73 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 13 Kasım 2019 10:55
2002 yılından bu yana öyküleri yayımlanıyor. 2010'da ilk öykü kitabı Deli Bal ile Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'nü aldı. Erkan Yıldız ve Güneş Yaman, 2017'de KHK ile işini kaybeden Pelin Buzluk'la yazarlık serüvenini konuştu.

2002 yılından bu yana çeşitli dergilerde öyküleri yayımlanan Pelin Buzluk, 2010 yılında yayımlanan ilk öykü kitabı Deli Bal ile Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'nü, ikinci öykü kitabı Kanatları Ölü Açıklığında ile Selçuk Baran Öykü Ödülü'nü, 2016 yılında yayımlanan En Eski Yüz ile 63. Sait Faik Öykü Armağanı'nı almaya hak kazandı.

Pazartesi, 28 Ekim 2019 02:00
Orhan Aydın

Günlerden pazar, Ekim ayındayız ama havada bahar sesi var, güneş gri bulutların arasından sevinç saçıyor, yine vapurun kıçında elimde çay bardağı ardımızdan uçuşan martılara bakınıyorum, ben yaşlarda yeşil paltolu bir hanım elindeki torbadan ekmek kırıntıları attıkça bir telaştır başlıyor, yaylıları inleyen senfoni gibi.

Salı, 02 Temmuz 2019 07:11
2 Temmuz 1993'te ülke tarihinin en karanlık sayfalarından biri açıldı... Karanlık dolu bir ateşle kaplı bu sayfadaki yangın, aradan geçen 26 yıla rağmen sönmedi. Sivas'ta bu ülkenin ilericilerini, aydınlarını yakan karanlık, 26 yıldır iktidarını sürdürüyor...

Bugün 2 Temmuz. Bundan tam 26 yıl önce şeriat isteyen gericilerin vahşice saldırısının sonucunda 33 aydın ve 2 otel görevlisi yakılarak katledildi.

O günün katillerini koruyanlar, katliamı seyredenler aradan geçen 26 yıl sonunda bakanlık, milletvekilliği ve bürokratlık yaptı.

Salı, 11 Aralık 2018 07:30
Orhan Aydın

Günlerden pazar, aralık ayındayız ama havada bahar sesi var, güneş gri bulutların arasından sevinç saçıyor, yine vapurun kıçında elimde çay bardağı ardımızdan uçuşan martılara bakınıyorum, ben yaşlarda yeşil paltolu bir hanım elindeki torbadan ekmek kırıntıları attıkça bir telaştır başlıyor, yaylıları inleyen senfoni gibi.

Salı, 16 Ekim 2018 07:30
Orhan Aydın

Okumuşsunuzdur sarayın oluşturduğu kurulların listelerini. 

Ülkemde halk yoksulluk ve işsizlik ve adaletsizlikle, yolsuzluklarla pençeleşirken 12 bin TL maaşla onlarca yandaşa yeni bir kapı aralandı.

İçlerinde eski vekiller, eski parti üyeleri, eski bakanlar, bürokratlar, Profesör, Doçent, Artiz, Arabeskçi sıfatlı onlarca isim var. 

Cuma, 29 Haziran 2018 15:19
Dijital platformda yayımlanan soL Dergi bu haftaki sayısında seçim değerlendirmelerine yer veriyor ve ülkeyi bekleyen siyasi ve ekonomik kriz başlıklarına odaklanıyor.

Haftalık olarak yayımlanan dijital soL Dergi'nin 17'inci sayısı çıktı. Abonelikle okunabilen dergi yeni sayısında 24 Haziran seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelere yer veriyor ve Türkiye'yi bekleyen ekonomik ve siyasi kriz başlıklarına odaklanıyor. 

Pazartesi, 21 Mayıs 2018 17:18
CHP'nin kesinleşerek YSK'ye teslim edilen milletvekili aday listesi yayınlandı. İşte o liste...

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ve beraberindeki heyet milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti.

İŞTE CHP'NİN LİSTESİ:

ADANA

Çarşamba, 10 Ocak 2018 15:57
AKP iktidarının "Kanun Hükmünde Kararname" adı altındaki hukuksuz ve keyfi uygulamaları sürüyor. Uygulamanın son mağdurlarından birisi de Türk edebiyatının son yıllarda dikkat çeken yazarlarından Pelin Buzluk oldu. Hakkında tek bir gözaltı kaydı bulunmayan Buzluk'un pasaport başvurusu reddedildi.

Kafka'nın "Dava" adlı romanı şu cümleyle başlar: 

"Biri Joseph K.'ya iftira etmiş olmalıydı, çünkü kötü bir şey yapmış olmamasına karşın bir sabah durup dururken tutuklandı." 

Perşembe, 26 Ekim 2017 09:29
Karikatürist Aptülika, edebiyatçı portrelerini 1 Kasım-24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesinin Zülfü Livaneli Kültür Merkezi salonunda sergileyecek.

Aptülika, edebiyatçı portrelerini 1 Kasım- 24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesinin Zülfü Livaneli Kültür Merkezi salonunda sergileyecek.

Perşembe, 12 Ekim 2017 21:21
HSK, 287 yargı mensubunun görev yerini değiştirdi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSK) 1. Dairesi, 267’si adli yargı hakim ve savcısı 20’si idari yargı hakimi olmak üzere 287 yargı mensubunun görev yerini değiştirdi.

Değişiklikler çerçevesinde;

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 00:45
Röportaj: Tolga Binbay

Geçtiğimiz aylarda Sabahın Bir Devamı Vardı isimli öykü kitabını yayınlayan Muzaffer Kale ile harfler, kelimeler ve anlar üzerine bir söyleşi yaptık. Edebiyattan girdik, geçen yıl kazandığı Sait Faik Hikâye Armağanı’na uğradık; edebiyat öğrenciliğine selam verip Türkiye’de kaldık.

Perşembe, 18 Mayıs 2017 18:30
Hakan Erol

Aslında bu konunun piri Taylan Kara hocadır. Bu alanda büyük emek harcayıp, muazzam bir temizlik yapıyor. Ben ancak Taylan hocanın sıkı bir takipçisi, belki tilmizi olarak kendimi atfedebilir, bu alanda birkaç kelam edebilirim.

Çarşamba, 14 Aralık 2016 10:15
Türkiye'de ve dünyada islamcı yapılanma, hareket ve örgütlerin tarihi gelişimi üzerine çok sayıda kitap yazmış olan Faik Bulut, ülkemizdeki tarikat ve cemaat yapılanmasına ilişkin sorularımızı yanıtladı. Gülen Cemaati'ne yönelik gerçek bir tasfiyeden söz edilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Bulut, Kürt bölgesindeki tarikat yapılanmalarıyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

“Tarikatler Cemaatler Dağıtılsın” başlıklı söyleşi dizimizde bugünkü konuğumuz yazar Faik Bulut oldu. 

Bulut'la cemaat ve tarikat yapılanmalarının tüm yönlerini konuştuk.

Türkiye'deki tarikat-cemaat yapılanmasının tarihi; siyaset ve sermaye ilişkilerine dair genel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Perşembe, 17 Kasım 2016 12:44
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, 110. yaşında Sait Faik’i ve bugünün aydınını konuşmak için bir etkinlik düzenliyor.

Türk Edebiyatı’nın büyük ismi Sait Faik Abasıyanık’ın 110. yaşı için Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) Kadıköy’de 20 Kasım 2016 Pazar günü bir etkinlik gerçekleştirilecek.

Cuma, 18 Kasım 2016 16:48
Türk edebiyatının ölümsüz adı Sait Faik, doğumunu 110. yılında İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezinde 19 Kasım Cumartesi günü anılacak.

"Bir seslenişe dönüp bakmak: Hişt" başlıklı Sait Faik anması, 19 Kasım Cumartesi günü Nâzım Hikmet Kültür Merkezinin Alsancak'taki binasında gerçekleştirilecek. 

Asaf Güven Aksel, Bekâm Örün ve Metin Tülü'nün konuşmacı olarak katılacağı panelin ardından, Ercüment Serpil bir performans sergileyecek. 

Etkinlik duyurusunda şöyle denildi:

Pages