4220 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 03 Kasım 2019 11:27
Savur Kaymakamı Bayram Türker, kayyum olduğu dönemde belediyenin bedestenini kaymakamlığa tahsis etti. Belediyenin HDP'ye geçmesiyle birlikte söz konusu karar iptal edilirken Kaymakamlık, 'ideolojik' bulduğu kararın iptal edilmesi için mahkemeye başvurdu.

Mardin’in Savur ilçesinde 2016 yılının Kasım ayında belediyeye kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Bayram Türker, 31 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce, belediye memurlarından oluşturduğu encümenlerle birlikte belediyeye ait olan Savur Bedesteni’ni 10 yıllığına Kaymakamlığa tahsis etmişti.

Cuma, 08 Kasım 2019 20:53
Macron’un ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ çıkışının ardından ABD Başkanı Pompeo Berlin’de yaptığı konuşmada ’70 yılın ardından NATO büyümeli’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasının ardından ABD Dışişleri Pompeo bugün yaptığı açıklamada “NATO büyümeli ve değişmeli aksi takdirde köhne bir hale gelme riski var” dedi.

Cuma, 08 Kasım 2019 16:06
Çin Dışişleri, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun 'özgürleşmiş Çin görmek istiyoruz' açıklamalarını 'son derece tehlikeli' ve 'provokasyon girişimi' olarak değerlendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gıng Şueng, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Çin Komünist Partisi’yle ilgili açıklamalarını “son derece tehlikeli” ve “provokasyon” olarak değerlendi.

Çin Dışişleri Sözcüsü bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, Pompeo’nun Çin halkı ile Çin Komünist Partisi arasında bir karşıtlıktan yola çıkarak provokasyon girişiminde bulunduğunu söyledi.

Cumartesi, 02 Kasım 2019 09:38
Küba Komünist Gençler Birliği’nden 11 delege, İstanbul’da Türkiye Komünist Gençliği üyeleri tarafından ağırlandı. İki gençlik örgütü arasında gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye’de ve Küba’da çocukların ve gençlerin durumu, Sosyalist Küba’nın geleceğin devrimci kuşaklarını nasıl yetiştirdiği gibi konular ele alındı. Emperyalizme ve ABD ablukasına karşı geliştirilecek ortak eylemlere dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Küba Komünist Gençler Birliği (UJC) dün İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Türkiye Komünist Gençliği (TKG) üyeleri ile bir araya geldi. Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ve Konsolos Luis Javier Cabanas Alvarez’in de eşlik ettiği toplantıda iki örgütün de gençlik çalışmalarında neler yaptığı ve gençliğe nasıl baktıkları konuşuldu.

Çarşamba, 06 Kasım 2019 21:42
Bolşevikler, bir yandan ülke içinde işçi kadınların taleplerinin yükseltildiği mitingler yaparken öte yandan henüz hiçbir kadının boşanma hakkına sahip olmadığı Çarlık Rusyası’nda boşanma özgürlüğünü savundular. Bunu savunurken, kadının ev içi köleliğine dikkat çekip kaynağının kapitalizm olduğunu söylemekte ve kadının nihai kurtuluşunun kapitalist düzenden kurtulmakla çözüleceğinin altını da kalınca çizdiler. Çünkü kadın kapitalizmde 'yatak odasının, çocuk odasının ve mutfağın kölesidir; ev kölesi olarak kalır'.

1917 Ekim Devrimi, kadınların sadece yasalar önünde değil, toplumsal yaşamda da eşitlenmesinin önünü açmıştır. Devrim öncesinde adı geçmeyen, erkek tarafından en iyi haliyle hizmetçi olarak algılanan, ikinci sınıf pozisyona sahip kadın; devrimin ardından eşit işe eşit ücret ve seçme-seçilme hakkının ötesinde birçok anayasal hakka sahip olmuştur.

Cumartesi, 09 Kasım 2019 20:09
Yarın İspanya genelinde yeniden genel seçimler gerçekleşecek. Seçimlere katılan partilerden biri de emekçilere 'Kötünün iyisini' kovalamaktan vazgeçme çağrısında bulunan komünistler. 'Gerekli olanı seçin' sloganıyla seçimlere giren İspanya İşçileri Komünist Partisi'nin Genel Sekreteri Astor Garcia’yla yapmış olduğumuz söyleşiyi okurlarımıza sunuyoruz.

İspanya’da 28 Nisan'da yapılan genel seçimden İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) birinci parti olarak çıkmış; ancak parlamentoda tek başına hükümet kuracak sayıya ulaşamamıştı.

Pazar, 03 Kasım 2019 00:00
Ayşe Şule Süzük

“Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime”

Hatırladınız mı bu sanat müziği parçasını? Yakup Kadri’nin “Panorama” romanının bir yerinde Halil Ramiz’in aklına gelen bu… Hakikaten titremekte, korkunç bir umutsuzluk içinde Cumhuriyet İnkılabı’nın geleceğinden endişelenmekte ve suçlu bulduğu bürokrat-aydın kadrolarının aynaya bakmasını, kendileriyle yüzleşmesini istemektedir.

Perşembe, 07 Kasım 2019 10:19
102 yıl önce bugün insanlığın ileriye doğru en büyük adımı atıldı. Sovyet topraklarında, spor da sosyalizmin bir eğitim yöntemi, toplumsal aracı haline evriliyor; ‘herkes için eşit’ olmaya başlıyordu. Herkes için eşit olmak, kapitalizmin dar ve sığ dağarcığına sığmayacak kadar uçsuz bucaksız bir ütopyaydı. 102 yıl sonra Sovyet topraklarında sporun gelişimini, sovyet insanının sporla ilişkisini ve bakışını yazmaya, ilham almaya devam ediyoruz...

Koskoca bir sportif tarih ve kültürü anlatmak gerçekten kolay değil. Emperyalizm çağında spor denildiğinde akla ne geliyorsa, emek sömürüsü, ırkçılık ya da bir meta haline gelen her şey gibi, Sovyet sporu dendiğinde bunların tam aksini düşünebilirdiniz. Sosyalist spor paradigması bedelsizliğe, fırsat ve cinsiyet eşitliğine, ülkenin her noktasından her insanın kolayca erişmesine dayanıyordu.

Çarşamba, 23 Ekim 2019 10:16
Kosova’da, Türkiye’nin Suriye harekatına destek gerekçesiyle öğrencilerine asker selamı verdiren öğretmene soruşturma açıldı.

Kosova Milli Eğitim Bakanlığı, Prizren’deki bir okulda öğrencilere Türkiye bayrağıyla asker selamı verdirilmesi üzerine soruşturma açıldığını duyurdu.

Öğretmen Selver Shantir, öğrencilerine asker selamı verdirttiği fotoğrafı sosyal medya üzerinden paylaşmıştı.

Shantir, fotoğrafın Türkiye’nin Suriye’de düzenlediği harekata destek amaçlı olduğunu açıklamıştı.

Pazartesi, 28 Ekim 2019 19:21
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, IŞİD lideri Bağdadi’ye operasyon düzenleyen ABD uçaklarının ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ bölgesi üzerinden uçtuğunu söyledi.

ABD’nin IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’ye düzenlediği operasyonla ilgili konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik operasyonda yer alan ABD uçaklarının “Fırat Kalkanı Harekatı” bölgesi üzerinden uçtuğunu söyledi.

Çelik “Türkiye ABD ile yüksek bir koordinasyon içerisinde olmuştur. TSK gerekli koordinasyonu sağlamıştır. ABD uçakları Fırat Kalkanı Harekat bölgesinden uçuş yaptı” dedi.

Perşembe, 31 Ekim 2019 16:00
Twitter, 22 Kasım'dan itibaren siyasi içerikli reklam almayacağını duyurdu. Kurucusu ve CEO Jack Dorsey, 'Siyasi mesaj kazanılmalıdır, satın alınmamalıdır' dedi. Öte yandan Twitter yakın zamanda Kübalı medya kanalları ile devlet kurumlarının hesaplarını kapattı.

Sosyal medya platformu Twitter, yeni politikası gereği 22 Kasım'dan itibaren siyasi içerikli reklam alınmayacağını duyurdu.

Perşembe, 03 Ekim 2019 15:13
Cemil Fuat Hendek 1989 Alman karşıdevriminin 30'uncu yılında 'Yakın tarihimizden eşi benzeri olmayan bir yağma' başlığıyla kaleme aldığı yazısında '30 yıl önce Sosyalist Almanya'nın emperyalizme, faşizme, insanın insanı sömürüsüne karşı ördüğü duvar, senaryosu önceden kurgulanmış tiyatral bir eylemle yıktırıldığını' belirtiyor. Hendek, 'Alman karşıdevriminin 30. yılında duvarın altında kalanların yanlızca Doğu emekçileri olmadığı, Batı'da yaşayan emekçilerin de bu sürecin kaybedeni olduğu belirtti. Hendek, 'Bu yıl, ADC'nin kapılarını açarak emperyalist saldırganların talanına teslim olmasının 30'uncu yılını kutluyorlar...' dedi.

“Yazıklar olsun, kendi tarihi diye düşmanının ağzından çıkanı ezberleyenlere.”

Salı, 29 Ekim 2019 11:15
Kemal Okuyan

Türkiye sağcısı (yalnızca Milli Görüş geleneği değil) Cumhuriyet’i içine hiç sindirmedi. Bir bölümü mecburen kabullenmiş gözüküyordu. 

Bu genel kuraldır, devrimlerin maddi altyapısı zayıflasa da, ideolojik etkileri sürmeye devam edebilir, hatta dokunulmazlıkları da…

Devrimin meşruiyet kaynağı kendisidir!

Cuma, 11 Ekim 2019 21:01
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen harekatı ‘Topraklarındaki terörist faaliyetleri engelleyemeyenler başka ülkenin müdahalesine kapılarını açmış olurlar’ diye savundu. Erdoğan ‘Geri adım atmayacağız. Trump’ın ifade ettiği 31 km’lik sınırdan daha güneye gidene kadar durmayacağız’ dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılık Konulu 3'üncü Parlamento Başkanları Konferansı Açılış Resepsiyonu'nda konuştu.

Salı, 22 Ekim 2019 11:27
Askeri harekatın adı 'Barış Pınarı'ydı, onların sıfatı da gazeteci. Askeri kamuflajla haber sunanlar, çatışmanın içindeymiş gibi çektirenler, duymak istemediğini söyleyen yurttaşı azarlayıp, polise verenler... Hatice İkinci bu hafta Mustafa Kemal Erdemol, Coşkun Aral, Ceyda Karan ve İbrahim Varlı ile savaşta gazeteciliği konuştu.

Suriye’ye düzenlenen “Barış Pınarı Harekâtı” sırasında “ülkelerine bağlılıklarını asla sorgulatmayacaklarını” söyleyen gazetecileri izledik televizyonlarda günlerce. Biri askeri kıyafetlerle haber sunuyor, diğeri çatışmanın içindeymiş gibi rol yapıyor, bir başkası ise pala ve satırlarla poz veriyordu.

Pages