19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 11 Eylül 2017 01:00
Osman Çutsay

İş çığırından çıkıyor. Başbakan Angela Merkel’in kendi cebine kısık sesle söylediğini, koalisyon ortağı ve SPD’li başbakan adayı Martin Schulz, adeta bağırıyor: "Ankara artık ölçüyü yitiriyor!”

Bardağın taştığını ilan ediyorlar.

Bu iş burada kalmaz. Bu sürtüşme artık eskisi gibi, “Küsmüş idik, ama artık anlaştık, barıştık” diye sonuçlanamaz. Kriz büyük. Bu vezirle yürünmez.

Pazartesi, 25 Eylül 2017 07:45
Osman Çutsay

Aradaki büyük bağlantıların nasıl bir kader anlamına geldiğini yakında anlar İslamcı Ankara ve onun cahil, dinci “kadroları”. Türkiye ekonomisinin dış dünyadaki bir numaralı irtibat ve denetim merkezi Almanya’da dün yapılan parlamento seçimlerinden, algılamaları kuşkulu gerçi ya, İslamcı Ankara semalarına bir mesaj geçilmiş oldu.

Cuma, 01 Eylül 2017 20:49
Avrupa Birliği yetkilisi Gilles de Kerchove, İngiltere'de 35 bin "fanatik İslamcı" olduğunu, bunlardan 3 bininin güvenlik için "endişe verici" olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Terörizme Karşı Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, İngiltere'deki cihatçılara dair açıklamada bulundu.

Kerchove, İngiltere'de Avrupa'nın diğer ülkelerinden çok daha fazla "fanatik İslamcı" bulunduğunu belirterek, bu sayıyı 35 bin olarak verdi.

Salı, 19 Eylül 2017 20:03
Arka arkaya İslamcı saldırılarla sarsılan Fransa, Eyfel Kulesi'nin düşen ziyaretçi sayısını yeni güvenlik önlemleri ve modernizasyon projesi ile yükseltmeyi umuyor.

Fransa'da ardı sıra gelen saldırıların ardından, başkent Paris'te bulunan Eyfel Kulesi için, yeni bir güvenlik önlemi alınıyor.

Son olarak Ağustos ayında Fransız polisi, bir bıçakla Eyfel Kulesi güvenlik kontrol noktasını geçmeye çalışan bir adamı yakalamıştı.

Halen olağanüstü hal ile yönetilen ülkede, milyonlarca avronun güvenlik önlemleri için harcandığı bildiriliyor.

Cuma, 15 Eylül 2017 01:00
Korkut Boratav

İslamcı Rejime “Yumuşak” Geçiş

“Akıl için yol birdir…”  Bu özdeyişin güç koşullarda “sosyalist akıl” için geçerli olduğunu düşünüyorum.

Pazartesi, 25 Eylül 2017 12:12
KDP'den sonra Irak Kürdistanı'nın ikinci büyük partisi olan Gorran, referandumda seçmenlerini "serbest" bıraktı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bugün bağımsızlık referandumuna giderken, Kürt partilerinden açıklamalar geliyor.

Rûdaw'da yer alan habere göre Kürdistan'ın ikinci büyük partisi Gorran (Değişim) Hareketi, "Kürdistan halkına, onları bu süreçle nasıl ilişkileneceği konusunda serbest bıraktığımızı söylüyoruz" dedi.

Cuma, 08 Eylül 2017 15:06
Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın en merkezi yerine 4 bin kişi kapasiteli ''Erdoğan Camii'' inşa ediliyor.

Tiran'ın en merkezi yerine 4 bin kişi kapasiteli ''Erdoğan Camii'' inşa ediliyor.

Deutschlandfunk'dan Sabine Adler'in haberine göre, AKP hükümeti özelde Arnavutluk genel de de batı Balkan bölgesine özel olarak yatırımlar yapıyor.

Pazartesi, 18 Eylül 2017 01:15
Osman Çutsay

Görünenle gerçek farklı. Metropollerden söz ediyoruz. Siyasette adeta tek parti ve onun da sayısız sayısız kanatları var; komünizm ise kazınmış gibi. Parti diye ortada dolanan ve parlamentoları dolduran bayağılıkların ortak programına, yani kapitalizmin neoliberal çılgınlığına köklü ve etkili hiçbir itiraz yok. Demokrasi diye tanımsız bir bulamacı, her şeyin üzerine boca etmiş durumdalar.

Çarşamba, 13 Eylül 2017 19:32
AKP'li Star yazarı Ahmet Kekeç, AKP içerisinde yeni bir parti çıkacağı iddialarına dair yazarak "Bu parti AK Parti içinden çıkacağına göre, Karar yazarının gadre uğradığını düşündüğü isimlerin (Babacan’ların, Davutoğlu’ların) böyle bir çalışma içinde olabileceklerini varsayabilir miyiz?" diye sordu.

AKP'li Star yazarı Ahmet Kekeç, AKP içerisinde yeni bir parti çıkacağı iddialarına dair yazdı. Konuyla ilgili tartışmalar sürerken, Kekeç bir Karar yazarının “Gittikçe yükselen bir tepki var. Bu tepki şimdilik homurtu halinde ama ‘kuvveden fiile çıkması’ an meselesi...” dediğini aktardı.

Cuma, 01 Eylül 2017 15:10
Türkiye Barış Komitesi, 1 Eylül bildirisi yayınlayarak "Emperyalistlerin ve gerici düzen güçlerinin rekabetinden barış çıkması imkansızdır. Emperyalizm ve gericilik kaybedecek. Barış, emekçi halkların mücadelesiyle kazanılacak" dedi.

Türkiye Barış Komitesi 1 Eylül nedeniyle bir barış bildirisi yayınladı.

Bildiride, "1 Eylül 2017'ye ülkemiz ve dünyamız savaşlarla ve yeni savaş tehlikeleriyle giriyor… Barış için emekçilerin inisiyatif almasından başka çıkış yoktur…" denildi.

Bildiri şu şekilde:

1 Eylül 2017'ye ülkemiz ve dünyamız savaşlarla ve yeni savaş tehlikeleriyle giriyor… 

Cumartesi, 09 Eylül 2017 00:45
Orhan Gökdemir

Ölümünün ardından Yeni Asya gazetesi dokuz sütuna manşet attı, “Kitabıyla Said-i Nursi ile alakalı bir tabuyu yıktı, hedef oldu ve bedel ödedi” dedi. Kimden söz ediyor? Prof. Şerif Mardin’den. Yeni Asya gazetesi kimin? Nurcuların. Peki, yazarımızın ödediği iddia edilen bedel ne? Said-i Nursi hakkında kitap yazdığı için Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyeliğine alınmamış, o.

Salı, 26 Eylül 2017 01:00
Oğuz Oyan

"Her şeyi sınayarak/yaparak öğrenme" yönteminin en pahalı öğrenme yöntemi olduğu bilinir. Bunun bir yöntem olduğu dahi kuşkuludur. Çünkü kendisinin veya başkasının deneyimlerinden ders almayı bilememek, hatta tarihten ders almayı bilmemek, herhalde ergenlik aşamasını hiç aşamamak demektir. (Haksızlık yapmış olmayalım, bütün ergenler de bu durumda değildir.

Perşembe, 14 Eylül 2017 09:30
Kemal Okuyan

Erdoğan’a “gitme” diyen var. "Seni orada tutuklarlar”dan “korumaları da olmayacak, belli ki suikast planlanıyor”a varıncaya kadar bir dizi iddia. 

Salı, 05 Eylül 2017 00:45
Oğuz Oyan

Tamam, son aylarda bir kıpırdanma var. Ankara-İstanbul Yürüyüşü, Maltepe Mitingi ve Adalet Kurultayı bir silkinme gibi görülebilir. Normal zamanlardan geçiyor olsaydık, AKP rejimi henüz bu denli konsolide olmamış olsaydı, kendi bekası için otokratik bir dönüşüme hava kadar ihtiyaç duyuyor olmasaydı bu gibi eylemlerden önemli sonuçlar dahi alınabilirdi.

Cuma, 22 Eylül 2017 01:00
Mesut Odman

Sık sık yaparım ya, önce başlıkla ilgili birkaç açıklama.

Birincisi, biraz popülerleştirme, daha güncel deyişle, medyatik olma eğilimine kapıldığımı itiraf etmek zorundayım; ister istemez oluyor, “zamanın ruhu” kavramının anlattığı tam da bu değildir ama, kullanalım, ona kapılmadan edemiyorsun. Yoksa bu “moskof” sözcüğü de Türk sağının onunla dansı da başlıkta yer almazdı.

Pages