6961 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 00:15
Rıfat Okçabol

Hemen her olay, öğrenme kaynağı olup yeni bir şeyler öğrenmemize yol açabiliyor. Bu tür öğrenmelerde, öğrenme süreci, öğrenilenlerin içeriği, niteliği ve kalıcılığı, kişiden kişiye değişebiliyor. Öğrenme alışkanlığı edinmiş kişilerle, yeni öğrenilenleri daha önceki öğrenmeleriyle ilişkilendirebilenlerin daha çabuk öğrendikleri görülüyor.

Salı, 24 Mart 2020 12:43
Patronların Ensesindeyiz Öğretmen Dayanışma Ağı, tepki çeken EBA TV görüntülerinin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, 'Millî Eğitim Bakanlığı’ndaki tüm kademelerde yönetici atamalarında liyakat değil tarikat bağlantısı aranmaktadır. Bakan Selçuk’un idam görüntüsü ve ilahiyi onaylamıyorum demesine bakmayın, kendisi Bakan olduğundan bu yana, MEB’in gerici politikalarında değişen hiçbir şey yoktur' denildi.

Patronların Ensesindeyiz Öğretmen Dayanışma Ağı dün Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA TV) kanalında yayınlanan ve tepki çeken görüntüler nedeniyle açıklama yaptı.

Salı, 17 Mart 2020 07:28
Habertürk'te yayınlanan bir programda konuşan ilahiyatçı Ali Rıza Demircan'ın yeni koronavirüse ilişkin sözleri tepki çekerken, programın sunucusu açıklamada bulundu.

Habertürk'te yayımlanan bir programda konuşan gerici Ali Rıza Demircan'ın koronavirüs hakkında söylediği sözler tepki çekti.

Cuma, 13 Mart 2020 08:29
AKP'nin gerici eğitim sistemi çocukları hedef almaya devam ediyor. Şimdi de ana sınıflarında devlet eliyle din dersi verilecek.

Diyanet kurslarında 4-6 yaşa verilen tartışmalı din eğitimi şimdi de Sakarya, Edirne, Amasya, Adıyaman, Rize gibi birçok ilde resmi devlet okullarındaki ana sınıflarında başladı.

Salı, 17 Mart 2020 12:20
Camilerde toplu namaz Diyanet'in dün aldığı kararla yasaklanmıştı. Kararın ardından Şanlıurfa’da yerel bir kanala konuşan bir grup gerici ise buna uymak niyetinde değil: 'Allah cemate namazı farz etmişse korona değil koronanın hası gelsin biz camiye devam edeceğiz. Diyanet’in kendi şahsi fetvasıdır. Biz kesinlikle uymayacağız.'

Diyanet’in toplu ibadete ara verilmesi yönünde açıklama yapmasına rağmen, halk sağlığını tehlikeye atacak açıklama ve eylemler gelmeye devam ediyor.

Perşembe, 05 Mart 2020 12:23
Geçtiğimiz yıl 8 Mart’ın gündeminde İstanbul Sözleşmesi vardı. Sözleşme, gerici kesimlerce “Türk aile yapısına” uygun olmadığı ve erkekleri “mağdur” ettiği gerekçesiyle tartışmaya açılmıştı. Bir yıl sonra 8 Mart’a yaklaştığımız şu günlerde tartışma hâlâ sürerken kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Biz de sayılı günler kalan Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kadınları, şiddetten koruma niyetiyle hazırlanmış İstanbul Sözleşmesini tekrar hatırlatalım istedik.

2011 yılında İstanbul’da imzaya açılması nedeniyle kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılan sözleşmenin adı aslında Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Türkiye sözleşmeyi AKP’nin iktidarda olduğu 2011 yılında imzaladı ve sözleşme 2014 yılında yürürlüğe girdi. 

Çarşamba, 11 Mart 2020 15:50
15 Mart Pazar günü İstanbul’da Eğitim Hakkı İçin Öğretmen ve Veli Çalıştayı’na hazırlanan meslek lisesi öğretmenleri, meslek liselerinin durumunu Patronların Ensesindeyiz'e anlattı.

Eğitim alanının önemli bölümünü oluşturan meslek liseleri, AKP hükümetinin ve patronlarının sürekli gündeminde. Patronlar mesleki eğitimi her fırsatta ‘’memleket meselesi’’ olarak gördüklerini belirtirlerken, yaşananlarla esas meselenin sömürü meselesi olduğu görülüyor.

Salı, 03 Mart 2020 10:59
3 Mart 1924'te Urfa milletvekili Şeyh Saffet Efendi'nin teklifiyle hilafet tarihe karışmıştı. Aradan geçen 96 yıl sonunda Diyanet hutbe verip cihat ilan ederken, İdlib'de dinci çeteler TSK korumasına alınıyor, Libya'ya transferleri bizzat iktidar tarafından yapılıyor...

Hilafet bundan 96 yıl önce TBMM tarafından kaldırılmıştı.

Hilafetin kaldırılmasının üzerinden 96 yıl geçmişken bugün camilerde fetih duası okunuyor, cihad hutbeleri okutuluyor, Suriye'de cihatçılar bizzat iktidar tarafından destekleniyor, Libya'ya cihatçı transferi Türkiye üzerinden yapılıyor...

HİLAFETİN KALDIRILMASI...

Çarşamba, 25 Mart 2020 10:08
Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, öğrencilere uzaktan eğitim verilen Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) Ensar Vakfı bağlantısı bulunan kişilerin ders anlattığını söyledi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, EBA üzerinden TV-internet kanalları kullanılarak uzaktan eğitim yapma girişiminin ilk günden fiyasko ile sonuçlandığını belirten Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, “Yanlış uygulamaların tesadüfen olması mümkün değildir. Siz çıkar da Ensar Vakfı ile bağlantılı çalışanlara EBA’da ders anlattırırsanız olacak olan budur.

Cuma, 06 Mart 2020 17:32
Yunanistan Komünist Partisi, Türk-Yunan sınırında binlerce sığınmacının sıkışıp kaldığı son gelişmelerle ilgili hazırladığı Yunanca, Arapça ve Türkçe olarak hazırladığı bildiriyi sınır bölgelerinde dağıtacak.

Yunanistan Komünist Partisi (YKP) Siyasi Büro tarafından Türk-Yunan sınırında binlerce sığınmacının sıkışıp kaldığı son gelişmelere dair bir bildiri hazırlandı. Bildiri Yunanca, Arapça ve Türkçe olarak sınır bölgelerinde dağıtılacak.

Cumartesi, 21 Mart 2020 17:17
Antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinen Semmelweis'ı ve el yıkamayı hatırlıyoruz. Ancak Semmelweis’ı yalnızca lohusa annelerin hayatını kurtarmak için verdiği mücadele nedeniyle 1906 yılında anısına dikilen 'Annelerin Kurtarıcısı' anıtıyla değil, 'komünist' kimliğiyle de anımsıyoruz.

Google, antiseptik prosedürlerin öncüsü olarak bilinen Semmelweis'ı 'Ignaz Semmelweis'ı ve el yıkamayı hatırlıyoruz' notuyla Doodle yapmış ve bu sunuma bir doğru el yıkama videosu eklemiş. Gerçekten çok yerinde bir çaba. Maalesef çoğumuz elimizi nasıl yıkamamız gerektiğini bilmiyoruz.

Cuma, 13 Mart 2020 12:12
PAME Yönetim Sekreteryası Başkanı Yorgos Perros, son dönemde AKP hükümeti tarafından sınırların açılmasıyla meydana gelen göçmen sorunu ve bunun AB ile pazarlık konusu haline getirilmesini yorumladı.

Yunanistan'da bölgesel ve genel sendikalar, federasyonlar ve sendikacıların bir araya gelmesiyle sınıf eksenli bir işçi hareketini yaratmak için oluşturulan Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) Yönetim Sekreteryası Başkanı Yorgos Perros soL'a verdiği röportajda AKP'nin "kapıları açıyoruz" söyleminin ardından Yunanistan’da gün geçtikçe artan baskıya ve beslenen milliyetçiliğe bununla beraber PAM

Salı, 24 Mart 2020 16:21
Salgın nedeniyle geçilen uzaktan eğitim yayınlarında ilahi çalınması, idam ve kafa kesme görüntüleri velilerin tepkilerine yol açtı. Son yıllara damgasını vuran gericileşmeye direnen, çocuklarının zorunlu din dersinden muaf olması için hukuki ve toplumsal mücadele vermiş bir yurttaş kendi tanıklıklarını Patronların Ensesindeyiz Öğretmen Dayanışması'na iletti.

"Koronavirüs uzaktan eğitimi" televizyon ve internet üzerinden yapılan yayındaki garipliklerle başladı. Lise seviyesinde ders arasında ilahi çalınması, ortaokul düzeyinde çocuklara idam görüntüsü, ilkokul düzeyinde ise kafa kesme görüntülerinin izletilmesi tepkilere neden oldu.

Cuma, 20 Mart 2020 00:00
Rıfat Okçabol

Yaklaşık dört aydır, koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyoruz. Bu dört aylık zamanı, 11 Mart öncesi ve sonrası ile 18 Mart üzerinden özetlemek anlamlı oluyor.

Cumartesi, 07 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

5 Mart’ta Moskova’da yapılan görüşmelerin sonucunda İdlib düğümü çözülmedi ama kriz geçici bir süre için ertelendi ve yeni bir statüko tanımlandı.

Rusya’nın Suriye devletine askeri destek vererek sahaya indiği 2015 yılından itibaren Suriye’de dengeler değişmişti. ABD’nin bölgedeki gerici rejimlere ve cihatçılara dayalı komplosu bozulmaya başlamıştı.

Pages