16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 20 Temmuz 2018 11:18
Filipin ordusu, Moro İslami Kurtuluş Cephesi üyelerini karargaha davet ederek görüşme gerçekleştirdi.

Filipinler ordusu, üst düzey Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) üyelerini karargaha davet etti. MILF heyetiyle yapılan görüşmede barış süreci ele alındı.

Görüşmeye MILF Başkan Yardımcısı Gazali Cafer de katıldı. Cafer'e "barışı simgeleyen" beyaz gül hediye edilirken, MILF heyetinin kırmızı halıyla karşılanması dikkat çekti.

Cumartesi, 07 Temmuz 2018 12:38
Somali’nin başkenti Mogadişu’da başkanlık sarayı yakınlarına bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi. İkinci bir patlama da kentteki bir emniyet binasının karşısında meydana geldi.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da başkanlık sarayı yakınlarında bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi. İkinci bir patlama da başkentteki bir emniyet binasının karşısında gerçekleşti.

Çarşamba, 11 Temmuz 2018 13:36
Pakistan’da Taliban karşıtı Avami Ulusal Partisi’nin seçim mitingine düzenlenen intihar saldırısında bir aday dahil 20 kişi yaşamını yitirdi.

Pakistan’ın Peşaver kentinde Avami Ulusal Partisi’nin (AUP) 25 Temmuz’da yapılacak seçimlerle ilgili düzenlediği mitingine yapılan intihar saldırısında içinde meclis adayı Harun Bilur’un da olduğu 20 kişi yaşamını yitirdi. Bilur’un AUP’nin eski lideri olan babası Beşir Bilur da ülkede 2012’de yapılan son seçimler sırasında düzenlenen intihar saldırısında yaşamını yitirmişti.

Cuma, 06 Temmuz 2018 07:15
Korkut Boratav

Madımak Faciası üzerine söylenecek her şey söylendi; yazılması gerekenlerin pek çoğu da yazıldı. Yeni şeyler söyleyecek; bilinmeyen olguları açıklayacak değilim.

Pazartesi, 30 Temmuz 2018 20:02
Sosyal medyada İslamcılar, Ahed Tamimi'yi hedef aldı.

Sosyal medyada İslamcı kimlikleriyle bilinen hesaplar, İsrail'in uzun süre hapiste tuttuğu Ahed Tamimi hakkında paylaşımlar yaptı. Tamimi'nin Filistin mücadelesini "sekülerleştirme" hedefi taşıdığını söyleyen hesaplardan yapılan paylaşımlar şöyle:

Cuma, 27 Temmuz 2018 17:51
İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen’in programında ırkçı söylemler kullanıp pantolonunu indiren Georgia Eyaleti Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Jason Spencer, partisi tarafından istifa etmeye zorlanıyor. Programında başka birkaç ABD’li siyasetçiye ve ünlüye de kendilerini rezil ettirecek şeyler yaptıran Cohen, Dick Cheney’e de işkence aleti imzalatmıştı.

Borat filmiyle ilk defa dünya çapında gündeme gelen İngiliz komedyen Sacha Baron Cohen’in yeni komedi programına çıkan ABD’li siyasetçi ve Georgia Eyaleti Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Jason Spencer istifaya zorlandı. Programda Cohen’in "İsrailli terör uzmanı" olduğuna inanan Spencer, ünlü komedyenden "islami teröre karşı savunma dersleri" alıyordu.

Cuma, 27 Temmuz 2018 17:29
Pakistan’da önceki gün yapılan genel seçimlerin resmi sonuçları henüz açıklanmazken, eski kriket oyuncusu İmran Han dün zafer ilan etti. Eski başbakan Navaz Şerif’in partisiyse bugün yaptığı açıklamada seçim sonuçlarını kabul edeceğini bildirdi.

Pakistan’da Çarşamba günü yapılan genel seçimlerin sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor ancak İmran Han’ın partisi seçim zaferini dün ilan etti.

Tutuklu eski başbakan Navaz Şerif’in partisiyse seçimlere hile karıştırıldığı belirtiyor. Ancak Şerif’in partisinden bugün yapılan açıklamada meclisi boykot etmeyecekleri ve muhalefet koltuklarında oturacakları açıklaması geldi. 

Salı, 24 Temmuz 2018 06:45
Oğuz Oyan

Kısa bir süre önce iktidarın yerel seçimleri öne çekmek için önemli nedenleri/çıkarları olduğunu tartışıyorduk. Zira ekonominin bu yılın sonundan itibaren küçülme eğilimine girmesi ve bunun 2019’un ilk çeyreğinde sürmesi olasılığı giderek yükseliyordu. Küçülen bir ekonomide seçime gitmek, 2009 sendromunun tekrarlanmasına yol açabilirdi gerçekten.

Pazartesi, 23 Temmuz 2018 07:00
Osman Çutsay

Sosyalizm tarihine nasıl bakacağız? Olmamış gibi mi? Hiç yaşanmamış gibi mi? Daha açık bir ifadeyle: Sosyalizm ve sosyal mücadeleler tarihinin tartışmaları sonuçsuz mu kabul edilmeli? 

Çarşamba, 25 Temmuz 2018 07:57
Independent yazarı Robert Fisk, Halep'te bir bodrum katında bulduğu boş kovanların ait olduğu füzelerin Suriye'ye başka yerlerden kaçırılarak değil doğrudan ABD'de bir askeri üsten sevk edilerek geldiğini yazdı.

Robert Fisk, Suriye'de cihatçı grupların kullandığı füzelerin doğrudan ABD'de bir askeri üsten sevk edildiğini yazdı. 

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Independent'ın Ortadoğu uzmanı yazarı Robert Fisk, Suriye'nin Halep kentinin doğusunda uzun süre silahlı örgütlerin elinde bulunan bir bodrum katında bulduğu füzelere ait boş kovanların izini sürdü.

Pazartesi, 30 Temmuz 2018 07:00
Osman Çutsay

İş sanıldığından daha tehlikeli; kanlı bir batağa son hızla giriyoruz. 

Emperyalist merkezler de bu gelişmeden masun değil. Göçmen hareketleri bile metropolleri sarsmaya yetti. Tabii, yeni önlemler alınması için yapılan önerilerin ardı arkası kesilmiyor. 

Tehlikeli öneriler bunlar. 

Salı, 10 Temmuz 2018 09:15
Aydemir Güler

24 Haziran’ın özü sermaye sınıfının zaferidir. Bütün partilerin seçimi kazandığını ilan etmesinden geçenlerde söz etmiştim. Ben bu ilanları, düzen partilerinin sermayenin zaferine tutunma çabaları olarak görüyorum. Ama bugün polemik yapmayacağım. Sosyal medya kahramanlarımız biraz beklesinler. Biz de bu arada kafamızı toplayalım, önümüzdeki yola ışık tutmayı deneyelim…

Salı, 03 Temmuz 2018 10:00
Oğuz Oyan

 

Pazartesi, 23 Temmuz 2018 07:35
Kararnameler birbirini kovalarken devletin yeniden yapılanmasını emekli bürokrat, iktisatçı Mahmut Kartal ile konuştuk. Seçim sonuçlarının, yeni atanan bakanların ve ekonomi teşkilatına yönelik yeni düzenlemelerin sermaye açısından ne ifade ettiği konusunda Kartal kırılganlıklara vurgu yapıyor. Merkezileşmenin yaşanan siyasi krizler sonucunda ortaya çıkan dağılmayı toplamayı amaçladığını ama aynı zamanda daha büyük krizlere karşı da önlem amacı taşıdığını söylüyor.

Emekli bürokrat, iktisatçı Mahmut Kartal, devletin yeniden yapılanmasına ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

Seçimlerin üzerinden bir ay geçti. Bakanlar atandı, cumhurbaşkanı kararnameleriyle yürütme şekillendi, siyaset yelpazesindeki değişim ise geri plana düştü. Dönüp baktığınızda siz seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salı, 24 Temmuz 2018 07:00
Orhan Gökdemir

Felsefe tarihi bir açıdan ölçü arayışından ibarettir. Tarih de öyle, ölçü arayışıdır. Cumhuriyet, idareye bir ölçü getirme ihtiyacından doğmuştur. Fransız Devrimi, Ekim Devrimi ölçüsüzlüğe bir tepkiden ibarettir. Getirisi açık; kural olacak ve kuralın kural olması için ona önce kuralı koyanlar uyacak. 

Pages