392 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 28 Aralık 2019 07:15
Brezilya Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, sınır devriyelerinde 5 Venezuela ordusu askerinin gözaltına alındığını bildirdi.

Brezilya'da Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, sınır bölgesi olan Roraima eyaletinin kuzeydoğusundaki keşif ve devriye faaliyetleri sırasında 5 Venezuela ordusu askerinin gözaltına alındığını açıkladı.

Pazartesi, 02 Aralık 2019 19:27
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, protesto gösterilerinin ayaklanmaya dönüşmesine karşı ‘meşru’ diye tanımladığı Latin Amerika hükümetlerine yardım edeceklerini açıkladı. Pompeo bunun amacınıysa protestoların ‘Küba ve Venezuela tarafından kaçırılmasını engellemek’ diye niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Latin Amerika’da sağcı hükümetlerin neoliberal politikalarına karşı yükselen halkın protesto gösterilerine ABD'nin de müdahale edeceğini açıkladı.

Perşembe, 05 Aralık 2019 08:41
Birleşmiş Milletler kurallarına göre bir ülke önceki iki yıl boyunca ödemesi gereken katkı payına eşit veya aşan miktarda borca ulaşırsa Genel Kurul'daki oy hakkını kaybedebiliyor. Brezilya, Komor Adaları, Sao Tome ve Principe ile Somali'nin 31 Aralık'a kadar ödeme yapmaması durumunda oy hakkını kaybedecek.

Brezilya, tarihinde ilk defa Birleşmiş Milletler'deki (BM) oy hakkını ödemediği üyelik payından dolayı kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

BM üyeliği çerçevesinde her yıl ödenmesi gereken payın çok az bir kısmını karşılayan ülkenin borcu toplam 415 milyon dolara ulaştı.

Cuma, 13 Aralık 2019 13:06
Küba Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Granma’da yayımlanan yazı dizisinin ilk bölümünü soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

(Enrique Moreno Gimenarez - Granma)

Çarşamba, 18 Aralık 2019 14:17
Yılın ilk 9 ayında 19 bin 205 Türkiye vatandaşı Avrupa ülkelerine iltica ederken, bunların 8 bin 360’ı Almanya’yı tercih etti.

Son yıllarda Avrupa ülkelerine iltica eden Türkiye vatandaşı sayısında artış yaşanıyor.

Euronews'ta yer alan habere göre, 2019 yılında iltica eden Türkiye vatandaşlarının yarıya yakını Almanya'yı tercih etti. 

Yılın ilk 9 ayında 19 bin 205 Türk vatandaşı Avrupa ülkelerine iltica ederken, bunların 8 bin 360’ı Almanya’yı tercih etti. Bu da yüzde 44’e karşılık geliyor.

Cumartesi, 14 Aralık 2019 17:31
Küba Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Granma’da yayımlanan yazı dizisinin ikinci ve son bölümünü soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

(Enrique Moreno Gimenarez - Granma)

Çarşamba, 11 Aralık 2019 18:40
55 yıl önce bugün Arjantinli komünist Ernesto 'Che' Guevara, New York'ta Birleşmiş Milletler salonunun kürsüsüne çıkmış ve Küba temsilcisi olarak konuşmasını yapmıştı. Che'nin kürsüye çıkışı, emperyalizme tarihi bir meydan okuma olduğu kadar, Küba devriminin füze krizi sonrasında dünya siyasetinde boy göstermesiydi. O konuşmadan 6 dakikalık bir bölümü okurlarımızla paylaşıyoruz.

11 Aralık 1964 günü Arjantinli komünist Ernesto 'Che' Guevara, Küba delegasyonunun bir parçası olarak, Birleşmiş Milletler (BM) salonunda tarihi konuşmasını yaptı. ABD'nin Küba'ya yönelik tehditleri, nükleer silahsızlanma, Kıbrıs sorunu, Vietnam'daki ABD işgali ve sömürgecilikle mücadele gibi konulara değinen Che'nin konuşması sadece o güne değil, bir döneme damgasını vurdu.

Pazar, 22 Aralık 2019 15:02
TKP'nin ‘2020'yi kazanmak için, Umuda, örgütlülüğe, halkın şölenine çağrı!’ başlığıyla üç büyük kentte düzenlediği etkinliklerin ikincisi İstanbul’da büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) "2020'yi kazanmak için, Umuda, örgütlülüğe, halkın şölenine çağrı!" başlığıyla üç büyük kentte düzenlediği etkinliklerin ikincisi İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlendi.

Pazar, 22 Aralık 2019 01:28
TKP'nin ‘2020'yi kazanmak için, Umuda, örgütlülüğe, halkın şölenine çağrı!’ başlığıyla üç büyük kentte düzenlediği etkinliklerin ilki İzmir’de büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) ‘2020'yi kazanmak için, Umuda, örgütlülüğe, halkın şölenine çağrı!’ başlığıyla üç büyük kentte düzenlediği etkinliklerin ilki İzmir’de düzenlendi.

Kültürpark'ta 3. salonu dolduran kalabalık bir topluluğu bir araya getiren etkinlik, partiye yeni katılanların video gösterimi ile başladı. Ardından şair Nihat Behram, "Kundak" adlı şiirini okudu.

Çarşamba, 27 Kasım 2019 13:17
ABD yönetimi, Kübalı bir petrol şirketine 'Venezuela yaptırımlarını delme' gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan Küba'ya yönelik yeni bir yaptırım açıklaması geldi.

Yazılı açıklamada, Küba Merkezli Corporacion Panamericana adlı petrol şirketine, "halihazırda yaptırım uygulanan Kübalı Cubametales adlı petrol şirketi adına petrol ithalatı ve ihracatı yaptığı" gerekçesiyle yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Çarşamba, 13 Kasım 2019 17:14
ABD kuklası darbeci Juan Guaido’nun destekçisi faşist gruplar Brezilya’da Venezuela elçiliği binasına saldırı düzenleyerek binayı ele geçirdi.

Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcsı Yvan Gil, Brezilya’daki elçilik binasına sabah 4 civarında ABD kuklası darbeci Juan Guaido’nun taraftarlarınca saldırılar düzenlendiğini açıkladı. Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada “Olaya dair çok bilgimiz yok ama sabah 4 civarında Guaido’ya bağlı düzensiz gruplar elçilik binasına girip binayı işgal etmeye çalıştı” dedi.

Perşembe, 14 Kasım 2019 20:45
Brezilya’da darbeci Guaido yanlısı faşist çetelerin Venezuela elçiliğini işgal etmesinin ardından Brezilya’daki toplumsal hareketler faşist çeteleri elçilikten kovdu.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Brezilya’daki elçilik binalarının Juan Guaido taraftarları tarafından işgalinin sonlandığını açıkladı. Bakan binanın savunması ve toparlanmasını mümkün kıldıkları için Brezilya'nın toplumsal hareketlerine teşekkür etti.

Pazartesi, 18 Kasım 2019 15:01
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bolivya’da nazi-faşist güçlerin yönetime el koyduğunu belirterek Venezuela’nın tüm diplomatik personelinin ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bolivya’daki tüm diplomatik personelin dün itibariyle yurtlarına döndüğünü açıkladı.

Maduro pazar günü televizyondan canlı olarak yayımlanan konuşmasında, Bolivya’da nazi-faşist güçlerin iktidara el koyduğunu belirtti ve “Bolivya’daki zulüm ve tehditlerin ardından bugün diplomatik personelimiz Venezuela’ya geri döndü” dedi.

Cumartesi, 23 Kasım 2019 07:27
Bolivya'da 11 Kasım tarihinde kendini devlet başkanı ilan eden Jeanine Añez liderliğindeki darbe yanlısı hükümet, Venezuela merkezli televizyon kanalı Telesur'un yayınını kesti.

Bolivya'da ABD destekli darbenin ardından 11 Kasım tarihinde kendini devlet başkanı ilan eden Jeanine Añez'in hükümeti, ülkede basını hedef alıyor.

Darbeden bu yana ülkede 30'dan fazla basın mensubu tehdit ve saldırıya uğrarken, darbe yanlısı hükümet, son olarak "kablo şebekesinin yeniden onarımı" gerekçesiyle Venezuela merkezli televizyon kanalı Telesur'un yayınını kesti.

Salı, 26 Kasım 2019 13:54
Küba Devrimi'nin tarihsel lideri Fidel Castro, 3. ölüm yıldönümünde tüm ülkede anılırken, Küba ve Venezuela liderleri, Fidel'in ölüm yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı.

Küba halkı, tarihsel önder Fidel Castro'yu 3. ölüm yıldönümünde tüm ülkede anarken Küba ve Venezuela'nın devlet başkanlarından Fidel'in ölüm yıldönümüne ilişkin açıklama geldi.

Pages