12383 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 04 Nisan 2020 09:45
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu 'Biz bize yeteriz' bağış kampanyasına katılan patronların sicili göz dolduruyor. Her yıl milyarlaca lira kâr açıklayan, işçi düşmanlığı haberleriyle gündeme gelen patronlar, aldıkları teşviğin yanında oldukça komik kalan bir parayı 'milli dayanışma' diyerek bağışlamış oldu.

AKP iktidarının memnun kesimi patronlar, yeni koronavirüs koşullarında kendileri için açıklanan 100 milyar liralık teşvik paketini “homurdanmayla” karşılamıştı.

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:56
Sınırlı personelle çok test yapan büyük ülke olmak mı yoksa sınırları kapayan küçük ülke mi? İtalya, İspanya ve Fransa gibi merkez ülkelerinde yüksek vaka sayıları ve ölüm oranlarıyla karşı karşıya olan Avrupa Birliği Kovid-19 karşısında çaresiz görünüyor.

Yeni koronavirüsün doğum yeri Çin’den çıkıp Avrupa’ya ulaşması fazla sürmedi. Üstelik, güncel verilere göre Avrupa Birliği’ne Çin’e verdiği hasardan fazlasını vermiş durumda. İtalya, İspanya ve Fransa’nın salgına karşı bir strateji geliştiremediği ortada.

Perşembe, 02 Nisan 2020 15:14
ABD'de 170 bin mahkum, yeni koronavirüs salgını gerekçesiyle bulundukları cezaevindeki hücre ve koğuşlardan en az iki hafta çıkmayacak.

ABD'de 170 bin mahkum, koronavirüs salgınına karşı önlem gerekçesiyle hücre ve koğuşlara kapatıldı.

BBC'de yer alan habere göre, mahkumlar en az iki hafta boyunca hücre ve koğuşlardan çıkamayacak.

Federal Cezaevleri Bürosu, ülkedeki 122 cezaevinde en az 57 mahkum ve 37 muhafızın KOVİD-19 hastalığına yakalandığını bildirdi.

Perşembe, 02 Nisan 2020 10:45
Boyun Eğme gazetesi dijital olarak yayımlanmaya ve okurlarına internet üzerinden ulaşmaya devam ediyor. Haftalık siyasi gazete Boyun Eğme bu hafta 'Paralar nereye gitti?' manşetiyle çıktı. Gazete koronavirüs salgını hızla yayılırken Erdoğan'ın IBAN numarası vermesini değerlendiriyor.

Haftalık siyasi gazete Boyun Eğme'nin 215. sayısı ''Paralar nereye gitti?'' başlığıyla çıktı. 

Haftalık Boyun Eğme gazetesi bir süre dijital olarak yayımlanacak ve okurlarına internet üzerinden ulaşacak.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 10:33
Dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri olan Gazze’de, olası bir Kovid-19 salgının felakete dönüşmesinden korkuluyor. İki milyona yakın insanın yaşadığı Gazze’de ablukaya bağlı teçhizat ve malzeme eksikliği yaşanırken, zaten son derece ağır bir yük altında olan sağlık sisteminin çökebileceği belirtiliyor.

12 yıldır süren İsrail ve Mısır’ın ablukası, koranavirüsün Gazze Şeridi’ne girmesini geciktirse de, ilk vakaların tespit edilmesinin ardından gözler Gazze’nin yıkımın eşiğindeki sağlık sistemine çevrildi.

GAZZE'DE İLK ÖNLEMLER VE İLK VAKALAR

Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Ali Rıza Aydın

Kapitalist dünyanın yaratığı olan virüsün işgali sınır ve ulus tanımıyor. 

Aslî, ivedi ve genel görev, yükümlülük ve sorumluluk devletin.  

Anayasa bunu söylüyor, hem de öyle OHAL ilan etmeye gerek olmaksızın.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 10:24
Ekvador’da ABD yandaşı Moreno hükümetinin pandemiye karşı hazırlıksızlığının bedelini halk ödüyor. Kübalı doktorların sağcı hükümet tarafından kovulduğu ülkede pandemi nedeniyle taşan hastanelerin yanı sıra sokaklara atılan cesetlerin ve ölen yakınlarıyla aynı evlere kapatılan insanların görüntüleri olağan duruma geldi.

ABD destekli sağcı Lenín Moreno’nun Başkanlığa seçilmesinden beri Latin Amerika ülkesi Ekvador'da, IMF’ye uyum paketlerini uygulamaya koymuş ve halktan büyük tepki görmüştü. Moreno hükümeti ABD’ye yaranmak için ülkedeki Kübalı doktorları ülkeden kovarken Kovid-19 pandemisinin ülkeye sıçramasıyla Ekvador’un sağlık sistemi tamamen çöktü.

Pazar, 05 Nisan 2020 17:29
ABD liderliğindeki koalisyon, Irak'taki bir hava üssünü boşaltıyor.

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) sözcüsü Albay Myles Caggins, ABD liderliğindeki koalisyonunun Irak'ın merkezinde yer alan bir hava üssünden ayrıldığını duyurdu.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 09:30
Koronavirüs fırsatçısı patronların gündemde tuttukları kısa çalışma ödeneğini ve işçiler için ne anlama geldiğini bir iş hukuku uzmanı soL’a değerlendirdi.

Kriz fırsatçısı patronlar koronavirüs günlerinde işçileri ya işsiz bırakıyor ya da AKP’nin kendilerine sağladığı olanaklarla çeşitli hak kayıplarına yol açıyor.

Bu başlıklardan en fazla öne çıkan konu “kısa çalışma ödeneği” gündemi olurken, bir iş hukuku uzmanı, konuya ilişkin soL’un sorularına yanıt verdi.

Cuma, 03 Nisan 2020 07:30
Osman Müftüoğlu Hürriyet’e başyazar oldu… Ahmet Hakan’ın gazetenin genel yayın yönetmenliğinden sonra en önemli değişiklik bu oldu. Önemsiz değişiklik ise her türlü yandaşlık sınırlarını zorlayan Nedim Şener’in gazeteye transferiydi. Paris’te eğitim almış şarap gurmesi Ertuğrul Özkök yerine imam hatipli Ahmet Hakan, Oktay Ekşi yerine Osman Müftüoğlu. Havuz medyasının “amiral gemisi”nin yönelimi…

Hürriyet'teki yazıları beslenme ve sağlık konularıyla sınırlı Osman Müftüoğlu’nun başyazar atanması salgının yarattığı ruh hali ile ilgili değil. Müftüoğlu hekimliğinin ötesinde sade suya tirit yazılarıyla biliniyor. Üstelik uzmanlığı ile yazdıkları arasında bir bağlantı yok. İç hastalıkları uzmanı ama ‘şunu yiyin bunu yemeyin’den ibaret yazdıkları. Bir tür ölçülü Canan Karatay.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 20:09
İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere gönderdi. Buna göre taburcu olanlar, birinci derece yakını vefat edenler ve terhis olanlar izin belgesi alacak.

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlaması getirilen büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta hangi durumlarda 'seyahat kısıtlaması için istisnalar' getirileceği ile ilgili valiliklere ek bir genelge daha gönderdi.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 09:19
Şaibelerin odağı haline gelmiş yardım kuruluşu Kızılay, salgın zamanında, 'ekonomik durgunluk' gerekçesiyle 'kısa çalışma'ya geçme kararı aldı.

Patronların ‘kriz’ dönemlerini bahane ederek emekçilerin maaşında kesintiye gitmesine, maaşın bir kısmını da İşsizlik Fonu üzerinden devlete ödettirmesine olanak sağlayan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ için son başvuru hazırlığı haberi Kızılay’dan geldi.

‘İNSANLARIN ZOR ZAMANINDA YANINDAYIZ AMA İŞÇİLERİN…’

Cuma, 03 Nisan 2020 10:36
Umrecilerin yurda dönmelerinin ardından takip edilmemeleri ve karantinaya alınan umreci sayısının toplam umreci sayısının yalnızca bir kısmını oluşturması hastalığın yayılmasının göz göre göre geldiğini ortaya koyuyor. Açıklanan ilk vaka sayıları da bu tablonun ispatı oldu.

Türkiye’de ilk yeni koronavirüs hastalığı teşhisi konulan vaka 10 Mart’ta kaydedilmişti. İlk vakanın bildirilmesine kadar yurt dışından gelen insanlara yönelik herhangi bir önleyici tedbirin uygulanmamasıysa ne yazık ki ilerleyen günlerde de sürdü. Gün gün takip edildiğinde uluslararası seyahat edenlerin takip edilmemesi, ülkede hastalığın nasıl yayıldığını gözler önüne seriyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:25
Almanya’da Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan ölümlerin hem oran hem de sayı olarak düşük seyretmesi, Alman mucizesi tartışmalarını beraberinde getirdi. Almanya belki şimdilik kaydı düşülerek anılması gereken başarısını sistem içindeki merkez konumuna borçlu olabilir.

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da 1 Nisan itibarıyla vaka sayısı bir önceki güne göre 5.453 kişi artarak 67.366’ya ulaştı. Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı ise 149 kişilik bir artışla 732’ye yükseldi.

Cuma, 03 Nisan 2020 09:20
Yeni koronavirüs salgınının tüm hızıyla yayıldığı günlerde AKP’nin en büyük övgü kaynaklarından birisi Şehir Hastaneleri olurken, bu hastanelerin salgın günlerindeki hali ise kimseyi şaşırtmıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neymiş, şehir hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş. Kendi cebimizden para vererek yaptırmıyoruz. Bu zatın şehir hastanelerinin nasıl bir modelle yapıldığından haberi yok. Hastaneleri devlet kendisi inşa etmiyor.Yıl ay gün koyuyoruz. Bu kadar gün ay yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi yapacaksın.

Pages