6482 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 09:30
Daha önce Türkiye’nin 2020’de yüzde 2,5 büyümesini öngören Bank of America Merrill Lynch, salgın sonrasında ekonominin yüzde 2,3 daralacağı öngörüsünde bulundu.

Bank of America Merrill Lynch, Türkiye için 2020 yılı ekonomik büyüme öngörüsünü koronavirüs salgını nedeniyle değiştirdi.

Daha önce Türkiye’nin 2020’de yüzde 2.5 büyümesini öngören banka, salgın sonrasında ekonominin yüzde 2.3 daralacağı öngörüsünde bulundu. 

Bank of America Merrill Lynch bu yıl dünya ekonomisinin de yüzde 2.7 daralmasını öngörüyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 09:08
Korkut Boratav ve Oğuz Oyan iktidarın salgın sürecindeki ekonomi politikalarını yorumladı. İki önemli iktisatçının yorumlarındaki ortak vurgu, AKP iktidarı ve onun dümenindeki Erdoğan'ın karşılaşılan gelişmelerin olağanüstülüğünü kavramaktan aciz oldukları yönündeydi.

Profesör Korkut Boratav son yazısında "Salgın ve emekçilerin çaresizliği, ekonomik krizi toplumsal bir bunalıma  dönüştürmek üzeredir. Tek öncelik olmalı: Salgını durdurmak, hastaları sağaltmak; üretimden kopan her emekçiye doğrudan gelir aktarımı yapmak… Neoliberal kriz yönetimi işe yarayamaz." diyordu ama Türkiye buradan çok uzak görünüyor. 

Cumartesi, 04 Nisan 2020 18:22
İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte’nin yakın korumalığını yapan polis memuru, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

İtalya'da 6 haftadır devam eden ve şu ana kadar 14 bin 681 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan Kovid-19 salgını nedeniyle kayıplar devam ediyor.

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, Başbakan Conte'nin yakın korumalığını yapan ve geçen ay ortasında Kovid-19 teşhisi konulan 52 yaşındaki Giorgio Guastamacchia, bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Özgür Şen

Hekimler korona virüse karşı mücadele ederken kronik rahatsızlıkların önemini ısrarla vurguluyor. Bu tür hastalıkları olan insanlar virüse karşı mücadele ederken böylesi rahatsızlıklara sahip olmayan insanlara kıyasla zorlanıyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 00:15
Ali Rıza Aydın

Kapitalist dünyanın yaratığı olan virüsün işgali sınır ve ulus tanımıyor. 

Aslî, ivedi ve genel görev, yükümlülük ve sorumluluk devletin.  

Anayasa bunu söylüyor, hem de öyle OHAL ilan etmeye gerek olmaksızın.

Cuma, 03 Nisan 2020 09:20
Yeni koronavirüs salgınının tüm hızıyla yayıldığı günlerde AKP’nin en büyük övgü kaynaklarından birisi Şehir Hastaneleri olurken, bu hastanelerin salgın günlerindeki hali ise kimseyi şaşırtmıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neymiş, şehir hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş. Kendi cebimizden para vererek yaptırmıyoruz. Bu zatın şehir hastanelerinin nasıl bir modelle yapıldığından haberi yok. Hastaneleri devlet kendisi inşa etmiyor.Yıl ay gün koyuyoruz. Bu kadar gün ay yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi yapacaksın.

Perşembe, 02 Nisan 2020 13:45
Latin Amerika Kovid-19 salgınından görece geç bir tarihte etkilendi. Bu da bölge ülkelerine hazırlık için süre kazandırdı. Zayıf ekonomiler, yüksek yoksulluk oranları, yetersiz sağlık hizmetleri, çatışmalı siyasi ortam gibi nedenlerle gözler kıtaya çevrilmiş durumda.

Latin Amerika Kovid-19 salgınından görece geç bir tarihte etkilendi. Bu da bölge ülkelerine hazırlık için süre kazandırdı. Zayıf ekonomiler, yüksek yoksulluk oranları, yetersiz sağlık hizmetleri, çatışmalı siyasi ortam gibi nedenlerle gözler tedirgin biçimde kıtaya çevrilmiş durumda.

Cuma, 13 Mart 2020 17:07
Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Kovid-19 salgını nedeniyle zor durumda olan bazı stratejik önemdeki şirketlerin kamulaştırılabileceğini ancak geniş çaplı bir kamulaştırma öngörmediğini söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Der Spiegel’e verdiği demeçte yeni koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor durumda olan stratejik önemdeki bazı şirketlerin kamulaştırılabileceğini söyledi. Altmaier salgın nedeniyle geniş çaplı bir kamulaştırılmayı ise öngörmediğini belirtti.

İLAÇ FABRİKALARININ AVRUPA'YA DÖNMESİ İÇİN DESTEK

Cuma, 06 Mart 2020 00:30
Korkut Boratav

TÜİK, geçen hafta, 2019 millî gelir (GSYH)  istatistiklerini yayımladı. 

Türkiye ekonomisinin Ekim 2018-Haziran 2019 döneminde küçüldüğü yine TÜİK verileri ile belirlenmişti. İki yıla yayılan bu dokuz ay içinde ekonomi yüzde 2,2 oranında daralmıştı. 

Salı, 03 Mart 2020 09:27
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’na göre sigortalı çalışan sayısı krizle birlikte düştü. En büyük kayıp inşaat sektöründe yaşandı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerini değerlendirerek yaptığı araştırma, ekonomide yaşanan krizin istihdamda yarattığı erozyonu gözler önüne serdi. Buna göre, Türkiye’de sigortalı çalışanların oranı geriledi. En büyük kaybı inşaat sektörü verdi. 

Çarşamba, 11 Mart 2020 13:35
Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, resmi kuruluşunu yaptığı yeni partinin tanıtımı için AKP'nin kuruluş toplantısını yaptığı yeri seçti.

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) tanıtımı Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde yapıldı.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, partinin tanıtımının 2001'de AKP'nin kurulduğu otelde yapılması dikkati çekti.

Partini kurucu üyeleri kuruluş etkinliği öncesi Ali Babacan’la birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

Cuma, 27 Mart 2020 10:45
TÜSİAD koronavirüs salgınına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mektup göndererek alınacak en sıkı tedbirlerin alınmasını istedi. Patron kulübünün açıklamasında tehlikenin geçmesinin ardından ekonomi için teşvik beklenildiği de belirtildi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mektup yazarak, virüs salgınına karşı daha sıkı tedbirlerin alınmasını ve tehlikenin geçmesi ile ekonominin teşvik edilmesini talep etti.

Bloomberg'de yer alan habere göre mektup, hükümetin 100 milyar liralık paketini açıklamasının ardından gönderildi.

Salı, 24 Mart 2020 23:10
ABD Başkanı Donald Trump, salgın nedeniyle aldıkları kısıtlama kararlarını bir an önce kaldırmak istediklerini söylerken, 'Deva dertten daha beter. Bunun devam etmesine izin verirsek çok çok daha fazla insanın öleceğine inanıyorum. İşe geri dönmemiz lazım' diyerek ekonomi vurgusunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Fox News kanalında koronavirüs gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Perşembe, 19 Mart 2020 00:00
Ali Rıza Aydın

Toplum sağlığını tehdit eden koronavirüs toplantısından sonra yapılan açıklamadan anlaşıldı ki sorunumuz sağlık değil piyasaymış. 

Piyasa virüs tehdidiyle karşı karşıyaymış, ekonomik kriz de patronların kriziymiş. 

Cuma, 27 Mart 2020 12:08
Yeni koronavirüs salgınına karşı mücadele veren sağlık çalışanları için yeterli önlemler alınmazken, İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, koronavirüsten hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının 'şehit' ilan edilmesini istedi.

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, KRT TV’de Çiğdem Akdemir’e gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ZORUNLU KARANTİNA İLAN EDİLMELİ

Pages