1882 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 06 Aralık 2019 13:01
26 Şubat 2013 tarihinde ÇED onayı aldığı öğrenilen Eczacıbaşı'na ait altın-gümüş maden ocağı projesi, başlatılan ağaç kesimleri ile Biga Yarımadası'nın tekrar gündemine girdi.

Kirazlı altın madeni nedeni ile artan toplumsal muhalefete rağmen Biga Yarımadası bölgesindeki altın madenciliği çalışmaları hız kesmiyor.

26 Şubat 2013 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), onayı aldığı öğrenilen proje bugünlerde başlatılan ağaç kesimleri ile tekrar gündemimize girdi. 

Çanakkale Valiliği internet sitesinde madencilik faaliyetini şöyle duyurdu: 

Salı, 03 Aralık 2019 20:40
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayımladığı rapora göre geçen ay 39 kadın cinayeti işlendi. Cinayetlerin 22'si kadınların oturduğu evde işlendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kasım 2019 raporunu yayımladı. Basına yansıyan verilerden oluşturulan rapora göre geçen ay Türkiye’de 39 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Çarşamba, 04 Aralık 2019 16:04
Türkiye’nin farklı illerindeki 15 kömürlü termik santrale, 4. kez baca filtresi takılmasını erteleme izni veren yasa, AKP ve MHP tarafından Meclis'te kabul edilirken, ardından 'Saray vetosu' gelmişti. Bu vetonun ardından neredeyse Saray övgüsü başlarken, termik santrallerin AKP eliyle özelleştirildiği, sermayeye devredildiği unutuldu. Bakın o termik santraller kimlere verildi ve hangi banklar tarafından finanse edildi.

Kömürlü termik santrallere havayı kirletme izni veren ve Meclis’teki tüm partilerin 14 Şubat 2019'da aldıkları ortak kararla geri çekilen yasal düzenleme geçen hafta Meclis gündemine geldi.

Düzenlemeye ilişkin madde torba yasa içinde AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

AKP'NİN ÖZELLEŞTİRME KARNESİ

Salı, 03 Aralık 2019 11:45
Kanun Saray tarafından veto edildi ama termik santrallerin AKP eliyle özelleştirildiği, sermayeye devredildiği unutuldu. Santrallerin finansmanında ise Türkiye sermayesinin en tepesindeki bankalar yer alıyor.

15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla Meclis'te kabul edilmişti. Oylamaya 139 CHP'li vekilden 114’ü, 62 HDP'li vekilden 58’i, 39 İYİP vekilinden 32’si katılmamıştı. 

Perşembe, 07 Kasım 2019 19:23
Çanakkale Esenler Mahallesi'ndeki lisenin binası imam hatibe dönüştürüldü ancak dönem başında okula yalnızca 13 öğrenci kayıt yaptırdı. Esenler halkı mahalledeki ortaokulda çocuklarının 40 kişilik sınıflarda ders işlediği halde koca binanın birkaç öğrenciye tahsis edilmesine karşı çıkarak imza topladı. Toplanan imzalar bugün Valiliğe 3 taleple birlikte teslim edildi.

Çanakkale'de Esenler Mahallesi halkı imam hatip dayatmasına karşı topladıkları imzaları bugün 3 taleple birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edilmek üzere valiliğe iletti.

Esenler Mahallesi'nde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bir binası İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmüş ve dönem başında sadece 13 öğrenci kayıt yaptırmıştı. 

Salı, 12 Kasım 2019 16:28
Çanakkale Kirazlı'da Kanadalı altın şirketi Alamos Gold'un maden faaliyetleri için yüzbinlerce ağacı katletmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan 'süreci durdurduk' açıklaması geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çanakkale Kirazlı'da Kanadalı altın şirketi Alamos Gold'un madencilik faaliyetleri için yüz binlerce ağacın kesildiğinin ortaya çıkmasının ardından "süreci durdurduk" açıklaması yaptı.

Pazartesi, 11 Kasım 2019 18:59
TKP Çanakkale İl Örgütü, Esenler halkının imam hatip okulunun kapatılması, laik, bilimsel eğitim için mücadele edilmesi talebini desteklediğini açıkladı ve tüm Çanakkalelilere dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.

Çanakkale’de bir süredir yaşanan skandal, imam hatip dayatmasının boyutlarını ortaya koyuyor.

Cumartesi, 30 Kasım 2019 22:09
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Çanakkale Topluluğu tarafından düzenlenen Kasım ayı etkinlikleri Ruhi Su anması ile sona erdi. Ruhi Su'nun da yaşamı boyunca parçası olduğu mücadeleye çağrı yapıldı.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Çanakkale Topluluğu tarafından Kasım ayında düzenlenen bir dizi etkinliğin sonuncusu olan Ruhi Su anma etkinliği bugün Kepez Belediyesi Nikah Salonu'nda yoğun ilgiyle gerçekleşti.

Salı, 19 Kasım 2019 15:38
Kütahya, Manisa, Amasya, Siirt, Iğdır ve Balıkesir'in ardından AKP Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız de istifa etti. Balıkesir dışındaki 6 ilde de, 31 Mart yerel seçim sonuçlarında AKP ilk sırada yer alamamıştı.

AKP'de kongre öncesi il başkanı istifaları sürüyor.

AKP’deki son istifa haberi Çanakkale'den geldi. AKP Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız sosyal medyadan yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurdu.

GENEL MERKEZ İSTEDİ

Yıldız'ın açıklaması şöyle:

Salı, 12 Kasım 2019 19:12
Çanakkale Kirazlı'da altın madeni için yüzbinlerce ağacın katledilmesinin ardından Bakan Kurum 'süreci durdurduk' açıklaması yaptı. Ancak maden arama çalışmalarının durdurulduğu bölgede yapılan ağaç kesiminin Orman İşletme Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde dört gün önce yeniden başladığı ortaya çıktı.

Çanakkale Kirazlı'daki ağaç ve çevre katliamıyla ilgili çelişkili açıklamalar ve haberler kafa karıştırıyor. 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın eleştirisine yanıt olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan "süreci durdurduk" yanıtı gelmişti.

Çarşamba, 06 Kasım 2019 18:10
Çanakkale Kirazlı'da Kanadalı Alamos Gold maden şirketinin gerçekleştirdiği orman kıyımının ardından bir heyet oluşturarak araştırma yapan Türkiye Ormancılar Derneği, ÇED raporunda kesilecek ağaç sayısının 45 bin 650 olarak belirtilmiş olmasına rağmen toplam 347 bin 815 adet ağaç kesildiğinin belirlendiğini açıkladı. Derneğin Denetleme Kurulu Başkanı Salih Sönmezışık, projenin hemen iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Çanakkale Kirazlı'da Kanadalı altın şirketi Alamos Gold'un orman katliamının boyutu Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) tarafından yayımlanan raporla belirlendi.

Pazartesi, 11 Kasım 2019 10:46
Sultangazi'de maaşını isteyen işçi, diğer işçilerin gözü önünde patronları tarafından feci şekilde dövüldü.

Sultangazi Cebeci Mahallesi'nde bir tekstil atölyesinde çalışan işçi ödenmeyen maaşını istediği için patronların saldırısına uğradı.

Salı, 15 Ekim 2019 16:03
Hakkında hazırlanan rapor nedeniyle kapatılan Çanakkale Gelibolu'daki Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun kullandığı 120 kişi kapasiteli öğrenci yurduna yapılan incelemeler sonucu 'kullanılabilir' raporu verildi.

Çanakkale Gelibolu’da hakkında hazırlanan "tehlikeli" raporu nedeniyle kapatılan öğrenci yurduna, inceleme yapılarak "kullanılabilir" raporu verildi.

Pazar, 20 Ekim 2019 21:06
Hastanede eşiyle Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Ekrem Yaşlı’nın suç duyuru dosyası savcılık tarafından kapatıldı. Savcılık konuya ilişkin somut delil bulunamadığını savundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşinin refakatinde bulunan Ekrem Yaşlı, 15 Ekim tarihinde başka bir hastanın refakatçisi tarafından Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradı. Soda şişesiyle kafasına vurularak yaralanan Yaşlı, tüm ifadelerine rağmen dosyası kapatıldı.

Çarşamba, 16 Ekim 2019 16:14
Ekrem Yaşlı, 18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşi Bedriye Yaşlı ile Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradı.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde göz ameliyatı olan 71 yaşındaki eşi Bedriye Yaşlı ile Kürtçe konuşan Ekrem Yaşlı’ya ırkçı saldırıda bulunuldu.

Pages