2788 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 21 Mart 2020 01:03
Twitter, Latin Amerika menşeli bağımsızlıkçı kanal TeleSUR'un İngilizce hesabını sansürledi.

Latin Amerika'nın bağımsızlıkçı ve ilerici yayın organı TeleSUR'un İngilizce hesabı Twitter tarafından sınırlandırıldı.

Çarşamba, 11 Mart 2020 14:06
Solcu Liseliler, Berkin Elvan'ı ölümünün 6. yılında yayımladığı mesaj ile andı.

Haziran Direnişi'nde polis saldırısı sonrası yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçti.

Solcu Liseliler, Berkin Elvan'ı ölümünün 6. yılında yaptığı paylaşımla andı.

Solcu Liseliler'in paylaşımı şöyle:

Salı, 24 Mart 2020 12:43
Patronların Ensesindeyiz Öğretmen Dayanışma Ağı, tepki çeken EBA TV görüntülerinin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, 'Millî Eğitim Bakanlığı’ndaki tüm kademelerde yönetici atamalarında liyakat değil tarikat bağlantısı aranmaktadır. Bakan Selçuk’un idam görüntüsü ve ilahiyi onaylamıyorum demesine bakmayın, kendisi Bakan olduğundan bu yana, MEB’in gerici politikalarında değişen hiçbir şey yoktur' denildi.

Patronların Ensesindeyiz Öğretmen Dayanışma Ağı dün Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA TV) kanalında yayınlanan ve tepki çeken görüntüler nedeniyle açıklama yaptı.

Çarşamba, 11 Mart 2020 09:03
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) 8 Mart haftasını ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü selamlamak üzere bir açıklama yayımladı.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne dönük bir açıklama yayımladı.

Kadın mücadelesinin aynı zamanda kadın emeği sömürüsüne karşı mücadele olduğunun altı çizilen açıklamada, dünyanın her yanında baskı ve eşitsizliğinin ana kaynağının bu düzen olduğu vurgulandı.

Açıklamanın tam hali şöyle:

Salı, 03 Mart 2020 10:59
3 Mart 1924'te Urfa milletvekili Şeyh Saffet Efendi'nin teklifiyle hilafet tarihe karışmıştı. Aradan geçen 96 yıl sonunda Diyanet hutbe verip cihat ilan ederken, İdlib'de dinci çeteler TSK korumasına alınıyor, Libya'ya transferleri bizzat iktidar tarafından yapılıyor...

Hilafet bundan 96 yıl önce TBMM tarafından kaldırılmıştı.

Hilafetin kaldırılmasının üzerinden 96 yıl geçmişken bugün camilerde fetih duası okunuyor, cihad hutbeleri okutuluyor, Suriye'de cihatçılar bizzat iktidar tarafından destekleniyor, Libya'ya cihatçı transferi Türkiye üzerinden yapılıyor...

HİLAFETİN KALDIRILMASI...

Pazar, 01 Mart 2020 21:37
Cuma akşamı yayımlanan ve kısa sürede büyük ilgi ve destek gören ‘Suriye’den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün’ deklarasyonuna 126 kişilik kadrosuyla tereddütsüz imza attığını ilan eden Ekrem Ataer Korosu'nun şefiyle kuruluş hikayelerini konuştuk. Kurulma sebepleri neden savaşa karşı barışı savunduklarını anlatıyor.

Ekrem Ataer Halk Korosu 126 kişilik kadrosu ile ‘Suriye’den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün’ deklarasyonuna tereddütsüz imza attı ve bunu sosyal medya üzerinden duyurdu. Koronun şefi Ekrem Ataer ile korolarının kuruluş hikayesini ve metne neden imza attıklarını konuştuk. Koronun kuruluş hikayesi anılan çağrıda neden yer aldıklarını da anlatıyor aslında.

Salı, 24 Mart 2020 09:15
Ali Rıza Aydın

Bugün 24 Mart. İnsanlık düşmanı-sömürü dostu katillerin kurşunlarıyla 42 yıl önce katledilen hukukçu, insanlık sevdalısı, adalet ve sosyalizm mücadelecisi Doğan Öz’ü anma günümüz.

Bu yılki anma toplantısını İzmir olarak planlamıştık. Salgın günleri nedeniyle yapamadık. Bu nedenle Perşembe yazımı hoşgörünüze sığınarak bugüne çektim.

Cumartesi, 14 Mart 2020 09:00
Cerrahhane açılışıyla çağdaş tıp eğitiminin başladığı tarih olarak işaretleniyor. Asıl çıkışını ise bu olayın yıldönümünü kutlama bahanesiyle işgal ordularına kafa tutan tıbbiyelilerin 1919'daki eylemleri ile yapıyor. Bugün proleterleşen hekimlerin ve tüm sağlıkçıların bayramı olarak kutlanıyor.

14 Mart Tıp Bayramı... Bugün kutlanıyor. “Yurt genelinde ve yavru vatan Kıbrıs’ta” kutlanan günlerden biri.

Genellikle “doktorların günü” olarak görülüp kutlanıyor ama ne sadece hekimlerle ne de sadece tıpla ilişkisi var. Bundan 101 yıl önce ilk kez kutlandığında emperyalist işgale karşı başkaldırının tarihidir 14 Mart.

Çarşamba, 11 Mart 2020 20:12
Elazığ depreminin ardından 'Onca toplanan deprem vergisine n’oldu' diye sorduktan sonra AKP'liler ve MHP'lilerce hedef alınan, Samsun ve Ordu'da oyun gösterimlerine salon iptali engeli getirilen Berna Laçin'in 'Hayal Satıcısı' oyunu iki kentte de büyük ilgi gördü. Ordu ve Samsun halkı boyun eğmeyen sanatçılara sahip çıktığını gösterdi.

Elazığ depremi sonrasında Kızılay Başkanı Kerem Kınık SMS ile yardım çağrısında bulunmuştu. Bu SMS sonrası herkesin aklına deprem vergilerinin nereye harcandığı sorusu geldi. Berna Laçin de tweetinde “Biz her şeyimizi verelim o ayrı, ama neden hala deprem anı ilk akla gelen para toplamak? Onca toplanan deprem vergisine n’oldu?” diye yazmıştı.

Perşembe, 05 Mart 2020 17:38
soL yazarı Osman Çutsay, Barış Terkoğlu'nun tutuklanması üzerine kaleme aldığı yazısında 'Faşist iktidarlar, bu tür meydan okumalar karşısında önce bir gaddarlaşırlar, sonra da gardları düşer. Çözülürler' dedi.

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun Libya'da hayatını kaybeden bir MİT görevlisine ilişkin haber dolayısıyla tutuklanması üzerine soL yazarı Osman Çutsay'ın Halkweb için kaleme aldığı yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz:

Barış’ın faşizme karşı işaret fişeği 

Perşembe, 05 Mart 2020 11:49
'Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün' çağrısının imzacılarından Prof. Dr. Aziz Konukman, 'Yanlış siyasi tercihleri halka ödetmeye kimsenin hakkı yok' derken şöyle devam etti: Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konuda önemli bir sözü var: Savaş 'zorunlu olmadıkça bir cinayettir' diyor. Bunun dışında her türlü savaşa karşıyım. Benim insanımın orada yapayalnız bırakılmasına, daha sonra cenazelerinin gelmesine karşıyım.

"Suriye'den elinizi çekin, askerler evlerine dönsün" çağrısının imzacılarından Prof. Dr. Aziz Konukman ile Suriye'de yaşananları, AKP'nin İdlib harekatının nedenlerini ve arka planını konuştuk.

Cumartesi, 07 Mart 2020 21:15
'Bugün kadına yönelik şiddet olgusunun tarihte 'tunç ve baltanın' yanında gönderilmesi için yapılacak olan şey, kısa vadede bir sonrakini hedeflemek ve bu düzeni sosyalizmle değiştirmektir. Kadına yönelik şiddet sorununu ancak; özel mülkiyetin tasfiyesiyle toplumsal üretim ilişkilerinin yeniden belirleneceği sosyalizm çözebilir.'

Bundan birkaç ay önce 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’yi konuştuk: Komünist Kadınlar üç büyük il başta olmak üzere pek çok kentte, mahallede, semt evinde güncel olduğu ölçüde tarihsel de olan bu soruna dair etkinlikler düzenlediler; verili durumu, güncel tehditleri, kadına yönelik şiddet olgusunun kökenini ve bu sorunun nasıl ortadan kaldırılabileceğini anlattılar. 

Cuma, 07 Şubat 2020 11:23
Kıbrıs Barış Konseyi Genel Sekreteri ve Kıbrıs Halkının İlerici Partisi'nin (AKEL) lider kadrolarından olan Fanis Hristodulu yaşamını yitirdi.

Kıbrıs Barış Konseyi Genel Sekreteri Fanis Hristodulu, dün geçirdiği ani bir rahatsızlık sonucunda yaşamını yitirdi. 

Kıbrıs Halkının İlerici Partisi'nin (AKEL) yıllarca lider kadrolarından olan Fanis Hristodulu 6 Şubat 1953’te doğdu. Bulgaristan’daki öğrencilik yıllarından itibaren siyasi konularla ilgilenmeye başladı. 

Çarşamba, 19 Şubat 2020 12:07
Emekçi Halkın İlerici Partisi sözcüsü Stefanu, Maraş kentinde Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs'ın BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına aykırı hareketlerinin provokasyon niteliğinde olduğunu kaydetti.

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) sözcüsü Stefanos Stefanu, Kıbrıs'ın kapalı Maraş kentine ilişkin açıklamada bulundu.

Stefanu, "Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs'ın ortaya koyduğu Maraş hakkında BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına aykırı yasadışı yeni oldubittileri hedefleyen" hareketlerin Kıbrıs aleyhine yeni bir provokasyonu teşkil ettiğini belirtti.

Pazartesi, 24 Şubat 2020 19:17
Samsun’da oyunu büyükşehir belediyesi ve Doğa Koleji tarafından iptal edilen Berna Laçin’e çağrı geldi. Atakum Semtevi, Laçin'in oyununu kentte sergileme kararlığını selamlayarak 'Atakum Semtevi aydınlanma ve dayanışmadan aldığı güçle Laçin’i ağırlamaya hazırdır. Semtevi dostları, Samsun’un ilerici insanları, Samsun’un sokaklarını, meydanlarını, parklarını sanatla buluşturmak, aydınlatmak için elinden geleni yapacaktır' açıklaması yaptı.

Samsun'da sergilemeyi planladığı 'Hayal Satıcısı' adlı oyunu önce Samsun Büyükşehir Belediyesi, ardından da Doğa Koleji tarafından iptal edilen Berna Laçin’e Atakum Semtevi bir çağrıda bulundu.

Laçin'in Samsun'da oyunu sergileme kararlılığını selamlayan Atakum Semtevi "aydınlanma ve dayanışmadan aldığı güçle Laçin’i ağırlamaya hazır" olduğunu açıkladı.

Pages