6658 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 10:46
Kolombiya'da pazar günü eski bir FARC militanı öldürüldü. Ülkede bu yıl boyunca 70 örgüt liderinin ve 20 eski militanın öldürüldüğü belirtildi.

Kolombiya'da 2016 yapılan barış anlaşması sonrası Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) militanlarına yönelik suikastler sürüyor.

Kolombiya'nın kuzey batısında bulunan Carmen del Darien kırsalında pazar günü eski bir FARC militanı olan Jose Isidoro Cuesta öldürüldü.

Cuma, 03 Nisan 2020 14:21
Dünyanın dört bir yanından onlarca Komünist Gençlik Örgütü, Kovid-19 pandemisine dönük ortak bir açıklama yayımladı.

Dünyanın dört bir yanından onlarca Komünist Gençlik Örgütü, Kovid-19 pandemisine dönük ortak bir açıklama yayımladı.

Cuma, 03 Nisan 2020 00:15
Serdal Bahçe

Önce market arabasını aldı, el tutacak yerlerine dezenfektan sıktı. Sonra eldivenlerini kontrol etti. En son da maskesini düzeltti. Sonra çekinerek markete girdi. Yaşlı bir kadın ve erkek ondan hemen önce girmişlerdi. Onların uzaklaşması için bir süre durdu. Onlar uzaklaşırken yüzlerini süzdü, terleme veya kızarma var mı diye baktı.

Pazar, 22 Mart 2020 16:24
Küba, koronavirüs salgınından en çok etkilenen yer olan İtalya'nın Lombardiya bölgesine doktor gönderdi.

Küba, koronavirüs salgınına karşı bölge ülkelerine yaptığı yardımların yanında salgından oldukça kötü etkilenen İtalya'ya da desteğini sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda bir Çin heyetiyle birlikte İtalya'ya desteğe giden Küba, şimdi de İtalya'nın talebiyle salgının en çok ölüme neden olduğu Lombardiya'ya doktor ve hemşire gönderdi.

Cuma, 20 Mart 2020 09:20
TKP’nin Sesi’nde bugün, işçi sınıfının rehberi Marx çöken kapitalizmin yeni bir düzenin ayak seslerini beraberinde getirdiği saptamasıyla tekrar hatırlatılıyor.

2008 küresel finansal krizi akıllara hemen Marx’ı getirmişti.

Borsaların dibe vurduğu, paraların buharlaştığı, şirketlerin üretimlerine ara verdikleri ve işsizler ordusunun hızla büyüdüğü Koronavirüs günlerinde Marx’ı ve onun devasa eserini hatırlamak için pek çok neden var.

Pazartesi, 30 Mart 2020 13:54
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan'ın idamlarını engellemek için NATO üssünde görevli 3 İngiliz teknisyeni kaçıran Mahir Çayan ve arkadaşlarının, Kızıldere'de katledilişlerinin üzerinden 48 yıl geçti.

Türkiye devrimci hareketinin sembol isimlerinden olan Mahir Çayan ve arkadaşlarının Kızıldere'de katledilmelerinin üzerinden 48 yıl geçti.

Kızıldere'de yaşamını yitiren 10 devrimci, ölümlerinin 48'nci yılında saygıyla anılıyor.

NELER OLMUŞTU?

Pazartesi, 23 Mart 2020 12:31
Küba Dışişleri Bakanlığı İtalya'daki Kübalı doktorun konuşmasını yayınladı. Dr. Carlos Perez Küba Tıbbi Tugayı Yöneticisi, 'Kovid-19'a karşı bu ulusa yardım edebilmek ve etkilerini en aza indirgemek için kendimizi yetkililerin, hükümetin ve bölgenin sağlık otoritelerinin tamamen emrine amade ediyoruz' dedi.

Küba, koronavirüs salgınından en çok etkilenen yer olan İtalya'nın Lombardiya bölgesine doktor göndermişti.

Küba Dışişleri Bakanlığı, İtalya'daki Kübalı doktorun konuşmasını yayımladı.

Perşembe, 19 Mart 2020 16:39
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, koronavirüs salgınına karşı işyerlerinde önlem alınmaması durumunda çalışmaktan kaçınma haklarını kullanacakları uyarısında bulundu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, koronavirüs nedeniyle kurumlara çağrı yaptı. Sarı “Önlemleri alın, önlemler alınmazsa çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanacağız” dedi. Sarı, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13’üncü maddesini dayanak gösterdi.

Salı, 24 Mart 2020 13:29
Küba, daha önce pek çok felaket sırasında olduğu gibi koronavirüs salgınında da abluka altında olmasına rağmen sağlıkçılarını, bilim insanlarını dünyanın dört bir yanına göndererek seferber etti.

Küba koronavirüs salgını için İtalya’ya 52 kişilik bir sağlıkçı ekibi gönderdi.

68 yaşındaki yoğun bakım uzmanı Leonardo Fernandez, “Hepimiz korkuyoruz ama yapmamız gereken devrimci bir görev var” dedi.

Cumartesi, 14 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

Bazen kavramlar birbirine karışıyor. Dünya kapitalizminin yeni koronavirüs salgını nedeniyle tetiklenen sarsıntısı bir kriz mi, yoksa çöküş mü?

Dünya kapitalizmi 1970’li yılların başında bir krize girdi ve hâlâ o krizin içinde.

Çarşamba, 18 Mart 2020 09:07
Paris'te işçi sınıfı bundan 149 yıl önce bugün iktidarı ilk kez eline aldığında, işçiler kendilerine sadece açlık, yoksulluk ve ölüm getiren düzene ilk büyük darbeyi vurmuştu. Marx'ın 'yeni toplumun şanlı öncüsü' dediği Komün bugün 149 yaşında.

İşçi sınıfının iktidarı eline aldığı ilk büyük deneyim olan Paris Komünü bundan tam 149 yıl önce bugün zaferini ilan etmişti. Komün'ün 71 günlük iktidarı işçi sınıfı için eşsiz bir deneyim olurken, Komün'ün barikatlarında eşit ve özgür bir dünyanın ilk tohumları atılmıştı.  Marx ve Lenin'in şu sözleri Komün'ün işçi sınıfı için değerini anlatıyor:  

Marx: 

Cumartesi, 14 Mart 2020 15:44
'14 Mart günü, öğleden sonra üçe çeyrek kala, yaşayan düşünürlerin en büyüğü artık düşünmez oldu' diyordu Engels... Bilimsel sosyalizmin kurucularından Karl Marx, 137 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurlanmıştı.

Hayatını işçi sınıfının kurtuluş mücadelesine adayan, bilimsel sosyalizmin kurucularından Karl Marx, 137 yıl önce bugün yaşamını yitirmişti.

Marx'ın ölümünün ardından en yakın mücadele arkadaşı, yoldaşı Engels, "Adı yüzyıllar boyunca yaşayacak, yapıtı da!" diyordu.

Cuma, 13 Mart 2020 14:39
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, koronavirüs salgınına karşı işçilerin korunması için alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yeni koronavirüsün (KOVİD-19) salgına dönüşme ihtimaline karşı işçilerin korunabilmesi amacıyla yeni önlemler alınması gerektiği açıklandı.

Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu imzalı açıklamada şöyle denildi:

Perşembe, 12 Mart 2020 17:19
Kitlesel Newroz mitingleri yeni koronavirüs nedeniyle iptal edildi.

Kitlesel Newroz mitinglerinin yeni koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle iptal edildiği duyuruldu.  

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre 21 Mart’ta kutlanacak Newroz’a ilişkin Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında basın açıklaması yapıldı.

Pages