25658 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 01 Nisan 2020 11:58
ABD'de neden solunum cihazı sıkıntısı çekildiği ortaya çıktı. Meğer 2000'li yıllarda ucuza solunum cihazı üretip stoklamak için yapılan bir anlaşma, dev medikal cihaz şirketlerinden biri tarafından engellenmiş.

Yeni koronavirüs (Kovid-19) kriziyle boğuşan ABD'de solunum cihazı ihtiyacı giderek akut hale geliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ve teknoloji üretiminde başı çeken bir ülkede neden solunum cihazı eksiği çekildiği ise merak konusuydu.

New York Times gazetesinde yayımlanan bir habere göre, yokluğun arkasında medikal sermayenin kamu sağlığına attığı bir kazık yatıyor.

Pazar, 05 Nisan 2020 14:50
Patronların Ensesindeyiz İzmir Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı, koronavirüs salgınına rağmen işçilerini ağır koşullar altında çalıştırmaya devam eden Akar Tekstil’de üretimin derhal durdurulması çağrısı yaptı.

Patronların Ensesindeyiz İzmir Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı, Akar Tekstil'de yaşananlara ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Cumartesi, 04 Nisan 2020 17:45
Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında okulların kapatılıp uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte özel okullarda yaşanan hak gaspları artarak sürüyor.

Patronların Ensesindeyiz Öğretmen ağına ulaşan öğretmenlerin aktardıklarına göre, uzaktan eğitime geçilme kararının hemen ardından Şile’de bulunan Orman Okulları’nda öğretmenler çeşitli baskılarla karşılaştılar. Okul yönetimi öğretmenleri uzaktan eğitim başladığı hafta okula çağırdı. Okula gelmedikleri durumda maaş kesintisi yapmakla tehdit etti.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 17:31
Salgın günlerinde Ankara’da sanayi işçilerinin durumunu derledik.

Yeni koronavirüs salgını en çok işçilerin çalışma koşullarını etkilerken, birçok işçi ya ücretsiz izne çıkarıldı ya da zorlu çalışma koşullarında salgından kendi çabalarıyla korunmaya devam ediyor.

Salgın günlerinde Ankara’da sanayi işçilerinin durumunu derledik:

MAN

Cumartesi, 04 Nisan 2020 14:50
İzmir Akar Tekstil işçileri arkadaşlarının Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine iş durdurdu. Eli sopalı bir grup işçilere saldırdı. Çalışırken maske bile verilmeyen işçiler ise yasalardan elde ettikleri 'işten kaçınma' hakkını kullanmak istedi. Sağlık Kurulu'nun ise hiç bir önlem alımayan iş yeri için 'İş yerinde çalışmaya devam edilebilir' raporu vermesi dikkat çekti.

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Akar Tekstil fabrikasında çalışan işçilerde Kovid-19 testi pozitif çıkanlar olmuştu. Bunun üzerine çalışmak istemeyen işçilere patron tarafından açıklama yapıldı. Patron temsilcileri, “İl Sağlık Kurulu herhangi bir kusur görmedi.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 12:37
İzmir’deki Akar Tekstil'de üretim devam ediyor. Önlem alınmadan çalıştırıldıklarını söyleyen işçiler, 'Hasta olanlar var biliyoruz, patır patır insanlar bayılıyor' dedi.

 

İzmir’in Çiğli ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi içindeki Akar Tekstil'de işçiler ağır koşullarda çalıştırılmaya devam ediliyor.

Yaklaşık 1800 kişinin çalıştığı fabrikadan Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşan bir işçi, maskesiz ve önlem alınmadan çalıştırıldıklarını söyledi.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 12:25
Patronlar koronavirüs salgını dinlemiyor, fabrikalarda çıkan pozitif vakalara rağmen üretime devam ediyor.

Enerji, tekstil ve tüketici elektroniği de dâhil birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Zorlu Grubu, biri taşeron olmak üzere 7 çalışanının Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığını duyurdu.

Cuma, 03 Nisan 2020 10:27
Enflasyon Mart'ta yüzde 0.57 artarken, yıllık bazda yüzde 11.86 oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mart'ta aylık bazda yüzde 0.57, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.87 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11.86, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 8.50 oldu.

Cuma, 03 Nisan 2020 09:30
Daha önce Türkiye’nin 2020’de yüzde 2,5 büyümesini öngören Bank of America Merrill Lynch, salgın sonrasında ekonominin yüzde 2,3 daralacağı öngörüsünde bulundu.

Bank of America Merrill Lynch, Türkiye için 2020 yılı ekonomik büyüme öngörüsünü koronavirüs salgını nedeniyle değiştirdi.

Daha önce Türkiye’nin 2020’de yüzde 2.5 büyümesini öngören banka, salgın sonrasında ekonominin yüzde 2.3 daralacağı öngörüsünde bulundu. 

Bank of America Merrill Lynch bu yıl dünya ekonomisinin de yüzde 2.7 daralmasını öngörüyor.

Cuma, 03 Nisan 2020 07:45
İGDAŞ çalışanı Bengül Demirel Kovid-19 nedeniyle dün yaşamını yitirmişti. Demirel'in ölümü sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

İGDAŞ'ta geçtiğimiz günlerde Kovid-19 testi pozitif çıktığı için Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Küçükyalı Müşteri Hizmetleri biriminde çalışan Bengül Demirel yaşamını yitirdi.

Demirel iki çalışanında Kovid-19 çıkmasına rağmen önceki güne kadar kapatılmayan İGDAŞ Maltepe Hizmet Binasında çalışırken koronavirüse yakalanmıştı.

Perşembe, 02 Nisan 2020 21:27
İGDAŞ çalışanı Bengül Demirel Kovid-19 nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden dün taburcu edildi. 40 yaşındaki Demirel bugün evinde yaşamını yitirdi.

İGDAŞ'ta geçtiğimiz günlerde Kovid-19 testi pozitif çıktığı için Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Küçükyalı Müşteri Hizmetleri biriminde çalışan Bengül Demirel yaşamını yitirdi.

Perşembe, 02 Nisan 2020 11:23
Mart ayında ihracat yıllık yüzde 17,81 azalarak 13 milyar 426 milyon dolar oldu.

İhracat mart ayında koronavirüs salgını etkisiyle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.81 azalarak 13 milyar 426 milyon dolar oldu.

 

Perşembe, 02 Nisan 2020 10:36
Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan çok sayıda tarım ürününün ihracatını durdurdu.

Rusya Federasyonu, Kazakistan, Ermenistan, Belarus ve Kırgızistan'ın oluşturduğu Avrasya Ekonomik Birliği, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında çok sayıda tarım ürününün ihracatını 30 Haziran'a kadar yasakladı.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 22:04
Gebze Darıca’da faaliyet gösteren Sarkuysan fabrikasında Kovid-19 belirtileriyle dün hastaneye yatırılan işçinin test sonucu pozitif çıktı. Bunun üzerine işçiler iş bıraktı. Patron ise işçilere çalışmamaları halinde hukuki işlem yapacağını belirten tehdit mesajı yolladı.

Gebze Darıca’da faaliyet gösteren Sarkuysan işyerinde bir işçi, birkaç gün önce sağlığının bozulması üzerine evine gönderilmişti. Ancak işçinin sağlığı daha da kötüleşince Darıca Farabi Devlet Hastanesinde tedaviye alındı. Aynı gün işyerinden 3 işçinin daha koronavirüs şüphesi ile aynı hastanede tedavisi başlandı. Ayrıca 2 işçinin de evde karantinaya alındığı öğrenildi.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 00:00
Mustafa Türkeş

Kuşkusuz COVİD-19 virüs salgını halk sağlığını etkilemekle kalmadı; küresel kapitalist üretimde tedarik zincirinin sıkıntıya girmesine, bu süreçte artı değeri yaratan işçi sınıfını aş iş sorunu ile karşı karşıya bıraktı, üretilen değeri kapitalist sistem marifetiyle ele geçiren sermaye sınıfını ise rekabet konusunda endişeye sevk etti. 

Pages