15312 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Nisan 2020 12:56
Sınırlı personelle çok test yapan büyük ülke olmak mı yoksa sınırları kapayan küçük ülke mi? İtalya, İspanya ve Fransa gibi merkez ülkelerinde yüksek vaka sayıları ve ölüm oranlarıyla karşı karşıya olan Avrupa Birliği Kovid-19 karşısında çaresiz görünüyor.

Yeni koronavirüsün doğum yeri Çin’den çıkıp Avrupa’ya ulaşması fazla sürmedi. Üstelik, güncel verilere göre Avrupa Birliği’ne Çin’e verdiği hasardan fazlasını vermiş durumda. İtalya, İspanya ve Fransa’nın salgına karşı bir strateji geliştiremediği ortada.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 17:53
UEFA, Haziran ayında oynanması planlanan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası play-off maçlarının koronavirüs salgını sebebiyle Eylül ayına ertelendiğini açıkladı.

UEFA, kendisine bağlı tüm organizasyonların bir sonraki bildirime kadar ertelendiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, "UEFA'ya bağlı tüm organizasyonlar, hazırlık maçları da dahil olmak üzere, bir sonraki bildirime kadar ertelenmiştir" denildi.

Böylece İstanbul'da düzenlenecek olan 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finali de ertelenmiş oldu.

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:51
Neoliberal krizin etkisi altındaki Yunanistan, sağlık emekçilerinin Avrupa Birliği'nin merkez ülkelerine göç ettiği koşullarda salgınla mücadele etmeye çalışıyor. Gönüllü tıp öğrencileri salgınla mücadelede yer alacak.

Yunanistan'da Kovid-19 salgını ile mücadelede, sağlık sisteminde uzun bir süredir devam eden sorunların olumsuz etkileri hissediliyor. 

Cuma, 03 Nisan 2020 10:28
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya ile yeterince dayanışma gösteremediklerini kabul ederek, 'Ama artık yanınızdayız' dedi.

Koronavirüs salgınından en ağır etkilenen ve salgınla mücadelede yalnız bırakılmaktan şikayetçi olan Avrupa Birliği (AB) üyesi İtalya'ya komisyondan özür geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalyan "La Repubblica" gazetesine bir makale yazarak Birlik'in İtalya ile başlangıçta yeterince dayanışma göstermediğini kabul etti.

Cuma, 03 Nisan 2020 12:50
Türkiye Futbol Federasyonu, liglerin en erken haziran ayının başında oynanabileceğini belirtirken, gelişmelere göre tüm şartlara uygun olarak 10 alternatifli plan ve senaryonun hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin son durumuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Liglerin en erken haziran ayının başında başlayabileceğini belirten TFF, gelişmelere göre de 10 alternatifli plan ve senaryonun hazır olduğunu açıkladı.

​TFF'den yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

Perşembe, 02 Nisan 2020 20:03
Filipinler Devlet Başkanı Duterte, güvenlik güçlerine koronavirüs karantinasını ihlal edenleri vurma emri verdiğini söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, karantinayı ihlal edenlerin 'sorun çıkarmaları' durumunda vurulmaları için polise ve askere emir verdiğini söyledi.

Dün akşam televizyonda yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında Duterte herkesin evde karantina önlemlerine dikkat etmesinin son derece kritik olduğunu söyledi. 

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:25
Almanya’da Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan ölümlerin hem oran hem de sayı olarak düşük seyretmesi, Alman mucizesi tartışmalarını beraberinde getirdi. Almanya belki şimdilik kaydı düşülerek anılması gereken başarısını sistem içindeki merkez konumuna borçlu olabilir.

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da 1 Nisan itibarıyla vaka sayısı bir önceki güne göre 5.453 kişi artarak 67.366’ya ulaştı. Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı ise 149 kişilik bir artışla 732’ye yükseldi.

Perşembe, 02 Nisan 2020 10:41
Sağlık Bakanı'nın 1 Nisan tarihli basın toplantısında 'virüsün bu kadar hızlı yayıldığını bilmiyorduk' sözleri üzerine İlker Belek salgının yayılma hızını derledi.

Aşağıdaki grafiklerde Türkiye’yi salgının merkez üssü durumundaki Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıyoruz. Her bir ülkenin salgındaki ilk 3 haftasını alıyoruz.

Türkiye’nin yaptığı test sayısı arttıkça vaka sayısı da artıyor. Ama test sayısı henüz diğer ülkelerinkinden uzak. Bu gerçek ülkemizdeki salgının geleceği hakkında fikir verici.

Cuma, 03 Nisan 2020 07:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de başlattığı IBAN çalışması, Diyanet İşleri Türk İslam Birlikleri tarafından 'camiler' için Avrupa'da başlatıldı.

İslamcılar bir yardım kampanyası da Avrupa’da başlattı. Yardımı başlatan Diyanet İşleri Türk İslam Birlikleri (DİTİB). Kampanyanın mottosu ‘Şimdi Camilerimize Destek Çıkma Zamanı…’ Avrupa’da yaklaşık 900 caminin bağlı bulunduğu DİTİB, bu kampanyayla Almanya’da inşaatı devam eden ve ağır borç yükü altında bulunan camileri kurtarmayı hedefliyor.

Perşembe, 02 Nisan 2020 20:23
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Yurtdışında vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 124'e çıktı' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün tarihinde ilk kez video konferans yöntemiyle düzenlenen ve kendisinin de katıldığı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Perşembe, 02 Nisan 2020 13:45
Latin Amerika Kovid-19 salgınından görece geç bir tarihte etkilendi. Bu da bölge ülkelerine hazırlık için süre kazandırdı. Zayıf ekonomiler, yüksek yoksulluk oranları, yetersiz sağlık hizmetleri, çatışmalı siyasi ortam gibi nedenlerle gözler kıtaya çevrilmiş durumda.

Latin Amerika Kovid-19 salgınından görece geç bir tarihte etkilendi. Bu da bölge ülkelerine hazırlık için süre kazandırdı. Zayıf ekonomiler, yüksek yoksulluk oranları, yetersiz sağlık hizmetleri, çatışmalı siyasi ortam gibi nedenlerle gözler tedirgin biçimde kıtaya çevrilmiş durumda.

Cuma, 03 Nisan 2020 10:17
Covid-19’un neden olduğu tartışmalar, nesnel gerçeği yok sayan, otorite karşıtı, çoğulcu toplumsal ikilimin şekillendirdiği yeni kültürel ikilimin, bilim karşıtlığı ve anti-entelektüel tutumlarla ilişkisini yeniden gündeme getiriyor.

Başlıkta yer alan “21.kat” ifadesi 1990’ların ortasında şiddetlenen ve “bilim savaşları” olarak bilinen bir tartışmaya referans veriyor. 21. kata yapılan bu davet neyin nesidir ve Covid-19 pandemisiyle alakası nedir, onu açıklayarak başlayalım.

Pazar, 01 Mart 2020 09:19
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Türkiye'den Avrupa'ya başlayan sığınmacı akınını 'endişeyle' izlediklerini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "AB'nin Türkiye ile sınırındaki durumu yakından ve endişeyle takip ediyoruz" diye yazdı.

Pazartesi, 02 Mart 2020 00:15
Osman Çutsay

İslamcı Ankara veya Erdoğan rejimi, böylece kendi ayağına sıkmış oldu. Edirne'den ve Ege'den Yunanistan'a yönlendirilen binlerce mülteciden söz ediyoruz: Avrupa, mülteci yüz binleri kaldıracak durumda değil. Ekonomik nedenlerin bir rolü yok bu reddiyede. Sorun siyasal. Hatta toplumsal.

Pazar, 01 Mart 2020 20:59
Avrupa Birliği'nden dışişleri bakanlarına İdlib konusunda olağanüstü toplantı çağrısı yapıldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İdlib’deki gelişmeleri görüşmek için dışişleri bakanlarını olağanüstü toplantıya çağırdı.

Pages