47 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 05 Şubat 2018 13:00
Osman Çutsay

Türkiye’yi artık yerle bir etmiş İslamcıların işgali 2002 sonunda açıkça başladığından beri (“Şerefsiz Osmanlı’ya Dönüş”), burada çok yazdık. Bu cahil tüccar imamların tek iktisat politikasının, ülkeyi emperyalizme tümüyle satarak kendilerini garantiye alma “güdüsü” olduğunu ileri sürdük. Emperyalist metropolleri sevindirik eden bir hırstı bu. 

Pazartesi, 19 Şubat 2018 07:30
Osman Çutsay

Tamam. Ellerinden kurtuldu. Ankara’nın barbar İslamcıları ömründen bir yıl kopardı gerçi, ama geçti artık. Peki bu eziyet, onu bizim kahramanımız mı yapmalı? 

Kimse kimseyi aldatmaya kalkmasın: Murat Belge-İlber Ortaylı kavram çifti sosyalizme ne kadar düşmansa, bunların yetiştirdikleri çıraklar ne kadar bizden nefret ediyorsa, Almanya’nın Deniz Yücelleri de öyledir. 

Cuma, 23 Şubat 2018 10:45
Korkut Boratav

2017’nin tümüne ilişkin iki önemli ekonomik veri yayımlandı. Sanayi üretim endeksi ve ödemeler dengesi istatistikleri…

Cumartesi, 17 Şubat 2018 01:00
Erhan Nalçacı

Yunanistan ve Türkiye arasında gerilim yine arttı.

Cuma, 02 Şubat 2018 01:00
Korkut Boratav

Mülkiyette Gayri Millîlik    

Türkiye ekonomisinin “gayri millî özellikleri” adım adım yoğunlaşıyor. Bu bozulmaya katkı yapan iktidar çevreleri ise, “biz yerliyiz; millîyiz” diye bir tevatür tutturuyor.

Cumartesi, 10 Şubat 2018 01:00
Erhan Nalçacı

ABD Bill Clinton döneminden beri belli aralarla “Nükleer Durumu Gözden Geçirme Belgesi” yayımlıyor. Bu belgelerin hiçbiri iyi niyetli değildi, fakat esas niyeti saklamaya çalışan ve sanki dünyanın nükleer güvenliğinden ABD sorumluymuş gibi gösteren metinlerdi.

Perşembe, 01 Şubat 2018 09:15
Gülay Dinçel

Siyasi iktidar ekonominin duvara toslamaması için düzenleme üzerine düzenleme, müdahale üzerine müdahale yapıyor. Genel anlamda 2008 sonrası, spesifik olarak da son iki yıl, devletin ekonomi üzerindeki kontrolünün belirgin biçimde arttığı bir dönem olarak nitelenebilir. Doğrudan ya da dolaylı, her şekilde sermaye sınıfının çıkarlarının kollandığını belirtmeye sanırım gerek yok.

Salı, 27 Şubat 2018 02:00
Oğuz Oyan

Yanıtı belli olan bir soru olabilir. Ama bıkmadan sormalı ve şeker pancarı üreticisinin, şeker işçisinin, şeker tüketicisinin (dolayısıyla herkesin) zihninde sorular oluşmasını, bunların yanıtlarını aramasını sağlamalıyız. Ulaşabildiğimiz kadarına. Sosyal mücadeleler tarihine geçirmek adına.

Salı, 20 Şubat 2018 07:15
Oğuz Oyan

AKP'nin Afrin hesapları, eğer Suriye Devleti Afrin kentsel alanına PYD/YPG ile anlaşmalı bir biçimde kendi güçlerini gönderme kararı alırsa altüst olacak görünüyor. Suriye bu hamlede kararlıysa, Suriye'de bayrak gösteren diğer yabancı devletler ve güçler bakımından da çok yönlü siyasi/askeri etkiler doğuracaktır. Öyleyse daha geniş bir açıdan bakmaya çalışalım. 

Perşembe, 08 Şubat 2018 01:00
Ali Rıza Aydın

5 Şubat 1937 laikliğin Anayasa’ya, “Cumhuriyetin nitelikleri” içine yerleştirilmesinin tarihi.

Pazartesi, 26 Şubat 2018 00:45
Osman Çutsay

Çağdaş gericiliğin tanımını mı istiyorsunuz? Biri de insanların kökenleriyle ilgili sınıflamalar yapması ve kendine (daha doğrusu “özel mülkiyet ve kâr rejimine”) yarayanların dışındakileri, etnik, dinsel, dilsel, kültürel, cinsel vs. kökenleri/kimlikleri itibariyle saf dışı bırakmasıdır. Etnik ve dinsel tanımlar, günümüzün tek ayrım noktası değil.

Perşembe, 22 Şubat 2018 08:15
Ali Rıza Aydın

Türkiye Komünist Partisi’nin, Türkiye’nin çaresiz olmadığını anlattığı, halkın çaresizliğine karşı umudu örgütlediği, gerçek seçeneği güçlendirdiği toplantıları sürüyor. Toplantılardan biri 18 Şubat Pazar günü Samsun’daydı. 

Perşembe, 15 Şubat 2018 00:45
Ali Rıza Aydın

Anayasal tanımlamasıyla “Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları (KKNMK)”, genel söylemle meslek odaları ve birlikleri konusu, Türk Tabipleri Birliği yönetimindeki gözaltılar, “Türk” ve “Türkiye” adlarına yüklenilmesi, yasa değişikliği, serbest üyelik, çoklu örgüt gibi başlıklardan daha karmaşık daha derin ve çok yönlü amaçlar taşıyor.

Cumartesi, 03 Şubat 2018 01:15
Aydemir Güler

AKP Afrin operasyonuna işgal denince çok kızıyor.

“Türk milletinin devlet geleneği” iddiasının gerçekliğe en yaklaştığı kurumlardan birinin Dışişleri olduğunu söylemekte sakınca yok. AKP’li yıllarda yalnızca bu iddia açısından bakıldığında bile, gelen hep gideni aratmıştır ve o kadar ki, bugün Çavuşoğlu bir yok-bakandır.

Pazartesi, 19 Şubat 2018 11:15
Kemal Okuyan

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak… Haklarında ömür boyu hapis cezası verildi. “İşte adalet” diyen var mı bilmiyorum. Onlar ne halkı bilerek ve isteyerek aldatmaktan ne AKP ile kol kola uydurma operasyon ve dava süreçleri tezgahlamaktan ne Amerikancılıktan ne laikliğin temellerine dinamit koymaktan ne de liberal sapkınlıklardan yargılandılar.

Pages