27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 07 Nisan 2018 10:15
Gözde Kök

Geçtiğimiz hafta Rusya, İran ve Türkiye devlet temsilcileri başarılı bir üçlü zirve gerçekleştirdi. Üç ülkenin Suriye sorununun çözümü için Ocak 2017’de Astana’da başlayan Kasım 2017’de Soçi’de devam eden sürece dönük bağlılıkları uluslararası gerilimin yüksek olduğu bir anda teyit edilmiş oldu.

Cumartesi, 07 Nisan 2018 00:45
Erhan Nalçacı

Rusya’yı izole etmeyi ve sıkıştırmayı amaçlayan İngiliz-ABD komplosuna bir de beklenen ticaret savaşı eklendi. Çok büyük hacimdeki dünya ticaretinde ABD’nin Çin ve AB ürünlerine gümrük duvarı getirmesi ve karşı tarafın da bunu ABD malları için yapmasıyla ortam çok gerildi.

Savaşmak için ne bekliyorlar diye soracağımız bir döneme girdik. Gerçekten ne bekliyorlar?

Perşembe, 19 Nisan 2018 14:15
Gülay Dinçel

Ingmar Bergman, Yedinci Mühür’de hikayesini ölümle satranç oynayarak hayatta kalma süresini uzatmaya çalışan bir şövalye üzerine kurar. Ölümün kaçınılmaz olduğunu bilerek zaman kazanma kısmından ibaret bir benzetmeyi Türkiye ekonomisi için yapmak mümkün. 15 yıldır şişen bir balonla karşı karşıyayız, ani bir çöküşün yaratacağı yıkımın tüm olası sonuçlarını tahmin etmek bile güç.

Pazartesi, 23 Nisan 2018 07:15
Osman Çutsay

İslamcı Ankara’nın kirli seçim oyunu, Avrupa’nın göbeğinde de trajediler üretebilir. Batı Avrupa’da ciddi boyutlarda bir Türkiye kökenli topluluk var, malum. Nüfusu 5 milyonun çok üzerinde. Bunun 3 milyonu Almanya’da yaşıyor. 

Salı, 17 Nisan 2018 01:15
Oğuz Oyan

Geçen hafta Suriye'ye yapılan saldırı yeni bir "emperyalist haydutluk" olarak tanımlanabilir. Henüz iki dünya savaşı arasındaki boşlukta hegemon adayı olarak ortaya çıkmaya çalışan Nazilerin barbarlığı veya 2.

Cumartesi, 14 Nisan 2018 01:15
Aydemir Güler

Türkiye orta büyüklükte bir kapitalist ülke olarak bu rüyayı daha önceleri de gördü. “Aradan sıyrılabilir miyiz?”

Pazartesi, 09 Nisan 2018 02:45
Osman Çutsay

O kadar ortada ki, ilgili ve bu ilginin hakkını veren çevrelerin dikkatini çekmemesi mümkün değil: İslamcı Ankara’nın militanları, her sektördeki militanları, sandıkta oy toplayabiliyorlar, bayilerde gazetelerini yayıyorlar ve televizyon ekranlarında milyonları bayağılıklarına, denetlenmiş dizi filmlere kilitleyebiliyorlar.

Pazartesi, 23 Nisan 2018 13:30
Sema Karadal

“İşçi sınıfından bir kadınsanız, hiçbir yer size eviniz gibi gelmez...” soL’da çıkan bir haberden alıntı olan bu sözler, başka bir coğrafyada yaşayan genç bir işçi kadına ait. İngiltere’nin kuzeyinde büyüyen bu genç kadının Londra ve Paris’te verdiği yaşam mücadelesinden bir kesit aktarılıyor haberde.

Cuma, 20 Nisan 2018 08:30
Korkut Boratav

Günümüz kapitalizmi, ekonomik bunalımların öncülü olan farklı bir kriz çevrimiyle yeniden tanıştı. Finansal balonlaşmalar ve sonrası… 

ŞİŞEN, HAVA KAÇIRAN, PATLAYAN BALONLAR

Finans kapitalin öne çıktığı, en azından damgasını vurduğu bugünün dünyasını etkileyen çevrimin halkalarına göz atalım: 

Pazar, 29 Nisan 2018 08:15
Tolga Binbay

Döndük dolaştık, üniversite, akademi meselesine yeniden döndük.  

Çarşamba, 25 Nisan 2018 08:45
Kadir Sev

Birkaç gün önce IMF’nin yolsuzlukla mücadeleyi konu alan bir politika belgesi yayımlandı. Raporda, ülkeler ayrıntısında değerlendirmeler yok. Ama “iş dünyası” ve AKP, belgedeki genel yargılara bakarak yabancı yatırımları olumsuz etkilemesinden korkuyor.

Yarası olan gocunur elbet.

Pazar, 15 Nisan 2018 00:00
Melih Yeşilbağ

Seçim şarkıları ve 15 Temmuz afişleri çalıntı çıktı; heykelleri hiç Rönesans olmamış gibi; mizah dergileri insanlık adına üzüntü verici derecede sığ; restoratörleri yapsatçı müteahhitler gibi çalışıyor; kültür merkezleri düğün salonlarından farksız; mimarileri eklektik, tutarsız ve görgüsüz; tarihçileri tahrifatçı; gazetecileri yalaka, yalancı ve tetikçi; sosyologları yıllardır “Biz Batı'dan ba

Pazar, 15 Nisan 2018 01:00
Serpil Güvenç

OHAL olmasaydı bu kadar kolay imzalanıp yürürlüğe girebilir miydi Akkuyu Nükleer Santralı? Bu kadar abartılı bir gösteri ile atılabilir miydi temel? Yanıtı hepimiz biliyoruz.

Cuma, 13 Nisan 2018 07:30
Mesut Odman

İki sözcükten oluşan bu tamlama, ülkemizin sosyalist/komünist hareketini değerlendirme bakımından önem taşımakla, bana göre en büyük önemi taşımakla birlikte, oraya gelmeden önce, şu sosyalist ile komünist sıfatlarını bir arada ve kimileyin birbirinin yerine kullanma alışkanlığımla ilgili bir iki söz etmekte yarar var. 

Cuma, 06 Nisan 2018 01:00
Rıfat Okçabol

Boğaziçi Üniversitesi’nde (BÜ) lokum masasıyla yaratılan yapay sorunun, “Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” işlevine dönüştüğü görülüyor.

Pages