24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 07 Ağustos 2018 10:16
Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde Fields madalyası verilen dört isimden biri Peter Scholze oldu. 1987 doğumlu Scholze, yeni ve devrimci çalışmalarıyla matematiği daha birleşik ve sade hale getirdi.

Matematiğin Nobel’i olarak anılan, Uluslararası Matematikçi Kongresi’nde dört yılda bir verilen Fields madalyaları, geçtiğimiz günlerde Brezilya’nın başkenti Rio’da sahiplerini buldu. Bu yıl dört kişiyi ödüllendiren komitenin seçkisindeki en genç isimle, Peter Scholze ile başlayalım:

Pazartesi, 13 Ağustos 2018 14:49
soL Haber yazarı Serdal Bahçe, dün hayata gözlerini yuman marksist düşünür Samir Amin'in ardından yazdı: Bilimin devrimci türüyle tanışmamda çok ama çok katkısı oldu. Örneğin beni en çok etkileyen kitapların listesini yapmak zorunda bırakılsam “Eşitsiz Gelişme”yi ilk sıralara koyardım. Kuramsal/tarihsel düzeyde kalarak, bu düzeyin kendine has, yer yer ezoterik olabilen dilini maharetle kullanarak azgelişmiş ülkelerin üzerine kader gibi çöken tahakküm ve sömürüye karşı siyasal ve devrimci bir reddiye yazılabileceğinin en açık kanıtı bu eserdir.

Ölenin ardından miras olarak bıraktıkları sayılır dökülür, sürekli artı çıkan bir bilanço ortalığa serilir. Hele hele giden büyük bir düşünür, sıcak bir yoldaş ise bu bilanço kabarır, kabartılır. Ancak giden gitmiştir bir kere. Zamanının içine sıcaklık yayan canlı bir beden mi, zamanı aşan fikriyat mı?

Çarşamba, 15 Ağustos 2018 14:40
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), TÜİK ve İŞKUR tarafından açıklanan verileri değerlendirdi. Rapora göre işsizlikte krizin ayak sesleri duyulurken, geniş tanımlı gerçek işsiz sayısı 5,7 milyon olurken; mevsim etkilerinde arındırılmış işsizlik arttı, istihdam düştü.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 15 Ağustos 2018 günü açıkladığı Mayıs 2018 dönemi İşgücü İstatistikleri ile İŞKUR tarafından açıklanan Temmuz 2018 dönemi verilerini değerlendirdi.

DİSK-AR’ın işsizlik ve istihdama ilişkin değerlendirmelerinin satır başları şöyle: 

Salı, 07 Ağustos 2018 07:44
Venezuela Komünist Partisi, yazılı bir açıklama yaparak Devlet Başkanı Maduro'ya yönelik suikast girişimini kınadı. Açıklamada, Latin Amerika'yı hedef alan emperyalist saldırılara karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Venezuela Komünist Partisi (PCV), 4 Ağustos'ta yazılı bir açıklama yaparak Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik suikast girişimini kınadı.

Çarşamba, 01 Ağustos 2018 21:26
FARC'ın silah bırakmasından beri örgütün silahsız üyeleri hedef alınıyor. Bu hafta iki FARC üyesi daha öldürülürken, 2016'dan beri öldürülen FARC üyelerinin sayısı 65'e yükseldi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) hükümetle anlaşarak silah bırakmıştı. FARC'ın silah bırakmasından beri örgütün üyeleri hedef alınmaya devam ediyor.

Bu hafta öldürülen iki FARC üyesiyle birlikte 2018 yılında öldürülen FARC üyelerinin sayısı 26'ya yükseldi.

Pazar, 19 Ağustos 2018 11:46
Türkiye İşçi Partili yazar Ahmet Hamdi Dinler yaşamını yitirdi. Birinci TİP’te Zonguldak İl Örgütü yöneticisi olan Ahmet Hamdi Dinler, Sosyalist Türkiye Partisi ve Sosyalist İktidar Partisi’ne de üye olmuştu.

Eski Türkiye İşçi Partili, yazar Ahmet Hamdi Dinler yaşamını yitirdi. Birinci TİP’te Zonguldak İl Örgütü yöneticisi olan Dinler, aynı zamanda Zonguldak İl Örgütü’nün yayını olan “Sömürüye Karşı Yumruk” gazetesini çıkarmıştı.

Pazartesi, 06 Ağustos 2018 09:21
HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Kerestecioğlu, 'Gerçekten merak ediyorum: Daha ne istiyorsunuz? Cevabı biliyorum! Yok olalım istiyorsunuz. Bütün hırslarınızın ve kifayetsizliklerinizin aynasıyız!' dedi.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, gündeme ilişkin Cumhuriyet gazetesinde bir yazı kaleme aldı.

Salı, 14 Ağustos 2018 21:36
Küba Devrimi’nin lideri başkumandan Fidel Castro Ruz, doğumunun 92. yıldönümünde Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nin Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikte anıldı.

Küba Devrimi’nin lideri başkumandan Fidel Castro Ruz, doğumunun 92. yıldönümünde Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nin Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikte anıldı.

Cumartesi, 18 Ağustos 2018 08:00
Aydemir Güler

17 Ağustos akşamı bu yazı yazılırken, memlekette önceki haftanın kaosu dinmiş görünüyor. O birkaç günlük köpürmenin sürüp gitmesine tahammül edilemezdi tabii ki. Ama bugün iktidarın tutup tırmanmayı umduğu veya umar gibi göründüğü iplerin sağlam sayılamayacağı da bir o kadar açık. Küçük mevduat sahiplerinin, tepine tepine dolardan TL’ye dönmesi boş bir şovdur.

Salı, 28 Ağustos 2018 14:02
Kolombiya, Latin Amerika'da ABD varlığı olmadan bölgesel bir blok oluşturmak için kurulan UNASUR'dan ayrıldığını duyurdu. Kararın arkasında yer alan sağcı Başkan Ivan Duque, ABD yanlısı söylemleriyle biliniyor.

Kolombiya’nın yeni hükümetinin başında bulunan Ivan Duque, ülkesinin Güney Amerika Ulusları Birliği'nden (UNASUR) ayrıldığını duyurdu. Altı ay içinde gerçekleşecek ayrılma süreci Duque’nin birliğe gönderdiği yazılı açıklamayla başlamış oldu.

Cuma, 24 Ağustos 2018 22:32
Türkiye Komünist Partisi, Metin Kurt'u, aramızdan ayrılışının 6. yılında mezarı başında andı.

Komünist futbolcu Metin Kurt, aramızdan ayrılışının 6. yılında anıldı.

Ailesi, dostları ve partili yoldaşlarının katıldığı anmada, Metin Kurt’un futbolculuk döneminde başlayan siyasal ve düşünsel yolculuğunun kimi uğraklarına dair anılar paylaşılarak, bu anılarda Kurt’un mücadelesini anlamlı kılan önemli vurgular dile getirildi

Pazartesi, 06 Ağustos 2018 07:30
Osman Çutsay

Türkiye üzerinde bir etkisi olabilir mi? 

Washington’da Türk mallarına gümrük zorlukları çıkarılmasıyla ilgili hesaplar falan yapıldığı sızdırılıyor. Olur mu? Olursa, bu Ankara’yı çok mu fena vurur?

Cuma, 31 Ağustos 2018 07:30
Taylan Kara

Ahmaklaştırma ile uydurma birçok yerde yan yana, omuz omza, sırt sırta yürür. Buna verilebilecek en iyi örneklerden biri Bülent Somay’ın “Çok Bilmiş Özne” adlı kitabıdır. B. Somay, bu kitapta Cumhuriyet tarihi başta olmak üzere birçok tarihi olguyu, aklındaki üç beş kavram ile açıklamaktadır. Açıklamakta mıdır peki? 

Açıklama diye bir derdi yoktur. 

Çarşamba, 29 Ağustos 2018 21:03
Erkan Yıldız, Vedat Türkali’nin ikinci ölüm yıldönümünde yazdı: Vedat Türkali romanından çıkanlar hayatımızın ve mücadelemizin parçası olmaya devam ediyor. Otobüsle yola çıkan başka ‘İbraam’lar var ve onları karşılayan komünistler de var olmaya elbette devam edecek.

Yirminci yüzyılı ikinci bir Rönesans dönemi olarak adlandıranlar çıkar mı bilmiyorum. Ama böyle adlandırılsa özel bir itiraz geliştirmezdim. Zira 1917 ile başlayıp 1980’lerde sona eren dönemin kültür-sanat, bilim ve toplumsal yaşamda oluşturduğu büyük bir birikim var.  Bu birikim hala ışıltısını koruyor.

Pazar, 26 Ağustos 2018 00:00
Tolga Binbay

Kısa bir aradan sonra yeniden merhaba. Araya seçim psikolojisinden çıkış, kriz ve yaz rehaveti girdi. İlkini seçim döneminde yazmıştım. Sonuncusunu yaz ve rehavet bitince yazarım. Bu durumda, krizden ve krizin özgün bir görünümünden devam edebilirim sanırım: kriz, bilime nasıl yansıyor?

Pages