9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Pazartesi, 07 Mayıs 2018 11:51
Tunus yerel seçimlerinde oy verme işlemi dün akşam tamamlandı. İslamcı Ennahda Partisi galibiyetini ilan etti.

Tunus'ta dün gerçekleşen yerel seçimlerde, İslamcı Ennahda Partisi, seküler Nida Tunus Partisi karşısında galibiyetini ilan etti. 

Seçim Kurulu'nun açıkladığı verilere göre ise, seçimlere katılım yüzde 33,7'de kaldı.

Salı, 22 Mayıs 2018 17:46
Son aylarda AKP içinde ve çeşitli siyasal islamcı çevrelerde 'Gençlerin deizme kaydığı' şeklindeki tartışmalar, kimi cemaat ve dinci grupları harekete geçirdi. Kendilerini 'Genç Müslümanlar' olarak adlandıran bir grup, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde 'Hayata müdahil bir Allah' başlıklı laiklik karşıtı broşür dağıttı.

AKP içerisinde ve değişik siyasal islamcı çevrelerde bir "tehlike" olarak görülen gençler arasındaki deizm eğilimi, kimi cemaat ve dinci grupları harekete geçirdi. 

Salı, 01 Mayıs 2018 20:39
Suriye hükümeti ve cihatçı militanlar arasında yapılan tahliye anlaşmasının ardından, 3 yıldır esir olan onlarca Suriyeli özgür kaldı.

Suriye'nin kuzeyinde, militanlar tarafından esir tutulan düzinelerce rehine, Salı günü Suriye ordusu tarafından korunan alana ulaştı.

Perşembe, 31 Mayıs 2018 09:43
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye'de işgalci durumunda olan ABD askerlerine ilişkin, 'ABD Suriye'den ayrılmak zorunda, ayrılacak' dedi. Esad, SDG'ye ilişkin ise, 'Müzakereler için açık kapı bırakıyoruz çünkü SDG'nin çoğunluğu Suriyelilerden oluşuyor. Bu yöntem işlemezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştirme yoluna başvuracağız' ifadelerini kullandı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Russia Today'e (RT) açıklamalarda bulundu.

Esad, Suriye'de işgalci durumunda olan ABD'ye ilişkin "ABD Suriye'den ayrılmalı, ayrılacak" ifadelerini kullandı.

'SDG KONUSUNDA İKİ YOL VAR'

Salı, 15 Mayıs 2018 08:50
Malezya’da seçimlerle beraber 61 yıllık Ulusal Cephe iktidarı yerini eski başbakan Mahathir bin Muhammet’in öncülüğündeki Umut İttifakı’na bıraktı. 92 yaşındaki Mahathir’in öncülüğünü yaptığı koalisyonun tek ortak noktası Ulusal Cephe’nin yerine iktidarı almak ve eskiden başbakanlık yapmış olan Mahathir’i aday göstermeleri. Türkiye’den bakıldığında çok da yabancı gelmeyen bir ‘değişim’ yaşanıyor.

Malezya’da ülkenin bağımsızlığını kazanmasından beri, yani 61 yıldır iktidarda olan Ulusal Cephe seçimleri kaybetti, yerine Mahathir’in koalisyonu seçildi. Mahathir öncesinde Ulusal Cephe üyesiyken 22 yıl boyunca başbakanlık yapmıştı. Mahathir’in koalisyonunda geleneksel İslamcı parti, sosyal demokrat parti ve Çinli azınlığın partisi de bulunuyor.

Pazartesi, 07 Mayıs 2018 08:30
​İngiliz Times gazetesi başyazısında Erdoğan’ın seçimleri erkene çekerek kendisinden başkasının kazanmamasını garantilediği değerlendirmesine yer verdi. Ayrıca ekonomide çöküş beklendiğini öne sürülürken Erdoğan’ın Kayseri mitinginden de izlenimler paylaşılıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre The Times'ın başyazısında Türkiye’deki 24 Haziran seçimleri değerlendirildi:

Salı, 22 Mayıs 2018 20:41
soL yazarı Orhan Gökdemir'in 'AKP'li Yıllarda Türkiye'nin Düzeni' adlı kitabının yeni baskısının ardından, kendisiyle soL Dergi için yapılan söyleşiyi yayınlıyoruz.

Yazarımız Orhan Gökdemir'in "AKP'li Yıllarda Türkiye'nin Düzeni" adlı kitabının yeni baskısı çıktı. soL Dergi'nin son sayısında yayımlanan kitaba ilişkin söyleşiyi aşağıda soL Haber okurlarıyla paylaşıyoruz.

Çarşamba, 30 Mayıs 2018 17:04
Haziran direnişinin beşinci yıldönümünde TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan soL'un sorularını yanıtladı. Haziran direnişinin Türkiye toplumunun çok geniş bir bölmesinin Erdoğan'a kapsamlı bir yanıtı olduğunu vurgulayan Okuyan, Erdoğan'ın hamleler yapsa da bu kırmızı çizgileri aşamadığını ifade etti. 'Toplumdaki laik duyarlılık gerçek, siyasette ise büyük ölçüde sahtedir' diyen Okuyan, halkın karşısına gerçek bir seçenek yerine seçim aritmetiğiyle çıkanları eleştirerek 'Matematik hiç bu kadar acı çekmemişti' dedi. Okuyan 'yeni bir Gezi direnişi olur mu' sorusunu da yanıtladı.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Haziran direnişinin beşinci yıldönümünde soL'un sorularını yanıtladı. Laiklik ve yurtseverliğin 2013'te kendisini zorla kabul ettirdiğini vurgulayan Okuyan, siyaset cephesinde bundan hoşnut olmayanlar olduğunu söyledi.

Pazartesi, 21 Mayıs 2018 07:26
​TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, International Communist Press’in sorularını yanıtladı. Uluslararası komünist hareketin tarih ve güncel durumunu değerlendiren Okuyan ‘Komünist hareketin bütün ülkelerde geçerli ortak bir strateji, ortak siyasi-ideolojik hat ve ortak örgütsel kültüre sahip olması gerekir’ dedi. Okuyan söz konusu ortaklığın eksikliğine çok çarpıcı tarihi bir örnek olarak Alman Devrimi’ni verdi.

20. Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri toplantısı bu yıl Kasım ayında Yunanistan Komünist Partisi ev sahipliğinde Atina'da yapılacak. Toplantının çalışma grubunda Türkiye Komünist Partisi (TKP) de yer alıyor.