3831 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 16:43
ABD'de yeni koronavirüs salgınının ardından işsizlik sigortasına başvuru sayısı iki hafta üst üste iki katına çıkarak rekor kırdı.

ABD'de yeni koronavirüs salgınının ardından işsizlik sigortasına başvuranların sayısı neredeyse iki katına çıkarak iki hafta üst üste rekor seviyeye tırmandı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, geçen hafta 6,65 milyon kişi işsizlik sigortasına başvuruda bulundu. 

Cuma, 03 Nisan 2020 16:26
ABD'de Mart ayında tarım dışı istihdam 701 bin kişi geriledi ve işsizlik oranı yüzde 4,4'e yükseldi. Beklentiler istihdamın 100 bin azalacağı ve işsizlik oranının yüzde 3,7 olacağı yönündeydi.

Koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisi ve istihdamındaki etkileri üzerine Bloomberg’de bir haber yayımlandı.

Haberde ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre ülkede tarım dışı istihdamın Mart ayında önceki aya göre 701 bin kişi gerilediği, bunun Eylül 2010'dan bu yana ilk gerileme olduğu belirtildi. 

Perşembe, 02 Nisan 2020 19:57
Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 50 bini, vaka sayısı da 1 milyonu aştı. İtalya'da son 24 saatte 760, İngiltere'de 569, Fransa'da 471, ABD'de ise 1047 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 50 bini, vaka sayısı da 1 milyonu aştı.

ABD'de virüs nedeniyle son 24 saatte 1047 kişi daha yaşamını yitirdi, toplam ölüm sayısı 5 bin 137'ye yükseldi. Ülkede işsizlik sigortasına başvuru sayısı iki hafta üst üste iki katına çıkarak rekor kırdı.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 09:19
Şaibelerin odağı haline gelmiş yardım kuruluşu Kızılay, salgın zamanında, 'ekonomik durgunluk' gerekçesiyle 'kısa çalışma'ya geçme kararı aldı.

Patronların ‘kriz’ dönemlerini bahane ederek emekçilerin maaşında kesintiye gitmesine, maaşın bir kısmını da İşsizlik Fonu üzerinden devlete ödettirmesine olanak sağlayan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ için son başvuru hazırlığı haberi Kızılay’dan geldi.

‘İNSANLARIN ZOR ZAMANINDA YANINDAYIZ AMA İŞÇİLERİN…’

Cumartesi, 04 Nisan 2020 09:30
Koronavirüs fırsatçısı patronların gündemde tuttukları kısa çalışma ödeneğini ve işçiler için ne anlama geldiğini bir iş hukuku uzmanı soL’a değerlendirdi.

Kriz fırsatçısı patronlar koronavirüs günlerinde işçileri ya işsiz bırakıyor ya da AKP’nin kendilerine sağladığı olanaklarla çeşitli hak kayıplarına yol açıyor.

Bu başlıklardan en fazla öne çıkan konu “kısa çalışma ödeneği” gündemi olurken, bir iş hukuku uzmanı, konuya ilişkin soL’un sorularına yanıt verdi.

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:16
CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, 'dayanışma kampanyası' başlatan AKP'nin 'kaybettiği' paraları hatırlattı.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, "Milli Dayanışma Kampanyası" başlatan iktidara "495 milyar lira ne oldu?" diye sordu.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 18:39
Ülkedeki protestanlardan gelen bir talebi kabul ettiğini söyleyen Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, yaptığı açıklamada, önümüzdeki pazar günü ‘Brezilya’yı kötülükten kurtarmak, koronavirüs salgınını salmak üzere ulusal bir oruç ve dua gününe çağırdığını’ söyledi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, yaptığı açıklamada, ülkede koronavirüsün yayılmasına işaret ederek, "Ben piskoposlar ve diğer dindar şahsiyetlerle beraber, halkımızın bu beladan kurtulmak amacıyla bir günlük oruç tutmasını talep ediyorum’ dedi.

Son verilere göre Brezilya'da şimdiye kadar 9 bin 56 kişi koronavirüse yakalanırken, 359 kişi de bu virüsten hayatını kaybetti.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 21:08
Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 3,6 milyon kişinin işsiz kaldığı bildirildi.

Fransa Çalışma Bakanı Muriel Penicaud, koronavirüs salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen 337 bin şirketin 3,6 milyon çalışanını işten çıkarttığını açıkladı. 

Penicaud, bunun devlete maliyetininse 11 milyar Avro olduğunu kaydetti. 

İşten çıkarılanlar maaşının yüzde 70'ini devletten işsizlik maaşı olarak alacak.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 07:54
ABD'deki cezaevlerinde KOVİD-19 salgınıyla birlikte halihazırda insanlık dışı olan koşulların daha da kötüleştiği belirtiliyor. Ülkede faaliyet gösteren Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi, cezaevi ve hapishanelerde sağlık koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir dizi talepte bulundu.

ABD'de faaliyet gösteren Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi (PSL)'in yayımladığı bir videoya göre, nüfusu toplam dünya nüfusunun sadece yüzde beşi olmasına rağmen her dört tutukludan birinin bulunduğu ABD'de toplam tutuklu nüfusu 2.3 milyonun üzerinde. 

Çarşamba, 01 Nisan 2020 16:38
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüs pandemisiyle etkin mücadelede 7 maddelik bir önlemler listesini yayımlayarak imzaya açtı. Metinde, ‘halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu önlemler acilen hayata geçirilmelidir’ denildi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüs pandemisi ile ilgili etkin mücadelede 7 maddelik bir önlemler listesini yayımladı.

İmzaya da açılan metinde "Halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için bu önlemler acilen hayata geçirilmelidir" denilirken "hükümeti bu koşullarda uyarmayı tarihsel bir görev olarak gördükleri" söylendi.

Önlemler listesinin tam metni şu şekilde:

Cumartesi, 04 Nisan 2020 00:15
Erhan Nalçacı

Kovid-19 salgını dünyayı sarsarak ilerlemeye devam ediyor. Salgının ne zaman hız keseceği, yeni vaka ve ölüm sayılarının ne zaman azalacağı bilinmiyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Cuma, 03 Nisan 2020 16:23
Dil eğitimi sektörünün devleri ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, İrlanda gibi ülkelerde yeni koronavirüs salgınının ardından pek çok öğrenci mağdur ediliyor. Çalışıp para biriktirip iyi bir dil eğitimi almak için yurtdışına giden bir öğrenci yaşadığı mağduriyeti soL'a anlattı.

Eğitimde piyasalaşmanın hâkim olduğu günümüzde iyi bir dil eğitimi almak istiyorsanız, sektörün gelişkin olduğu az sayıda ülkeden birine gitmeniz gerekiyor. Ancak bu epeyce maliyetli. ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, İrlanda’nın başını çektiği ülkelerden birinde eğitim almak için yalnızca yüksek tutarlı okul ücretini ödemek yetmiyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Özgür Şen

Hekimler korona virüse karşı mücadele ederken kronik rahatsızlıkların önemini ısrarla vurguluyor. Bu tür hastalıkları olan insanlar virüse karşı mücadele ederken böylesi rahatsızlıklara sahip olmayan insanlara kıyasla zorlanıyor.

Cuma, 03 Nisan 2020 13:59
Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi adına tüm bankalar teker teker destek paketleri açıklamaya başladı. Bu destek paketleri ne anlama geliyor? Borç erteleme kolaylığından yararlanmak isteyen çoğu vatandaş erteleme süresi boyunca oluşacak yüksek tutarlı ilave faiz yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacak. Bir pandemi masalı olan kredi ertelemesini Cengiz Ateş soL için yazdı.

Finansal sermaye 21. Yüzyılda kendisine yeni finansal araçlar yaratmış görünebilir. Ancak hemen her zaman kazanç hesabı dönüp dolaşıp mevcut sermayenin ne kadar sürede ne kadar katlandığı hesabına, bu açıdan paranın zaman değerine, yani faize gelmeye devam ediyor.

Pages