10056 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 23:01
Bugün 70 yaşına giren Lübnanlı komünist İbrahim Abdallah affa rağmen Fransız yetkililerce tahliye edilmiyor.

İsrail konsolosuna ve bir Amerikan ajanına düzenlenen suikastte rol aldığı gerekçesiyle 1984’ten beri Fransa’da hapiste olan Lübnanlı komünist militan Georges İbrahim Abdallah hükümetin koronavirüs salgını nedeniyle ilan ettiği affa rağmen ölüme terk edilmiş durumda. Bugün 70 yaşına giren Abdallah’ın sağlığı adına hiçbir önlem alınmıyor.

Cuma, 03 Nisan 2020 14:21
Dünyanın dört bir yanından onlarca Komünist Gençlik Örgütü, Kovid-19 pandemisine dönük ortak bir açıklama yayımladı.

Dünyanın dört bir yanından onlarca Komünist Gençlik Örgütü, Kovid-19 pandemisine dönük ortak bir açıklama yayımladı.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 18:09
Kovid-19 vaka sayısının 64 bini geçtiği Fransa'da 600 askerde virüs olduğu tespit edildi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yerel gazete Ebra'ya yaptığı açıklamada, 600 askerin Kovid-19 testinin pozitif olduğunu belirtti.

Askerlerin durumunu yakından takip ettiklerini ifade eden Parly, bu gelişmenin operasyonları etkilemeyeceğini vurguladı.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 21:26
Küba koronavirüs salgını nedeniyle bu yılki 1 Mayıs yürüyüşünü iptal etti. Küba İşçileri Federasyonu'na 1 Mayıs'ın mevcut koşullara uygun yöntemlerle kutlanması için önerilerde bulunma çağrısı yapıldı.

Küba koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yılki 1 Mayıs yürüyüşünü iptal etti.

Granma'nın haberine göre, Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri, Merkez Komitesi üyesi Ordu Generali Raúl Castro Ruz, dün Kovid-19 salgınına karşı alınacak önlemlerle ilgili yapılan Siyasi Büro toplantısına başkanlık etti.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 13:41
Emperyalist müdahalelere direnmekte olan Suriye’de ilk koronavirüs vakası 22 Mart’ta görülmüş, hemen ardından kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Suriyeli komünistler, savaş koşullarında salgına karşı alınması gereken önlemler arasına savaş ve salgın fırsatçısı burjuvaziyle mücadeleyi de ekliyorlar.

İki gün önce virüse bağlı ilk ölümün yaşandığı Suriye’de halk hem emperyalist müdahaleden kaynaklanan savaş hem de onun ağırlaştırdığı salgınla boğuşuyor.

Pazar, 05 Nisan 2020 11:58
Suriye Demokratik Gençlik Birliği üyeleri, Şam ve çevresindeki işçi aileleri ve yoksul aileler için insani yardım hazırlıyor.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) kanallarından edinilen bilgiye göre, Suriye Birleşik Komünist Partisi ve Suriye Demokratik Gençlik Birliği’nin inisiyatifiyle, ülkedeki mevcut koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik olarak etkilenen yoksul işçi ve ailelere çeşitli erzak yardımları organize ediliyor.

SAVAŞIN ETKİSİ SÜRERKEN SALGINLA MÜCADELE

Cuma, 03 Nisan 2020 13:34
Solcu Liseliler Sosyalizm Okulları'nı online olarak gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Bugün saat 20.00'de yayınlanacak derste 'Devrim Nedir? Bütün Siyasi İktidar Değişikliklerine Devrim Denir mi?' başlıkları konu edilecek.

Solcu Liseliler, salgın döneminde dijital ortama taşıdıkları Sosyalizm Okulları’na bu akşam “Devrim Nedir?” konulu dersle devam ediyor.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 17:26
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Firmalarımız işçi çıkarmak ya da ücretsiz izin yerine 'Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvursun, vatandaşımız maaş almaya devam etsin' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Albayrak, "Firmalarımız işçi çıkarmak ya da ücretsiz izin yerine 'Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvursun, vatandaşımız maaş almaya devam etsin" dedi.

Albayrak şunları söyledi:

Çarşamba, 01 Nisan 2020 13:01
Suriye’nin topraklarını işgal eden AKP’nin komşu ülkenin suyunu çaldığı daha önce de biliniyordu. AKP’nin su hırsızlığı bütün dünyayı tehdit eden koronavirüs tehdidine rağmen hız kazandı.

Suriye Birleşik Komünist Partisi’nin haber sitesi Alnnour’da yer alan habere göre, AKP ve paralı askerleri, Suriye’nin El-Haseke şehrinde Aluk ana su tedarik istasyonundan şehrin suyunu kesti. İstasyonda çalışan işçilerin işyerlerine girmeleri engellendi.

Pazar, 22 Mart 2020 09:22
Yeni koronavirüs salgını nedeniyle ‘ellerimizi nasıl yıkamamız gerektiğini’ konuşurken asepsinin yani ellerin hastalığı taşımaması için yıkanması gerektiğinin ‘mucidi’ Ignaz Semmelweis yeniden dünyanın gündeminde.

Google Semmelweis'i doodle yaptı.

Perşembe, 26 Mart 2020 15:58
Türkiye Komünist Partisi'nin de dahil olduğu SolidNet üyesi komünist ve işçi partileri, koronavirüs salgını karşısında ortak bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada salgın karşısında halk sağlığı tedbirlerinin alınması, tüm koruyucu malzemelerin devlet tarafından ve ücretsiz olarak karşılanması, emekçi sınıfların gelir ve haklarının korunması, koronavirüs bahane edilerek demokratik hakların kısıtlanmasına son verilmesi talepleri dile getirildi.

Türkiye Komünist Partisi'nin de dahil olduğu SolidNet üyesi komünist ve işçi partileri, koronavirüs salgını karşısında ortak bir açıklama yayımladı.

Pazar, 08 Mart 2020 12:24
Türkiye Komünist Partisi’nin göçmenlerle dayanışmak için başlattığı kampanya tüm ülkede halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Günlerdir ihtiyaç sahiplerine iletilen malzemeler dışında bugün de Komünist Kadınlar’dan oluşan bir heyet göçmenlerle dayanışmak ve Marmara bölgesinde toplanan malzemeleri götürmek için Beşiktaş’tan yola çıktı.

Bugün saat 10.00’da Beşiktaş İlçe binası önünde buluşan Komünist Kadınlar bir açıklama yaparak göçmenlerle dayanışmak için toplanan malzemeleri götürmek üzere yola çıkan Türkiye Komünist Partisi (TKP) heyetini uğurladı. 

Pazar, 08 Mart 2020 17:19
Komünist Kadınlar’dan oluşan heyet ülkenin dört bir yanından göçmenlerle dayanışmak amacıyla toplanan yardım malzemelerini ulaştırmak üzere Edirne'ye gitti. Heyetin verdiği bilgiye göre, otogar alanını ve köyleri boşaltan valilik, tüm göçmenleri Karaağaç’ta tek bir noktada, sınıra yakın kamp alanında topluyor.

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) göçmenlerle dayanışma çağrısı üzerinden Beşiktaş’tan yola çıkan ve Komünist Kadınlar’dan oluşan heyet Edirne'ye, sınıra ulaştı.

Perşembe, 12 Mart 2020 11:30
Yunanistan'da 66 yaşındaki bir kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı. Vaka, ülkedeki koronavirüs kaynaklı ilk ölüm olarak kayıtlara geçti. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas bir açıklama yaparak salgınla ilgili KKE'nin 5 talebini sıraladı.

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, ülkede koronavirüs kaynaklı ilk ölümün yaşandığını duyurdu. Bakanlığın açıklamasında başka sağlık problemleri de olan 66 yaşındaki bir kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Yunanistan'da şu ana kadar 99 koronavirüs vakası tespit edildi.

YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ KORONAVİRÜS VAKASIYLA İLGİLİ TALEPLERİNİ SIRALADI

Salı, 31 Mart 2020 00:09
Borç krizinin halka vergilerle fatura edilmesine karşı protestoların sürdüğü Lübnan, ilk virüs vakasını Şubat ayının sonlarında yaşadı. Lübnan Komünist Partisi, o tarihten bu yana alınan önlemleri değerlendirirken hükümetin salgın fırsatçılığına karşı sesini yükseltiyor.

Lübnan Komünist Partisi’nin (LKP) El Nidaa gazetesinin aktardığına göre, Lübnan’da ilk koronavirüs vakası hükümet tarafından yeterince ciddiye alınmadı ve bu durum halk arasında panik yarattı. Vakanın böylesi bir etki yaratmasından sonra Lübnan üniversitelerinden tıp fakültesi öğrencileri bir araya geldiler ve salgınla ilgili gereken önlemleri alma sorumluluğunu üstlendiler.

Pages