1120 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 03 Mart 2020 14:31
Birleşik Metal-İş Sarkuysan Fabrikası İşyeri Baştemsilcisi Mehmet Kılıç 'Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün' çağrısında imzası olanlardan. Kılıç 'Suriye halkları ve Türkiye halkları kardeştir. Düşmanımız sermaye ve emperyalizmdir' dedi.

Birleşik Metal-İş Sarkuysan Fabrikası İşyeri Baştemsilcisi Mehmet Kılıç 'Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün' çağrısına imza verdi. Kılıç ile Suriye'de yaşananlar ve işçilerin savaşa bakışı üzerine konuştuk: 

'SURİYE HALKLARI VE TÜRKİYE HALKLARI KARDEŞTİR'

Perşembe, 12 Mart 2020 00:00
Ali Rıza Aydın

Yaygın bir alışkanlıktır, aynı zamanda yaygın bir ihmaldir; afet, maden göçüğü ya da gaz faciası, işçi cinayetleri, çocuk ve kadın cinayetleri, aydın cinayetleri, siyasi cinayetler, insan ticareti ve pazarlığına bağlı cinayetler, ölümcül salgın hastalıklar, terör eylemleri, katliamlar, devlet kaynaklı şiddetle yaşam kayıpları ve yaralamalar, savaşlarda akan kanlar fiilen yaşanıldığı zaman dilim

Pazar, 01 Mart 2020 23:45
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'la İdlib saldırısı sonrası durumu konuştuk.

Erdoğan’ın Putin’le önümüzdeki hafta Moskova’da görüşeceği açıklandı ama Suriye’den yoğun çatışma haberleri geliyor. En son TSK’ya ait bir insansız hava aracı ve iki Suriye savaş uçağı düşürüldü. Gerilimin kontrolden çıkma olasılığı var mı?

Çarşamba, 12 Şubat 2020 14:30
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'la Erdoğan'ın meclis grubunda yaptığı konuşmanın hemen ardından Suriye konusundaki gelişmelerle ilgili konuştuk.

Erdoğan Suriye Ordusu’nu kastederek, Türkiye’nin gözlem noktalarına müdahale edilirse rejim güçlerine her yerde sert karşılık verileceğini söyledi. Bunun anlamı ne olabilir?

Pazar, 23 Şubat 2020 15:44
Avrupa genelinde komünist partilerin girişimiyle kurulan Avrupa Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin'e yönelik sunduğu 'Yüzyılın Anlaşması'nı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada teklif edilen anlaşma hakkında 'bölge halkının isteklerini dışarıda bırakan, geçersiz, alakasız bir kağıt parçası' ifadesi kullanıldı.

Avrupa Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi, sekreterya üyesi partilerin ortak imzasıyla bir açıklama yayımlayarak, ABD-İsrail işbirliğiyle sunuluna "Yüzyılın Anlaşması"nı mahkum etti. İnisiyatif üyesi komünist partiler "Bu ne barış anlaşması ne de eşitler arasında bir sözleşmedir" dedi.

'ZALİMLERİ CESARETLENDİRMEK İÇİN BİR BAŞKA REZİL GİRİŞİM'

Çarşamba, 26 Şubat 2020 23:45
Ali Rıza Aydın

Yazamadığım iki hafta için okurlardan özür dileyerek,  sıkça karşılaştığım sorulardan birine değineceğim bu hafta: “vatana ihanet”…

Pazartesi, 03 Şubat 2020 12:00
Akif Akalın

Refik Durbaş’ın “Çırak Aranıyor” başlıklı bir şiiri vardır. Şair çırağın ağzından “ölüm hep bana, bana mı düşer usta?” diye sorar.

Dünya ve Türkiye 2020 yılına felaketlerle girdi. Yeni korona virüs salgını yüzlerce can alırken, Elazığ depreminde şimdiye kadar 41 yurttaşımızı yitirdik.

Perşembe, 30 Ocak 2020 08:57
ABD Başkanı Trump’ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile önceki gün ilan ettiği Yüzyılın Anlaşması’na bölgenin komünist ve işçi partileri şiddetle tepki gösterirken işbirlikçi Arap rejimlerinin tepkileri yumuşatmaya çalıştığı gözleniyor.

Trump, İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu ve muhalefet lideri Benny Gantz ile Beyaz Saray’da görüştükten sonra Yüzyılın Anlaşması’nı ilan etti. Rusya’dan ve Türkiye’den gelen ‘bize danışılmadı’ şeklindeki sitemler bir yana Anlaşma’nın esas muhatabı Fil

Cuma, 03 Ocak 2020 09:30
TKP’nin Sesi’nde bugün Libya'ya asker gönderilmesine onay veren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gündem edilerek, ülkede meşru bir taraf olmadığına, yaşananların hiçbir ülkenin emekçilerine fayda sağlamayacağına vurgu yapılıyor.

Kore Savaşı’ndan bu yana ilk defa denizaşırı bir ülkeye asker yollayacak Türkiye’nin sermaye sınıfı yayılmacı bir siyaset izlemeye devam ediyor.

Pazar, 05 Ocak 2020 20:20
Ukrayna'da 2. Dünya Savaşı sırasında birçok katliama imza atan Nazi işbirlikçisi Stepan Bandera'nın anılmasına Rusya Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'daki devlet düzeyinde neo-Nazizme verilen desteğin dünya barışı için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Açıklama, Ukraynalı faşist ve Nazi işbirlikçisi Stepan Bandera'nın doğum yıl dönümünün Ukrayna'da resmi törenle kutlanması üzerine geldi.

Pazar, 05 Ocak 2020 14:46
Türkiye Komünist Partisi, Berlin'de 40 yıl önce gericiler tarafından katledilen Celalettin Kesim'i anmak için bugün Kottbuser Tor'da bir miting düzenleyecek.

Türkiye Komünist Partisi Berlin Örgütü, bundan 40 yıl önce Berlin'de dinci faşitler tarafından öldürülen Celalettin Kesim yoldaşı anmak için miting düzenliyor.

Pazartesi, 16 Aralık 2019 18:06
Nazi sempatizanı Ukraynalı futbolcu Roman Zozulya'ya solcu taraftarların 'Zozulya bir Nazisin' diye bağırması nedeniyle maç hakem tarafından yarıda kesildi. Tezahürat medyada 'ırkçı ve hakaret içeren sözler' olarak nitelendirildi.

İspanya 2. futbol liginde oynanan Rayo Vallecano-Albacete karşılaşması yarıda kesildi.

Albacete'de forma giyen ve Nazi sempatizanı 30 yaşındaki Ukraynalı futbolcu Roman Zozulya'ya, Rayo Vallecanolu solcu taraftarlar, "Zozulya bir Nazisin" diye bağırdı.

Pazar, 29 Aralık 2019 12:23
Filistin kurutuluş mücadelesine verilen desteğin bir sonucu olarak pek çok ülkede marş olarak seslendirilen, bugün ise diyardan diyara göç etmek zorunda kalan Suriyeli ve Iraklı mültecilerin, İstanbul’da adını Arapça'dan alan, 'bağımsızlık' yani İstiklâl caddesinde söyledikleri, çoğunun da göz yaşlarını saklayamadığı bir ağıta dönüşmüş durumda 'Mawtini'. Özkan Öztaş, Ortadoğu coğrafyasında siyasal dönüşümlerin marşların içeriğini nasıl değiştirebileceğini yazdı.

Siyasal yaşamdaki değişimler ve dönüşümler; kavramların, mekanların, şarkıların, marşların ya da insan isimlerinin işaret ettikleri manayı zaman içinde farklılaştırıyor.

Cuma, 01 Kasım 2019 11:22
Haftalık gazete Boyun Eğme geçen hafta 'İşte emperyalizmin işbirlikçileri' başlığıyla çıkmıştı. TKP üç kısa filmle üç önemli işbirlikçiyi hatırlattı.

Türkiye Komünist Partisi'nin haftalık gazetesi Boyun Eğme geçen hafta 'İşte emperyalizmin işbirlikçileri' manşetiyle çıktı. Düzen siyasetinin geride bıraktığımız onyıllarda sahneye sürdüğü isimlere, yaptıklarına ve onlarla özdeşleşmiş düzen politikalarına değinilen gazetenin konu edindiği üç isim TKP tarafından üç kısa filmle yansıtıldı.

Salı, 12 Kasım 2019 21:13
José Martí Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu, Bolivya'da yaşananın adlı adınca darbe olduğunu, ABD destekli darbeye karşı Bolivya halkını ve onun meşru temsilcisi Evo Morales'in yanında olduğunu açıkladı.

José Martí Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu bugün bir açıklama yayımlayarak Bolivya'daki ABD destekli darbeyi kınadı.

Pages