27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 02 Mayıs 2018 15:46
Üniversitelerin bölünmesine ilişkin yasa TBMM'de görüşülürken, İstanbul Üniversitesi öğrencileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dertleri ideolojik" diye yaftaladığı düşüncelerini anlattı.

İdari önlemler gerekçe gösterilerek bölünmesi gündeme getirilen bir dizi fakültede öğrenciler günlerdir ayakta. Üniversiteleri bölmeyi hedefleyen yasa tasarısı bugün ve yarın meclis gündeminde görüşülüyor.

Salı, 29 Mayıs 2018 11:49
İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu, avukatlara bir çare olarak dayatılan kariyerizmin, hem ideolojik hem de mesleki boyutlarını tartışacağı bir söyleşi düzenliyor. Söyleşi 31 Mayıs Perşembe 19.30'da İstanbul Barosu Kültür Merkezi konferans salonunda yapılacak.

İstanbul Barosu Bağlı Çalışan Avukatlar Kurulu, avukatlara bir çare olarak dayatılan kariyerizmin, hem ideolojik hem de mesleki boyutlarını tartışacağı bir söyleşi düzenliyor.

Pazartesi, 21 Mayıs 2018 07:26
​TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, International Communist Press’in sorularını yanıtladı. Uluslararası komünist hareketin tarih ve güncel durumunu değerlendiren Okuyan ‘Komünist hareketin bütün ülkelerde geçerli ortak bir strateji, ortak siyasi-ideolojik hat ve ortak örgütsel kültüre sahip olması gerekir’ dedi. Okuyan söz konusu ortaklığın eksikliğine çok çarpıcı tarihi bir örnek olarak Alman Devrimi’ni verdi.

20. Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri toplantısı bu yıl Kasım ayında Yunanistan Komünist Partisi ev sahipliğinde Atina'da yapılacak. Toplantının çalışma grubunda Türkiye Komünist Partisi (TKP) de yer alıyor.

Çarşamba, 02 Mayıs 2018 16:58
Üniversitelerin bölünmesine karşı eylemler sürüyor. İstanbul Üniversitesi öğrencileri Beyazıt Kampüsü Ana Kapı'da bugün de toplandı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Kampüsü Ana Kapı önünde günlerdir süren protestolar bugün de devam etti. 

Üniversitelerin bölünmesiyle ilgili tasarı gündeme geldiğinden beri eylemlerini sürdüren İstanbul Üniversitesi öğrencileri, bölünme tasarısının mecliste görüşüleceği bugün HAYEF'in önünde toplanarak Ana Kapı'ya doğru yürüyüşe geçti. 

Cumartesi, 19 Mayıs 2018 11:11
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) bu hafta sonu Ankara ve İzmir'deki merkezlerinde etkinliklerini sürdürüyor.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) bu hafta sonu Ankara ve İzmir'deki merkezlerinde etkinliklerini sürdürüyor. 

İşte etkinlikler... 

ANKARA

19 Mayıs Cumartesi 16.00

Söyleşi: Emperyalizm, Kültürel Soğuk Savaş ve İdeolojiler Alanı

Konuşmacı: Cangül Örnek

Pazar, 27 Mayıs 2018 10:04
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la görüşeceğini söylerken, 'İncirlik'i kapatırım dediniz. Kapatır mısınız?' sorusuna ise 'Kapatırım demedim. Amerikan askerleri Noel tatilini Amerika'da geçirirler dedim. O da onların haklarıdır zaten' yanıtını verdi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçimleri kazanması durumunda Suriye Cumhurbaşkanı Esad'la görüşebileceğini açıklarken, İncirlik konusunda da açıklamada bulundu.

Cuma, 25 Mayıs 2018 07:59
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Pekin’deki resmi temasları kapsamında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Çin’e iki günlük bir ziyaret gerçekleştiriyor. Merkel’in 11. Çin gezisinin gündeminde ikili ticaret ve yatırımın yanı sıra, İran nükleer anlaşması gibi güncel konular bulunuyor.

Cuma, 25 Mayıs 2018 16:04
soL Dergi’nin yeni sayısının içeriği, dünya ve ülke gündemiyle orantılı olarak yoğun. Ülkeyi bekleyen büyük ekonomik ve siyasi kriz, ABD’nin İran’a ültimatomunun ardından Ortadoğu’da beklenen gelişmeler, CHP’de liste tartışmaları, Bu Düzen Değişmeli Platformu milletvekili adaylarıyla yapılan söyleşiler, çok izlenen La Casa de Papel dizisine eleştirel bir bakış bu sayıda yer alan konulardan yalnızca birkaçı.

soL Dergi’nin 13’üncü sayısı bugün yayımlandı. Dergiye ulaşmak için haberin altındaki görsele tıklayarak abone olabilir, yeni ve eski sayıları okuyabilirsiniz.

Derginin bu haftaki sayısında, Bu Düzen Değişmeli Platformu İzmir 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Deniz Arık Binbay ile İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Aydemir Güler ile söyleşilere yer veriliyor.

Cuma, 11 Mayıs 2018 10:25
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 'Muhafazakar kardeşlerim, korkutuyorlar sizi. 'İnce seçilirse başörtüsüne el uzatır. Yahu benim kız kardeşim 40 yıldır başörtülü. İnsan kız kardeşinin başörtüsüne el uzatır mı? İster sokakta tak, ister devlette, ister evinde tak. Nerede istersen tak' ifadelerini kullandı.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Rize'de düzenleyeceği miting öncesi Trabzon'da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çarşamba, 09 Mayıs 2018 10:30
Akif Akalın

Sınıfın Sağlığı okurları üniversitelerin bölünmesi konusunda 22 Nisan’da yazdıklarımızı anımsayacaklar:

“Bugün bu gidişi durdurabilecek ve tersine çevirebilecek biricik güç Türkiye İşçi Sınıfı’dır. Ancak sınıf bilincine sahip, örgütlü emekçiler aydınlanma bayrağını düştüğü yerden kaldırabilir ve yeniden ülkemizin gönderine çekebilir.” (*)

Pazar, 06 Mayıs 2018 08:45
AKP'nin üniversiteleri bölme planının gelen tepkiler üzerine seçim sonrasına ertelendiği bildiriliyor. Üniversiteliler haftalardır iktidarın bölme girişimine karşı 'Üniversiteme Dokunma' sloganıyla eylemler yapıyor. Son yılların en kitlesel gösterileri yapılırken 'Üniversiteme Dokunma' diyenler tasarı Meclis gündeminden tamamen geri çekilene kadar ayakta olacaklarını vurguluyor.

Meclis gündeminde üniversiteleri bölecek yasa tasarısı vardı. Tasarı içlerinde İstanbul Üniversitesi ile Ankara Gazi ve Malatya İnönü üniversitelerinin de bulunduğu 10 üniversitenin bölünmesini ve 20 yeni üniversite kurulmasını düzenliyordu.

Sözcü'nün haberine göre öğretim üyeleri ve öğrencilerin süren eylemleri sonuç verdi.

Perşembe, 31 Mayıs 2018 14:00
Burhan Özalp

Sezuan’ın İyi İnsanı Bertolt Brecht’in en çok bilinen ve hâlâ tüm dünyada sık sık sahnelenen oyunlarından biridir. Oyun temel bir insani meseleyi ele alır: Her şeyin paraya göre belirlendiği bir dünyada insan nasıl iyi insan olur? Bu oyunda Çin’in Sezuan eyaleti, insanların insanları sömürerek hayatlarına devam ettikleri bütün ülkeleri simgeler. Oyunun konusu kısaca şudur:

Cuma, 18 Mayıs 2018 16:48
17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi, Bifobi Karşıtlığı Günü nedeniyle Komünist LGBT'ler tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen etkinliklerde, 'LGBT mücadelesi yalnızca kimlik mücadelesi vererek sürdürülemez, sınıf mücadelesine taşınarak yoluna devam etmek zorunda, diğer yollar ve yönler tıkanmıştır' vurgusu yapıldı.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi, Bifobi Karşıtlığı Günü nedeniyle Komünist LGBT'ler tarafından üç büyük kentte bir dizi etkinlik düzenlendi. 

İstanbul, Ankara ve İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde düzenlenen etkinliklerde, bu günün tarihçesi, homofobi karşıtı mücadelenin tarihsel arka planı, Komünist LGBT'lerin mücadelesi ele alındı. 

ANKARA 

Cumartesi, 05 Mayıs 2018 00:45
Erhan Nalçacı

Bundan tam 200 sene önce bugün Almanya’nın Trier kentinde Brückengasse sokağı 664 numaralı evin ikinci katında bir çocuk doğdu. Merak ediyorsanız söyleyeyim, sakalsız doğmuştu, henüz komünist olmadığı için kuyruğu da yoktu!

Pazar, 20 Mayıs 2018 11:00
Serpil Güvenç

“Katliamı gördüm

Bir harita kurbanıyım ben

Basit sözcüklerin çocuğu

Uçtuğunu gördüm taşların

Çiy damlaları gibi yağdı bombalar

Kapattıklarında yüreğimin kapılarını

Üstüme

Barikat kurup yasakladıklarında

Sokağa çıkmayı

Vadiye dönüştü yüreğim

Pages