4010 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 13:59
Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi adına tüm bankalar teker teker destek paketleri açıklamaya başladı. Bu destek paketleri ne anlama geliyor? Borç erteleme kolaylığından yararlanmak isteyen çoğu vatandaş erteleme süresi boyunca oluşacak yüksek tutarlı ilave faiz yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacak. Bir pandemi masalı olan kredi ertelemesini Cengiz Ateş soL için yazdı.

Finansal sermaye 21. Yüzyılda kendisine yeni finansal araçlar yaratmış görünebilir. Ancak hemen her zaman kazanç hesabı dönüp dolaşıp mevcut sermayenin ne kadar sürede ne kadar katlandığı hesabına, bu açıdan paranın zaman değerine, yani faize gelmeye devam ediyor.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 08:53
Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında işçi olarak çalıştıkları Cezayir'den Tokat'a getirilen 320 Türk vatandaşı, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait öğrenci yurtlarına yerleştirildi.

Cezayir'den ülkeye getirilen 320 Türk işçi, yeni koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Tokat'ta bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) ait öğrenci yurtlarında karantinaya alındı.

Cezayir Hava Yolları'na ait uçakla Samsun Çarşamba Havalimanı'na getirilen 320 kişi, polis eşliğinde otobüslerle Tokat'a taşındı.

Cuma, 03 Nisan 2020 19:24
Kuveyt'ten kalkan uçakla Ordu-Giresun Havalimanı'na getirilen 343 işçiden 211'i yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında otobüslerle Giresun'a götürülerek öğrenci yurduna yerleştirildi.

Kuveyt'ten ülkeye getirilen Türk işçilerden 211'i, yeni koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Giresun'da bir öğrenci yurdunda karantinaya alındı.

Kuveyt'ten kalkan Türk Hava Yolları'na ait uçakla Ordu-Giresun Havalimanı'na getirilen 343 işçiden 211'i otobüslerle Giresun'a götürüldü.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 10:12
Adalet Bakanlığı’nın kamuoyuyla paylaştığı ilgili yazı uyarınca çalışanların maaşları üzerindeki haciz dolayısıyla 22 Mart öncesinde uygulanmaya başlanan kesintilerin süreceği, bunlara ara verilmeyeceği anlaşıldı.

Ekonominin kötü gidişatı nedeniyle özellikle son zamanlarda hacizli maaşların sayısı giderek artıyor.

Farklı nedenlerden dolayı borcunu, aldığı krediyi veya kredi kartı taksitlerini ödeyemeyen birçok emekçi var.

Cuma, 03 Nisan 2020 15:03
Umreden dönenlerin kaldığı karantina yurdunda görev yapan güvenlik amirinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Konya'da, umreden dönenlerin kaldığı karantina yurdunda görev yapan güvenlik amirinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre, Konya'da umreden dönenlerin kaldığı Kutalmışoğlu Süleyman Şah Erkek Öğrenci Yurdu'nda görevli Güvenlik Amiri Ramazan Öney koronavirüse yakalandı.

Cuma, 03 Nisan 2020 07:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de başlattığı IBAN çalışması, Diyanet İşleri Türk İslam Birlikleri tarafından 'camiler' için Avrupa'da başlatıldı.

İslamcılar bir yardım kampanyası da Avrupa’da başlattı. Yardımı başlatan Diyanet İşleri Türk İslam Birlikleri (DİTİB). Kampanyanın mottosu ‘Şimdi Camilerimize Destek Çıkma Zamanı…’ Avrupa’da yaklaşık 900 caminin bağlı bulunduğu DİTİB, bu kampanyayla Almanya’da inşaatı devam eden ve ağır borç yükü altında bulunan camileri kurtarmayı hedefliyor.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 16:38
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüs pandemisiyle etkin mücadelede 7 maddelik bir önlemler listesini yayımlayarak imzaya açtı. Metinde, ‘halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu önlemler acilen hayata geçirilmelidir’ denildi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüs pandemisi ile ilgili etkin mücadelede 7 maddelik bir önlemler listesini yayımladı.

İmzaya da açılan metinde "Halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu önlemler acilen hayata geçirilmelidir" denilirken "hükümeti bu koşullarda uyarmayı tarihsel bir görev olarak gördükleri" söylendi.

Önlemler listesinin tam metni şu şekilde:

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Cuma, 03 Nisan 2020 00:15
Serdal Bahçe

Önce market arabasını aldı, el tutacak yerlerine dezenfektan sıktı. Sonra eldivenlerini kontrol etti. En son da maskesini düzeltti. Sonra çekinerek markete girdi. Yaşlı bir kadın ve erkek ondan hemen önce girmişlerdi. Onların uzaklaşması için bir süre durdu. Onlar uzaklaşırken yüzlerini süzdü, terleme veya kızarma var mı diye baktı.

Cuma, 03 Nisan 2020 18:19
AKP Sözcüsü Ömer Çelik partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Erdoğan tarafından başlatılan yardım kampanyasına ilişkin 'Vatandaşlarımızın birbiriyle dayanışması devlet hayatında zaaf olduğu anlamına gelmez' dedi.

Erdoğan başkanlığında video konferans yoluyla yapılan AKP MYK toplantısının ardından açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Bilim Kurulu ile siyaset ilişkisi arasında "müphem bir alan varmış gibi" siyasi parti temsilcilerinin spekülasyon yaptıklarını ileri sürdü.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 20:09
İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere gönderdi. Buna göre taburcu olanlar, birinci derece yakını vefat edenler ve terhis olanlar izin belgesi alacak.

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlaması getirilen büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta hangi durumlarda 'seyahat kısıtlaması için istisnalar' getirileceği ile ilgili valiliklere ek bir genelge daha gönderdi.

Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Ali Rıza Aydın

Kapitalist dünyanın yaratığı olan virüsün işgali sınır ve ulus tanımıyor. 

Aslî, ivedi ve genel görev, yükümlülük ve sorumluluk devletin.  

Anayasa bunu söylüyor, hem de öyle OHAL ilan etmeye gerek olmaksızın.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 00:00
Mustafa Türkeş

Kuşkusuz COVİD-19 virüs salgını halk sağlığını etkilemekle kalmadı; küresel kapitalist üretimde tedarik zincirinin sıkıntıya girmesine, bu süreçte artı değeri yaratan işçi sınıfını aş iş sorunu ile karşı karşıya bıraktı, üretilen değeri kapitalist sistem marifetiyle ele geçiren sermaye sınıfını ise rekabet konusunda endişeye sevk etti. 

Cumartesi, 28 Mart 2020 09:56
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartlarındaki azami faiz oranlarında indirime gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın almış olduğu kararla, kredi kartlarında azami faiz oranı düşürüldü.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre:

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25, (önceki yüzde 1.40)

Pazartesi, 30 Mart 2020 15:21
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aylık hane geliri 5 bin liranın altında olanlara 6 ayı ödemesiz 10 bin liraya kadar kredi verecek.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yeni bir kredi uygulaması başlatıyor.

Buna göre, söz konusu bankalar aylık hane geliri 5 bin liranın altında olanlara 6 ayı ödemesiz 10 bin liraya kadar kredi verecek.

Pages