1045 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 13 Kasım 2018 16:44
İtalya’da düzenlenen Libya Konferansı’nı terk eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada konferanstan 'derin hayal kırıklığı' ile ayrıldıklarını söyledi. Oktay ayrılma gerekçesi olarak bu sabah Türkiye'nin yer almadığı ve Rusya, Mısır, Fransa, Cezayir, Tunus ve AB’nin katıldığı gayrı-resmi toplantıyı gösterdi.

Türkiye, İtalya’nın Palermo kentinde düzenlenen Libya Konferansı’ndan çekildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin İtalya'da yapılan Libya konferansını “derin hayal kırıklığı” ile terk ettiğini açıkladı.

'TEK TARAFLI MÜDAHALE'

Perşembe, 01 Kasım 2018 15:05
Türkiye’nin Güney Kore Büyükelçisi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’de büyükelçilik açmak istediğini ancak Ankara’nın ‘yaptırımlar kalkmadan olmaz’ yanıtı verdiğini söyledi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) Türkiye’de büyükelçilik açmak istediği, Ankara’nın “yaptırımlar kalkmadan olmaz” yanıtını verdiği belirtildi.

Pazartesi, 26 Kasım 2018 08:06
Merkezinde Kıbrıs adasının durduğu Doğu Akdeniz, enerji kaynaklarının keşfi ile başlayan süreçte emperyalist güçlerin Suriye’den sonra yeni bir hegemonya mücadelesinin adresi haline geldi. Türkiye’nin dış politikada gündelik pozisyonlara ayarlı stratejisi, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde belirleyici bir aktör olabilmesinin önündeki en büyük engel olarak öne çıkıyor.

Doğu Akdeniz’de sular, önce zengin doğal gaz kaynaklarının keşfedilmesi ve ilerleyen yıllarda ise Güney Kıbrıs, Mısır ve İsrail’in bu kaynakların çıkarılması ve denizde arama faaliyeti için ihaleler düzenlemesi ile ısındı. Bölgedeki enerji kaynaklarının potansiyeli ile ilgili olarak yapılan çok sayıda spekülasyon ve tartışma, beraberinde çeşitli komplo teorilerini de doğuruyor.

Çarşamba, 28 Kasım 2018 09:23
NATO, ilk kez Türkiye’yi demokrasi ve insan hakları alanında eleştiren bir raporu kabul etti. Denge denetim yoksunluğunun altını çizildiği raporda siyasi kutuplaşmanın arttığı görüşüne yer verildi.

Geçen hafta NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Güvenliğin Sivil Boyutu Komisyonu’nda kabul edilen raporda Türkiye’nin Freedom House tarafından ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisindeki tek NATO üyesi ülke olduğu bilgisine yer verildi.

Pazartesi, 26 Kasım 2018 16:06
Açık Toplum Vakfı Türkiye’deki faaliyetlerine son verme kararı aldı. Vakfın yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, kararın ‘son günlerde Vakıf hakkında medyada yer alan asılsız iddia ve ölçüsüz spekülasyonlarının yoğunlaşmasının Vakfın faaliyetlerini sürdürmeyi imkansız kıldığı düşüncesiyle’ alındığı belirtildi.

Açık Toplum Vakfı, Türkiye’deki faaliyetlerine son verme kararı aldı.

Vakfın yönetim kurulundan yapılan açıklamada kararın “son günlerde vakıf hakkında medyada yer alan asılsız iddia ve ölçüsüz spekülasyonlarının yoğunlaşmasının vakfın faaliyetlerini sürdürmeyi imkansız kıldığı düşüncesiyle” alındığı belirtildi.

Perşembe, 29 Kasım 2018 12:21
Adana'nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016'da Süleymancılar cemaatinin kız öğrenci yurdunda yaşanan yangında 12 çocuk yaşamını yitirmişti. Katliamın üzerinden iki yıl geçti. Sorumluların 182 gün sonra hakim karşısına çıkarılabildiği Aladağ katliamı davasında, iki ay önce tüm tutuklu sanıklar tahliye edildi, böylece davanın tutuklu sanığı kalmadı.

Aladağ'da 29 Kasım 2016'da meydana gelen olayda, ortaokulda okuyan kız öğrencilerin kaldığı, Süleymancılar cemaatine ait özel kız öğrenci yurdunda, elektrik kontağından yangın çıktı.

Perşembe, 08 Kasım 2018 08:50
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye ekonomisinin 2019'da daralacağı tahmininde bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 2019 ve 2020 küresel büyüme tahminini yüzde 3.3'ten yüzde 2.9'un altına düşürdü.

Kuruluş, Türkiye ekonomisinin de gelecek yıl daralacağı tahmininde bulundu. 

Moody's Investors Service, Türkiye ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyona girdiğini belirtti. Kurum, Türkiye'nin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyor.

Perşembe, 15 Kasım 2018 17:40
Suudi Dışişleri Bakanı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Ankara’dan üç kez kanıt talebinde bulunduklarını, üçünde de reddedildiklerini söyledi. Suudi Bakan, Prens Selman’ın cinayetle ilgisi olmadığını savunarak, olayın ’siyasallaştırılmaması’nı istedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Türkiye’den üç kez kanıt talebinde bulunduklarını ancak Ankara’nın bu talepleri reddettiğini söyledi.

Çarşamba, 14 Kasım 2018 16:33
Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunacak.

Avrupa Parlamentosu Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir karara imza atmaya hazırlanıyor.

AP Türkiye raportörü Kati Piri tarafından kaleme alınan ve bugün Strasbourg'da açıklanan taslak Türkiye raporunda, "Kopenhag kriterlerini yerine getirmekten çıktığı" gerekçesiyle, Ankara ile katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması istendi.

Perşembe, 29 Kasım 2018 11:30
Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye'nin Suriye'de asker bulundurmasının 'saldırganlık' olduğunu, askerlerin çekilmemesi durumunda Suriye hükümetinin başka yöntemler kullanacağını söyledi.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye’deki krizin çözümüne yardım etmek istiyorsa Türkiye’nin ülkedeki güçlerini çekmesi gerektiğini söyledi.

Perşembe, 08 Kasım 2018 18:15
Yunan Kathimerini gazetesinde dün yayınlanan analizde, ABD ve Yunanistan arasındaki yakınlaşmanın Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz'de çatışma doğurabileceği uyarısı yapıldı. İsrail'den başlayıp Kıbrıs ve Yunanistan'dan geçerek Polonya'ya ulaşan yeni bir eksenin oluşmakta olduğuna değinilen yazıda, ABD ile yakınlaşmanın Yunanistan açısından taktiksel bir manevra olduğu vurgulandı.

Yunan Kathimerini gazetesinde dün yayınlanan analizde, ABD ve Yunanistan arasındaki yakınlaşmanın Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz'de çatışma doğurabileceği uyarısı yapıldı. İsrail'den başlayıp Kıbrıs ve Yunanistan'dan geçerek Polonya'ya ulaşan yeni bir eksenin oluşmakta olduğuna değinilen yazıda, ABD ile yakınlaşmanın Yunanistan açısından taktiksel bir manevra olduğu vurgulandı.

Cuma, 02 Kasım 2018 14:16
ABD'li rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından, ABD-Türkiye ilişkilerinde kısmi düzelme yaşandı. Ancak ABD ile Türkiye arasında hala çözülemeyen sorunlar bulunuyor.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler ABD'li rahip Andrew Brunson'ın tutukluluğu sebebiyle son yılların en kötü dönemine girmişti. Brunson'ın serbest kalmasıyla birlikte ilişkilerde kısmen yumuşama oldu.

Ancak ABD-Türkiye ilişkileri Brunson öncesinde de farklı başlıklar sebebiyle gerilmişti. Bu konuların gelecek dönemde de sorun yaratması olası.

Cumartesi, 03 Kasım 2018 11:11
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Suriye Demokratik Güçleri, ABD ordusunun Türkiye sınırında konuşlandığını ve devriye gezmeye başladığını ileri sürdü. ABD henüz iddiayı teyit etmezken, dün Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD'li mevkidaşı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD ordusunun Suriye'nin kuzeyinde Rojava ile Türkiye sınırında konuşlandığı iddia edildi. İddia Suriye Demokratik Güçleri (SDG) basın sözcüsü Mustafa Bali’den geldi.

Reuters’ın aktardığına göre SDG basın sözcüsü Bali, ABD güçlerinin dünden itibaren “Türkiye’nin saldırılarını durdurmak ve gerilimi düşürmek için sınırda devriye gezmeye başladığını” söyledi.

Perşembe, 22 Kasım 2018 17:44
Avrupa Birliği ve Türkiye, ABD'nin iptal etmesine karşın İran'a nükleer anlaşmasıyla sağlanan menfaatlerin sürmesi gerektiğinde mutabık kaldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan "Türkiye-Avrupa Birliği Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı" kapsamında İran konusunda karar alındı.

Alınan karara dair yapılan açıklamada, "Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın ve bu anlaşma uyarınca yaptırımların kaldırılması sonucunda İran’ın yararlanmakta olduğu ekonomik faydaların sürdürülmesinin önemi hususunda mutabık kaldık" denildi.

Perşembe, 08 Kasım 2018 07:12
ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda gelecek hafta Kongre ile görüşeceğini belirterek, 'Bu konuda güçlü bir fikir oluşturuyorum' dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ara seçimleri sonrası Beyaz Saray'da düzenlediği ilk basın toplantısında, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruya yanıt verdi.

Pages