24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 12 Ekim 2018 14:41
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif partisi, internet sitesi açarak öğrencilerden öğretmenlerine karşı muhbirlik yapmalarını istedi. AfD, okullarda 'sol ideolojik program' öğretildiğini öne sürüyor.

Almanya için Alternatif partisi, öğrencilerden "siyasi görüşlerini açıklayan" öğretmenlere karşı muhbirlik yapmalarını istedi.

Baden-Württemberg eyaleti için açılan internet sitesinde, öğrencilerden aşırı sağcı AfD'yi eleştiren öğretmenlerini ihbar etmeleri isteniyor.

Salı, 09 Ekim 2018 17:44
Fransa’da sendikalar ve öğrenci birliklerinin çağrısıyla düzenlenen 24 saatlik grevde Macron’un yeni reform programı ve sermaye yanlısı politikaları protesto edildi.

Fransa’da Genel İş Konfederasyonu ile İşçilerin Gücü (FO) sendikaları ve öğrenci birliklerinin çağrısıyla bugün düzenlenen 24 saatlik grevde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reform programı ve sermaye yanlısı politikaları protesto ediliyor.

Çarşamba, 31 Ekim 2018 16:12
Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Atatürk Kültür Merkezi'ni yıkmak için yeni binanın bahane edildiğini, yeni opera binası için henüz ruhsat başvurusu bile yapılmadığını açıkladı.

Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılan İstanbul'un kültürel simgelerinden Atatürk Kültür Merkezi, kullanılmaz hale getirilmesinin ardından restorasyon çalışmalarından vazgeçilerek yıkım kararı alındı.

Çarşamba, 24 Ekim 2018 13:15
Gökçe Kaplan

20-21 Ekim’de Ankara Barosu 65. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Seçimlerde üç grup yarıştı. Bu toplantıya baştan sona damga vuran tema ise "İşçi Avukatlar" oldu. 

Salı, 23 Ekim 2018 12:13
Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA), Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu’nun ilk çalıştayını Ankara'da gerçekleştirdi.

Bilim ve Aydınlanma Akademisi (BAA) 2019 yılı sonlarına doğru “Sosyalist Gelecek ve Planlama Sempozyumu” düzenliyor. Sempozyuma hazırlık olarak dört çalıştay düzenlenecek. Bu çalıştaylardan ilki 21 Ekim Pazar günü Ankara’da gerçekleştirildi.

Cuma, 12 Ekim 2018 08:54
Gazeteci Nedim Şener'in Cemaatçi savcı Zekeriya Öz hakkında yaptığı şikayete 'FETÖ'cü deliline ulaşılamadı' yanıtı verildi.

Posta gazetesi yazarı Nedim Şener'in Cemaatçi savcı Zekeriya Öz hakkında yaptığı şikayete dikkat çekici bir yanıt verildi.

Salı, 09 Ekim 2018 15:38
ABD Başkanı Trump, hakkındaki cinsel taciz suçlamaları nedeniyle uzun tartışmaların ardından Yüksek Mahkeme üyeliğine atanan Kavanaugh’dan ‘çektiği sıkıntı’ nedeniyle özür diledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme yargıçlığına atadığı Brett Kavanaugh, tepkilere rağmen Cumartesi günü Senato’nun da onayını aldı ve bugün göreve başlıyor. Hakkında cinsel taciz suçlamaları bulunan Kavanaugh’un ömür boyu Yüksek Mahkeme üyeliğine atanması dolayısıyla dün Beyaz Saray’da yapılan törende, ABD Başkanı Trump, Kavanaugh’dan özür diledi. 

Salı, 02 Ekim 2018 19:53
AKP'nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılımı, Almanya ziyareti ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'ye ayrılan 70 milyon avroluk fonu iptal etmesini değerlendirdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılımı ve Almanya ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

'AŞIRI SAĞ AVRUPA'NIN DEAŞ'IDIR'

Çarşamba, 17 Ekim 2018 11:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir üniversitede katıldığı etkinlikte 'Türk üniversiteleri tarihlerinin en özgür, en güçlü dönemini yaşıyor' demişti. Erdoğan'ın 'en özgür' ve 'en güçlü' dönemini yaşadığını söylediği üniversitelerdeki atmosferi, Erdoğan'ın sayısını artırmakla övündüğü üniversitelerin gerçekte ne durumda olduğunu, kadro ve atamalarda yaşanaları akademisyenlerle konuştuk...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erciyes Üniversitesi’nde katıldığı bir etkinlikte "Biz üniversitelerde tek tipçiliğe karşıyız. Türkiye’nin tüm renkleri üniversitelerde olmalı. Üniversiteleri bilim ve araştırma yerine vesayetin ideoloji üretim merkezleri olarak gören zihniyeti hep birlikte çöpe attık. Türk üniversiteleri tarihlerinin en özgür, en güçlü dönemini yaşıyor" demişti.

Pazartesi, 29 Ekim 2018 00:12
Türkiye Komünist Partisi (TKP) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir açıklama yayımladı. "Cumhuriyeti yıkan patron sınıfını tarihe gömeceğiz" başlıklı açıklamada "Cumhuriyet’in ilanından 95 yıl sonra bu yıkımın asıl sorumlusu olan patron sınıfına 'hiçbirinizi laikliğin, bağımsızlığın, aydınlanma ve bilimin temsilcisi olarak görmüyoruz' diye sesleniyor ve ilan ediyoruz: Yıktığınız Cumhuriyet’in yıldönümünü kutlama hakkına sadece yeni bir Cumhuriyeti sosyalizmde, işçi iktidarında kurmanın kavgasını verenler sahip olacaktır" denildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir açıklama yayımladı.

"TKP Merkez Komite" imzasıyla yayımlanan açıklamada TKP'nin 10 yıl önce yaptığı "felaketin eşiğindeyiz" uyarısı hatırlatılarak "Bugün 2018’in 29 Ekim günü, Cumhuriyet’in ilanından 95 yıl sonra 'hepiniz oradaydınız' deme hakkımız var" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

Pazartesi, 15 Ekim 2018 12:00
Osman Çutsay

Hannibal'a muhtemelen 19'uncu yüzyılda tarihçilerce yakıştırılan, yani kaynağı bayağı kuşkulu ünlü sözü düzeltme zamanıdır: “Ya yeni bir yol bulacağım, ya yeni bir yol yapacağım.”

Roma'yı işgal için planlar yapan Kartacalı komutan adına, doğrusu iyi uydurulmuş bu sözü, bu ikilemi, bugün artık tamamen geçersiz ilan etmek zorundayız. Günümüz kurtuluşçuları için, böyle bir yol ağzı yok.

Cumartesi, 13 Ekim 2018 08:15
Erhan Nalçacı

Bir devletin alenen seri katil gibi davrandığı bir olayla karşı karşıyayız.

Çarşamba, 03 Ekim 2018 11:09
İzmir Buca'da bir imam hatip ortaokulunda, yasa gereği karma olması gereken eğitimin fiilen kaldırıldığı, harem-selamlık şeklinde eğitim yapıldığı okul müdürünün resmi yazısıyla ortaya çıktı. Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu müdürü Müjgan Mutlu, fiziki koşulları yetersiz olan komşu okul Kozağaç Ortaokulu'nun egzersiz için boş sınıf talebine 'O saatte o katta üç kız sınıfımız var, karma eğitime uygun değil' yanıtı verdi.

Okulların açılmasıyla birlikte karma eğitim tartışmaları yeniden başlarken, İzmir'de bir imam hatip ortaokulu müdürünün, yasa gereği karma olması gereken eğitimi fiilen kaldırdığı, harem-selamlık eğitimi başlattığı ortaya çıktı.

Salı, 09 Ekim 2018 11:00
Eylül Evren

Geçtiğimiz günlerde Los Angeles Times'da Orçun Behram imzasıyla bir haber yayınlandı. (http://www.latimes.com/world/la-fg-turkey-youth-20180925-story.htm ) Haber ülkemizde Cumhuriyet, Diken, Amerikanın Sesi gibi haber sitelerinde asıldı.

Cuma, 05 Ekim 2018 08:55
2018-2019 eğitim öğretim yılı, yılların biriktirdiği sorunlarına yenilerini ekleyerek başladı. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketinin aktif katılımcılarından, hem hukukçu hem de akademisyen olarak eğitimle yakından ilgilenen Neval Oğan Balkız, laik, bilimsel eğitim ve zorunlu din dersleri konularına da girerek 'sorunlar alanı' olarak tanımladığı eğitim sistemiyle ilgili soL’un sorularını yanıtladı.

Eğitim sisteminde yaşanan tüm sorunları, Yrd. Doç. Dr. Neval Oğan Balkız'la konuştuk.

Pages