376 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 09 Aralık 2018 11:10
'Bugün anısı eski Sovyet topraklarında hala yaşatılan Mihail Koşkin, kendi kuşağı devrimci mühendislere özgü fedakârlık, teknik kabiliyet ve Sovyet halkları için geliştirdiği/yaptığına güven duyan isimlerin başında gelir. Onun ve yoldaşlarının sayesinde kapitalistler tarafından 'geri' olarak nitelenen Sovyet sanayiinin aslında neleri başarabileceği görülmüştür.'

2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği Kızıl Ordusu bünyesindeki en önemli silahlardan bir tanesidir T-34 tankı. Bu tank, dayanıklılığı, etkili vurucu gücü ve savaş alanındaki başarılarıyla taraflı tarafsız her gözlemcinin beğenisini kazanmıştır. Bu tanınırlığa sahip T-34’ün arkasındaki isim olan Mihail Koşkin ise neredeyse hiç bilinmez.

Cuma, 21 Aralık 2018 14:05
Küba'da hazırlanan anayasa taslağına komünizm hedefi tekrar eklendi. Kübalı milletvekili kararla ilgili açıklamasında 'Gerçek devrimci her zaman mümkün olanın sınırlarını aşmaya çalışır, bu yüzden komünizm hedefini sürdürmeliyiz' dedi.

Küba'da anayasa taslağına dair görüşmeler sürüyor. İlk taslağa halk toplantılarında gelen öneri, talep ve itirazlar doğrultusunda bu hafta tekrar Anayasa taslağı gündemiyle toplanan Küba meclisi, 760 maddede değişikliğe gitti.

Yapılan değişikliklerle komünizm hedefine atıf anayasa taslağına yeniden girdi.

Cumartesi, 29 Aralık 2018 12:49
Küba'da tam 30 yıl önce kurulan ve dünyanın önde gelen LGBT örgütlerinden olan CENESEX'in kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Türkiye Komünist Partisi (TKP) LGBT Komisyonu Komünist LGBT'ler, CENESEX'e bir mektup gönderdi.

Devrimci Küba’da LGBT hakları denince ilk akla gelen kurum, kısa adı CENESEX olan Centro Nacional de Educación Sexual (Ulusal Cinsellik Eğitimi Merkezi) adlı kurum. 28 Aralık'ta (dün) kuruluş yıldönümü kutlanan CENESEX'e, Türkiye Komünist Partisi (TKP) LGBT Komisyonu olarak faaliyetlerini sürdüren Komünist LGBT'ler tarafından bir kutlama mektubu iletildi. 

Pazartesi, 17 Aralık 2018 07:46
Ankara NHKM'de dün gerçekleşen 'Marx ve Kapital: Mürekkep ve Kâğıdın Ötesinde' başlıklı söyleşide, yazar Serpil Güvenç, Yazılama Yayınevi'nden çıkan 'Kapital'i Topraktan Çıkaranlar' kitabı üzerine okurları ile buluştu.

Yazar Serpil Güvenç, Yazılama Yayınevi'nden çıkan "Kapital'i Topraktan Çıkaranlar" kitabı üzerine dün Ankara NHKM'de okurları ile buluştu.

Pazar, 23 Aralık 2018 09:30
Mehmet Kuzulugil

Cemaat-AKP prodüksiyonu Ergenekon operasyonlarının hız kazandığı günlerden birinde berber koltuğunda izlediğim haber muhteşemdi. Operasyon kapsamında 20 dakika önce evinden alınmış olan doktorun mesleki rezaletlerini, muayenehanesinde hastalarını nasıl kazıkladığını, sonra kendisini nasıl savunduğunu vs. içeren bir VTR haberin ortasına yerleşmişti.

Perşembe, 13 Aralık 2018 17:42
12 Eylül darbesinde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, Ankara'da mezarı başında anıldı.

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980'de 17 yaşında idam edilen Erdal Eren, ölümünün 38. yıldönümünde Ankara’da mezarı başında anıldı.

Pazar, 02 Aralık 2018 09:15
Serpil Güvenç

“Çocuklarımızın bu yozlaşmış zulüm rejiminde büyümelerine izin veremeyiz; bunun için her şeyimi fedaya hazırım, canımı bile” (Minerva Mirabal)

“Belki de bize en yakın olan ölümdür ama ölüm düşüncesi beni korkutmuyor. Adalet için savaşmayı sürdüreceğiz” (Maria Teresa Mirabal)

Cumartesi, 08 Aralık 2018 08:00
Erhan Nalçacı

Eğer haberler bizi aldatmamışsa bu yazının yayınlandığı gün Fransa bir kaosa uyanacak.

Pazartesi, 10 Aralık 2018 07:15
Osman Çutsay

Bir kitabı Yazılama Yayınları bünyesinde Türkçeye de kazandırılan (“Her Zaman Tetikte”) çalışkan Alman yazar Jörg Kronauer, hâlâ Alman radikal solunun aylık gıdası konumundaki “Konkret” dergisinin geçen ayki sayısında, ABD, Rusya ve Çin ile Almanya arasındaki sürtüşmeli bağları, daha doğrusu emperyalist piramidin üst katlarındaki didişmenin seyrini irdeledi.

Pazartesi, 24 Aralık 2018 08:45
Osman Çutsay

Bunlar mı pek bir arkadan geliyor, yoksa biz mi fazla öndeyiz? Bu sorunun yanıtı yok. Sormaya gerek de yok. 

Çünkü her şey ortada. “Parçacıklar siyaseti”, bağımlı ülkelerin küçümen parçalara ayrılması, emperyalist temelin bir tür üstyapısına dönüşeli çok oldu. Hatta bu parçalanma pratiği metropolleri de pençesine almış görünüyor.  

Perşembe, 06 Aralık 2018 07:15
Ali Rıza Aydın

Küba Devriminin altmışıncı yılını kutlama ve Fidel Castro’yu anma etkinliklerinde, Türkiye Komünist Partisi’nin konuğu olarak Türkiye’de bulunan Küba Merkez Komite Üyesi Juan Carlos Marsan Aguilera Ankara’da yaptığı konuşmada Küba’yı, Fidel’i ve Devrim mücadelesini en iyi anlatan belgelerden biri olan Moncada Kışlası baskını yargılamasındaki tarihi Fidel savunmasına da gönderme yaptı.

Çarşamba, 05 Aralık 2018 07:45
Kemal Okuyan

Fransa’yı sarı yelekliler sardı, Macron sarsıldı.

Bu türden patlamalar beklenmeli; yeni örneklerle illa ki karşılaşacağız. Kapitalizm insanlığa hiçbir şey veremiyor; milyarlarca kişi ne bugün mutlu ne de yarından umutlu. “Bu böyle gitmez” bütün toplumları sarıyor ama toplumların nereye gideceğine, gitmesi gerektiğine ilişkin bir netlik bir türlü sağlanamıyor.

Cumartesi, 01 Aralık 2018 20:06
José Martí Küba Dostluk Derneği'nin 'Büyük İnsanlık 60 Yaşında: Kübalılar Devrimi Anlatıyor' temasıyla başlattığı etkinliğin Ankara ayağı gerçekleştirildi. TKP ve Küba Komünist Partisi'nden temsilcilerin katılımıyla yapılan etkinlikte salon 'Yo soy Fidel /Ben Fidel'im' sloganıyla coştu.

Jòse Marti Küba Dostluk Derneği'nin (JMKDD) "Büyük İnsanlık 60 Yaşında" başlığıyla düzenlediği ve Türkiye Komünist Partisi ile Küba Komünist Partisi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Küba Devrimi'nin 60. yılı etkinlikleri, geçtiğimiz günlerde İstanbul ve İzmir'de yapılan buluşmayla başlamıştı.

Salı, 25 Aralık 2018 14:12
2019 asgari ücretinin AGİ hariç 1829 TL olduğunu, bunun yaşanabilir bir ücret olmadığını belirten DİSK, 'Asgari ücretli bir kez daha ekonomik büyümeden pay alamamıştır’ açıklamasında bulundu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretle ilgili bir açıklama yayımladı.

2019 yılı için belirlenen asgari ücretin TÜİK’in belirlediği rakamın altında kaldığına işaret eden DİSK “bir kez daha işçiler büyümeden pay alamamıştır” dedi.

AGİ HARİÇ 1829 TL

Salı, 25 Aralık 2018 07:30
Orhan Aydın

12 Eylül faşist darbesi yılları, ülkede sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Akşam hava kararır kararmaz ülke sahipsiz mezarlık gibi ıssızlaşıyor.

Devriye gezen jandarmalar her yurttaşa kimlik soruyor, kazara kimliğin yanında değilse karakollara, kışlalara yollanıyorsan, neredeyse sokak kedilerine, köpeklerine bile hayat hakkı tanımayacaklar.

Pages