215 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 10 Aralık 2019 18:44
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın Nobel Ödüllerini eleştirdiği konuşmasında ‘Türkiye'den teröriste ödül vermişlerdir’ sözlerinin Orhan Pamuk’a yönelik olmadığını ileri sürdü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün Bilkent Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Nobel Ödüllerini eleştirirken “Türkiye’den teröriste ödül vermişlerdir” şeklindeki sözleri üzerine, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan “Orhan Pamuk’a yönelik değildir” açıklaması geldi.

Altun kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Perşembe, 12 Aralık 2019 15:35
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu basın mensuplarının artık çok rahat olduğunu ve araştırmacı gazeteciliğin bittiğini savunarak ‘Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum’ dedi. İşletme mezunu Soylu ayrıca hayalindeki bir başka işin de ‘200-300 kişinin çalıştığı bir şirketi yönetmek’ olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu araştırmacı gazeteciliğin bittiğini, basın mensuplarının artık “çok rahat” olduklarını savunarak “Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum” dedi.

İşletme mezunu olan Soylu, kampanya yapma yeteneği olduğunu da söyleyerek hayalindeki bir başka işin de yüzlerce kişinin çalıştığı bir şirketi yönetmek olduğunu açıkladı.

Salı, 03 Aralık 2019 10:14
Ekin Görkem

Uzun yıllardır feminist hareket tarafından sahiplenilen bir slogan. Kimileri için ufuk açıcı bir politik buluş; kimileri içinse bir çeşit “truizm”, yani malumun ilamı… 25 Kasım’ı geride bırakırken “kişisel olan politiktir” argümanı üzerine biraz fikir yürütmek istiyorum ben de.

Cumartesi, 14 Aralık 2019 12:52
Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün kadın cinayetlerine ilişkin yazısına mektupla yanıt veren İçişleri Bakanı Soylu, 'Bizde öldürülen kadın sayısı Avrupa'da öldürülen kadın sayısından az' savunmasını yaptı.

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, kadın cinayetleri ve Kadıköy'de Las Tesis protestolarında dansçı kadınların gözaltına alınması konularındaki yazısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir mektupla cevap verdiğini aktardı. 

Soylu'nun mektubunda dünyadaki kadın cinayetlerine yönelik bir kıyaslama yaptığı ortaya çıktı. 

Pazartesi, 09 Aralık 2019 18:26
Türkiye Yazarlar Sendikası, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesini kınadıklarını ve 'ödülün geri alınmasını' talep ettiklerini açıkladı. Yugoslavya'nın parçalanması sürecinde NATO bombardımanını kınayan ve batının Balkanlardaki iç çatışmalara dönük tek taraflı yorumlarına karşı çıkan Handke bu nedenle farklı kesimlerin hedefi olmuş durumda.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine ilişkin bir açıklama yayımladı. TYS'nin, "Nobel Edebiyat Ödülü Geri Alınmalıdır" başlıklı açıklamasında "ödülün geri alınmasını talep ediyoruz" denildi. 

TYS'nin açıklaması şöyle:

Salı, 10 Aralık 2019 07:30
Oğuz Oyan

Aslında uzun süredir çok alametler belirmişti. 2015 Haziran seçimleri AKP/RTE döneminin bitişini muştulamaktaydı. En azından bu iktidarın tökezlemesinin en somut siyasi başlangıcıydı. 

Perşembe, 12 Aralık 2019 09:49
Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından düzenlenen Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da düzenlendi. Büyük bir ilgiyle takip edilen sempozyumu ve Akademi’nin önümüzdeki dönem hedeflerini BAA’dan Prof. Dr. Erhan Nalçacı ile konuştuk.

İki yıl önce kuruluşunu ilan eden ve bu kısa sürede bile çok sayıda çalışmaya imza atan Bilim ve Aydınlanma Akademisi geçtiğimiz haftasonu Ankara’da önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı.

Salı, 10 Aralık 2019 15:02
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Her şeyden önce bizim için önder, rehber baktığımız zaman geçmişten bugüne dediğimizde, tek önderimiz, tek rehberimiz sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa'dır' dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda yaptığı konuşmanın ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

"Sizin zihin dünyanızı inşa etmenizde örnek aldığınız düşünürler, liderler, ön açıcı isimler kimler?" sorusuna Erdoğan, şöyle yanıt verdi:

Cumartesi, 07 Aralık 2019 00:15
Erhan Nalçacı

Macron’a göre beyni!

Geçen hafta Londra’da toplanan NATO zirvesiyle ilgili Kemal Okuyan ve Mustafa Türkeş’in önemli yazıları soL Haber Portalı’nda yayınlandı.

Pazartesi, 09 Aralık 2019 20:33
Ordu halkı, Ceren için yürüdü, Samsun halkı ve diğer kentlerdeki duyarlı halk da... "Ceren ölümsüzdür" diye haykıranların hep bir ağızdan "unutmayacağız" diyen seslerinin yankısı yüzlerimize çarparken, bu ülkenin herhangi bir yerinde Emine'ler, Şule'ler, Ayşe'ler, Ceren'ler hayatta kalmak için, 'unutulmayan bir öldürülmüş' olmamak için, dirençle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Neval Oğan Balkız yazdı...

Öldürülmüş, "giden" ve "geri getirilmeyecek" olanlar adına adalet mücadelesi yürütenler, BU KATLİAMLARI DURDURUN demek için, adeta bir teşvik haline gelen 'iyi hal' indirimlerine son verilmesi için, ceza adaletinin sağlanması için seslerini duyurmaya çalışanlar, sokağa çıkanlar, zor kullanılarak tartaklanıyor, durduruluyor, gözaltına alınıyor!

Cuma, 06 Aralık 2019 20:16
Bilim ve Aydınlanma Akademisi tarafından düzenlenen Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu'nun açılışı ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde yapıldı.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından düzenlenen, Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu bugün ODTÜ MD Vişnelik tesislerinde başladı.

Salı, 03 Aralık 2019 00:00
Oğuz Oyan

"Emek Platformu" 1999 yılında kuruldu ve 2008'de kendiliğinden sönümleninceye kadar Türkiye'de iktidar ile emek örgütleri ilişkilerini bir biçimde etkiledi. Kurucu sendikal konfederasyonların ve demokratik kitle örgütlerinin sayı ve niteliğine bakıldığında eşsiz temsil gücüne sahip bir emek cephesi oluşmuş gibiydi.

Cumartesi, 07 Aralık 2019 10:55
Bilim ve Aydınlanma Akademisi tarafından düzenlenen Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu'nun ilk gün oturumları Ankara ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde yapıldı. Sempozyum yarın da devam edecek.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi tarafından düzenlenen ve dün akşam açılışı yapılan Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu'nun ilk günü 09.00 oturumu ile başladı.

'KAPİTALİZMDE PLANLAMAYA DÖNÜLEMEZ'

Çarşamba, 11 Aralık 2019 18:40
55 yıl önce bugün Arjantinli komünist Ernesto 'Che' Guevara, New York'ta Birleşmiş Milletler salonunun kürsüsüne çıkmış ve Küba temsilcisi olarak konuşmasını yapmıştı. Che'nin kürsüye çıkışı, emperyalizme tarihi bir meydan okuma olduğu kadar, Küba devriminin füze krizi sonrasında dünya siyasetinde boy göstermesiydi. O konuşmadan 6 dakikalık bir bölümü okurlarımızla paylaşıyoruz.

11 Aralık 1964 günü Arjantinli komünist Ernesto 'Che' Guevara, Küba delegasyonunun bir parçası olarak, Birleşmiş Milletler (BM) salonunda tarihi konuşmasını yaptı. ABD'nin Küba'ya yönelik tehditleri, nükleer silahsızlanma, Kıbrıs sorunu, Vietnam'daki ABD işgali ve sömürgecilikle mücadele gibi konulara değinen Che'nin konuşması sadece o güne değil, bir döneme damgasını vurdu.

Pazar, 03 Kasım 2019 11:27
Savur Kaymakamı Bayram Türker, kayyum olduğu dönemde belediyenin bedestenini kaymakamlığa tahsis etti. Belediyenin HDP'ye geçmesiyle birlikte söz konusu karar iptal edilirken Kaymakamlık, 'ideolojik' bulduğu kararın iptal edilmesi için mahkemeye başvurdu.

Mardin’in Savur ilçesinde 2016 yılının Kasım ayında belediyeye kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Bayram Türker, 31 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce, belediye memurlarından oluşturduğu encümenlerle birlikte belediyeye ait olan Savur Bedesteni’ni 10 yıllığına Kaymakamlığa tahsis etmişti.

Pages