546 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 12 Aralık 2019 21:33
Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür Sanat Ödülleri’nin mimarlık alanında Doğan Kuban’a verilmesi, AKP’nin mimarlık politikalarını eleştiren Kuban’ın ödülü alıp almayacağı tartışmalarına yol açmıştı. Törene katılmayan Kuban adına ödülü bir temsilcisi aldı.

Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür Sanat Ödülleri’nin mimarlık alanında bu yıl Doğan Kuban’a verilmesi dikkat çekmiş, AKP döneminde mimarlık alanında yapılanları eleştiren ve eskiyi yok eden bir tuhaf muhafazakarlık olduğunu söyleyen Kuban’ın ödülü alıp almayacağı merak konusu olmuştu.

Salı, 10 Aralık 2019 14:58
Çorlu tren katliamına ilişkin davanın 4. duruşması bugün görülüyor. Faciada yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel'in babaannesi Remziye Sel, ‘Bakanından mühendisine, bilirkişisine hepsinden şikayetçiyim. Böyle dört kişiyle bu iş olmaz. Suçlular gelsin buraya’ dedi. Olayda kızı Sena Köse'yi kaybeden Aysun Köse, ‘Bakanların ifade vermesi gerekiyor. Sizin mahkeme makamınız buna yetiyor mu?’ diye sordu.

25 Temmuz 2018'de 7'si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirmesi ve 340 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Çorlu Tren Katliamı'na ilişkin davanın 4. duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Duruşma geniş katılım dolayısıyla Çorlu Halk Eğitimi Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. 

Cuma, 13 Aralık 2019 11:26
'Cibuti'ye cami açmaya gitmek için 744 bin liralık uçak tuttular...' başlıklı haberimiz iki mahkeme dolaştıktan sonra alınan kararla engellendi. Erişim engelleme tuhaflıklarını yazdık. Bir de sürprizimiz var: soL'un engellenen haberleri. Tam liste!

2019 Mayıs'ında yargı reform paketi Erdoğan tarafından yapılan bir toplantıyla duyuruldu. Erdoğan bu toplantıda yaptığı konuşmada "Bir internet sitesinin tamamına değil, engellenmesine karar verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme yapılacak." demişti.

Gariplik şu ki, bu düzenleme zaten 2014 yılında yapılmıştı.

Cuma, 29 Kasım 2019 10:18
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce yapımı durdurulan inşaatlara birer birer onay veriyor. Hattat Grubu'nun 16 yıl önce 'Türkiye’nin Eyfel Kulesi' olarak tanıttığı ve yapımı yarım kalan Maslak'taki gökdelenin inşaatı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca 45 kat olarak belirlenirken, Gökçek döneminde belediyeden milyarlarca liralık ihale alan Söğüt İnşaat’ın Eryaman konut projesinin kapasitesi de iki katına çıkarıldı.

İstanbul Maslak’taki projesi imara aykırı inşaatı nedeniyle yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nden defalarca dönen, mahkeme kararları ile planları iptal edilen ve mühürlenerek yarım kalan Hattat Grubu, 2003'te 11 dönümlük arazi üzerinde, “İstanbul'un Eyfel Kulesi'ni yapıyoruz” sloganı ile tanıtımını yaptığı “Diamond of İstanbul”u tamamlamak istiyor.

Salı, 19 Kasım 2019 10:34
Silahtarağa atık su arıtma tesisinin İstanbul'da su tartışmalarını yeniden gündeme taşımasının ardından Çevre Mühendisleri Odası bir rapor hazırladı. Rapora göre, İstanbul’da nüfusun yoğun olduğu 21 ilçenin atık suyu hiçbir arıtma olmadan denize boşaltılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 7 Kasım'da "Temel Atmama Töreni" başlığı ile kamuoyuna duyurulan Haliç'teki Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projesinin iptalinin ardından İstanbul'daki su kullanımı tartışmalarını yeniden gündeme geldi.

Salı, 01 Ekim 2019 23:09
İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin bir kısmı okulun açıldığı ilk hafta, bir sonraki hafta zorunlu fakat ücretli teknik gezi olduğunu öğrendiler. Öğrenciler katılım zorunluluğu olan gezilere rektörlük tarafından bütçe ayrılmamasına, hocaların 'başınızın çaresine bakın ama gelmek zorundasınız' demesine tepkili.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği, katılım zorunluluğu olan ve öğrencilerin o dönem üstünde çalışacakları projeden sorumlu olacakları, genelde şehir dışına düzenlenen geziler için öğrencilere yalnızca yol imkanı sağlanıyor.

Perşembe, 10 Ekim 2019 15:36
ODTÜ Sosyalist Düşünce Topluluğu, yaptığı açıklamada Türkiye Komünist Partisi'nin 19 Ekim Cumartesi günü İzmir'de düzenleyeceği etkinlik için tüm üniversite topluluklarını, fikir ve düşünce oluşumlarını kendisi ile beraber bu etkinliğin bir parçası ve örgütleyicisi olmaya davet etti. Açıklamaya İTÜ, İÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden kulüp ve topluluklardan destek geldi.

ODTÜ Sosyalist Düşünce Topluluğu, yaptığı açıklamada diğer üniversitelerin öğrencilerine de seslenerek, Türkiye Komünist Partisi'nin 19 Ekim Cumartesi günü İzmir'de düzenleyeceği etkinliğe çağrıda bulundu.

Perşembe, 24 Ekim 2019 11:22
Türkiye Komünist Gençliği, İstanbul’un birçok noktasında gençleri memleket sohbetlerinde bir araya gelmeye çağırdı. 'Emperyalizm, savaş ve Türkiye' başlığının tartışılacağı etkinliklerde, emperyalizmin Ortadoğu’ya müdahalesi ve emperyalizmden kurtuluşun yolları konuşulacak.

Türkiye Komünist Gençliği, İstanbul’da gençleri memleket sohbetlerinde bir araya gelmeye çağırdı. İstanbul’un birçok noktasında gerçekleşecek etkinliklerin konusu ise emperyalizm ve savaş.

Cuma, 25 Ekim 2019 11:59
İSKİ'nin verilerine göre, İstanbul'da barajların doluluk oranı 23 Ekim itirabiyle yüzde 43,51'e geriledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, 'Hiç yağmur yağmazsa İstanbul'un 176 günlük su stoku bulunuyor' dedi.

İstanbul'da, Eylül ve Ekim aylarının yağışsız geçmesinin ardından kuraklık ve olası su krizi tekrar gündeme geldi. Kırklareli sınırındaki Kazandere Barajı kururken, İstanbul'a su sağlayan 10 barajdaki su seviyesi yüzde 44'e geriledi.

'HAVZALAR ARTAN NÜFUSUN İHTİYACINI KARŞILAMAYACAK DURUMDA'

Pazar, 08 Eylül 2019 01:13
İTÜ öğrencisi Taksim'de uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitirdi, arkadaşı yaralandı.

Olay İstiklal Caddesi Tünel tramvay durağında meydana geldi. İTÜ elektrik mühendisliği bölümünden bu yıl mezun olan 23 yaşındaki Halit Ayar, iki arkadaşıyla birlikte tramvay durağında oturuyordu.

İddiaya göre bu sırada yanlarına gelen 2 kişi para istedi. Gençler olumsuz yanıt verince saldırıya uğradı. Halit Ayar ve yanındaki arkadaşı bıçaklandı.

Pazar, 08 Eylül 2019 12:34
İstiklal Caddesi'nde İTÜ mezunu 23 yaşındaki Halit Ayar'ın bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili iki kişi gözaltına alındı.

Taksim İstiklal Caddesi'nde İTÜ mezunu 23 yaşındaki Halit Ayar'ın bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili iki kişi gözaltına alındı.

Pazartesi, 30 Eylül 2019 16:09
İstiklal Caddesi'nde İTÜ mezunu 23 yaşındaki Halit Ayar'ın bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili olarak soruşturma tamamlandı. Şüpheliler hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

İstiklal Caddesi’nde 7 Eylül'de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu 23 yaşındaki Halit Ayar'ın bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı.

Cuma, 06 Eylül 2019 16:56
İstanbul Teknik Üniversitesi’ne inşaa edilen ‘İTÜ Abdülhakim Sancak Camii’nin açılışı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirdi. İTÜ’ye yapılan cami, üniversitede bulunan gerici örgütler ve rektörlük tarafından uygulanan provokasyonlara sahne olmuş ve 2015’te büyük tartışmalara yol açmıştı

Yapım aşaması sırasında üniversite içerisinde bir sürü usulsüzlük ve gerici provokasyona imza atılmasına sebep olan İTÜ Abdülhakim Sancak Camii’nin açılışı bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleşti.

Pazartesi, 09 Eylül 2019 12:47
İstanbul Beyoğlu’nda 23 yaşındaki İTÜ mezunu Halit Ayar’ı bıçaklayarak öldüren, bir arkadaşını da yaralayan 27 yaşındaki Emrah Yaşar’ın 10 yıllık cezasını çektiği Kırklareli Cezaevi’nden izinli olarak çıktığı ve saldırıyı da izinli olarak çıktığı ilk gün gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

İTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun olan 23 yaşındaki Halit Ayar, İstiklal Caddesi'nde uğradığı bıçaklı saldırıda yaşamını yitirmişti.

Ayar’ı bıçaklayarak öldüren, bir arkadaşını da yaralayan 27 yaşındaki Emrah Yaşar’ın 10 yıllık cezasını çektiği Kırklareli Cezaevi’nden izinli olarak çıktığı ve saldırıyı da izinli olarak çıktığı ilk gün gerçekleştirdiği ortaya çıktı. 

Pazar, 08 Eylül 2019 14:43
İstiklal Caddesi'nde uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren elektrik mühendisi Halit Ayar'ın (23) katillerinin tutuklandığı öğrenildi.

İstiklal Caddesi'nde İTÜ mezunu 23 yaşındaki Halit Ayar'ın bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan iki kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Ayar, iki arkadaşıyla birlikte oturduğu Tünel tramvay durağında para isteyen kişilere olumsuz yanıt verince saldırıya uğramıştı.

Bıçaklı saldırıda Halit Ayar hayatını kaybederken arkadaşı ise yaralanmıştı.

Pages