24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 20 Aralık 2017 09:27
Yasaklanan oyunlar, kapatılan sahneler, Osmanlı’ya ya da 15 Temmuz’a övgü düzmek için ayrılan ödenek ve bütçeler… Devlet Tiyatroları son günlerde bütün bunların yanı sıra, uzun bir süredir açılmayan kadro sınavları ve mezun sanatçıların çalışma koşullarına isyanı ile de gündemde... soL Haber olarak Devlet Tiyatroları'nda AKP'li yıllar ve tiyatro emekçilerinin çalışma koşulları dosyasını açıyoruz...

AKP’li yıllarda sanata ve sanatçıya saldırının pek çok boyutuna tanık olduk. İçine tükürülen, “ucube” olarak hedef gösterilen heykeller, “milli ve manevi değerlerimiz” terazisinde değerlendirilip hakkında ferman çıkarılan bale ve opera gösterileri, yasaklanan, basılan sergiler…

Çarşamba, 08 Şubat 2017 14:37
İzmir NHKM'de gerçekleştirilen "Politik tiyatronun dünü bugünü yarını" konulu söyleşide, görmezden gelinen, üstü kapatılan politik tiyatronun önemi vurgulandı. Söyleşide, burjuva tiyatrosunun çürüdüğü, sosyalistlerin tiyatrosundaki sorunların ortadan kaldırılması gerektiği, bunun çözümünü amatörlük olduğu, amatörlüğün ise bir işi sevgiyle yapmaktan geçtiği ifade edilerek, "Tiyatrocuların siyasal faaliyetlerde yer alması gerekmekte, bu tiyatrocunun topluma olan borcudur" denildi.

İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi "Politik tiyatronun dünü, bugünü yarını" konulu söyleşiye ev sahipliği yaptı. 

Cumartesi, 15 Ekim 2016 01:15
Aslı Kayabal

“Gülmek kutsaldır. Babam Nazizm gelmeden önce her şeyi anlamıştı; ‘gülmek nedir bilmeyen bir toplum, tehlikeli olmaya başlar’ derdi.” Dario Fo’nun paylaştığı bir anıydı bu katıldığı bir toplantıda...

Perşembe, 13 Ekim 2016 11:15
İtalyan oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve oyuncu Dario Fo 90 yaşında hayatını kaybetti. Dario Fo, darbe girişiminin ardından oyunlarının Türkiye'de sahnelenmesine engel konulmasına ilişkin olarak, "Bundan onur duyuyorum, benim için ikinci kez Nobel kazanmak gibi" demişti.

Politik hicivleriyle ünlenen ve 1997 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen İtalyan oyun yazarı Dario Fo 90 yaşında hayatını kaybetti.

Cumartesi, 10 Eylül 2016 01:15
Aslı Kayabal

Devlet Tiyatroları’nın Anton Çehov, Bertolt Brecht, William Shakespeare ve Dario Fo’nun oyunlarının sahnelenmesine getirdiği yasak Fo’yu öylesine şaşirttı ki. “Türkiye’de yasaklanan dört yazardan hayatta olan tek kişi benim. Bu benim için ikinci bir Nobel ödülü kazanmak.” gibi diye yorumda bulundu.

Pazartesi, 05 Eylül 2016 12:17
Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo, darbe girişiminin ardından oyunlarının Türkiye'de sahnelenmesine engel konulmasına ilişkin olarak, "Bundan onur duyuyorum, Benim için ikinci kez Nobel kazanmak gibi" dedi.

Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo, darbe girişiminin ardından oyunlarının Türkiye'de sahnelenmesine engel konulmasına ilişkin olarak, "Bundan onur duyuyorum" dedi.

Cumartesi, 11 Haziran 2016 16:15
Tolga Binbay

Bizim işimiz hakikaten zor. Ya da genelleştirmeyeyim de benim işim zor diyeyim. Popüler kültür içinde kime sempati duysam bir süre sonra sempatim elimde kalıyor, bir soru işaret gelip yerleşiyor, “idol” ile arama.

Cumartesi, 05 Ekim 2013 00:20
Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde, Dario Fo'nun 'Kadın Oyunları' sergilenecek.

(soL-Haber Merkezi) Dario Fo ve France Rame’in birlikte yazdıkları “Kadın Oyunları”, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve soL gazetesinin katkılarıyla, Emekçi Kadınlar kadrosu ile sahnelenecek.

Emekçi Kadınlar kadrosu oyuncuları her biri farklı mesleklerle uğraşırken, ilk kez sahneye çıkıyorlar.

Perşembe, 30 Mayıs 2013 14:25
İtalya’nın önde gelen oyuncu ve oyun yazarlarından Franca Rame hayatını kaybetti.

Ünlü İtalyan sahne sanatçısı ve oyun yazarı Franca Rame, dün 84 yaşında hayatını kaybetti. Geçen yıl felç geçiren Rame’nin ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Solcu kimliğiyle de bilinen Rame aynı zamanda ünlü İtalyan tiyatrocu Dario Fo’nun eşi ve iş ortağıydı. Fo, 1997’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığında Rame’ye “ilham kaynağım” diyecek ve ödülü onunla paylaşacaktı.

Çarşamba, 27 Mart 2013 13:27
Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü... İtalyan oyun yazarı Dario Fo, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildirisi'ni kaleme alırken, Türkiye Tiyatrolar Birliği 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi'ni ise Türkiye Tiyatrolar Birliği Dönem Eşsözcüsü Haluk Işık kaleme aldı.

Türkiye Tiyatrolar Birliği Dönem Eşsözcüsü Haluk Işık'ın kaleme aldığı bildiride ortada kutlanacak birşeyin olmadığı vurgusu yapılırken, Türkiye'de sanat üzerindeki büyük baskıya dikkat çekildi.

Salı, 19 Mart 2013 13:23
Korkut Boratav

Korkut Boratav'ın “İtalya'da sınıf direnmeleri (2)” başlıklı yazısı 19 Mart 2013 Salı tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

BYH’yi destekleyen solcular Grillo’nun büyük bankaları, dev şirketleri, tekelci medyayı hedef almasına ve NATO’ya karşı çıkmasına dikkat çekiyorlar.

Salı, 19 Mart 2013 11:05
-

Sol liberallerin yazdıkları yazıları okudukça, bu yazıların bir kalıptan çıkmış gibi birbirine benzemesi beni şaşırtır. Hatta bazen bunların gerçek insanlar tarafından değil de bir yazılım tarafından üretildiğinden şüphelenirim. Yalnızca aynı siyasal doğrultuya işaret etmelerinden, aynı kuramsal çerçeveyle hareket etmelerinden söz etmiyorum, o normal.

Cumartesi, 23 Şubat 2013 09:30
Aslı Kayabal

İtalyanlar bir yandan 24-25 Şubat günlerinde gidilecek genel seçimlerde kime oy vereceklerini tartışıp düşünürken, öte yandan önümüzdeki 28 Şubat'ta istifasını verecek olan Papa XVI. Benediktus, Vatikan’ın dümenine geçecek olan yeni Papa, Katolik kilisesi ile ‘Tanrı’nın Bankası’ diye anılan Vatikan Bankası'na (Ior) odaklanan gelişmeleri izliyor.

Cumartesi, 19 Ocak 2013 09:44
Dario Fo ve France Rame’ in birlikte yazdıkları “Kadın Oyunları'nın prömiyeri 20 Ocak'ta saat 20.30'da Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yapılacak.

Ankara Kent Sahnesi 3. yılında sosyal bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Dario Fo ve France Rame’ in birlikte yazdıkları “Kadın Oyunları”, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve soL Gazetesi'nin katkılarıyla, Emekçi Kadınlar kadrosu ile sahnelenecek. Oyuncuların her biri farklı mesleklerle uğraşırken, tiyatro yapmak ve diğer kadınlara örnek olabilmek için ilk kez sahneye çıkacaklar.

Salı, 25 Eylül 2012 11:11
2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık" ana teması etrafında son dönem dünya ve Türkiye sinemasının hukuk, toplum ve adalet ilişkisini işleyen film seçkisi ve kapsamlı akademik programıyla 27 Eylül-4 Ekim arasında gerçekleşecek.

2. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 27 Eylül-4 Ekim 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin bu yılki ana teması "Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık".

Festival, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından Başakşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Pages