1430 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 23 Temmuz 2018 12:36
Facebook, ABD hükümetiyle ve Rusya hükümetine tabi olan bir kuruluşla sözleşmesi bulunan analiz şirketi Crimson Hexagon'a soruşturma başlattı. Müşterileri arasında Türkiye'nin de bulunduğu Crimson Hexagon, en büyük sosyal medya veri havuzuna sahip olduğunu öne sürmüştü.

Facebook, sitesinden veri toplayan bir başka analiz firması olan Crimson Hexagon'un sitedeki çalışmalarını durdururken, firmanın ABD hükümetiyle ve Kremlin yönetimine tabi bir Rus sivil toplum kuruluşuyla olan sözleşmelerine ilişkin soruşturma başlattı.

Salı, 10 Temmuz 2018 20:05
ABD'nin önemli medya kuruluşlarından New York Times, Türkiye ekonomisine dair bir değerlendirmeye yer verdi. Makalede, endişelere boğulmuş küresel ekonomide Türkiye’nin en fazla risk altında olan ülke olduğu belirtildi.

ABD’li yayın kuruluşu New York Times, Türkiye ekonomisini gidişatına dair geniş bir değerlendirmeye yer verdi. Gazetenin ekonomi muhabirlerinden Peter S. Goodman tarafından kaleme alınan değerlendirmede, ticaret savaşlarından artan petrol fiyatlarına kadar pek çok alanda giderek artan endişelerin hakim olduğu küresel ekonomide, en büyük ve acil riski Türkiye’nin taşıdığı ifade edildi.

Salı, 17 Temmuz 2018 17:48
Yunan gazetesi Ekathimerini’de, Türkiye -Yunanistan ilişkilerine odaklanan önemli iki analiz yazısı yayımladı. Türkiye’nin AB ile bağlarının zayıfladığına işaret edilirken, Atina’nın Türkiye ile ilişkilerde yeni bir yaklaşım geliştirmeye ihtiyacı olduğu belirtildi.

Yunanistan basını 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Türkiye siyasetine ilişkin değerlendirmelere yer verdi. 

Cuma, 13 Temmuz 2018 11:05
NATO zirvesinde Türkiye delegasyonunun girişimlerini aktaran kamu diplomasisinden sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı İldem, 'Türkiye NATO için çok önemli bir ülke' değerlendirmesinde bulundu.

NATO zirvesinde Türkiye delegasyonunun girişimlerini aktaran kamu diplomasisinden sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı Tacan İldem, 'Türkiye NATO için çok önemli bir ülke' değerlendirmesinde bulundu.

Perşembe, 26 Temmuz 2018 19:40
ABD'de Senato'nun gündemi olan, Türkiye'nin kredi almasını kısıtlayan tasarı onaylandı. Tasarının Dünya Bankası ve EBRD'deki ABD'li yetkililere Türkiye'ye gelecekte verilecek kredileri engelleme girişiminde bulunma direktifi verdiği belirtilirken, etkisinin çok sınırlı olacağına dikkat çekiliyor.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıyı kabul etti. "Türkiye Uluslararası Mali Kurumlar Yasası" adı verilen tasarı, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) ABD'li başkanlarına, insani amaçlar dışında Türkiye'ye gelecekte verilecek kredilere karşı çıkması direktifi verilmesi anlamına geliyor.

Çarşamba, 04 Temmuz 2018 15:10
Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu, son günlerde peş peşe gelen çocuklara yönelik şiddet ve cinsel şiddet haberlerine ilişki bir açıklama yayımladı. Açıklamada, çözüm olarak öne sürülen kimyasal hadım ve idamın bu suçları önlemeyeceği ifade edilerek, 'Suçun önüne geçmenin yolu olarak cinsel isteğin tıbbi uygulamalarla azaltılması yöntemine ve idam cezasına işaret etmek, toplumun vicdanını rahatlatmak üzere sunulan bir atımlık girişimlerdir, sorunu çözmekten öte sahte bir arınma yoluyla üzerini örttüğü için çok daha ağırlaşmasına sebebiyet verecektir" denildi.

Türkiye'de son haftalarda yeniden gündeme gelen çocuklara yönelik şiddet ve cinsel şiddet haberleri üzerine, Türkiye Psikiyatri Derneği'nden kritik bir açıklama yapıldı. 

Derneğin Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, şiddetin önüne şiddetle geçilemeyeceği vurgulandı. 

Çarşamba, 11 Temmuz 2018 15:12
NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen panelde konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Türkiye’nin NATO ve AB’den uzaklaşmadığını söyledi. Çavuşoğlu Rusya’dan S-400 satın alınmasının da ‘siyasi değil teknik bir mesele’ olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika’nın başkenti Brüksel'de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Batı blokundan uzaklaştığına yönelik iddialarla ilgili “Hayır, Türkiye başka bir yere kaymıyor. Türkiye NATO'nun müttefiki. Türkiye Avrupa'nın bir parçası ve birçok Avrupa kurumunun üyesi. Türkiye 60 yıldır Avrupa Birliği'nin üyesi olmaya çalışıyor” dedi.

Perşembe, 05 Temmuz 2018 08:08
Kiev rejiminin Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Ukrayna ile Türkiye'nin savunma sanayisinde işbirliği yapacağını açıkladı.

Ukrayna'daki faşist hükümetin Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Ukrayna ile Türkiye arasında savunma sanayisinde işbirliği yapılacağını açıkladı. 

Konsey'in yaptığı yazılı açıklamaya göre, Ankara'da altıncısı yapılan Ukraya-Türkiye Askeri-Teknik Ortak Toplantıs'nda önemli anlaşmalar imzalandı. 

Pazartesi, 23 Temmuz 2018 19:06
ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırımları görüşmek üzere Türkiye’ye gelen ABD’li heyet, bu aşamada Türkiye’ye muafiyetin söz konusu olmadığını söyledi.

ABD'den İran'a yönelik yaptırımları görüşmek üzere Türkiye'ye gelen heyetten  ABD Terör Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Billingslea “Bu aşamada, muafiyetler ya da istisnalar ya da bu tür şeyleri verdiğimizi ileri sürecek bir konumda değiliz. Benim bunu tartışmam için daha erken.

Pazartesi, 09 Temmuz 2018 01:16
Türkiye Komünist Partisi, Tekirdağ'da yaşanan tren kazasının tek sorumlusunun insan hayatını değil, sermayenin karlılığını gözeten, ülkeyi büyük bir şirket gibi gören 'piyasacı iktidar' olduğu vurgulandı. Çok kolay önlenebilecek kazalar ve can kayıplarının özelleştirme uygulamalarıyla baştan göze alındığına, bu nedenle ihmal değil kasıt olduğuna dikkat çekilerek 'Kasıt kârı insan yaşamına tercih etmektir' denildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Tekirdağ'da yaşanan tren kazasına ilişkin bir açıklama yaptı. "Kaza değil katliam" başlıklı açıklamada kazanın sebebinin "daha fazla özelleştirme ve daha fazla piyasalaşma" olduğuna dikkat çekilerek "Bu cinayeti Soma’da yaşadık, dün de Zonguldak’ın Kilimli ilçesindeki kaçak kömür ocağında.

Cuma, 06 Temmuz 2018 13:33
Siyasi gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir seyir izleyen Türkiye-İran ticaretinin ABD’nin İran’a yaptırımları tekrar gündeme getirmesiyle birlikte olası yansımalarının neler olacağı tartışılıyor. Petrol ithalatının yaklaşık yarısını İran üzerinden karşılayan Türkiye’nin ham petrolde yeniden Rusya’ya bağımlı hale mi geleceği önemli bir soru olarak öne çıkıyor. İkinci büyük ithalat kalemi olan doğalgazda da İran’daki gelişmelerden bağımsız birtakım kısıtlar mevcut. Petrol fiyatlarındaki artışa tedarik sıkıntısı da ekleniyor.

Türkiye-İran arasındaki ticaretin toplam hacminde 2013 yılından bu yana devam eden düşüş trendi 2017 yılında yerini yükselişe bıraktı. Ticarette İran’dan yapılan ham petrol ve doğalgaz önemli bir yer tutuyor.

Pazar, 22 Temmuz 2018 20:52
Chatham House'un Türkiye uzmanı Fadi Hakura'nın Time dergisinde 'Türkiye koşar adımlarla ekonomik çöküşe gidiyor' başlıklı yazısı yayımlandı. Hakura, Türkiye'nin ekonomisini 'Audi tarzı ekonomi, Ferrari tarzı büyüme' diye nitelerken, 'Böyle taktiklerin uzun vadede başarılı olma şansı yoktur. Motor sonunda yanar' değerlendirmesinde bulundu.

Chatham House’da Türkiye projesini yöneten ve Türkiye’nin iç ve dış politikası konusunda uzman isimlerden Fadi Hakura'nın Türkiye'nin ekonomideki son durumuna ve gidişatına dair yazısı Time dergisinde yayımlandı. Hakura, Türkiye'nin ekonomik büyüme yolundaki gidişatını "Audi tarzı ekonomi, Ferrari tarzı büyüme" diye nitelendirdi.

Cuma, 20 Temmuz 2018 14:29
Hollanda ile Türkiye arasındaki gerilimin ardından iki ülke ilişkileri 'normalleştirme' kararı aldı.

Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı.

Hollanda, geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk konsolosluğuna girişine izin vermemiş, iki ülke arasındaki gerilim üst seviyeye çıkmıştı.

Cuma, 13 Temmuz 2018 10:42
ABD ile Türkiye arasında kurulan mekanizmanın toplantısı başladı. Toplantıda ele alınan konuların Fethullah Gülen'in iadesi, vize, konsolosluk ve Türkiye'de tutuklu ABD vatandaşları olduğu belirtildi.

ABD ile Türkiye arasında Gülen ve Türkiye'de tutuklu bulunan ABD vatandaşlarına ilişkin toplantı düzenleniyor.

Salı, 10 Temmuz 2018 20:46
Nobel Ödüllü ABD’li iktisatçı Paul Krugman, Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede Türkiye’ye bir kez daha “Asya tipi kriz” uyarısı yaptı.

Geçtiğimiz aylarda New York Times gazetesinde kaleme aldığı yazıda Türkiye'de esas sorunun özel sektörün yüksek döviz borçluluğu olduğunu dile getirmiş ve Latin Amerika ve Asya'da daha önce başka örnekleri görülen durumun Türkiye'de hızlı ekonomik kötüleşmeye yol açtığına işaret etmişti.

Pages