2508 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 01 Nisan 2020 21:08
Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 3,6 milyon kişinin işsiz kaldığı bildirildi.

Fransa Çalışma Bakanı Muriel Penicaud, koronavirüs salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen 337 bin şirketin 3,6 milyon çalışanını işten çıkarttığını açıkladı. 

Penicaud, bunun devlete maliyetininse 11 milyar Avro olduğunu kaydetti. 

İşten çıkarılanlar maaşının yüzde 70'ini devletten işsizlik maaşı olarak alacak.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 07:54
ABD'deki cezaevlerinde KOVİD-19 salgınıyla birlikte halihazırda insanlık dışı olan koşulların daha da kötüleştiği belirtiliyor. Ülkede faaliyet gösteren Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi, cezaevi ve hapishanelerde sağlık koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir dizi talepte bulundu.

ABD'de faaliyet gösteren Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi (PSL)'in yayımladığı bir videoya göre, nüfusu toplam dünya nüfusunun sadece yüzde beşi olmasına rağmen her dört tutukludan birinin bulunduğu ABD'de toplam tutuklu nüfusu 2.3 milyonun üzerinde. 

Çarşamba, 01 Nisan 2020 16:38
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüs pandemisiyle etkin mücadelede 7 maddelik bir önlemler listesini yayımlayarak imzaya açtı. Metinde, ‘halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu önlemler acilen hayata geçirilmelidir’ denildi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüs pandemisi ile ilgili etkin mücadelede 7 maddelik bir önlemler listesini yayımladı.

İmzaya da açılan metinde "Halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu önlemler acilen hayata geçirilmelidir" denilirken "hükümeti bu koşullarda uyarmayı tarihsel bir görev olarak gördükleri" söylendi.

Önlemler listesinin tam metni şu şekilde:

Cuma, 03 Nisan 2020 13:59
Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi adına tüm bankalar teker teker destek paketleri açıklamaya başladı. Bu destek paketleri ne anlama geliyor? Borç erteleme kolaylığından yararlanmak isteyen çoğu vatandaş erteleme süresi boyunca oluşacak yüksek tutarlı ilave faiz yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacak. Bir pandemi masalı olan kredi ertelemesini Cengiz Ateş soL için yazdı.

Finansal sermaye 21. Yüzyılda kendisine yeni finansal araçlar yaratmış görünebilir. Ancak hemen her zaman kazanç hesabı dönüp dolaşıp mevcut sermayenin ne kadar sürede ne kadar katlandığı hesabına, bu açıdan paranın zaman değerine, yani faize gelmeye devam ediyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Çarşamba, 25 Mart 2020 20:27
Koronavirüs salgını nedeniyle evde kal çağrısının ardından konut işçilerinin iş yükü ve yöneticilerin konut işçilerine baskısı arttı. Konut-İş Sendikası, konut işçilerinin dezenfeksiyon gibi yetkili kuruluşlarca yapılması gereken faaliyetlere, servis saatlerini artırmaya, koruyucu ekipman olmadan çalışmaya zorlanamayacağını açıkladı.

Konut İşçileri Sendikası'ndan yapılan açıklamada yeni tip koronavirüs salgınının derinleşmesiyle tüm sektör ve iş kollarında olduğu gibi sermayedarların ve patronların konut işçilerinin üzerindeki baskısının da arttığı belirtildi.

Çarşamba, 18 Mart 2020 09:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sınıf arkadaşı olan Mesut Toprak’ın Etiler’deki lüks projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar planını değiştirdiği ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınıf arkadaşı Mesut Toprak için imar planı değişikliği yaptığı ortaya çıktı.

Cumartesi, 28 Mart 2020 10:04
Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs nedeniyle sayaç okuma ve fatura dağıtım işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle sayaç okuma ve fatura dağıtım işlemlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Açıklamada konut aboneleri için Nisan ayında Şubat ayının yüzde 80'i oranında geçici faturalandırma yapılacağı, iş yerlerinde ve öğrenci evlerinde ise faturalandırma yapılmayacağını ifade edildi.

Çarşamba, 11 Mart 2020 09:57
Bursa'nın AKP'li Osmangazi Belediyesi'nde, AKP ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla 'FETÖ'den iki oğlu ile birlikte gözaltına alınan Celal Sönmez'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendiği Sönmez A.Ş.'ye özel imar izni verildi.

AKP’li Bursa Osmangazi Belediyesi, eski DYP Milletvekili Ali Osman Sönmez’in kurucusu olduğu Sönmez A.Ş.’nin konut projesi için imar artışı yaptı. Celal Sönmez'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendiği şirkete, imar planı değişikliği ile fazladan 185 daire daha inşa etme olanağı sağlandı.

Pazar, 08 Mart 2020 13:10
Katar ve Türkiye arasında ‘Şehircilik İş Birliği Anlaşması’ imzalandı. 'Devlete ait taşınmazların satışı' maddesinin de eklendiği anlaşma ile kentsel dönüşüm projeleri yapılacak.

Türkiye ile Katar arasında “Şehircilik İş Birliği Anlaşması” imzalandı. 

Salı, 17 Mart 2020 20:02
BDDK koronavirüs pandemisi nedeniyle aldığı tedbir kararları kapsamında geciken kredi ödemelerinde takip süresini 90 günden 180 güne çıkardı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle aldığı tedbir kararları kapsamında kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınacağını açıkladı.

Buna göre gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek.

BDDK'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Cumartesi, 07 Mart 2020 10:23
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, tüketici kredilerindeki artışın önüne geçmek için mevcut zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti.

Merkez Bankası tüketici kredilerindeki artışın önüne geçmek için bir dizi önlem aldı.

Cuma, 20 Mart 2020 13:00
BEDAŞ elektrik kesintilerini yeni koronavirüs sebebiyle ertelediğini duyurdu.

BEDAŞ İstanbul'un birçok ilçesinde elektrik kesintisi yapılacağını duyurmuştu.

BEDAŞ'tan yapılan yeni açıklamada, yurttaşların yeni koronavirüs sebebiyle sürekli evde vakit geçirdiği söylendi ve bu sebeple bakımın ertelendiği duyuruldu. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

Cuma, 13 Mart 2020 17:46
Edirne Belediyesi, koronavirüs önlemleri kapsamında, borcu olanların 2 ay süreyle sularının kesilmeyeceğini açıkladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "hijyen tedbirleri" kapsamında kentte gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, borcu olanların 2 ay süreyle sularının kesilmeyeceğini duyurdu.

Cuma, 06 Mart 2020 16:43
Edirne’de sığınmacılara ‘İsveç dolu. İsveç’e gelmeyin’ diye bildiri dağıtan İsveç Demokratları adlı milliyetçi partinin lideri Akesson hakkında izinsiz bildiri dağıtmaktan işlem yapıldı. Akesson sınırdışı edildi.

Edirne Pazarkule sınır kapısında sığınmacılara “İsveç’e gelmeyin. İsveç dolu” yazılı bildiriler dağıtan İsveç Demokratları adlı milliyetçi partinin lideri Jimmie Akesson bugün sınırdışı edildi.

Pages