11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Perşembe, 29 Kasım 2018 10:05
Haftalık siyasi gazete Boyun Eğme'nin yeni sayısı yarın okurlarla buluşuyor.

Haftalık siyasi gazete Boyun Eğme'nin 149'uncu sayısı "BU dünya batacak" manşetiyle yarın okurlarla buluşuyor. 

Pazartesi, 12 Kasım 2018 13:23
Adı CHP ve İyi Parti'nin Ankara adaylığı için geçen Mansur Yavaş, 'Ankara seçimine sadece parti gözüyle bakanlar 24 yıllık bir partizanlıktan ders almamış demektir. Aynısını yapmak istemenin izahı yoktur. Ankara rozetsiz olarak yönetilmelidir' dedi.

Yerel seçimlerde CHP ve İyi Parti'nin Ankara adaylığı için adı geçen Mansur Yavaş, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Yavaş, "Ankara rozetsiz olarak yönetilmelidir" diyerek ortak adaylık sinyali verdi.

Yavaş'ın açıklaması şu şekilde:

Perşembe, 22 Kasım 2018 09:39
Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından dijital ortamda e-dergi olarak üç ayda bir yayımlanan Madde, Diyalektik ve Toplum dergisinin 2018 yılı son sayısı okurlarıyla buluştu.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) tarafından 2018 yılı başında dijital ortamda e-dergi olarak yayımlanmaya başlanan Madde, Diyalektik ve Toplum dergisinin dördüncü sayısı okurlarıyla buluştu.  

Pazartesi, 12 Kasım 2018 16:12
Mazlum-Der üyesi bir grup avukat, Atatürk'e hakaret eden ve pişman olmadığını söyleyen üniversite öğrencisinin tutukluluğuna itiraz etti. Şahin, 10 Kasım'da tören alanında 'Putlara tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz' diye bağırmıştı.

Edirne'de 10 Kasım törenlerinde sarf ettiği sözler nedeniyle "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etmek" suçlamasıyla tutuklanan Emine Şahin'in tutukluluğuna itiraz edildi. Avukat Kaya Kartal, durumun tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir eylem olduğunu öne sürdü.

Cumartesi, 03 Kasım 2018 11:14
HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, 'Bizim partimizde her düzeyde görev yapan milyonlarca muhafazakâr, dindar yöneticimiz, tabanımız var. Sosyalist arkadaşlarımız da bu insanlarımızın emekleri ve destekleriyle seçilebiliyorlar zaten' dedi.

HDP'nin önceki eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, geçen ay yaptığı "muhafazakâr adayların mutlaka en güçlü şekilde listelerimizde yer alması gerekiyor" şeklindeki açıklamasıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Salı, 27 Kasım 2018 12:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında 20 ilin belediye başkan adayını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partsinin grup toplantısında aralarında Ankara ve İzmir’in de olduğu 20 ilin belediye başkan adayını açıkladı.

Perşembe, 29 Kasım 2018 09:12
28/30 Kasım tarihleri arasında Berlin ve Viyana'yı ziyaret edeceği açıklanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için Alman sosyal demokratlarının emek piyasası açısından kısa bir tanıtımında yarar var.

Kılıçdaroğlu'nun ziyaret edeceği Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ni tanıyalım

 

Federal İstatistik Dairesi'nin son verileri ışığında Almanya'da yoksullaşan nüfusun gizlenemeyen artışı, emek piyasasını düzenleyen en temel uygulamanın yeniden düzenlenmesi tartışmalarına yol açtı.  ''Hartz 4'' adı verilen bu yasa, bizzat yaratıcıları tarafından değiştirilmek isteniyor. 

Pazartesi, 19 Kasım 2018 15:50
Soma'da yaşamını yitiren 301 işçiyi anmak için basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle yurttan atılan, bursu kesilen üniversite öğrencisi, açtığı davalarla iç hukuk yollarını tüketince konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. AYM, bir hukuk garabetine imza atarak dosyayı reddetti. Avukat Özge Demir, AYM tarafından reddedilen o dosyanın serencamını yazdı.

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz günlerde "hukuk garabeti" denilebilecek bir karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, bir üniversite öğrencisinin yaptığı bireysel başvuruyu, hukuk yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez bularak kesin olarak reddetti. Başvurucunun vekili ise kararın hatalı olduğunu öne sürerek düzeltme talep etti.

Pazartesi, 19 Kasım 2018 12:21
1945’te binleri aynı anda katleden motivasyonun kendi benzerleriyle yarışa girdiği bir dünyadan kontrol beklemek bir yerden sonra saflık olacaktır. Dünya, “çılgınlıklara” 90 öncesi dönemden çok daha yakındır. Üstelik halihazırda var olan cepheler bir süredir “yeni teknolojiler”in reklamının yapıldığı yerler olmaktadır.

Trump’ın yaklaşık bir ay önce yaptığı, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekileceği doğrultusundaki açıklaması (http://haber.sol.org.tr/dunya/trump-rusya-ile-yapilan-nukleer-anlasmasindan-cekiliyor-249399), dünyanın yeniden “soğuk savaş” dönemindeki gibi bir sila

Cuma, 16 Kasım 2018 13:22
Üniversite Konseyleri Derneği, düzenlediği Genel Kurul sonrası bir deklarasyon yayımladı. Konsey'in adının 'Üniversite Katılımcıları Derneği' olarak değiştirildiğinin belirtildiği açıklamada, 'ÜKD, kurulduğu gündeki coşkusu ile, bilim emekçilerine yeniden çağrıda bulunmaktadır: Kapitalizmin bize dayattığı bir akademik sisteme muhtaç olmadığımızı görmeli, başka bir dünyanın başka bir akademiyi yaratabileceği fikriyle örgütlenmeliyiz' çağrısı yapıldı.

Üniversite Katılımcıları Derneği (ÜKD) geçtiğimiz günlerde topladığı Genel Kurul'un ardından bilim emekçilerine çağrıda bulundu.

Salı, 20 Kasım 2018 10:04
25 Kasım, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde faşist diktatöre karşı mücadele ettikleri için katledilen Latin Amerika’nın ilerici kadınlarının, Mirabal kardeşlerin ölüm yıldönümü. Bugün, 1981’den itibaren Latin Amerika’da, 1999’dan itibaren tüm dünyada “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak anılıyor.

Kadın erkek arasında cinsiyet esaslı ayrım ve elbette kadına yönelen ayrımcı şiddet kapitalizmden çok önce ortaya çıktı. Ancak söz konusu şiddet, sınıflı toplumlarda sınıfların oluşumu, gelişimi, ortadan kalkması döngüsünde, dolayısıyla kapitalizmin ilerleyiş seyrinde yeni boyutlar kazandı ve mevcut şeklini aldı.