17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 08 Haziran 2018 12:02
Avusturya'nın 7 camiyi kapatma ve imamları sınır dışı etme kararına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan açıklama geldi.

Avusturya, camide ortaya çıkan üniformalı çocuk fotoğraflarının ardından 7 cami için kapatma kararı almıştı.

Cuma, 08 Haziran 2018 17:42
İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Aydemir Güler, Kadıköy'de eğitim emekçileriyle buluştu. Eğitimdeki gericileşmeye işaret eden Güler 'Öğretmen öğretmenliğini yapabilmek için önce ilişki kuracak' dedi.

Bu Düzen Değişmeli Platformunun İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Aydemir Güler dün Kadıköy’de eğitim emekçileriyle bir araya geldi. Güler, eğitimdeki gericileşmeye işaret ettiği konuşmasında "Öğretmen öğretmenliği yapabilmek için önce ilişki kuracak, anlayacak karşısındakini. İmamdan bozma öğretmenlerle bu olmaz" dedi.

Perşembe, 21 Haziran 2018 16:16
ABD’nin önde gelen ana akım gazetelerinden New York Times için bir makale kaleme alan HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 'Erdoğan dışındaki adaylar serbest kalmamı istiyor. Eğer özgür olsaydım, Erdoğan'ın seçimleri kazanma şansının azalacağının farkındalar. Erdoğan'ın korkusu çok güçlü olmalı’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, New York Times'a yazdığı makalede bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nin yanında yeni bir hapishane inşaatının sürdüğünü aktararak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan haricinde bütün diğer adaylar özgür kalmamı savundular.

Çarşamba, 20 Haziran 2018 11:08
İki dönemdir HDP'den milletvekili olan ve 24 Haziran seçimleri öncesi partisinden istifa ederek Saadet Partisi'ne katılan Altan Tan, HDP'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıllardır yaptığı gerici açıklamalarla bilinen ve iki dönemdir HDP'den milletvekili olan Altan Tan, 24 Haziran seçimleri öncesi partisinden istifa etmiş ve Saadet Partisi'nden milletvekili adayı olmuştu.

Pazartesi, 25 Haziran 2018 12:55
AKP'nin 24 Haziran seçimlerinde kaybettiği oylar bazı illerde MHP oylarında kısmi bir yükselişe neden oldu. Bazı illerde iki partinin de oylarında düşüş olduğu ve bu oyların büyük oranda İyi Parti'ye gittiği görüldü. AKP, HDP'nin oy kaybettiği bazı illerde ise oylarını yükseltti.

24 Haziran seçimlerine, kitlelere yönelik propagandanın da önemli bir unsuru haline getirilen, "seçim aritmetiğine" dayalı "mühendislik hesapları" damga vurdu. Sonuçlar mühendislik çalışmalarının temel ideolojik yönelimleri hafife aldığını, özellikle "sağ içi" hareketlerin, kaymaların pek de doğru değerlendirilemediğini gösteriyor.

Cumartesi, 30 Haziran 2018 07:45
Orhan Gökdemir

“Eski rejimin son, yeni rejimin ilk günü” dedi 24 Haziran için Economist dergisi. Doğrudur, aksini iddia edecek değiliz. Dergideki yazıda denildiği gibi "daha İslamcı, daha milliyetçi ve otoriter" yeni bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bundan kuşku yok.

Pazartesi, 04 Haziran 2018 00:45
Osman Çutsay

Ankara’nın İslamcıları, yönetemiyor. 24 Haziran gecesinden itibaren dananın kuyruğu çok fena kopacak. Muhalefetin ittifakları da farklı değil. Malum. Peki, Türkiye’nin iplerini elinde tutan Almanya Avrupası’nda durum farklı mı? Misal... 

Cuma, 22 Haziran 2018 21:02
Bu düzen Değişmeli Platformu adayları #‎OylarDüzenDeğişikliğine etiketiyle düzenlenen kampanyaya katıldı.

İstanbul 1. Bölge Adayı Aydemir Güler

 

 

 

Pazartesi, 18 Haziran 2018 15:56
Bipartisan Policy Center, Türkiye seçimleri ve ABD'nin seçim sonrası 'alması gereken tutuma' dair bir araştırma yayımladı. İnce’nin seçilmesi durumunda normalleşme sürecine girilebileceği, muhalefetin sadece Meclis çoğunluğunun almasının ise muhalefet içi krize yol açacağı vurgulanıyor. ABD ‘çıkarları’ açısından ‘seçimlerin ötesi’ne bakılması, Türkiye toplumuyla temas halinde olunması gerektiğine dikkat çekiliyor.

ABD’li düşünce kuruluşu Bipartisan Policy Center Türkiye seçimleri hakkında bir araştırma yayımlandı. Türkiye siyasi tablosuna ilişkin genel değerlendirmenin yanısıra olası seçim sonucu senaryoları ve olası sonuçların ABD’nin “çıkarı” açısından değerlendirmesi yapılıyor.

Cumartesi, 02 Haziran 2018 10:27
Teknolojik gelişmeler ve sermaye yanlısı politikalarla temel hizmet alanlarının 'ürünleşmesi' hız kazanırken emekçiler pek çok yeni ‘ürünleşmiş' hizmetle karşı karşıya. Internet, cep telefonu, TV, müzik kanalı abonelikleri gibi ‘tekrarlayan’ hizmet-ürünlerin yanına bir de geniş bir ‘mobil uygulamar’ dünyası ekleniyor. ‘Fiziksel olmayan mallar’ın egemenliği artıyor. Kapılar daha paylaşımcı daha özgür bir dünyaya mı açılıyor yoksa emekçilerin üzerine daha sıkı kilitler mi vuruluyor?

Bugün sanayileşmiş ülkelerin ilk 500 şirket listesinde yer alan şirketlerin çoğu hizmet sektöründe bulunuyor. Söz konusu hizmetlerden en başta gelenler finansal hizmetler, turizm ve eğlence, sağlık hizmetleri, eğitim ve haberleşme.

Cuma, 22 Haziran 2018 07:15
Korkut Boratav

16 Nisan 2017 referandumundan önce yayımlanan bir yazımın önemli bölümlerini okurlarımla tekrar paylaşmak istedim. O tarihteki görüşlerimin 24 Haziran 2018 seçimleri arifesinde de büyük ölçüde geçerli olduğunu düşünüyorum.

Birkaç güncel gözlemi de yazının sonuna ekliyorum.                 

Anayasa Referandumunun İki Sorusu

Perşembe, 28 Haziran 2018 14:45
Gülay Dinçel

24 Haziran seçimlerinin kazananı “piyasacılık” oldu. Türkiye’de “piyasacılığın” karşılığı belirsizliğin ortadan kalkmasına “sevinen”, sevincini dolarda düşüş, borsada yükselişle gösteren “piyasa”dan ibaret değil. “Piyasacılık” sermaye düzeni zarar görmeden devam edebilsin diye uğraşan uluslararası tekeller de dahil olmak üzere tüm düzen aktörlerinin ortak paydası. 

Perşembe, 28 Haziran 2018 07:18
Haziran ayı LGBT'ler için ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadelenin yıl boyunca en görünür olduğu zamanlardan biri. Trans erkek Ç’nin soL Dergi'ye anlattıkları, hem LGBT bir emekçinin yüzleşmek zorunda kaldığı sömürü koşullarını, hem örgütlü mücadelenin önemini ortaya koyuyor.

Haziran ayı LGBT'ler için ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadelenin yıl boyunca en görünür olduğu zamanlardan biri. Tüm dünyada LGBT Onur Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler, yürüyüşler ve gösterilerde, LGBT'lerin maruz bırakıldığı dışlanma ve utanca karşı her açıdan eşit haklar ve onurlu bir yaşam savunuluyor.

Çarşamba, 20 Haziran 2018 13:06
Komünist Parti – İtalya, Lig-Beş Yıldız koalisyon hükümetine ve İtalya’nın içinde bulunduğu siyasi tabloya ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yayınladı. Değerlendirmede yeni hükümetin sistem karşıtı olmadığı, sistemle daha ‘uyumlu’ hale getirmek için müdahalelerde bulunulduğu saptanırken İtalya için tek alternatifin ‘sosyalizm’ olduğu vurgulandı.

Komünist Parti – İtalya, Lig Partisi ve Beş Yıldız Hareketi’nin oluşturduğu yeni koalisyon hükümetine ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yayınladı. 13 Haziran’da yapılan değerlendirmede Avrupa ve İtalya sermayesinin yaşadığı sıkışma, iç çatlaklar, İtalya özelinde bu sıkışmaların yarattığı siyasi tabloya nasıl müdahale edildiğine yer verildi.

Pazar, 03 Haziran 2018 09:00
Serpil Güvenç

“... Tarih bir gün sözünü söyleyecek ama

bu tarih,  Brüksel’in, Paris’in,

Washington’un ya da BM’nin öğretisi

olmayacak, sömürgeciler ve

kuklalarından kurtulmuş  ülkelerimizde

okutulacak onurun ve zaferin

tarihi olacak...” (Patrice Lumumba’nın

Pages