223 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 10 Aralık 2019 18:44
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın Nobel Ödüllerini eleştirdiği konuşmasında ‘Türkiye'den teröriste ödül vermişlerdir’ sözlerinin Orhan Pamuk’a yönelik olmadığını ileri sürdü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün Bilkent Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Nobel Ödüllerini eleştirirken “Türkiye’den teröriste ödül vermişlerdir” şeklindeki sözleri üzerine, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan “Orhan Pamuk’a yönelik değildir” açıklaması geldi.

Altun kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Perşembe, 12 Aralık 2019 15:35
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu basın mensuplarının artık çok rahat olduğunu ve araştırmacı gazeteciliğin bittiğini savunarak ‘Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum’ dedi. İşletme mezunu Soylu ayrıca hayalindeki bir başka işin de ‘200-300 kişinin çalıştığı bir şirketi yönetmek’ olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu araştırmacı gazeteciliğin bittiğini, basın mensuplarının artık “çok rahat” olduklarını savunarak “Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum” dedi.

İşletme mezunu olan Soylu, kampanya yapma yeteneği olduğunu da söyleyerek hayalindeki bir başka işin de yüzlerce kişinin çalıştığı bir şirketi yönetmek olduğunu açıkladı.

Salı, 03 Aralık 2019 10:14
Ekin Görkem

Uzun yıllardır feminist hareket tarafından sahiplenilen bir slogan. Kimileri için ufuk açıcı bir politik buluş; kimileri içinse bir çeşit “truizm”, yani malumun ilamı… 25 Kasım’ı geride bırakırken “kişisel olan politiktir” argümanı üzerine biraz fikir yürütmek istiyorum ben de.

Perşembe, 19 Aralık 2019 15:58
Sürgündeki Bolivya lideri Evo Morales darbecilerin kendisi hakkında çıkardığı yakalama kararına tepki göstererek ‘milyonlar olarak geri döneceğiz’ dedi.

Bolivya’da darbeciler tarafından istifaya zorlanan ve halihazırda Arjantin’de sürgünde olan eski devlet başkanı Evo Morales cuntanın kendisi hakkında çıkardığı yakalama kararına tepki gösterdi.

Çarşamba, 18 Aralık 2019 00:00
Mustafa Türkeş

Evet, kapatılabilir. 

Geçmişte kapatıldı da.

Örnek mi; 1991’de NATO Erhaç hava üssü, Eskişehir ana mühimmat deposu, 1996’da Ankara Mürted ve Balıkesir’de bulunan nükleer mühimmatlar İncirlik üssüne taşınarak bu üslerin bazıları kapatılmıştır. 

Cumartesi, 14 Aralık 2019 12:52
Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün kadın cinayetlerine ilişkin yazısına mektupla yanıt veren İçişleri Bakanı Soylu, 'Bizde öldürülen kadın sayısı Avrupa'da öldürülen kadın sayısından az' savunmasını yaptı.

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, kadın cinayetleri ve Kadıköy'de Las Tesis protestolarında dansçı kadınların gözaltına alınması konularındaki yazısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bir mektupla cevap verdiğini aktardı. 

Soylu'nun mektubunda dünyadaki kadın cinayetlerine yönelik bir kıyaslama yaptığı ortaya çıktı. 

Pazartesi, 09 Aralık 2019 18:26
Türkiye Yazarlar Sendikası, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesini kınadıklarını ve 'ödülün geri alınmasını' talep ettiklerini açıkladı. Yugoslavya'nın parçalanması sürecinde NATO bombardımanını kınayan ve batının Balkanlardaki iç çatışmalara dönük tek taraflı yorumlarına karşı çıkan Handke bu nedenle farklı kesimlerin hedefi olmuş durumda.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine ilişkin bir açıklama yayımladı. TYS'nin, "Nobel Edebiyat Ödülü Geri Alınmalıdır" başlıklı açıklamasında "ödülün geri alınmasını talep ediyoruz" denildi. 

TYS'nin açıklaması şöyle:

Salı, 10 Aralık 2019 07:30
Oğuz Oyan

Aslında uzun süredir çok alametler belirmişti. 2015 Haziran seçimleri AKP/RTE döneminin bitişini muştulamaktaydı. En azından bu iktidarın tökezlemesinin en somut siyasi başlangıcıydı. 

Perşembe, 12 Aralık 2019 09:49
Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından düzenlenen Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da düzenlendi. Büyük bir ilgiyle takip edilen sempozyumu ve Akademi’nin önümüzdeki dönem hedeflerini BAA’dan Prof. Dr. Erhan Nalçacı ile konuştuk.

İki yıl önce kuruluşunu ilan eden ve bu kısa sürede bile çok sayıda çalışmaya imza atan Bilim ve Aydınlanma Akademisi geçtiğimiz haftasonu Ankara’da önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı.

Cumartesi, 21 Aralık 2019 11:15
Fide Lale Durak

63 yıl önce bugün (21 Aralık 1956) ABD Yüce Divanı, otobüslerde beyazlarla siyahların ayrı bölümlere oturtulmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu hükmederek davaya son noktayı koymuştu.

Salı, 10 Aralık 2019 15:02
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Her şeyden önce bizim için önder, rehber baktığımız zaman geçmişten bugüne dediğimizde, tek önderimiz, tek rehberimiz sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa'dır' dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda yaptığı konuşmanın ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

"Sizin zihin dünyanızı inşa etmenizde örnek aldığınız düşünürler, liderler, ön açıcı isimler kimler?" sorusuna Erdoğan, şöyle yanıt verdi:

Cumartesi, 07 Aralık 2019 00:15
Erhan Nalçacı

Macron’a göre beyni!

Geçen hafta Londra’da toplanan NATO zirvesiyle ilgili Kemal Okuyan ve Mustafa Türkeş’in önemli yazıları soL Haber Portalı’nda yayınlandı.

Perşembe, 19 Aralık 2019 00:00
Özgür Şen

Birleşik Krallık'ta Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi'nin aldığı ağır yenilginin İngiltere haricinde en hararetli tartışıldığı ülkelerden birisi Türkiye... AKP cenahının bu sonucu sağın sola karşı her zaman galip geleceği gibi gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan bir iddiayı desteklemek için kullanmasını ve meseleyi buradan köpürtmesini boşverin.

Pazartesi, 09 Aralık 2019 20:33
Ordu halkı, Ceren için yürüdü, Samsun halkı ve diğer kentlerdeki duyarlı halk da... "Ceren ölümsüzdür" diye haykıranların hep bir ağızdan "unutmayacağız" diyen seslerinin yankısı yüzlerimize çarparken, bu ülkenin herhangi bir yerinde Emine'ler, Şule'ler, Ayşe'ler, Ceren'ler hayatta kalmak için, 'unutulmayan bir öldürülmüş' olmamak için, dirençle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Neval Oğan Balkız yazdı...

Öldürülmüş, "giden" ve "geri getirilmeyecek" olanlar adına adalet mücadelesi yürütenler, BU KATLİAMLARI DURDURUN demek için, adeta bir teşvik haline gelen 'iyi hal' indirimlerine son verilmesi için, ceza adaletinin sağlanması için seslerini duyurmaya çalışanlar, sokağa çıkanlar, zor kullanılarak tartaklanıyor, durduruluyor, gözaltına alınıyor!

Pazar, 29 Aralık 2019 00:45
Serpil Güvenç

2019 Nobel edebiyat ödülünün sahiplerinden birisi Peter Handke. Hakkında yazılanlardan anlaşıldığı kadarıyla oldukça üretken bir oyun yazarı, çevirmen ve şair olan Avusturyalı edebiyatçı aynı zamanda bir senarist ve yapımcı. Ünlü Alman film yönetmeni Wim Wenders ile birlikte de çalışan Handke’nin bazı romanları senaryolaştırılıp filme çekilmiş.

Pages