34 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 13 Aralık 2019 11:26
'Cibuti'ye cami açmaya gitmek için 744 bin liralık uçak tuttular...' başlıklı haberimiz iki mahkeme dolaştıktan sonra alınan kararla engellendi. Erişim engelleme tuhaflıklarını yazdık. Bir de sürprizimiz var: soL'un engellenen haberleri. Tam liste!

2019 Mayıs'ında yargı reform paketi Erdoğan tarafından yapılan bir toplantıyla duyuruldu. Erdoğan bu toplantıda yaptığı konuşmada "Bir internet sitesinin tamamına değil, engellenmesine karar verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme yapılacak." demişti.

Gariplik şu ki, bu düzenleme zaten 2014 yılında yapılmıştı.

Cuma, 27 Eylül 2019 10:25
Melis Gönenç'in Devlet Opera ve Balesi'nin yıllar içinde yaşadığı değişimi, uğradığı saldırıları ve son olarak da AKP iktidarındaki durumunu anlattığı yazı dizisinin üçüncü bölümünü okurlarımıza sunuyoruz.

Melis Gönenç Star gazetesinin kültür sanat sayfalarında çok sayıda çalışması yayımlanmış bir gazeteci. Ruhi Su'yla ilgili bir yazısı İbrahim Kalın'ı rahatsız etmiş ve bu nedenle tazminat hakkı da gaspedilerek işten çıkarılarak, Star'daki görevine son verilmişti.

Perşembe, 30 Mayıs 2019 01:30
Serdal Bahçe

İdeolojiyi sürekli olarak teşhis ile temenninin karışımı, bu ikisinden oluşan bir çorba olarak tanımlarım. Bu anlamda burjuva ideolojisi sadece bir yanlış bilinç değildir.

Çarşamba, 09 Mayıs 2018 11:17
İstanbul'da özellikle parçalanmış ailelerin çocukları ile ebeveyni tutuklu, engelli ya da hayatta olmayan öğrencilere eğitim veren Arnavutköy Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı Bölge Ortaokulu, yeni açıklanan tercih listelerinde 'sınavla öğrenci alacak liseler' arasında gösterildi. Bu özel okulun kapanacağı haberleri üzerine veliler, eğitimciler ve bölge halkı okulun kapanmaması için imza kampanyası başlattı.

İstanbul'da özellikle parçalanmış ailelerin çocukları ile ebeveyni tutuklu, engelli ya da hayatta olmayan öğrencilere eğitim veren Arnavutköy Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı Bölge Ortaokulu, yeni açıklanan tercih listelerinde 'sınavla öğrenci alacak liseler' arasında gösterildi.

Salı, 20 Şubat 2018 00:45
Orhan Aydın

* Seksen yaşındaki takkeli, sakallı soysuzun biri köpeğe tecavüz ederken yakalanıyor “nefsime yenildim” diyor, karakola götürülüyor, oradan savcıya, önce tutukluyor savcı sonra “tutuksuz yargılanmak üzere serbest” bırakıyor.

Bir kısım yurttaş önce bağırıp çağırıyor, tükürüyor bu soysuzun yüzüne-gözüne, sonra susuluyor.

Çarşamba, 13 Aralık 2017 08:58
soL Kültür'ün Aydınlanma Dosyası devam ediyor... 1929 yılında Lunaçarskiy’nin "Iskustvo i molodyoş" (Sanat ve Gençlik) derlemesinde yayımlanan bu makalesi, 27 Şubat 1927'de Beethoven’ın ölümünün yüzüncü yıl dönümü dolasıyla düzenlenen konserin açış konuşmasının gözden geçirilmiş steno tutanağıdır.

soL Kültür'ün Notu: 1929 yılında Lunaçarskiy’nin ‘Iskustvo i molodyoş’ (Sanat ve Gençlik) derlemesinde yayımlanan makalesi, 27 Şubat 1927'de Beethoven’ın ölümünün yüzüncü yıl dönümü dolasıyla düzenlenen konserin açış konuşmasının gözden geçirilmiş steno tutanağıdır. Makalenin kısaltılmış bir metni, “Beethoven” başlığıyla, 20 Mart 1927’de, “Komsomolskaya Pravda”nın 64.

Perşembe, 07 Eylül 2017 08:45
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Melis Alphan'ı hedef alan yazılarına yanıt geldi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Hakan'a hitaben açık mektup kaleme aldı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Türkiye'de ensest oranına ilişkin yaptığı çalışmayı hedef alan Ahmet Hakan'a yanıt verdi.

Cumartesi, 09 Eylül 2017 10:41
B. Sadık Albayrak

Yusuf Ziya Bahadınlı'nın öyküleri geçtiğimiz aylarda Yazılama yayınları tarafından "Bir hikayem var" adı altında bir araya getirildi. Bu kitaba Sadık Albayrak tarafından yazılan önsöz, aynı zamanda Yusuf Ziya hakkında bir inceleme çalışması. 90. doğumgünü vesilesiyle bu yazıyı soL okurlarıyla paylaşıyoruz...
 

Yusuf Ziya Bahadınlı'nın öyküleri üstüne

Pazar, 13 Ağustos 2017 09:42
Karabük'te 3 yaşındaki kızını feci şekilde döven kadın tutuklandı.

Karabük'te oturan A.A, eve geldiğinde 3 yaşındaki kızı E.A'nın gözlerindeki morluk ve şişkinlikleri görünce Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü.

Habertürk'te yer alan habere göre, küçük kız tedavi altına alınırken, tespit edilen cilt altında yüzeysel yaygın doku lezyonları ve çok sayıda yaralanmasının basit tıbbi müdahale ile giderilemeyeceğine ilişkin rapor verildi.

Salı, 22 Ağustos 2017 17:15
Turgay Çimen

1994 yılıydı… Askerlik görevimi İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde yedek subay öğretmen olarak yapacaktım. O günlerde ülkenin doğu ve güneydoğusuna acımasız bir iç çatışma hali egemendi. Toplum olarak bir travma yaşıyorduk. Kürtlerin dağ Türkü olmadığını kabullenmekte zorlanıyorduk. Konuşmak çok tehlikeli, susmak çok yaralayıcıydı.

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 20:26
Evden aldığı 1 lirayla Anneler Günü hediyesi almak isteyen 13 yaşındaki çocuk, üvey annesi tarafından dövüldü.

Adana'da evden aldığı 1 lirayla Anneler Günü hediyesi almak isteyen 13 yaşındaki çocuğu dövdüğü iddia edilen üvey annenin ifadesi alındı.

İddiaya göre, merkez Sarıçam İlçesi Akkuyu Mahallesi'ndeki bir ortaokulda eğitim gören M.S'nin kolunda morlukları fark eden arkadaşları durumu öğretmenlerine anlattı.

Salı, 02 Mayıs 2017 18:50
Youtube hesapları üzerinden, çocuklarını da konu ettikleri bir dizi "eşek şakası" videosu yayınlayan ABD'li çift, çocukların velayetini kaybetti.

Youtube hesapları üzerinden, çocuklarını da konu ettikleri bir dizi "eşek şakası" videosu yayınlayan ABD'li çift, çocuklarının velayetini kaybetti.

Evde çektikleri videolarla yüzlerce şaka yayınlayan Mike ve Heather Martin, çocuklarına dönük tutumları nedeniyle seyiriclerin kaygılanmasına neden oldu.

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 16:31
Her 3 tecavüz kurbanından brinin çocuk olduğu Hindistan'da, gebeliği 20 haftayı geçen 10 yaşındaki kız çocuğunun kürtaj talebi kabul edildi.

Üvey babası tarafından defalarca tecavüze uğrayan ve şu an en az 20 haftalık hamile olan 10 yaşındaki kız çocuğunun kürtaj talebi, oldukça katı ve kısıtlayacı bir kürtaj yasasının uygulamada olduğu Hindistan’da büyük çaplı tartışmalara yol açtı.

Perşembe, 30 Haziran 2016 12:07
Geçen Şubat’ta, Rus ayrılıkçıların geri çekilmekte olan Ukraynalı askerlere pusu kurduğu İlovaisk Savaşı’yla ilgili haberleri okuyunca, Lang’ın aklına Ukrayna’ya gitme fikri düştü. Eskiden NATO’da görev yapmış kişilerin, Ukraynalı askerlerin en temel askeri eğitimden bile yoksun olduğu cephede değerli olduğunu zaten duymuştu.

soL'un notu: Alexander Clapp'in Vice'da 20 Haziran'da yayımlanan bu makalesi, Ukrayna'daki faşist örgütlerin tüm Batıdaki sağcı kişi ve kurumlar için bir "deney" tahtası olduğunu tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor. Makalede, Batılı sağcıların Kürtlerin IŞİD'le olan savaşına bakışına ve ABD-Kürdistan ilişkisine dair ilginç ayrıntılar da yer alıyor.

Pazartesi, 23 Mayıs 2016 13:19
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 2 yaşındaki öz kızını yaramazlık yaptığı gerekçesiyle döverek öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet yerine müebbet hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 2 yaşındaki öz kızını yaramazlık yaptığı gerekçesiyle döverek öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet yerine müebbet hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Pages