21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 21 Aralık 2018 07:30
Kemal Okuyan

“Neden şaşırdınız” demiş Trump. Haklı, başından beri “Suriye’den çekileceğiz” diyordu, kısa süre önce de “IŞİD’in işi bitiyor, eve döneceğiz” türünden bir laf etmişti.

Ama herkes şaşırmış görünüyor ya da şaşırmış gibi yapıyor!

Çarşamba, 12 Aralık 2018 08:00
Kemal Okuyan

Sözcü’ye “FETÖ üyesi olmamakla birlikte FETÖ’ye hizmet etmek” suçlamasıyla dava açıldı. Tam anlaşılmıyor ne dendiği ama çıkartabildiğimiz kadarıyla Sözcü’nün Gülen karşıtı manşet ve haberleri de bu iddiaya kanıt olarak sunulmuş. Küfrettiklerine göre aralarında bir işbirliği var!

Pazartesi, 24 Aralık 2018 13:30
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan pazartesi röportajlarında bu hafta emperyalist sistemde biriken gerilim başlıklarını ve bunların 2019'a neler devredebileceğini değerlendirdi. Okuyan ayrıca ABD'nin Suriye'den asker çekme kararı ve bu karara karşı başlatılan "çekilme" kampanyasıyla ilgili soruları da yanıtladı. Okuyan'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Salı, 18 Aralık 2018 17:30
Kemal Okuyan

Papağanına işkence eden adamın katıldığı yarışma programını merak ettim, on dakika dayanabildim. İşkencenin değişik türleri var, o program da bayağı bir işkence. Acun’un marifetiymiş program, herkes birbirine eziyet çektiriyor.

Pazartesi, 12 Kasım 2018 11:45
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan pazartesi röportajında bu hafta hem Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu'yla hem de yerel seçimlerde partinin politikasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Çarşamba, 07 Kasım 2018 08:45
Kemal Okuyan

Yıl 1927. İsviçre’nin Cenevre kentinde Silahsızlanma Konferansı’nın Hazırlık Komisyonu toplanıyor. O ana kadarki benzer toplantılarda havanda su dövülmüş, Birinci Dünya Savaşı’ndaki yıkıma karşın, İngiltere, Fransa, Almanya gibi güçler adeta silahlanmanın ve savaşın kaçınılmazlığını kanıtlayarak kapatmıştı görüşmeleri.

Cuma, 09 Kasım 2018 22:30
Kemal Okuyan

1919’da Anadolu’da kişilerin, liderlerin önemini azaltacak yaygınlıkta bir halk hareketi yoktu. Birinci Dünya Savaşı yoksul köylü yığınlarını fazlasıyla yormuş, hırpalamıştı. Galip devletlere karşı kıt kaynaklarla sürdürülecek bir silahlı mücadeleye halkın ikna edilmesi için kararlılık gösteren birileri gerekiyordu.

Salı, 20 Kasım 2018 16:15
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan bu haftaki röportajında, önümüzdeki ay 60. yılı kutlanacak olan Küba Devrimi ve dünya komünist hareketinin güncel durumuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Önümüzdeki hafta üç büyük kentte Küba ile dayanışma etkinlikleri gerçekleşecek. Bu etkinlikler hangi kapsamda düzenleniyor?

Pazartesi, 05 Kasım 2018 20:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan pazartesi röportajlarında bu hafta, 2 gün sonra 101. yıldönümüne girilecek olan Ekim Devrimi üzerine sorularımızı yanıtladı. Okuyan'ın soL'un sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

7 Kasım günü Ekim Devrimi’nin 101. yılı kutlanacak. Kutlanacak bir şey kaldı mı?

Pazartesi, 29 Ekim 2018 08:30
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'la haftalık röportajlarda bu hafta 29 Ekim'i konuştuk. Okuyan, "1923’le hesaplaşıyorlar, cumhuriyetle hesaplaşıyorlar ve devrim fikrinin bir bütün olarak meşruiyetini ortadan kaldırmak istiyorlar. Yol arkadaşları 1923’ü tepeden inme olarak itham eden liberallerdi, şimdi bu ittifak bozulmuş gibi duruyor ama onlar birbirlerinden tamamen kopamazlar.

Çarşamba, 10 Ekim 2018 07:15
Kemal Okuyan

Zaten Türkiye hiç NATO üyesi olmamıştı. Bu kanlı terör örgütüne üyelik için tek bir askerini bile 1950’de Kore’ye, ölüme yollamamış, Marshall yardımı almamış, Truman Doktrini’nin kapsama alanına girmemişti. 

Pazartesi, 08 Ekim 2018 08:45
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, bugünden itibaren her pazartesi soL'un sorularını yanıtlayacak. Bugünkü röportaj Erdoğan'ın McKinsey çıkışının anlamı üzerine. ​Okuyan'a göre Erdoğan bu süreçte kendisini temize çıkarmak için gerektiğinde bürokratlarla, patronlarla ve hatta devletle kavga eden bir görüntü sergiliyor. McKinsey çıkışını da böyle yorumlamak gerekiyor:

Pazartesi, 15 Ekim 2018 13:00
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan haftalık değerlendirmelerinde bu hafta ABD'li papaz Brunson'un geçtiğimiz günlerde salıverilmesi olayıyla ilgili soL'un sorularını yanıtladı. Okuyan, AKP'nin önümüzdeki dönem dış politikayla ilgili manevralarını da "Pazarlıkların, şantajın riskler yarattığı bir alana girildi, mecburen daha dengeli gidecekler" sözleriyle değerlendirdi.

Pazartesi, 22 Ekim 2018 08:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'la haftalık röportajlarda bu hafta Kaşıkçı cinayetini konuştuk. Okuyan bu cinayetin şüphe uyandıracak şekilde işlendiğini belirterek sürecin kaybedenlerinin Trump ve Suudi yönetimi olduğunun altını çiziyor.

Okuyan'ın soL'un sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Çarşamba, 26 Eylül 2018 07:00
Kemal Okuyan

“Bugün dünyanın en zengin 62 kişisinin mal varlığı, toplam nüfusun yaklaşık yarısına yani 3,6 milyar insana denk ise burada bir sorun var demektir.”

Pages