4302 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 13:42
Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığı'nın CHP'li belediyelerin başlattıkları bağış kampanyasına yönelik bloke kararına ilişkin açıklama yaptı.

Ankara Barosu, belediyelerin bağış kampanyasının engellenmesine ilişkin açıklama yaptı.

Cuma, 03 Nisan 2020 10:17
Covid-19’un neden olduğu tartışmalar, nesnel gerçeği yok sayan, otorite karşıtı, çoğulcu toplumsal ikilimin şekillendirdiği yeni kültürel ikilimin, bilim karşıtlığı ve anti-entelektüel tutumlarla ilişkisini yeniden gündeme getiriyor.

Başlıkta yer alan “21.kat” ifadesi 1990’ların ortasında şiddetlenen ve “bilim savaşları” olarak bilinen bir tartışmaya referans veriyor. 21. kata yapılan bu davet neyin nesidir ve Covid-19 pandemisiyle alakası nedir, onu açıklayarak başlayalım.

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Cuma, 27 Mart 2020 17:03
AKP'nin son yıllarda büyük 'yatırım' yaptığı ve en büyük kâr kapılarından biri haline gelen savaş sanayii salgın koşullarını dinlemiyor, çalışanların sağlığıyla oynuyor.

İçinden geçmekte olduğumuz Kovid-19 virüsü günlerinde savunma sanayii üreticilerinin de gerçek yüzleri ortaya çıkıyor.

AKP iktidarında bölgesel bir emperyalist güç olmaya niyetlenen Türkiye burjuvazisi devlet alım garantili savunma projelerinin artmasıyla ellerini ovuşturur hale gelmişti.

Salı, 17 Mart 2020 10:43
Halk sağlığı uzmanı Doç. Dr. İlker Belek, kapitalizmin virüs salgını karşısındaki aciz durumuna dikkat çekerken, 'Dünyamız sosyalist olsaydı, koronanın hali ne olurdu?' sorusunu yanıtladı.

Korona dünyayı, dünya kapitalist düzenini vurdu.

İtalya şimdi korona günlerinde kapitalizmin resmidir.

Şu aşamanın gerekli önlemleri belli: Gıda üreten, dağıtan, satan işyerleri ile sağlık, enerji sektörlerindeki kurumlar hariç her yer kapatılacak, toplu halde bir araya gelinmeyecek.

Pazar, 08 Mart 2020 22:38
Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nin Mart ayındaki ilk konferansı İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 'Modern fizikteki postmodern kirlilik' başlıklı konferansın sunucusu Prof. Dr. Hasan Karabıyık, kışkırtıcı iddialarıyla fizik tarihindeki düşünsel gelişimi ve devam eden çelişkileri anlattı.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nin Mart ayındaki ilk konferansı İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu'nda gerçekleştirildi. "Modern fizikteki postmodern kirlilik" başlıklı konferansın sunucusu Prof. Dr. Hasan Karabıyık oldu.

Çarşamba, 11 Mart 2020 11:45
Kemal Okuyan

Virüsün yapısı, bulaşma yolları, alınacak önlemler, kaynağı, tedavisi, aşısı… Bütün bu başlıklar bilim insanlarının işi.

El temizliği kadar önemli, bilgi kirlenmesinden korunmak. Bu kirliliğe katkı koymak niyetinde değilim.

Öte yandan…

Son salgınla birlikte ortaya çıkan “toplumsal iklim” ile ilgili bir şeyler söylemenin zamanı geldi, geçiyor. 

Salı, 03 Mart 2020 00:30
Oğuz Oyan

Başlıktaki "Yaşasın Ölüm" ifadesi, İspanya iç savaşında faşistlerin sloganıdır. Bir "oksimoron" yani "imkânsız eşleşme" olarak görülebilecek olan bu slogan, sadece Frankocu falanjistleri cesaretlendirmek için benimsenmiş değildir. Savaşı ve ölümü kutsayan faşizmin doğasına içkindir. 

Pazartesi, 09 Mart 2020 14:09
Anayasa Mahkemesi, Soma Katliamı’nda yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin kamu görevlilerinin yargılanması için yaptığı başvuru hakkında 'soruşturma izni verilmemesi' kararını kaldırdı. Kararın ne anlama geldiğini konuştuğumuz soL yazarı ve Anayasa Mahkemesi eski raportörü Ali Rıza Aydın siyasetin katliamlara etki ve katkısının ortaya konulması, siyasal sorumlularının yargılanması gerektiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Soma Katliamı'nda yaşamını yitiren 301 işçi ailesinin kamu görevlilerinin yargılanması için yaptığı başvuruyu karara bağladı. AYM kararında, kamu görevlilerinin yargılanmasına ilişkin soruşturma izni verilmemesi kararını kaldırdı.

Pazar, 08 Mart 2020 07:45
Ayşe Şule Süzük

"Kadınım ben", olmasını planlamıştım bu yazının.

Çarşamba, 04 Mart 2020 10:15
Enver Aysever son kitabında kendi yaşamını anlatırken aynı zamanda darbe sonrası değişen yaşam biçiminin, AKP'li yılarda muhalif üretim yapmanın zorluklarının da fotoğrafını çekiyor. Aysever'le 'Dostlar Kitabı'nı konuştuk.

Gazeteci-yazar Enver Aysever'in "Kendi patikanda yürümek" alt başlığını taşıyan son kitabı "Dostlar Kitabı" okurlarıyla buluştu.

Aysever hayatını anlatan kitap için "Birlikte yürüme cesaretidir dostluk, bir başına kalacağını sanırsın oysa ikisindir!" diyor.

Salı, 03 Mart 2020 00:15
Kemal Okuyan

Haberin başlığı: Ağlarına 7 metrelik köpekbalığı takıldı. Balığın çenesini tutup poz verene bakıyorsunuz, ardından balığa ve adamın boyunun en az 3 metre olduğu sonucuna varıyorsunuz. Yılda üç-beş kez böyle yılan, köpekbalığı haberi çıkar memleketin hür ve özgür basınında; “yaklaşık on metre…”

Pazar, 29 Mart 2020 10:40
Deniz Poyraz’ın öykü dili yalın, çarpıcı, aforizmalardan uzak, yaşamın içinden, hatta yaşamın tam orta yerinde. Poyraz ile 'Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler' adlı öykü kitabına, edebiyata, kültür-sanat alanına, sınıfsal olana ve mücadeleye dair konuştuk.

Deniz Poyraz dergi, gazete ve kitap eklerindeki eleştiri ve makalelerinin yanına 2018 yılında bir öykü kitabı eklemiş oldu ve ne de iyi yaptı. “Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler”de yer alan öykülerin bir bölümü deyim yerindeyse epey sarsıcı.

Pazartesi, 30 Mart 2020 14:49
İstanbul’daki kamu hastanelerinde Kovid-19 pandemisiyle mücadelede büyük bir kaos yaşandığını belirten İstanbul Tabip Odası, 200'ün üzerinde kesin ya da şüpheli/olası koronavirüs tanısı konulmuş hastanın yoğun bakımda olduğunu ve acil önlem alınması gerektiğini açıkladı.

İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından yayımlanan "Korona Günlerinde İstanbul’da Sağlık-1 Kamu Hastaneleri Raporu" adlı rapora göre, yalnızca İstanbul'da 200'ün üzerinde yoğun bakım hastası ve 2000'in üzerinde koronavirüs teşhisi konmuş hasta bulunuyor.

Oda, sağlık çalışanlarından topladıkları verilerle tabloyu görmeye çalıştığını açıklarken şunları söyledi: 

Pazar, 29 Mart 2020 21:44
ABD bugün KOVİD 19 nedeniyle yaşamını yitiren 17 yaşındaki gencin acıklı öyküsüyle uyandı. Sol Portal’ın da, “ABD’de koronavirüs belirtileriyle gittiği acil servise alınmayan 17 yaşındaki sigortasız genç öldü” başlığıyla verdiği haber, “sınıf mücadelesi” bakımından özellikle incelenmeye değer olduğundan daha detaylı ele almak istedik.

Bugün Amerika (ABD) güne KOVİD 19 nedeniyle yaşamını yitiren 17 yaşındaki gencin acıklı öyküsüyle uyandı. Sol Portal’ın da, “ABD’de koronavirüs belirtileriyle gittiği acil servise alınmayan 17 yaşındaki sigortasız genç öldü” başlığıyla verdiği haber, “sınıf mücadelesi” bakımından özellikle incelenmeye değer olduğundan daha detaylı ele almak istedik.

SIRADAN BİR ÖLÜM

Pages