19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 04 Eylül 2018 13:40
New York Times'ta yayımlanan bir yazıda Brett Kavanaugh'un ABD Yüksek Mahkemesi yargıcı olmasının muhafazakârların elini kuvvetlendireceği ve yüksek mahkemede daha önce görülmemiş bir ideolojik dönüşüm yaşanacağı savunuldu.

New York Times'ta yayımlanan bir yazıda, ABD Yüksek Mahkemesi'nin Brett Kavanaugh'un göreve gelmesiyle birlikte tarihinde görülmemiş bir dönüşüme uğrayacağı vurgulandı.

Çarşamba, 12 Eylül 2018 08:03
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifa taleplerine ilişkin, 'Bana bir felsefi derinlik gösterebilirseniz ben bırakın kurultay yapmayı vallahi yarın sabah giderim' dedi.

CHP’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Genel Merkez’de bir araya geldiği il başkanlarının sorularını yanıtlayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu "genel başkan değişsin" taleplerine ilişkin ilginç bir yanıt verdi.

Pazartesi, 10 Eylül 2018 11:15
Gökçe Kaplan

Birkaç gün önce, Türkiye Barolar Birliği bülteninden, baro üyesi tüm avukatlara TBB başkanı Feyzioğlu’nun ağzından bir e-posta gönderildi.

Cumartesi, 22 Eylül 2018 19:23
Türkiye Komünist Partisi’nin kurucu yayın kurulu üyesi olduğu Uluslarası Komünist Dergi’nin dokuzuncu sayısı için hazırlık toplantısı Atina’da gerçekleştirildi. 2019’da çıkacak olan dokuzuncu sayının ana teması emek hareketinin örgütlenmesi olacak.

Farklı ülkelerden komünist ve işçi partilerinin kapitalizm ve sınıf mücadelesindeki güncel gelişmeleri Marksist-Leninist teorik birikimin ışığında değerlendirdikleri bir tartışma zemini olarak 2009’da yola çıkan ve yılda bir yayımlanan Uluslararası Komünist Dergi'nin (International Communist Review - ICR) 2019’da çıkacak olan dokuzuncu sayısı için hazırlıklar sürüyor.

Perşembe, 20 Eylül 2018 14:41
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Aşure töreninde yaptığı konuşmada İsrail ile Lübnan direnişi arasındaki güç dengesinin tamamen değiştiğini söyledi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen Aşure töreninde yaptığı konuşmada "Lübnan direnişi ile İsrail’in siyonist rejimi arasındaki güç dengesinin artık tamamen değiştiğini" söyledi.

Salı, 11 Eylül 2018 15:10
Cumhuriyet gazetesinde yaşanan yönetim değişikliğinin ardından istifa eden Aydın Engin, 'Eski Ergenekoncular artık Erdoğan’a yakın duruyor' derken, gazetenin yeni yönetimine ilişkin ise, 'ultra Kemalist ideolojiye sahip insanlar' ifadelerini kullandı. Engin, yeni yönetimin çıkaracağı gazeteye ilişkin ise, 'Gazeteye, aynı dokuma kumaşından çıkan bıktırıcı bir Kemalizm, Atatürkçülük ve laisizm söylemi hakim olacak. Farklı bir ses çıkmasına izin vermeyecekler gibi geliyor bana' yorumunu yaptı.

Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliğinin ardından istifa eden isimlerden Aydın Engin, sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumartesi, 15 Eylül 2018 18:08
Alman Komünist Partisi'nin (DKP) yayın organı Unsere Zeit (UZ) adına iki yılda bir düzenlenen UZ Basın Şenliği, 20'nci kez geçen hafta sonu Dortmund‘da gerçekleştirildi.

Alman Komünist Partisi'nin (DKP) yayın organı Unsere Zeit (UZ) adına iki yılda bir düzenlenen UZ Basın Şenliği, 20'nci kez geçen hafta sonu Dortmund‘da gerçekleştirildi.

Salı, 04 Eylül 2018 15:47
Brookings Enstitüsü'nde görev yapan siyaset bilimci Kemal Kirişci, enstitünün web sitesinden yayımlanan 'Türkiye Batı'yı sevmeyebilir, ama ona ihtiyacı var' başlıklı yazısında Türkiye'nin Batı'dan uzaklaşmasının temel sebebinin ABD'nin küresel liderliğinin çözülüşü olduğunu ve ekonomik çıkmazdan kurtulmak adına Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle temaslarını yeniden düzeltmesi gerektiğini savundu.

Brookings Enstitüsü'nün web sitesinde, enstitüde görev yapan Kemal Kirişci'nin Batı ve Türkiye ilişkilerini ele aldığı bir yazısı yayımlandı.

Pazar, 02 Eylül 2018 12:26
AKP tüm gücüyle imam hatiplere yatırım yaparken, bu yıl 234 imam hatip mezunundan sadece 37 bini lisans bölümlerini kazanabildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı.

YKS tercih sonuçlarıyla ilgili ÖSYM’nin paylaştığı verilere göre, tercih yapma hakkına sahip olan 1 milyon 749 bin 144 adaydan, 1 milyon 206 bin 811’i tercih yaptı. Yani yaklaşık 550 bin aday tercih yapabilecekken bu hakkını kullanmadı. 128 bin 500 kontenjan boş kaldı.

Salı, 11 Eylül 2018 07:00
Oğuz Oyan

Cumhuriyet rejimi, siyasi, kurumsal, ideolojik yapısıyla ağır saldırılara maruz kaldıktan, uzun dönemli bir kriz yaşadıktan sonra ruhunu teslim etti. Yıkıcıları henüz yıktıklarının yerine arzuladıkları “İslamcı cumhuriyeti” tam kurabilmiş değiller; bu konuda çok gayretliler ama iç ve dış ahval (vaziyetler) biraz namüsait.

Pazar, 09 Eylül 2018 10:54
Marx'ın 200'üncü doğum yıldönümü nedeniyle doğum yeri Trier'de gerçekleştirilen 'Wilde Lieder-Marx.Music' etkinliğinde düet alanındaki birincilik genç müzisyen Mert Moralı'nın oldu. Batı ülkelerinin Karl Marx’ı ve onun mirasını zararsızlaştırmak konusunda başarılı bir siyaset yürüttüğüne dikkat çeken Moralı, Marksist bir sanatçı ve bir komünist olarak, kendi sözünü söyleme dürtüsüyle bu yarışmaya katıldığını anlatıyor.

Marx'ın 200'üncü doğum yıldönümü nedeniyle doğum yeri Trier'de gerçekleştirilen 'Wilde Lieder-Marx.Music' etkinliğinde birincilik ödülü aldınız, tebrik ederiz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Pazartesi, 03 Eylül 2018 17:45
Gözde Kök

Ukraynalı neo-faşistler Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) lideri Zaharçenko’nun bombalı terör eyleminde katledilmesinin ardından Kiev sokaklarında şampanyaların patlatıldığı bir ziyafet verdi.

Çarşamba, 05 Eylül 2018 10:10
ABD Başkanı Trump'ın Yüksek Mahkeme Yargıcı adayı Kavanaugh, dün Senato'daki oturumda protesto edildi. Polis çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 61 protestocuyu salondan çıkardı.

ABD’de siyasetin gündemi, Anayasa Mahkemesi yargıçlarından Anthony Kennedy’nin emekli olmasıyla boşalan koltuk için Trump’ın aday gösterdiği yargıç Brett Kavanaugh. Kavanaugh’un ABD Senatosu’nun Adalet Komisyonu’nda senatörlerin sorularıyla hafta boyunca ter dökeceği oturumlar dün protestolarla başladı.

Pazar, 02 Eylül 2018 00:30
Tolga Binbay

Bu yazı yayımlandığında Bilim ve Aydınlanma Akademisi tarafından düzenlenen “Tarih Boyunca Bilimsel Dünya Görüşünün Gelişimi” yaz okulunun son gününe girmiş olacağız. Biyolojiden fiziğe, tarihten matematiğe başka bir yerde dinleme olanağı bulamayacağımız sunumlar, konuşmalar ve antik dünyanın içine yapılan bir gezi vardı yaz okulunda.

Pazar, 30 Eylül 2018 08:45
Tolga Binbay

İnsanın bazen şöyle diyesi geliyor: “Ey piyasa! Sen nelere kadirsin!” 

Çünkü piyasanın işleyişi öyle alanlarda, öyle işler ortaya çıkarıyor ki hani neredeyse, sırf kazanmak ve daha fazla kazanmak için ölüyü diriltiyor, kötürüme taklalar attırıyor.

Pages