2710 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Mart 2020 16:43
Edirne’de sığınmacılara ‘İsveç dolu. İsveç’e gelmeyin’ diye bildiri dağıtan İsveç Demokratları adlı milliyetçi partinin lideri Akesson hakkında izinsiz bildiri dağıtmaktan işlem yapıldı. Akesson sınırdışı edildi.

Edirne Pazarkule sınır kapısında sığınmacılara “İsveç’e gelmeyin. İsveç dolu” yazılı bildiriler dağıtan İsveç Demokratları adlı milliyetçi partinin lideri Jimmie Akesson bugün sınırdışı edildi.

Çarşamba, 11 Mart 2020 16:33
İsrailli bir haham, yeni koronavirüs salgınının 'tanrının LGBT onur yürüyüşüne katılanlara bir cezası' olduğunu öne sürdü.

İsrail'de Meir Mazuz adında bir haham, yeni koronavirüs salgını üzerinden LGBT'leri hedef aldı.

Israel Hayom gazetesinde yer alan habere göre, Mazuz, salgının "tanrının LGBT onur yürüyüşüne katılanlara bir cezası" olduğunu iddia etti.

Cumartesi günü bir dini okulda konuşan Mazuz, "Onur yürüyüşü doğaya karşı bir yürüyüştür, doğayı yaratan onlardan intikam alıyor" dedi.

Salı, 10 Mart 2020 17:33
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP'den istifa eden eski Başbakan Davutoğlu ile eski Cumhurbaşkanı Gül Şevket Kazan'ın cenazesinde bir araya geldi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Şevket Kazan'ın cenazesinde bir araya geldi.

86 yaşında ölen eski Adalet Bakanı Şevket Kazan için Ankara'daki Hacı Bayram Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Pazar, 15 Mart 2020 15:45
Tüm uyarılara rağmen AKP'li ve MHP'lilerin umre dönüşünde ev ziyaretlerinde bulunduğu sosyal medya paylaşımları ile ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Umre’den dönenlerin 14 gün boyunca evlerinden çıkmamasını ve ziyaretçi kabul etmemelerini açıklamasına rağmen bazı illerde AKP’li teşkilatların ve belediye başkanlarının Umre’den dönenleri ziyaret ettikleri ortaya çıktı. 

Cuma, 13 Mart 2020 00:15
Korkut Boratav

Ocak 2020’de Cumhuriyet gazetesinden Leyla Kılıç ile bir söyleşi yaptık. Bant çözümlerini gözden geçirdim; gazeteye ilettim. Söyleşi, bazı sorular çıkarılarak ve kısaltılarak 8 Mart Pazar günü Cumhuriyet’te yayımlandı. 

Söyleşinin tümünü aşağıya alıyorum. İki ay önceki tespit ve değerlendirmelerimin bugün de geçerli olduğunu düşünüyorum. 

*** 

Salı, 03 Mart 2020 18:13
Ukrayna Komünist Partisi, Kiev Kent Konseyi'nin Ukraynalı Nazilerin doğum günlerini, kutlanacak tarihler arasına dahil eden kararına tepki gösterdi. Partinin yayımladığı açıklamada 'bu alçak Neo-Nazizm gösterisini ve Nazi suçlularını yüceltilmesi gerçeğini' ifşa etme çağrısında bulunuldu.

Ukrayna Komünist Partisi, Kiev Kent Konseyi'nde Ukraynalı Nazilerin doğum günlerinde anılmasına yönelik karara ilişkin açıklama yaptı.

Salı, 03 Mart 2020 00:30
Oğuz Oyan

Başlıktaki "Yaşasın Ölüm" ifadesi, İspanya iç savaşında faşistlerin sloganıdır. Bir "oksimoron" yani "imkânsız eşleşme" olarak görülebilecek olan bu slogan, sadece Frankocu falanjistleri cesaretlendirmek için benimsenmiş değildir. Savaşı ve ölümü kutsayan faşizmin doğasına içkindir. 

Cuma, 13 Mart 2020 12:12
PAME Yönetim Sekreteryası Başkanı Yorgos Perros, son dönemde AKP hükümeti tarafından sınırların açılmasıyla meydana gelen göçmen sorunu ve bunun AB ile pazarlık konusu haline getirilmesini yorumladı.

Yunanistan'da bölgesel ve genel sendikalar, federasyonlar ve sendikacıların bir araya gelmesiyle sınıf eksenli bir işçi hareketini yaratmak için oluşturulan Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) Yönetim Sekreteryası Başkanı Yorgos Perros soL'a verdiği röportajda AKP'nin "kapıları açıyoruz" söyleminin ardından Yunanistan’da gün geçtikçe artan baskıya ve beslenen milliyetçiliğe bununla beraber PAM

Perşembe, 05 Mart 2020 11:49
'Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün' çağrısının imzacılarından Prof. Dr. Aziz Konukman, 'Yanlış siyasi tercihleri halka ödetmeye kimsenin hakkı yok' derken şöyle devam etti: Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konuda önemli bir sözü var: Savaş 'zorunlu olmadıkça bir cinayettir' diyor. Bunun dışında her türlü savaşa karşıyım. Benim insanımın orada yapayalnız bırakılmasına, daha sonra cenazelerinin gelmesine karşıyım.

"Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün" çağrısının imzacılarından Prof. Dr. Aziz Konukman ile Suriye'de yaşananları, AKP'nin İdlib harekatının nedenlerini ve arka planını konuştuk.

Perşembe, 19 Mart 2020 00:00
Özgür Şen

Geçtiğimiz yüzyılın başında insanların kendiliğinden kitleler halinde toplumcu fikirleri benimsemeyeceklerini söyleyenler haklıydı. Bu durum hep iddia edildiği gibi insanın doğası gereği bencil olmasından kaynaklanmıyordu. İnsanlar evet bencildi, çünkü insanlara bencil olmaları söyleniyor, hatta söylenmenin çok ötesinde insanlar her türlü yolla bencil olmak için yönlendiriliyordu.

Perşembe, 05 Mart 2020 00:15
Ali Rıza Aydın

Emperyalizmin Ortadoğu'daki mekan, çıkar, ekonomi, savaş plan ve eylemleri dünyada yaptıklarının büyük aynası. Bu aynaya diğer coğrafyalardakilerden daha ağırlıklı olarak dinsel gericiliğin işbirliği de ekleniyor. 

Salı, 03 Mart 2020 00:15
Kemal Okuyan

Haberin başlığı: Ağlarına 7 metrelik köpekbalığı takıldı. Balığın çenesini tutup poz verene bakıyorsunuz, ardından balığa ve adamın boyunun en az 3 metre olduğu sonucuna varıyorsunuz. Yılda üç-beş kez böyle yılan, köpekbalığı haberi çıkar memleketin hür ve özgür basınında; “yaklaşık on metre…”

Pazartesi, 02 Mart 2020 19:14
Gezi Direnişi döneminde polisin hedef gözeterek attığı gaz kapsüllerinden birisiyle yaralanarak tek gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya, ‘Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün’ çağrısına katılanlar arasında. Sarıkaya’yla çağrılarını ve Erdoğan’ın bu konuda da Gezi’yi hedef göstermesini konuştuk.

Gezi Direnişi'nde polisin hedef gözeterek attığı gaz kapsüllerinden birisiyle yaralanarak tek gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya, "Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün" çağrısına katılanlar arasında. Sarıkaya’yla çağrılarını ve Erdoğan’ın bu konuda da Gezi’yi hedef göstermesini konuştuk.

Pazartesi, 02 Mart 2020 00:15
Osman Çutsay

İslamcı Ankara veya Erdoğan rejimi, böylece kendi ayağına sıkmış oldu. Edirne'den ve Ege'den Yunanistan'a yönlendirilen binlerce mülteciden söz ediyoruz: Avrupa, mülteci yüz binleri kaldıracak durumda değil. Ekonomik nedenlerin bir rolü yok bu reddiyede. Sorun siyasal. Hatta toplumsal.

Salı, 10 Mart 2020 01:15
Oğuz Oyan

İçerde ve dışarda iyice sıkışan İhvancı iktidarın şantaj ve tehdit politikalarını hiç olmadığı kadar kullanmaya başlaması sürpriz sayılmamalı. Ancak bu politikalara içeriden ve dışarıdan verilen tepkilerin farklı biçimlerde olmasına da şaşırmamak gerekir. Faşizmin sopası sınırlar ötesine uzanamadığı için, başkalarının sopasına muhatap kalınabilir.

Pages