için bir Covid-19 Bülteni yayımlıyor. İlki 17 Mart tarihinde yayımlanan bülten, e-posta aracılığıyla partinin tüm üye ve gönüllülerine ulaştırılıyor.

Çarşamba, 11 Mart 2020 12:57
Almanya'da ırkçılıkla mücadele eden kurumlar arasında olan Allmende derneğinden Garip Bali ile Almanya'da yabancı düşmanlığı ve göçmen karşıtlığını konuştuk.

Toplumu tehdit eden ve “aşırı sağ” olarak adlandırılan faşist hareketlerin siyaseten legal bir zemine oturtulması, hitap eden kesimin güç gösterisi yapmasına olanak sağlıyor. Bunlardan biri de Hanau katliamını gerçekleştiren 43 yaşındaki Tobias Rathjen.

Salı, 11 Şubat 2020 18:37
Ortaya çıkmış askeri belgelere göre, ABD Soğuk Savaş sırasında, SSCB’ye karşı güç gösterisi yapmak amacıyla Ay’da nükleer başlık patlatmayı planladı. ABD'nin bu planı dünya basınında yeniden gündeme geldi.

Ortaya çıkmış belgelere göre, Soğuk Savaş gerilimlerinin “tehlikeli bir seviyeye ulaşması” durumunda ABD Hava Kuvvetleri, NASA’nın da bir parçası olduğu "Ay'da bir nükleer savaş başlığını patlatmak" için bir plan hazırladı. 2000 yılında ortaya çıkan plan bugün yeniden dünya basınının gündeminde.

Pazar, 02 Şubat 2020 11:58
Nâzım Hikmet, 1952'de Varşova Radyosu aracılığıyla Yunan halkına gönderdiği mesajda Yunan halkını ve politik önderliğini Nazi işgali ve sonrasındaki iç savaş sürecinde gösterdiği kahramanlıkları için selamlıyor. Dönemin Dünya Barış Konseyi üyesi de olan şairin mektubunu soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Nâzım Hikmet Kolektifi’nin Notu: Nâzım Hikmet'in aşağıdaki mektubu yazdığı dönem, 20. yüzyıl tarihi açısından özgün bir dönemdi.

Perşembe, 06 Şubat 2020 20:41
ABD’nin istihbarat servisi CIA, resmi internet sitesinde çocuklara yönelik ‘Casus Çocuklar’ adlı bir köşe barındırıyor. Köşede çocuklara yönelik ajanlık öyküleri ve oyunlar bulunurken, CIA'in çocuklara yönelik seslenmesi tekil bir örnek değil, ABD'nin diğer istihbarat kurumları da çocukları özendirme ve onları kendi bünyelerinde çalıştırma girişimlerine sahip.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (Central Intelligence Agency, CIA) çocuklara sevimli görünmek adı altında 90'lı yıllarda internet sitesinde ‘Casus Çocuklar’ (Spy Kids) adlı bir bölümü kullanıma soktu. Bölüm çocuklar için nasıl ajanlık yapılabileceğine dair "casusluk oyunları", "gözüpek ajanların" hikayeleri ve benzer

Cuma, 21 Şubat 2020 21:45
Tevfik Taş

Kapitalizm, iktisadi olanı kendisinden önceki iktisadi/sosyal biçimlerden farklı olarak başat kılmayı başaran sistemin adıdır. Kırbacın yerini ücret alırken, Marx'ın özgün deyimi ile, emekçi de ''kuş  serbestliğinde hareketlilik''e* sahip olur. 

Çarşamba, 26 Şubat 2020 00:00
Fatih Yaşlı

1960’ların ikinci yarısına girerken Türkiye’de rüzgâr soldan yana esiyor, başta aydınlar, öğrenciler, genç subaylar olmak üzere kitleler sol fikirlerle tanışıyor, yüzünü sola dönüyordu.

Pazartesi, 13 Ocak 2020 00:00
Osman Çutsay

Yeşiller Partisi, Federal Almanya'da 40'ıncı kuruluş yılını kutladı. Bu arada önceki günlerde Viyana'da Hıristiyan demokratların (ÖVP) hükümet ortağı da oldular. Kısa bir süre sonra benzer bir tablonun, yani Hıristiyan demokratlarla Yeşiller'in hükümet kurma pratiğinin Berlin'de de ortaya çıkacağı söylenebilir.

Çarşamba, 22 Ocak 2020 07:51
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesinde, Enver Altaylı’nın darbe girişiminden 2 gün önce Türkiye’ye geldiği kaydedildi. Ele geçirildiği belirtilen belgelerde, 15 Temmuz’da Erdoğan’ın ‘hedef’ olarak belirlendiği, darbe girişiminin önemli merkezlerinin haritada işaretlendiği ifade edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eski MİT personeli Enver Altaylı'nın da arasında bulunduğu 4 kişi hakkında yürüttüğü FETÖ soruşturmasında iddiaya göre CIA bağlantılarına ulaşıldı.

Salı, 21 Ocak 2020 15:49
Türkiye Komünist Gençliği bir süredir hazırlıklarını yürüttüğü '21. Yüzyılda Genç Olmak' başlıklı özel dosyayı 2020’nin ilk ayında yenilenen internet sitesi üzerinden yayımlayacak.

Son dönemlerde ülke gündemine de giren yemekhane zamları, KYK kredi borçları, imam-hatipleşmeye karşı yükselen itirazlar yahut stajyerlerin yaşadığı hak gaspları gibi başlıklar üzerinden Türkiye’de gençlerin yaşamlarını sürdürmeye çabalarken karşılaştıkları zorluklar tartışılır oldu.

Çarşamba, 08 Ocak 2020 15:46
TürkAkım doğalgaz boru hattının açılış töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasında 'engellemelere rağmen' işbirliğinin geliştiğini söyledi. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada İran ile ABD arasındaki gerilime ilişkin 'Tüm taraflarla konuşabilen bir ülke olarak diplomasi trafiğimizi çok yönlü bir şekilde devam ettireceğiz' dedi. Putin ile Erdoğan tören öncesinde yaklaşık 2 saatlik basına kapalı bir görüşme yaptı.

Rus doğalgazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış töreni başladı.

Törende Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

TÖREN ÖNCESİ BASINA KAPALI GÖRÜŞTÜLER

Çarşamba, 15 Ocak 2020 21:45
Emre FALAY

“Geçmişe ağıt” ve “topunun köküne kibrit suyu” döneminden geçiyoruz. İkisinin aynı tarihsel uğrakta bir arada bulunmasında şaşırtıcı bir yan yok.

Çarşamba, 15 Ocak 2020 18:33
Kaya Tokmakçıoğlu, Çağrı Kınıkoğlu

Herhalde yetmiş yıl filan, hatta birkaç yıl daha fazlası geçmiş olmalı yazılmasının üstünden; Memleketimden İnsan Manzaraları’nın final episodu ile başlayalım bu yazıya.

Çarşamba, 25 Aralık 2019 00:30
Fatih Yaşlı

Her şey 3 Kasım 2002’de başlamadı, bu işin bir tarih öncesi var.

Yeni Türkiye eski Türkiye’nin içerisinden çıktı, onun en çürümüş, en köhnemiş yerlerinde hayat buldu, eski Türkiye’nin üzerinde yükseldi. 

Bugünlere 3 Kasım’la gelmedik, Türkiye toplumu 3 Kasım’a kadar ağır ağır zehirlendi, yeni Türkiye o zehirlenmenin bir ürünüdür.

Pazar, 29 Aralık 2019 00:45
Serpil Güvenç

2019 Nobel edebiyat ödülünün sahiplerinden birisi Peter Handke. Hakkında yazılanlardan anlaşıldığı kadarıyla oldukça üretken bir oyun yazarı, çevirmen ve şair olan Avusturyalı edebiyatçı aynı zamanda bir senarist ve yapımcı. Ünlü Alman film yönetmeni Wim Wenders ile birlikte de çalışan Handke’nin bazı romanları senaryolaştırılıp filme çekilmiş.

Pages