7840 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 03 Nisan 2020 10:28
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya ile yeterince dayanışma gösteremediklerini kabul ederek, 'Ama artık yanınızdayız' dedi.

Koronavirüs salgınından en ağır etkilenen ve salgınla mücadelede yalnız bırakılmaktan şikayetçi olan Avrupa Birliği (AB) üyesi İtalya'ya komisyondan özür geldi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalyan "La Repubblica" gazetesine bir makale yazarak Birlik'in İtalya ile başlangıçta yeterince dayanışma göstermediğini kabul etti.

Cumartesi, 04 Nisan 2020 18:22
İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte’nin yakın korumalığını yapan polis memuru, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

İtalya'da 6 haftadır devam eden ve şu ana kadar 14 bin 681 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan Kovid-19 salgını nedeniyle kayıplar devam ediyor.

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, Başbakan Conte'nin yakın korumalığını yapan ve geçen ay ortasında Kovid-19 teşhisi konulan 52 yaşındaki Giorgio Guastamacchia, bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:25
Almanya’da Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan ölümlerin hem oran hem de sayı olarak düşük seyretmesi, Alman mucizesi tartışmalarını beraberinde getirdi. Almanya belki şimdilik kaydı düşülerek anılması gereken başarısını sistem içindeki merkez konumuna borçlu olabilir.

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da 1 Nisan itibarıyla vaka sayısı bir önceki güne göre 5.453 kişi artarak 67.366’ya ulaştı. Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı ise 149 kişilik bir artışla 732’ye yükseldi.

Pazar, 05 Nisan 2020 13:29
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü kriziyle karşı karşıya olduğunu ve yeni bir Marshall Planı’na ihiyacı olduğunu söyledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Guardian’a yazdığı yazıda, "Avrupa 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü krizle karşı karşıya" dedi ve koronavirüsü 1918’de karşılaşılan grip salgınından bu yana halk sağlığı için en büyük tehdit olarak tanımladı.

Cuma, 03 Nisan 2020 21:09
İtalya'da KOVİD-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 766 artarak 14 bin 681'e yükseldi.

İtalya'da Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede 6 haftadır süren KOVİD-19 salgınına ilişkin son bilgileri düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

Perşembe, 02 Nisan 2020 12:56
Sınırlı personelle çok test yapan büyük ülke olmak mı yoksa sınırları kapayan küçük ülke mi? İtalya, İspanya ve Fransa gibi merkez ülkelerinde yüksek vaka sayıları ve ölüm oranlarıyla karşı karşıya olan Avrupa Birliği Kovid-19 karşısında çaresiz görünüyor.

Yeni koronavirüsün doğum yeri Çin’den çıkıp Avrupa’ya ulaşması fazla sürmedi. Üstelik, güncel verilere göre Avrupa Birliği’ne Çin’e verdiği hasardan fazlasını vermiş durumda. İtalya, İspanya ve Fransa’nın salgına karşı bir strateji geliştiremediği ortada.

Çarşamba, 01 Nisan 2020 15:26
Aklımız bize evrenin sonsuza kadar uzandığını söylemekte. Lakin geometrik bir inceleme ile “sıradan” sonsuz uzaylara alternatifler sunan çeşitli üç boyutlu cisimleri keşfedebiliriz. Yazının ilk bölümünde düzlemsel geometriyi inceleyeceğiz.

Aklımız bize evrenin sonsuza kadar uzandığını söylemekte. Lakin geometrik bir inceleme ile “sıradan” sonsuz uzaylara alternatifler sunan çeşitli üç boyutlu cisimleri keşfedebiliriz. Makale kısaca, üç farklı geometri üzerinden (düzlem, küresel ve hiperbolik geometri) basit modellerle gözlemleyebildiğimiz ve gözlemleyemediğimiz evrenin modellerini tartışmaktadır.

Perşembe, 05 Mart 2020 15:17
Tüm İşçilerin Militan Cephesi, bir açıklama yayımlayarak göçmenlerin Edirne sınırında mahsur kalmasının emperyalist oluşumların barbarlığını ortaya koyduğunu vurguladı ve AB-Türkiye arasındaki anlaşmanın derhal feshedilmesi çağrısı yaptı.

Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME), Türkiye'den Avrupa'ya gitmek isteyen ancak Edirne sınırında mahsur kalan göçmenlere ilişkin bir açıklama yayımladı.

Çarşamba, 11 Mart 2020 16:53
Avrupa Birliği, Yunanistan'a sığınmacılara yönelik şiddet ya da yasa dışı müdahalede bulunulduğu iddiasını soruşturması çağrısında bulundu.

AB Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz, günlük basın bildiriminde yaptığı açıklamada, "Yunan yetkililerin (sığınmacılara yönelik) herhangi bir şiddet ya da yasa dışı müdahale iddiasını soruşturmalarını bekliyoruz" dedi.

Pazartesi, 09 Mart 2020 00:00
Osman Çutsay

İslamcı Ankara'ya kimin nasıl baktığını merak eden var mı?

Yerleşik siyasal ve toplumsal sistem içinde, emperyalist-kapitalist sistemin efendileri, çeşitli hizipleriyle resmen didişirken, acaba AKP Türkiyesi'ni nasıl görüyorlar? İslamcı Ankara'nın çok şımardığına da mı inanıyorlar. Ayar verme hesapları mı yapıyorlar? Ayar güçleri var mı?

Salı, 10 Mart 2020 13:22
AB Parlamentosu Başkanı David Sassoli, yeni koronavirüse önlem olarak Brüksel'de kendisini 14 günlüğüne karantinaya aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Başkanı David Sassoli, İtalya seyahatinin ardından kendi kurumuna yönelik aldığı karar doğrultusunda, yeni koronavirüse karşı önlem olarak Brüksel'deki evinde kendisini karantinaya aldığını açıkladı.

Sassoli, görevini 14 gün boyunca evinden yürüteceğini duyurdu.

Salı, 10 Mart 2020 11:58
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, 'AB bir kez daha aldatmıştır. Türkiye’nin yeni bir sığınmacı akınını sırtlanması mümkün değildir. Onlara huzurlu bir gelecek hazırlama konusunda her ülkenin eşit ve adil sorumluluğu vardır ve olmalıdır' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, "Verilen sözlerin hiçbiri gerçekleştirilmemiş Türkiye’nin sabrı yanlış yorumlanmış AB bir kez daha aldatmıştır. Türkiye’nin yeni bir sığınmacı akınını sırtlanması mümkün değildir" diye konuştu.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

Cumartesi, 07 Mart 2020 08:22
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi Olağanüstü Toplantısı'ndan çıkan bildiriye, 'Türkiye'ye çağrı yapmak yerine önce verilen sözlerin tutulması' eleştirisiyle tepki gösterdi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları'nın Hırvatistan'ın ev sahipliğinde Suriye'deki son gelişmeler, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve AB'nin Türkiye ve Rusya ilişkilerini ele aldığı dünkü olağanüstü toplantısında kabul edilen bildiriye ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Cumartesi, 21 Mart 2020 07:12
Avrupa Birliği Komisyonu, yeni koronavirüs salgını nedeniyle üye ülkelerin kamu harcamalarını sınırlandıran kuralların askıya alınmasını teklif etti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni koronavirüs salgını nedeniyle kamu harcamaları kurallarının askıya alınmasına yönelik bir yazılı açıklama yaptı.

Sputnik'in aktardığına göre, açıklamada, koronavirüsün ekonomik etkilerine hızlı müdahale edilebilmesi için AB’nin İstikrar ve Büyüme Paktı'ndaki cayma maddesinin yürürlüğe sokulması sürecinin başlatıldığı bildirildi. 

Pazartesi, 02 Mart 2020 20:56
AB İçişleri Bakanlarının Çarşamba günü yapacakları toplantıda Yunanistan ve Bulgaristan'a sınır devriyesi desteği göndermeyi görüşeceği bildirildi.

Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları Çarşamba günü Türkiye’nin sığınmacılara sınır kapılarını açmasını tartışmak üzere toplanacak.

Reuters’ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, toplantıda Yunanistan ve Bulgaristan’ın AB’nin dış sınırlarındaki devriye görevine destek sağlama konusu gündeme gelecek.

Pages