65 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 24 Kasım 2019 00:00
Ayşe Şule Süzük

Musibet Kasım geçti geçiyor. Her yıl, yıl bitişleri böylesi bir ivecenlik gelir üstüme. İçimde büyük bir saat, durmadan “hadi, hadi, hadi” der. Biliyorum, yıllardır böyledir bu bende. Sanki bankacıyım da yıllık bilançoyu teslim edeceğim. Cızırtılı bir ses, karanlık bir bakış tepemde dönenir durur. Bir filmin sonuna geliyorum da, tavsamış, sıkmış, sarkmış bir an önce bitsin isterim.

Pazar, 24 Kasım 2019 00:33
'Seyirci olmak' eskiden beri toplumumuzun vazgeçemediği davranışlardan birisi. 'Beni Kör Kuyularda' Güldiyar'ın gözünden dökülen taşın anlamından çok 'seyirci' hallerimize ayna tutan tarafıyla tartışılmayı, konuşulmayı hak ediyor. Ülkemiz, Muzaffer ve Güldiyar'ın üzerine mafya tarafından çökülmüş evine, benliklerine ve onları seyre dalan insanlara bu kadar benzerken taşın ne önemi var. Erkan Yıldız yazdı...

Hasan Ali Toptaş, son romanı “Beni Kör Kuyularda”da köyden kente göçmüş bir ailenin umutla başlayıp hüzünle devam eden öyküsünü ele alıyor. Köyden kente yapılan “umutlu göçlerin” aslında köyle kent arasında kalmış, kentin çeperlerine kurulan yerleşimlere yapıldığını biliyoruz.

Perşembe, 18 Temmuz 2019 09:24
Birleşik Metal-İş ile Homur mizah ve karikatür grubu tarafından hazırlanan HomurCUK dergisinin yeni sayısı 'Hepimiz aynı gemide değiliz' kapağı ile yayımlandı. Metal işçilerinin çocukları için hazırlanan Kırmızı Metal Karınca dergisinin yeni sayısı da yayında.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu'nun ortak projesi olan, fabrikalar ile işçilerin evlerinde, grev boylarında, direniş çadırlarında dağıtılan, HomurCUK dergisinin 27. sayısı ile metal işçilerinin çocukları için hazırlanan Kırmızı Metal Karınca dergisinin 17. sayısı yayımlandı.

Pazar, 07 Nisan 2019 01:45
Ayşe Şule Süzük

Bir cumartesi gecesi. Dışarıda nisan yağmurları. Kapalı, somurtkan bir hava var; öte yandan yeşile durmuş doğa, gelin çiçekleri, leylaklar ve solmaya yüz tutmuş bahar dallarının birbirine karışmış kokusu toprağın taze serinliğine karışıyor. Kızarmış ekmek kokusu gibi kahvaltı öncesi, hem tanıdık, hem şaşırtıcı hem gönül çelici.

Salı, 19 Şubat 2019 16:33
Artvin Cerattepe'de yaşam alanlarına sahip çıkan toplumsal muhalefet dinamikleri, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde, aralarında Artvin Barosu'nun da bulunduğu demokratik kitle örgütleri ve Artvin halkıyla birlikte, buradaki direnişe özel HOMUR mizah dergisini yayımladı.

HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu, bir açıklama yayımlayarak, “Redaksiyon Dergisi eki olarak 16 Şubat efsanevi Artvin direnişine yönelik saldırının yıldönümünde Artvin halkının yanındaydık. Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa’da eş zamanlı basın açıklamasında HOMUR 87. özel sayı ile meydanlardaydık” dedi. 

Pazar, 10 Haziran 2018 00:15
Ayşe Şule Süzük

Nuri Bilge Ceylan’ın seyircisini yine taşraya taşıdığı Ahlat Ağacı filmi ile kurduğum ilişki üzerine kafa yoruyorum iki gündür. Zira filmi Perşembe günü izledim. Alışveriş merkezinin büyükçe salonunda on kişiyi bulmuyorduk. İlk yarının bitimini beklemeden çıkan dört kişiyi de hesaba katınca, bize özel gösterimdi diyebilirim. Filmi beğendim.

Pazar, 21 Ocak 2018 12:30
Ayşe Şule Süzük

İstanbul’dayız. İstanbul’un türlü sürprizleriyle yaşanan bir günün ardından kafamda geç kalmış olmanın telaşı  ve bir türlü mümkün olmayan bilgisayar başına oturmanın tedirginliği birbirine karışıyor. Çocuklarla yapılan bir programa yetişememe şüphesi ile arabayı Kadıköy’e sürme hatasına düşünce de kapana kısılmış halde kalakalıyoruz tıkanan trafik karşısında çaresiz.

Cuma, 15 Aralık 2017 00:45
Taylan Kara

Şu anda Türkiye’deki kültür-sanat-edebiyat dünyasında hâkim olan iklimi bir cümlede özetleyecek olsaydım şu deyimi kullanırdım:

Köpeksiz köyde değneksiz gezmek…

***

Perşembe, 26 Ekim 2017 09:29
Karikatürist Aptülika, edebiyatçı portrelerini 1 Kasım-24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesinin Zülfü Livaneli Kültür Merkezi salonunda sergileyecek.

Aptülika, edebiyatçı portrelerini 1 Kasım- 24 Kasım tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesinin Zülfü Livaneli Kültür Merkezi salonunda sergileyecek.

Cuma, 27 Ekim 2017 14:54
Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi olan Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi (TESAK), yeni dönemde adındaki alanları tam olarak yansıtan bir içerik sunuyor.

Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi olan Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi (TESAK), yeni dönemde adındaki alanları tam olarak yansıtan bir içerik sunuyor.

TESAK’ın yeni sezonda programına ilk kez edebiyat eklendi. Bundan böyle her perşembe edebiyat konuşmaları yapılacak. Her hafta telif veya yabancı bir edebiyat eseri metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınacak.

Pazartesi, 30 Ocak 2017 10:32
İstanbul'un 6 ilçesinde 31 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde elektrik kesintileri yaşanacak.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan açıklamaya göre, 31 Ocak'ta, Ataşehir'de 09.00-11.00 arasında Ferhatpaşa Mahallesi Anadolu, Yeditepe, Mareşal Fevzi Çakmak, 4, 6, 9, 15, 17, 27, 31, 33, 35. ve 38. sokaklarda, 14.00-16.00 arasında Kayışdağı Mahallesi Akdeniz Sokak, Ferhatpaşa Mahallesi Toplum, Ulu Önder, Seyitnizam, Mareşal Fevzi Çakmak, 44, 46, 47, 48, 49, 51. ve 77.

Salı, 18 Ekim 2016 12:15
Av. Ozan Gülhan

Hukukçuların sürekli okuyan, eğitimli insanlar oldukları kesin. Ancak iş yoğunluğu gibi nedenlerle edebiyata zaman ayırma konusunda sıkıntılar yaşadıkları da bir gerçek.

Salı, 23 Ağustos 2016 01:15
Oğuz Oyan

16 Ağustos’taki son yazımızdan bu yana geçen bir haftada neler olmadı ki?

18 Ağustos: Elazığ, Bitlis ve Van’da, 10’u güvenlik güçlerinden 12 kayıpla sonuçlanan PKK saldırıları.

18 Ağustos’ta N. Kurtulmuş: “Başımıza gelen birçok şey Suriye politikasının bir sonucu”.

Çarşamba, 31 Ağustos 2016 14:25
Devlet Tiyatroları'nda sadece yerli oyun çıkacak haberlerinin ardından, açıklama Sanat İletişim Koordinatörü Murat Demirbaş aracılığıyla iletişim kurduğumuz Nejat Birecik, Devlet Tiyatroları Sanatçı Temsilcisi ve Devlet Tiyatroları İzmir Bölge Müdürü Tayfun Erarslan'dan geldi.

Devlet Tiyatroları'nın özelleşeceği haberleri gündemi sarsmaya devam ederken geçtiğimiz günlerde çıkan devlet tiyatrolarında sadece yerli oyunların çıkacağı haberini Sanat İletişim Koordinatörü Murat Demirbaş aracılığıyla iletişim kurduğumuz Nejat Birecik ve Devlet Tiyatroları Sanatçı Temsilcisi ve Devlet Tiyatroları İzmir Bölge Müdürü Tayfun Erarslan'la görüştük.

Cumartesi, 02 Temmuz 2016 08:57
Bundan tam 23 yıl önce, 2 Temmuz 1993'te bu toprakların en vahşi katliamlarından biri yaşandı Sivas'ta... Madımak Oteli’nde 33 yazar, şair, sanatçı ve 2 otel çalışanı yakılarak öldürüldü... Katliamdan kıl payı kurtulan yazar-şair Hidayet Karakuş'la o günü ve bugünü konuştuk...

Tam 23 yıl önce bugün… 2 Temmuz 1993’te bu toprakların gördüğü en vahşi, en barbar katliamlardan birini yaşadı Türkiye… Sivas’ta Madımak Oteli’nde 33 yazar, şair, sanatçı ve 2 otel çalışanı yakılarak öldürüldü.

Görüntüler belleklerimizde hâlâ… Sesler kulaklarımızda…

“İçerde mi adam” diye soruyor yanındakine.

“Herkes içerde” diyor yanındaki.

Pages