11893 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 11:04
ABD Irak’taki askeri birliklerini çekerken ülkeye Patriot füzeleri yerleştirmeye başlaması İran’ı harekete geçirdi. Irak’ın bir çatışma sahası haline gelme ihtimali yeniden artarken, parlamentoda ABD ve İran yanlısı grupların salgın ve petrol fiyatları baskısı altında hükümet kurma gündemini yeni bir darboğaz bekliyor.

İranlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin Ocak ayında Bağdat’tayken ABD tarafından bir suikastle öldürülmesi sonrası Irak parlamentosu ABD birliklerinin ülkeden çekilmesi kararı almıştı. Bu hafta ABD’nin çekilirken Patriot hava savunma füzeleri yerleştirdiğinin ortaya çıkması üzerine Kudüs Gücü’nün yeni komutanı İsmail Kaani, Irak’a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Cuma, 03 Nisan 2020 12:46
288 gündür ölüm orucunu sürdüren Grup Yorum üyesi Helin Bölek yaşamını yitirdi.

Grup Yorum üyesi Helin Bölek Ölüm Orucu direnişinin 288'inci gününde yaşamını yitirdi.

Bölek'in ölüm haberini Grup Yorum, sosyal medya hesabından duyurdu.

Cuma, 03 Nisan 2020 08:30
Yeni infaz yasasının çıkması sonrası Soma ve Ermenek’te tutuklu olanlar ile Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert davasında cezaevinde olan polisler tahliye olacak.

AKP ve MHP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu 70 maddelik infaz paketi teklifinde, üçte ikiden yarı oranına düşen infaz indiriminden yararlanmayacak suç türleri arasında “kasten öldürme” eylemi de sayıldı.

Cuma, 27 Mart 2020 18:09
Rize'de caddede yürüdüğü sırada eski eşi A.R.H. tarafından başından vurulan Hatice Kurt hastanede tedavi altına alındı.

Hatice Kurt, Rize'de caddede yürüdüğü sırada eski eşi A.R.H. tarafından onlarca kişinin gözü önünde başından tabancayla vuruldu.

Ağır yaralanan 46 yaşındaki Kurt hastanede tedavi altına alınırken, A.R.H. polis ekipleri tarafından yakalandı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Pazartesi, 02 Mart 2020 15:13
BM Suriye Araştırma Komisyonu üyeleri, Rusya Hava Kuvvetleri'nin Suriye'de hava saldırılarında sivilleri öldürdüğünü öne sürdü, Türkiye destekli cihatçı gruplarınsa Kürt bölgelerinde katliam ve talan yaptığını belirterek, bunların savaş suçu kapsamına girebileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Araştırma Komisyonu, "Rusya'nın Temmuz 2019'dan bu yana yaptığı hava saldırılarında onlarca sivil öldürdüğünü" öne sürdü.

Cumartesi, 14 Mart 2020 18:44
Irak’ın Musul şehrinde Kovid-19 pandemisine karşı alınan önlemler kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Irak'ta Musul Polis Müdürlüğü Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, yeni koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında gece yarısından itibaren iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini duyurdu.

Açıklamada, 2 gün boyunca sağlık, güvenlik ve sivil savunma ekipleri dışında kimsenin sokağa çıkma hakkı olmadığı belirtildi.

Pazar, 01 Mart 2020 22:59
Habertürk canlı yayınında Adil Gür böyle dedi: Ruslardan başka türlü dost olur sadece...

Habertürk TV canlı yayınında, halkın İdlib saldırısına bakışı tartışılırken, yaptığı bir anketin sonuçlarını paylaşan Adil Gür, “Ruslardan başka türlü dost olur sadece” dedi. “İsmini okuyacağım ülkeler Türkiye’nin dostu ve müttefiki mi?” sorusuna gelen yanıtları paylaşan Gür, halkın harekatı desteklediğini savundu.

Cumartesi, 21 Mart 2020 14:25
Baharın çeşitlik vesileler ile kutsanmasıyla Newroz arasında kurulan bağın tarihi, kültürel olarak eskilere dayansa da siyasal olarak ifadesi yakın tarihimizi ilgilendiriyor.

Newroz, Nevruz ya da Nuroz… Bir çok kültürde ve coğrafyada kutlaması yapılan bu kavramın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. New-Nev ya da Nu kelimesi “yeni” anlamına gelirken roz-ruz-ya da roj kavramları “gün” anlamına gelir.

BAHARIN KUTSANMASI

Pazartesi, 16 Mart 2020 13:32
Binlerce insanın katledildiği Halepçe Katliamı'nın yıldönümünde Özkan Öztaş yazdı ve 'Saddam öldü kavga bitti mi?' diye sordu.

16 Mart 1988 tarihinde Irak’ın Halepçe kasabasında ve çevresinde yaşananlar tüm dünyada yankı bulmuştu. Dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in, Irak’ın kuzeyinde İran’la sürmekte olan savaşın parçası olarak Kürtlere dönük devam ettirdiği saldırılarda kimyasal silahlar kullanması, gelişmeleri yeni bir evreye taşıdı.

Pazartesi, 09 Mart 2020 18:28
HDP Merkez Yürütme Kurulu, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına tepki gösterdi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada 19 Ağustos 2019’da yerine kayyum atanarak görevinden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'nın 22 Ekim 2019 tarihinde tutuklandığı hatırlatıldı.

Pazartesi, 30 Mart 2020 13:54
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan'ın idamlarını engellemek için NATO üssünde görevli 3 İngiliz teknisyeni kaçıran Mahir Çayan ve arkadaşlarının, Kızıldere'de katledilişlerinin üzerinden 48 yıl geçti.

Türkiye devrimci hareketinin sembol isimlerinden olan Mahir Çayan ve arkadaşlarının Kızıldere'de katledilmelerinin üzerinden 48 yıl geçti.

Kızıldere'de yaşamını yitiren 10 devrimci, ölümlerinin 48'nci yılında saygıyla anılıyor.

NELER OLMUŞTU?

Perşembe, 12 Mart 2020 17:19
Kitlesel Newroz mitingleri yeni koronavirüs nedeniyle iptal edildi.

Kitlesel Newroz mitinglerinin yeni koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle iptal edildiği duyuruldu.  

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre 21 Mart’ta kutlanacak Newroz’a ilişkin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında basın açıklaması yapıldı.

Pazartesi, 16 Mart 2020 09:10
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar önümüzdeki seçimler için HDP'siz bir ittifak düşünülemeyeceğini söyledi. Sancar, Babacan ve Davutoğlu'na ilişkin ise 'Bizim intikamcı bir anlayışımız yok' dedi.

HDP'nin yeni Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçim gündemi ve ittifaklara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pazartesi, 09 Mart 2020 00:00
Osman Çutsay

İslamcı Ankara'ya kimin nasıl baktığını merak eden var mı?

Yerleşik siyasal ve toplumsal sistem içinde, emperyalist-kapitalist sistemin efendileri, çeşitli hizipleriyle resmen didişirken, acaba AKP Türkiyesi'ni nasıl görüyorlar? İslamcı Ankara'nın çok şımardığına da mı inanıyorlar. Ayar verme hesapları mı yapıyorlar? Ayar güçleri var mı?

Perşembe, 05 Mart 2020 11:29
Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nin aylık konferansları bu ay İstanbul, Van, Diyarbakır, Dersim ve Ankara’da devam edecek.

15 Ekim 2017’de kuruluşunu ilan eden Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA), her ay farklı şehirlerde düzenlediği aylık konferanslarına devam ediyor.

Mart ayında İstanbul, Van, Diyarbakır, Dersim ve Ankara’da gerçekleşecek konferanslar şu şekilde:

1- Modern Fizikteki Postmodern Kirlilik | Hasan Karabıyık

Pages