137 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 07 Ekim 2019 00:15
Osman Çutsay

Sadece “biz” değil, herkes bağırıyor. Türkiye çöküyor ve Erdoğan rejimi Avrupa siyasetinde tüm dayanaklarını yitirmiş durumda. En azından görünür desteğini yitirmiş durumda, ama Ankara'nın İslamcıları galiba el altından yaptıkları gizli anlaşmalarla peynir gemisini yürütmeye çalışıyorlar. IMF, öyle. Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in ziyareti öyle.

Perşembe, 04 Temmuz 2019 14:06
Sonbaharda yapılması planlanan seçimlerin erkene çekilmesiyle birlikte Yunanistan bu pazar sandığa gidiyor. Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerini muhafazakâr Yeni Demokrasi’nin yaklaşık on puan gerisinde tamamlayan Syriza, bu sonuçtan sonra parlamentonun feshini istemiş ve erken seçim çağrısı yapmıştı.

Dört yıl önce büyük beklentiler ve “demokrasinin kazandığı” sevinciyle iktidara gelen kravatsız lider Çipras, SYRIZA’nın sağcı ANEL ile birlikte kurduğu koalisyon hükümetinin başına geçmişti.

Perşembe, 11 Temmuz 2019 12:23
Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın yöneticisi olduğu KADEM'in Sorosçu olduğunu iddia ederken, derneğin kapatılmasının istemişti. Kaplan'ın bu çıkışına yanıt İHA'cı damat Selçuk Bayraktar'dan gelirken, Karar yazarı Elif Çakır da konuyu 'tuhaf şeyler oluyor' diyerek köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın yöneticisi olduğu KADEM'e yönelik AKP içinden gelen "Sorosçu" tepkisi tartışma konusu olmaya devam ediyor.

'SARAY'DAN YANIT YOK'

Pazartesi, 15 Temmuz 2019 00:15
Sema Karadal

AKP’liler arasında bir KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) tartışmasıdır gidiyor. Sümeyye Erdoğan Bayraktar, bu köşede daha önce de konu olan KADEM'in kurucu ve yöneticilerinden. Geçen hafta Karar gazetesinden Elif Çakır, “Tuhaf Şeyler Oluyor” başlığıyla dernek üzerinden süren tartışmayı köşesine taşıdı.

Çarşamba, 26 Haziran 2019 10:19
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin artçı sarsıntıları devam ediyor. Yaklaşık yüzde 10'luk oy farkı yandaş basında sert hesaplaşmalara sahne oluyor. AKP'nin kaderi tartışılmaya devam ediyor. İşte günün havuz yazarlarından özetler...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin artçı sarsıntıları devam ediyor. Yaklaşık yüzde 10'luk oy farkı yandaş basında sert hesaplaşmalara sahne oluyor. AKP'nin kaderi tartışılmaya devam ediyor. İşte günün havuz yazarları özeti...

'KAMYON DUVARA NASIL ÇARPTI'

Pazartesi, 11 Mart 2019 00:15
Osman Çutsay

Şöyle bir şey düşünün: Diyelim, Ankara’da Nâzım Hikmet Tiyatrosu var veya Mahir Çayan Sahnesi ya da Behice Boran Operası... Ve bunlardan birinde Alparslan Türkeş veya Abdullah Çatlı ya da Haluk Kırcı etrafındaki “mitos” ve “mitler” işleniyor, sahneleniyor. Bu “önderlerin” etrafında oluşturulmuş sislerin “sanatsal dökümü” veriliyor. Modern bir yorumla (“HipHopera”) izleyici önüne çıkılıyor.

Pazar, 09 Aralık 2018 10:54
50 yıla yayılan 22 şiir kitabının ve yayınlanmamış son şiirlerinin 'Ateşi Solumak' adıyla tek ciltte toplandığı şair Nihat Behram, kitaba ve 50 yıllık mücadelesine ilişkin Cansu Fırıncı'nın sorularını yanıtladı. Behram, 'İlk yazdığım şiire ihanet etmedim, şiire yaşam silahım gibi sarıldım, çünkü yazmasam, ayakta kalamayacağımı anladım. Şiir soluk almamın biçimi oldu. “Ateş” de hayatın kendisidir. Hayatın kalbinde tutuşması onu solumaktan geçer' dedi.

Şair Nihat Behram, 50 yıla yayılan 22 şiir kitabının ve yayınlanmamış son şiirlerinin 'Ateşi Solumak' adıyla tek ciltte toplandığı esere ilişkin Cansu Fırıncı'nın sorularını yanıtladı.

Pazartesi, 03 Eylül 2018 18:19
The Guardian’da Elif Şafak’ın, ‘Türkiye Batı’dan uzaklaşsa da Batı, Türkiye halkına direnmeleri için yardım etmeli’ başlıklı bir yazısı çıktı. Elif Şafak yazdığı yazıya imzasını ‘Elif Shafak’ olarak attı.

Elif Şafak, İngiliz The Guardian gazetesine yazdığı yazıda Batı ülkelerine seslenerek Türkiye’nin onlardan uzaklaşabileceğini ama Türkiye halkının aslında Batıya sempatiyle yaklaştığını yazdı. Şafak, İslamcıların ve milliyetçilerin AB üyeliğine karşı çıktıklarını iddia ederken Batıdan Türkiye halkı için yardım istedi.

‘BATININ BUNU GÖRMESİ GEREK’

Çarşamba, 04 Nisan 2018 19:32
CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu'na yönelik açıklama yapan AKP ünlüleri, "Kılıçdaroğlu’nun hakaretamiz açıklamalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz" dedi.

CHP grup toplantısı sırasında AKP ünlülerinin Hatay gezisini eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, AKP ünlülerinden yanıt geldi.

Ünlülerin imzasıyla yayımlanan açıklamada şunlar söylenildi.

"Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamaları en güçlü biçimde kınıyoruz.

Cuma, 01 Aralık 2017 00:45
Taylan Kara

“Özgürlük her zaman ve istisnasız farklı düşünene tanındığında özgürlüktür.” R. Luxemburg (1)

Klişeler ahmaklık üretir. Voltaire’e mal edilen ve sayısız defa kullanılan bir cümle vardır:

“Fikrinize katılmıyorum ama fikrinizi açıklamanız için canımı veririm.”

Pazar, 26 Kasım 2017 19:30
Belkıs Önal Pişmişler

Faşizm başlamıştı o sonbahar.

Yaz sonu öleceğimi bilmiyordum.

Tutuklanacak çocuklarını ellerinde börek tepsisiyle ziyarete gidecek anneler de, yol kazalarında öleceklerini bilmiyordu.

Yüzleri yok edilmiş yakınlarının morarmış derilerinde bildik bir iz arayan insan dehşetinin nasıl bir lekeye dönüşeceği bilinmiyordu.

Pazartesi, 16 Ekim 2017 16:15
Tunca Özlen

Elif Şafak’ın Kaliforniya Monterey'de düzenlenen TED isimli konferansta yaptığı konuşmanın ilgili bölümü Türkçeye şöyle çevrildi: “Ben her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle açıktan konuşan ve üzerinde etraflıca yazan biri oldum. Kadın hakları, LGBT hakları.

Cuma, 22 Eylül 2017 01:15
Taylan Kara

Diyelim bir kitabı okura pazarlamak, pardon tanıtmak istiyorsunuz. Ama kitabı okuma fırsatı bulamadınız. Olsun ne önemi var? Bu konuda büyük pazarlama mümessillerini örnek almalısınız. Bir kitap hakkında yazı yazmak için mutlaka o kitabı okumak mı gerekir sanki? Hem kim okuyor ki?

Perşembe, 18 Mayıs 2017 18:30
Hakan Erol

Aslında bu konunun piri Taylan Kara hocadır. Bu alanda büyük emek harcayıp, muazzam bir temizlik yapıyor. Ben ancak Taylan hocanın sıkı bir takipçisi, belki tilmizi olarak kendimi atfedebilir, bu alanda birkaç kelam edebilirim.

Çarşamba, 01 Mart 2017 12:42
Antep’te bir Kuran kursunda 60 yaşındaki temizlik görevlisinin, 6 kız çocuğunu bir yıl boyunca istismar ettiği iddia edildi. Mağdur çocukların ifadelerine, ailelerinin tanıklıklarına, uzman bilirkişinin tespitlerine rağmen sanık serbest bırakıldı.

Antep’te Şahinbey Camisi’ne bağlı Kuran kursunda 60 yaşındaki temizlik görevlisi Süleyman Ş.’nin, bir yıl boyunca yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 çocuğu kursun tuvaletinde istismar ettiği iddiasıyla açılan davada, sanık serbest bırakıldı.  

Pages