3277 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 04 Nisan 2020 01:00
Aydemir Güler

Salgında egemenler hangi ekonomik faaliyetin ne ölçekte sürdürülmesi gerektiğine karar veremediler ve işçi sınıfının “mavi yakalı” denen kesimleri çalışmaya devam etti. Söz konusu sınıf kesiti açısından sağlık önlemlerinin tamamen göstermelik olduğu açık.

Cuma, 03 Nisan 2020 11:42
Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında, TFF Hakem Meslek Lisesi'nin açılmasını sağlayacak protokol imzalandı. Protokolde neler olduğu ayrı bir konu olsa da, Türkiye’de meslek liseleri denince akla ilk gelenler hiç şaşırtmıyor: Ucuz iş gücü, çocuk işçilik ve gericilik…

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) işbirliğinde gerçekleştirilen projede hakem liselerinin açılacağı duyurusu yapıldı.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 00:00
Mustafa Türkeş

Kuşkusuz COVİD-19 virüs salgını halk sağlığını etkilemekle kalmadı; küresel kapitalist üretimde tedarik zincirinin sıkıntıya girmesine, bu süreçte artı değeri yaratan işçi sınıfını aş iş sorunu ile karşı karşıya bıraktı, üretilen değeri kapitalist sistem marifetiyle ele geçiren sermaye sınıfını ise rekabet konusunda endişeye sevk etti. 

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Cuma, 03 Nisan 2020 00:15
Serdal Bahçe

Önce market arabasını aldı, el tutacak yerlerine dezenfektan sıktı. Sonra eldivenlerini kontrol etti. En son da maskesini düzeltti. Sonra çekinerek markete girdi. Yaşlı bir kadın ve erkek ondan hemen önce girmişlerdi. Onların uzaklaşması için bir süre durdu. Onlar uzaklaşırken yüzlerini süzdü, terleme veya kızarma var mı diye baktı.

Salı, 24 Mart 2020 17:07
Moskova’da maske spekülatörlerin eline düştü, eczanelerde bulunmuyor.

KOVİD-19’a karşı korunma amaçlı maske alabilmek için eczanelerin önünde uzun kuyruklar oluşturan Moskovalılar eli boş dönüyor. Liberal Novaya Gazeta bile sayfalarında “devletin geçici olarak üretim ve dağıtıma el koyması” ihtiyacından bahseden yorumculara yer vermeye başladı.

Cuma, 13 Mart 2020 09:19
Borsa İstanbul’un piyasa değeri 4 günde 118 milyar lira eridi. Döviz zirveyi zorlarken, altın ise değer kaybetti.

Yeni koronavirüs (KOVİD-19) salgını dolayısıyla dünya piyasalarında yaşanan satış dalgasından Borsa İstanbul da etkilendi.

Borsa İstanbul dün yüzde 7.2'yi bulan kayıpla tarihinin en büyük satış dalgalarından birini yaşadı. Güne yüzde 2.49 düşüşle 98.448 puandan başladı.

Pazartesi, 16 Mart 2020 17:28
İtalya Başbakanı Conte, virüsün yayılması konusunda riskli haftalara girdiklerini söyledi. Conte 'Koronavirüs sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, oturup ticaret ve serbest piyasa kurallarını yeniden yazmamız gerekecek' diye konuştu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kovid-19 pandemisinin Çin’den sonra en çok etkilediği ülkede riskli haftalara girildiğini belirterek alınan önlemlere uyulmasını istedi.

Bilim insanlarının virüsün yayılması açısından henüz zirve noktasının görülmediğini söylediklerini aktaran Conte “Bu haftalar en riskli haftalar olacak ve maksimum önlem gerekli” diye konuştu.

Cumartesi, 07 Mart 2020 18:51
Avusturya gümrük yetkilileri, bir Türk şirketine ait otobüste bulduğu 21 bin kaçak koruyucu maskeye el koydu. Tek kullanımlık maskelerin piyasa değerinin 50 bin euro olduğu belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, yeni koronavirüs salgını nedeniyle koruyucu maskelere birçok ülkede talep artarken, Avusturya'da bir Türk şirketine ait yolcu otobüsünde çok sayıda kaçak koruyucu maske tespit edildi.

Cuma, 27 Mart 2020 23:37
Türkiye'nin önemli sosyal bilimcileri, koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken, 'Bugün tüm dünya sağlığın, eğitimin, temel ihtiyaç maddeleri üretiminin piyasa süreçlerine terk edilmesinin bedelini ödüyor. Artık neoliberal ezberlerin terk edilmesinin; kamuculuk, planlama, toplumsal dayanışma gibi kavramların tekrar benimsenmesinin zamanı geldi de geçiyor' açıklamasında bulundu.

Korkut Boratav, Seyhan Erdoğdu, Aziz Konukman, Hayri Kozanoğlu, Bilsay Kuruç, Oğuz Oyan,  Mustafa Sönmez, Sinan Sönmez,  Serdar Şahinkaya, Taner Timur, Oktar Türel, İşaya Üşür, Galip Yalman ve Ergin Yıldızoğlu, "Sosyal bilimcilerin çağrısı" başlıklı bir açıklama yaptı.

Salı, 31 Mart 2020 14:18
Merkez Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle ilave tedbirler alındığını açıkladı.

Merkez Bankası, koronavirüs salgınının ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla ilave tedbirler açıkladığını duyurdu.

Salı, 03 Mart 2020 18:32
ABD Merkez Bankası, 'acil durum' kararıyla politika faizinde 50 baz puan indirime gitti.

ABD Merkez Bankası (Fed), "acil durum" ibaresiyle politika faizinde 50 baz puan indirime gitti.

Faiz, yüzde 1,75'ten 1,25'e çekildi. Fed'den yapılan açıklama koronavirüsün ekonomiye getirdiği riskler nedeniyle kararın alındığı belirtildi.

Salı, 17 Mart 2020 14:13
Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 'Fransa şirketlerini korumak için tüm araçları kullanmaktan çekinmem. Bunun için gerekirse kamulaştırma terimini bile kullanabilirim' açıklamasında bulundu.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, basın konferansında yaptığı açıklamada, büyük şirketlerin yeni koronavirüs salgını nedeniyle oluşan mali krizden kurtulmaları için hükümetin kamulaştırma yoluna başvurabileceğini söyledi.

Salı, 10 Mart 2020 18:02
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni koronavirüs salgını nedeniyle Erdoğan'ın, kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmaması yönünde bir genelge yayımlayabileceğini açıkladı. Bakan okulların kapatılmasıyla ilgili soru üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'yla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler hakkında Meclis'te Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu toplantısında konuştu.

Bakan Koca yaptığı açıklamada AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmaması yönünde bir genelge yayımlayabileceğini açıkladı.

Cumartesi, 07 Mart 2020 18:15
Zühre Çelebi

8 Mart Emekçi Kadınlar Günüdür. Her yıl 8 Mart’ta şirketler, patronlar kadınları ne kadar “önemsediklerini” anlatan bir dizi reklamla boy gösteriyorlar. Her 8 mart piyasa için bir tür fırsat halini alıp en “kadın sever” görünen patron yarışına dönüşüyor.

Bu yarış kadın istihdamının yoğunluğu, kadın girişimcinin yaratılması ve kadınlar başımızın tacıdır gibi kulvarlara ayrılıyor.

Pages