9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Cumartesi, 16 Haziran 2018 16:03
24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala İslamcı derneklerin AKP’ye desteği sürüyor. Kendilerini 'Selefi Menhec Ehli Sünnet mensupları' olarak tanımlayan dernekler, 'Beyanname' başlığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Cumhurbaşkanını ve mevcut hükümeti emsallerinden daha liyakatli oldukları kanaatiyle desteklediğimizi beyan ederiz” denildi.

Kendilerini "Selefi Menhec Ehli Sünnet mensupları" olarak niteleyen 14 derneğin yayınladığı beyannamede, “Cumhurbaşkanını ve mevcut hükümeti emsallerinden daha liyakatli oldukları kanaatiyle desteklediğimizi beyan ederiz” denildi.

Dernekler adına Ebu Said Yarpuzlu Mehmet Balcıoğlu imzasıyla beyannamede şu ifadelere yer verildi:

Perşembe, 21 Haziran 2018 13:59
GSM operatörü Turkcell'in akıllı telefon ve tabletlere yüklenebilen dergilik uygulaması içerisinde, Nakşibendi tarikatına bağlı Erenköy cemaati tarafından yayımlanan Altınoluk dergisinin çocuklara din propagandası yapan Altın Çocuk adlı ekinin de yer alması dikkat çekti.

GSM operatörü Turkcell'in akıllı telefon ve tabletlere yüklenebilen dergilik uygulaması içerisinde, Nakşibendi tarikatına bağlı Erenköy cemaati tarafından yayımlanan Altınoluk dergisinin küçük çocuklara din propagandası yapan ekinin de yer alması dikkat çekti. 

Pazartesi, 04 Haziran 2018 20:51
ABD müdahalesi ve Taliban kontrolü altındaki Afganistan’da Birleşmiş Milletler raporlarına göre çocukların yarısı eğitim hakkına erişemiyor. Savaş ve yoksulluk altında eğitim görenlerin ise risk altında bulunduğu belirtiliyor.

Yaşları yedi ile on yedi arasında değişen 3,7 milyon çocuğun eğitim hakkına erişemediği Afganistan’da bu sayının yüzde 60’ını kız çocukları oluşturuyor. Taşralarda yüzde 85’e çıkan bu oran, Taliban’ın ortaya çıktığı son 30 yılda giderek artıyor.

Salı, 26 Haziran 2018 12:21
Nijerya’da çoğunluğu Müslüman olan yarı-göçebe hayvancılarla çoğunluğu Hıristiyan olan çiftçiler arasından yaşanan çatışmada 86 kişi yaşamını yitirdi. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Nijerya’da Boko Haram tehdidiyle kuzeyden güneye göç eden çoğunluğu Müslüman hayvan yetiştiricileri ile çoğunluğu Hıristiyan olan çiftçiler arasında Pazar günü yaşanan çatışmalarda 86 kişinin öldüğü bildirildi.

Cuma, 22 Haziran 2018 14:03
İngiliz gazetesi The Guardian'ın dış politika yazarı Simon Tisdall, 'Erdoğan mahallenin kabadayı çocuğu olmaktan çıkıp jeostratejik bir tehdide dönüştü. Türkiye'deki seçmenlerin sadece kendilerine karşı değil dünyaya karşı da görevleri var' diye yazdı.

İngiliz gazetesi The Guardian'ın dış politika yazarı Simon Tisdall, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın artırılmış yetkilerle yeniden bu göreve seçilmesinin uluslararası toplum için “korkutucu bir gelişme” olacağını yazdı.

Cumartesi, 16 Haziran 2018 17:53
Avrupa Birliği Vakfı'ndan Murat Seyrek Deutsche Welle için kaleme aldığı yazıda Brüksel'in Türkiye seçimleri ve siyasetine ilişkin değerlendirmelerini eleştirdi. Türkiye'nin Rusya ile aynı kategoride değerlendirilmesinin yanlış olduğunu, hala seçimle hükümet değişiminin mümkün olduğunu vurgulayan Seyrek, AB'nin siyah veya beyaz yaklaşımının hataya açık olduğu konusunda Brüksel'i uyarıyor.

Deutche Welle, Avrupa Demokrasi Vakfı Kıdemli Danışmanı Dr. Demir Murat Seyrek'in AB'nin Türkiye seçimlerine ilişkin değerlendirmelerine yönelik eleştirisine yer verdi.

Salı, 26 Haziran 2018 16:56
İngiliz gazetelerinden The Times bugünkü başyazısında Erdoğan’ın elinde topladığı gücü nasıl kullanacağına karar vermesi gerektiğini belirterek ‘Avrupa’ya bir Putin yetiyor da artıyor’ ifadesine yer verdi. ABD gazetesi Washington Post da Erdoğan'ın Rusya'yla yakınlaşmaması için ikna edilmesi gerektiği görüşüne yer verdi.

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasıyla ilgili bir başyazı yayımlayan İngiliz The Times gazetesi, "Türkiye'nin dönüm noktası: Erdoğan seçim zaferini yönetimini demokratikleştirmek için kullanmalı" başlığını attı.

Cuma, 22 Haziran 2018 15:13
İngiliz gazetesi The Times'ın yazarı Roger Boyes, seçimlere kısa süre kala bir Erdoğan analizine imza attı. Boyes, 'Erdoğan’ı bizim demokrasi anlayışımıza uydurmak hiçbir zaman kolay olmayacak, ama ikiyüzlülükten de uzak durmalıyız. İçten patlayan Ortadoğu’daki bazı önemli durumlarda, onun çıkarları bizimkilerle buluşuyor' diye yazdı.

Seçimlere kısa bir süre kalan Avrupa basınında 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirme ve analizler yoğunlaştı.

The Times yazarı Roger Boyes, “Erdoğan’ın güç politikaları Putin’inkileri taklit etse de, amaçlarının çoğu Batı’yla ortak” diyor. 

Roger Boyes’in yazısı şöyle devam ediyor:

Cumartesi, 23 Haziran 2018 07:56
AKP iktidarının kadın düşmanlığı tescilli. 16 yılın özeti emekgücüne dahil olabilen kadınlara en ağır sömürü koşullarının dayatılması, dahil olamayanların da eve hapsedilmesi oldu. İstisnasız tüm kadınlar gericileşmeden paylarına düşeni fazlasıyla aldılar. Peki AKP dışındaki düzen partileri kadınlara daha fazlasını sunabilir mi? Komünist Kadınlar soL için değerlendirdi.

İktidarın “istikrar”, düzen muhalefetinin ise “bir damla huzur” vaatleriyle şekillenen, daha önce gördüğümüz, tanıdığımız bir seçim dönemini daha tamamlıyoruz.