437 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 27 Aralık 2017 19:33
Afganistan'da kısa süren Sovyetler Birliği destekli sosyalizm, emperyalizmin müdahalesinden ve ideolojik saldırısından hiç kurtulamadı. Bugün dünyanın başına bela olan cihatçı çetelerin "özgürlük savaşçıları" etiketiyle süslenerek ilk kez sahneye çıktığı coğrafya Afganistan oldu.

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a verdiği destek, bu ülkenin tarihinde hiç görmediği bir ilerlemeyi beraberinde getirdi. Ancak, ABD emperyalizmi, Sovyetler Birliği'nin desteklediği Afganistan'daki sosyalist sistemi her türlü saldırıyla sıkıştırmaktan geri durmadı.

Pazar, 24 Aralık 2017 10:29
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hayatını konu alan kitapta ilginç bilgiler yer aldı. Kılıçdaroğlu, hep sosyal demokrat olduğunu söylerken, "Ben öğrenciliğimde de sosyal demokrattım... Bir dönem çok hızlı devrimci olup da sonra sosyal demokrat olmak diye bir yapım olmadı açıkçası" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, üniversite yıllarında uğradığı bir saldırıyı da anlattı.

Gazeteci Makbule Cengiz'in Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek hazırladığı "Umut Hep Var" kitabında, Kılıçdaroğlu'nun üniversite yıllarına ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Salı, 12 Aralık 2017 09:40
İletişim Yayınları, Twitter hesabı üzerinden ABD yanlısı yazar Aleksandr Soljenitsin'in doğum yıl dönümünü andı.

İletişim Yayınları, sosyal medya hesabı üzerinden Rus yazar Aleksandr Soljenitsin'in doğum yıl dönümünü andı. İletişim'in andığı Soljenitsin, ABD hayranlığıyla ve Vietnam Savaşı'na verdiği destekle biliniyor. ABD'nin Vietnam'da yaşadığı ağır yenilgi üzerine Soljenitsin, ABD hükümetini ve toplumunu savaştan çekilmesi sebebiyle kınamıştı.

Çarşamba, 13 Aralık 2017 19:32
12 Eylül darbesinin ardından yaşı büyütülerek idam edilen 17 yaşındaki devrimci Erdal Eren'i anıyoruz.

Erdal Eren, 37 yıl önce sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yaşı büyütülerek idam edildi.

Halk ve işçi düşmanı 12 Eylül faşizmini de üreten sömürü düzeni saldırılarını sürdürüyor.

Erdal Eren'in anısı mücadele edenlerin belleğinde yerini koruyor.

soL HD "unutmayacağız" diyor.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 08:27
soL Kültür ekibi, Aydınlanma Dosyasını açıyor. Dosyada birçok önemli başlıkta değerlendirmeler yer alıyor...

AKP iktidarının aydınlanma düşmanlığına karşı soL Kültür ekibi önemli bir dosya hazırladı:

Pazar, 17 Aralık 2017 09:18
AKP'li spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Erdoğan'ı "parkasız Deniz Gezmiş" ilan etmiş, bir diğer Erdoğan hayranı Devlet Bahçeli ise "Bir dönemin teröristi" demişti. İki Erdoğan hayranının Deniz Gezmiş'e dil uzatması yurttaşların büyük tepkisini çekerken, sosyal medyada "#DenizGezmişTürkiyedir" başlığıyla çok sayıda mesaj paylaşıldı.

Erdoğan hayranlığında birleşen Rıdvan Dilmen ve Devlet Bahçeli, hadlerini aşarak Deniz Gezmiş'e dil uzattı.

Birisi Erdoğan'ı Gezmiş'e benzetti, diğeri "terörist" dedi...

Erdoğan hayranlarının ağzına Deniz Gezmiş'in adını alması ise yurttaşların tepkisini çekti.

Sosyal medyada açılan "#DenizGezmişTürkiyedir" başlığıyla çok sayıda mesaj paylaşıldı.

Pazar, 17 Aralık 2017 12:12
HDP Eş Genel Başkanı, Deniz Gezmiş tartışmasına katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Rıdvan Dilmen'in Deniz Gezmiş'i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a benzetmesiyle başlayan tartışma için "Deniz Gezmiş yaşasaydı Demirtaş’ın koğuşunda olurdu" dedi.

Kemalbay, şunları söyledi:

Çarşamba, 13 Aralık 2017 12:29
12 Eylül faşizmi tarafından 13 Aralık 1980'de henüz 17 yaşındayken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, katledilişinin 37'nci yıl dönümünde anılıyor.

12 Eylül faşist yönetiminin mahkemeleri tarafından yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980'de idam edilen Erdal Eren, katledilişinin 37'nci yıl dönümünde anılıyor. 

Pazar, 17 Aralık 2017 16:22
İlyas Salman, "Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden ödül alır mısınız?" sorusuna yanıt olarak "Almam çünkü halkın inancını kullanarak iktidarda kalmayı tercih eden insanları sevmem" dedi.

İlyas Salman, Posta gazetesinden Oya Çınar'a konuştu.

Cumartesi, 30 Aralık 2017 12:17
International Communist Press (ICP) Filistin Komünist Partisi, Filistin Halk Partisi ve İsrail Komünist Partisi ile Kudüs gündemi üzerine yaptığı özel röportajları yayınladı. Partiler ayrıca bölgede hitap ettikleri dinamikler ve mücadelenin geleceğine dair özel soruları yanıtladılar. Üç röportajı soL okurlarıyla paylaşıyoruz...

International Communist Press (ICP) Filistin Komünist Partisi, Filistin Halk Partisi ve İsrail Komünist Partisi ile Kudüs gündemi üzerine yaptığı özel röportajları yayımladı.

Cumartesi, 02 Aralık 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Altmış bir yıl önce bugün, 2 Aralık 1956’da Meksika Körfezi’nin dalgalı sularında aşırı yüklü bir tekne kusmaktan bir hal olmuş 81 yolcusunu taşıyarak karanlıkta yol alıyordu ve Küba’nın güney doğusunda karaya yanaştı. Kendilerinden 61 yıl önce Jose Marti’nin özgürlük savaşını başlatmak üzere karaya çıktığı yeri arıyorlardı.

Salı, 26 Aralık 2017 09:41
Fırtınakuşunun Şarkısı 1917’den sonra devrimciler arasında büyük bir kült haline geldi. Bu şiir proleter edebiyatının başyapıtı olmuştu ve fırtınakuşu yani Burevestnik, devrimin simgelerinden biri sayılıyordu.

Yirminci yüzyılın hemen başlarında, Rusya’daki emekçi kitlelerin içinde bulunduğu korkunç yoksulluk ve sefalet Maksim Gorkiy’e derin bir acı veriyordu. Yazar duyduğu büyük acı yüzünden soyadını dilimizde “acı” anlamına gelen Gorkiy olarak değiştirdi.

Pazartesi, 25 Aralık 2017 01:00
Osman Çutsay

Çöktüler. Çöküyorlar. Ama bir seçenek çıkmasını da önleyebiliyorlar: Medyadan, hani şu kapitalizmin ihtiyaç duyduğu bireyi yaratan, toplumları bilgi ve haber bombardımanıyla atomize edip tek tek insanları en ilkel güdülerine sıkıştırmaya zorlayan “kitle imha silahlarından” söz açıyoruz.

Cumartesi, 30 Aralık 2017 11:56
AKP hükümetinin 2018 için belirlediği bin 603 TL'lik asgari ücrete tepki gösteren DİSK genel başkanı Kani Beko, "Asgari ücret yine geçim ücreti olmadı. Asgari ücretli büyümeden pay alamadı. Asgari ücretliye ayda 1603 TL ücreti reva görenlere, sıkıysa siz bu ücretle bir ay geçirin diyoruz" dedi.

AKP hükümetinin 2018 için belirlediği bin 603 TL'lik asgari ücrete tepki gösteren DİSK genel başkanı Kani Beko, "Asgari ücret yine geçim ücreti olmadı. Asgari ücretli büyümeden pay alamadı. Asgari ücretliye ayda 1603 TL ücreti reva görenlere, sıkıysa siz bu ücretle bir ay geçirin diyoruz" dedi. 

Pazartesi, 25 Aralık 2017 19:01
Antakya'da okul öncesi öğretmenliği yaparken KHK ile ihraç edilen Duygu Şahlar'ın hazırladığı tiyatro oyunu, Muğla'daki 5 ilçe kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Antakya'da okul öncesi öğretmenliği yaparken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Duygu Şahlar, tutuklanan kamu emekçilerinin hikâyelerinden yola çıkarak sahneye koyduğu 'Bi'şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu?' adlı oyunu ile Türkiye'yi dolaştı. Şahlar'ın hazırladığı tiyatro oyununun, Muğla'daki 5 ilçe kaymakamlığı tarafından yasaklandığı ortaya çıktı. 

Pages